Рішення від 28.08.2008 по справі 19/329-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"28" серпня 2008 р. Справа № 19/329-08

Розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна», м. Київ

до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, м. Бориспіль

про зобов'язання укласти договір

суддя Т.П. Карпечкін

від позивача -Морозова Т. В. (дов. № 5/08 від 15.07.2008 року);

від відповідача - не з'явився.

обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна» (далі - позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області (далі-відповідач) про зобов'язання укласти договір.

Провадження у справі було порушене відповідно до ухвали господарського суду Київської області від 23 липня 2008 року та призначено справу до розгляду на 18 серпня 2008 року.

Ухвалою від 28 липня 2008 року внесено виправлення в ухвалі від 23 липня 2008 року щодо призначення розгляду справи, а саме справу призначено до розгляду на 28 серпня 2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 25 червня 2007 року розпорядженням № 1193 від 25 червня 2007 року Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, надано дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна»на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах довгострокової оренди строком на 49 років, площею 0,38 га під розміщення пляжної зони та влаштування зони відпочинку для мешканців територіальної громади Бориспільського району на території Гнідівської сільської ради. Зазначеним розпорядженням зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна»укласти договір з організацією яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виготовлення проекту землеустрою, проект землеустрою погодити із: органом земельних ресурсів; органом містобудування та архітектури; природоохоронним органом; санітарно-епідеміологічним органом; органом культурної спадщини, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати Київському обласному головному управлінню земельних ресурсів у строк передбачений договором для здійснення державної землевпорядної експертизи, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати на затвердження голові райдержадміністрації. Позивач на виконання зазначеного розпорядження належним чином отримав відповідні дозволи та підготував проект землеустрою. 25 червня 2008 року позивач звернувся письмово (лист № 11 від 25.06.2008 року) до відповідача із пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,38 га під розміщення пляжної зони та влаштування зони відпочинку для мешканців територіальної громади Бориспільського району на території Гнідівської сільської ради. Відповідач письмово відмовив позивачу в укладенні договору оренди посилаючись на норми Закону України від 3 червня 2008 року № 309-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»у відповідності до якого до Закону України «Про оренду землі» внесено зміни до ст. 16 згідно яких, «набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах». Позивач зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи», тобто відповідач не мав права посилатися на норми Закону України від 3 червня 2008 року № 309-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», оскільки він був прийнятий та набув чинності після прийняття рішення про погодження відведення земельної ділянки у довгострокове користування позивачу. Відповідно до ч. 2 п. 11 Прикінцевих положень Закону України «Про оренду землі», Кабінету Міністрів України необхідно визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення». На підставі викладеного позивач просить суд визнати право землекористування Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна»земельною ділянкою загальною площею 0,38 га на умовах довгострокової оренди (строком на 49 років) під розміщення пляжної зони та влаштування зони відпочинку для мешканців територіальної громади Бориспільського району на території Гнідівської сільської ради також зобов'язати відповідача укласти із позивачем договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,38 га на умовах довгострокової оренди (строком на 49 років) під розміщення пляжної зони та влаштування зони відпочинку для мешканців територіальної громади Бориспільського району на території Гнідівської сільської ради.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи ухвалами суду від 23 липня 2008 року та від 28 липня 2008 року в засідання суду не з'явився, але подав до суду через загальний відділ суду письмовий відзив № 7-46-2147 від 4 серпня 2008 року на позов з якого вбачається, що відповідач проти позову заперечує. Заперечення обґрунтовані тим, що позивач не подав до адміністрації жодних доказів про те, що він має право оренди спірної земельної ділянки без аукціону. Крім того відповідач зазначає, що до цього часу Кабінетом Міністрів України не прийнято жодних рішень, які визначають особливості у оформлення прав оренди земельної ділянки без проведення аукціону. Відповідач вважає відмову від укладення договору оренди на спірну земельну ділянку з позивачем законною на підставі Закону України від 3 червня 2008 року № 309-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»у відповідності до якого до Закону України «Про оренду землі» внесено зміни до ст. 16 згідно яких, «набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах».

