Рішення від 24.11.2011 по справі 5010/1928/2011-13/58

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2011 р. Справа № 5010/1928/2011-13/58

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндера П. А.

при секретарі судового засідання Кучмі І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Державної податкової інспекції в Галицькому районі,

вул. Шевченка,10, м.Галич,77100

до відповідача: Корпорації "Прикарпатська фінансова група",

вул. Шевченка, 9,м.Івано-Франківськ,76000

про стягнення коштів

за участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_1., (довіреність № 3565/10/10 від 25.10.11 )-представник;

Від позивача: ОСОБА_2, (довіреність № 3340/10/10 від 12.10.11 )-представник;

Від відповідача: ОСОБА_3., (довіреність № 39 від 26.10.11)- представник

ВСТАНОВИВ:

до господарського суду Івано-Франківської області ДПІ в Галицькому районі подано позов про стягнення з Корпорації "Прикарпатська фінансова група", коштів в сумі 18 414грн.00коп.

Ухвалою від 30.09.11 прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 13.10.11.

Ухвалою від 13.10.11 відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 27.10.11.

Відповідачем по справі Корпорацією "Прикарпатська фінансова група" подано суду клопотання від 26.10.11 про зупинення провадження у справі №5010/1928/2011-13/58 до завершення розслідування по кримінальній справі №322373 порушеної Галицьким РВ УМВС України в Івано-Франківській області за ст.185 ч.2 КК України.

Ухвалою суду від 27.10.11р. відкладено розгляд справи на 10.11.11 та відмовлено відповідачу в клопотанні про зупинення провадження по справі.

10.11.11. в судовому засіданні оголошена перерва до 24.11.11

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав викладених у позовній заяві , зокрема долучив ряд документів, що мають суттєве значення для вирішення даного спору по суті.

Представник відповідача проти позову заперечує, з підстав викладених у відзиві на позов.

Розглянувши матеріали справи та долучені документи, із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

28.01.11р. між Державної податкової інспекції в Галицькому районі (позивачем ) та Корпорацією "Прикарпатська фінансова група" ( відповідачем) укладено угоду про зберігання та реалізацію безхазяйного та іншого майна, що належить або переходить у власність держави №336/10/24-160/06.

На підставі цієї угоди Корпорації "Прикарпатська фінансова група" 15.03.11. було передано майно з ознаками безхазяйного - металевий трубопровід , про що було складено акт опису і попередньо оцінку майна №4/24 від 15.03.11р. і одночасно , як передбачено листом ДПІ №891/10/24-489 від 15.03.11р. , дане майно передане представнику відповідача ОСОБА_4. на відповідальне зберігання , про , що свідчить його підпис у акті №4/24.

У відповідності до п.2.2.2. п.2.2 угоди обов'язком відповідача є забезпечення власними силами зберігання майна та його споживчих якостей.

Відповідно до акту інвентаризації № безхазяйного майна , що знаходиться на відповідальному зберіганні від 12.08.11р. посадовими особами позивача було встановлено , що фактична наявність не відповідає даним відображеним в акті опису і виявлено нестачу частини трубопроводу на загальну суму за попередньою оцінкою 18 414, 00 грн., що також підтверджується розрахунком збитків , виявлених комісією ДПІ в Галицькому районі (додаток №1 акру№8).

Ознайомитися з актом інвентаризації та отримати його , представник відповідача відмовився , про що позивачем було складено акт відмови від підпису №11/24 від 12.08.11р.

Пункт 8.1 угоди встановлює , що з моменту прийому майна представником виконавця , відповідальність за його цілісність і збереження несе виконавець.

Відповідно до наказу від 24.12.2010 №1032 "Про затвердження порядку взаємодії між підрозділами державної податкової служби України під час роботи з безхазяйними речами та майном , що переходить у власність держави" п. 4.5. передбачено, що у разі пошкодження, втрати (нестачі) безхазяйного майна, переданого на відповідальне зберігання, орган державної податкової служби відповідно до умов договору про відповідальне зберігання майна протягом трьох робочих днів від дати виявлення пошкодження, втрати (нестачі) направляє суб'єкту господарювання претензію з вимогою щодо відшкодування збитків у розмірі вартості такого майна або суми, на яку знизилась його вартість, за цінами, вказаними в акті опису і попередньої оцінки майна.

Пункт 8.1 угоди встановлює, що у випадку недостачі або псування отриманого майна виконавець сплачує до бюджету в 10 денний термін від дня подання вимоги замовником суми вартості майна , якого не вистачає, за сумами , зазначеними в акті опису, оцінки та передачі на реалізацію майна.

16.08.11р. відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення направлено претензію "2727/10/10 з вимогою , щодо відшкодування збитків у розмірі втрати ( нестачі) в сумі 18414, 00 грн., яку 18.08.11р. отримано представником відповідача ОСОБА_5. Відповідь Державної податкової інспекції в Галицькому районі не отримано.

Відповідно до п.12 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна.

Відповідно до п. п. 2, 3 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1340 від 25.08.1998 р. «Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним», облік, попередня оцінка, а також відповідальність за зберігання майна, зазначеного у пункті 1 цього Порядку, до передачі його для подальшого розпорядження відповідно до пункту 9 цього Порядку покладаються на органи (організації), що здійснили вилучення або зберігають його, з дотриманням таких вимог: попередня оцінка проводиться відповідно до пункту 8 цього Порядку на момент взяття