Відповідач витребуваних документів до суду не подав. У зв'язку з неявкою відповідача в судове засідання суд вважає за можливе відповідно до ст. 75 ГПК України розглянути справу без його участі за наявними в ній матеріалами.

28 серпня 2008 року відповідно до ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне.

25 червня 2007 року, розпорядженням № 1193 від 25 червня 2007 року Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, надано дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна»на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах довгострокової оренди строком на 49 років, площею 0,38 га під розміщення пляжної зони та влаштування зони відпочинку для мешканців територіальної громади Бориспільського району на території Гнідівської сільської ради. Зазначеним розпорядженням зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна»укласти договір з організацією яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виготовлення проекту землеустрою, проект землеустрою погодити із: органом земельних ресурсів; органом містобудування та архітектури; природоохоронним органом; санітарно-епідеміологічним органом; органом культурної спадщини, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати Київському обласному головному управлінню земельних ресурсів у строк передбачений договором для здійснення державної землевпорядної експертизи, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати на затвердження голові райдержадміністрації.

Позивач отримав всі необхідні дозволи та на його замовлення Товариство з обмеженою відповідальністю «Кроки -5»виготовило проект землеустрою на спірну земельну ділянку (копії наявні в матеріалах справи а. с. 30-59).

Позивач звернувся до відповідача з пропозицією укласти договір оренди на спірну земельну ділянку, але відповідач листом № 7-46-1841 від 4 липня 2008 року відмовив позивачу в укладенні договору оренди на спірну земельну ділянку обгрунтовуючі відмову тим, що Законом України від 3 червня 2008 року № 309-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до Закону України «Про оренду землі»згідно яких ст. 16 передбачено, що «набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах».

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день і час розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Судом оглянуті оригінали документів залучених до матеріалів справи.

При вирішені спору судом враховано, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ч. 1 ст. 58 Конституції України).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст. 124 Земельного кодексу України в редакції що діяла станом на 25.06.2007 року).

Особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом. У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок. Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством (ст. 16 Закону України «Про оренду землі» в редакції, що діяла станом на 25.06.2007 року).

Крім того необхідно зазначити наступне:

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-VI (пункт 2 та пункт 8 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України») внесено зміни, зокрема до ст. 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі», які діють до 31.12.2008 року, та згідно з якими з 01.01.2008 року набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Однак, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61,62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, пунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»та пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Тобто, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 внесення змін до норм законодавства. Зокрема до статті 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі», щодо набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, визнані неконституційними.

Рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання (ст. 69 Закон України «Про конституційний суд України»).

Конституційний Суд України приймає рішення щодо конституційності актів, зазначених у пункті 1 статті 13 цього Закону. У разі якщо ці акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (ст. 73 Закон України «Про конституційний суд України»).

Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта (ст. 74 Закон України «Про конституційний суд України»).

Таким чином суд вважає правомірним та обґрунтованим позов задовольнити повністю.

Судові витрати відповідно до ст. 44, ст. 46 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 46, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати право землекористування Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна»(01042, м. Київ, вул. Патріса Лумумби, 15-А, код 34414558) земельною ділянкою загальною площею 0,38 га на умовах довгострокової оренди (строком на 49 років) під розміщення пляжної зони та влаштування зони відпочинку для мешканців територіальної громади бориспільського району на території Гнідівської сільської ради.

3. Зобов'язати Бориспільську районну державну адміністрацію Київської області (08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 74) укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна»(01042, м. Київ, вул. Патріса Лумумби, 15-А, код 34414558) договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,38 га на умовах довгострокової оренди (строком на 49 років) під розміщення пляжної зони та влаштування зони відпочинку для мешканців територіальної громади Бориспільського району на території Гнідівської сільської ради.

4. Стягнути з Бориспільської районної державної адміністрації Київської області (08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 74) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивно-оздоровчий комплекс «База Волна»(01042, м. Київ, вул. Патріса Лумумби, 15-А, код 34414558) - судові витрати: 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.

Суддя Карпечкін Т.П.

Рішення підписано 01.09.2008 року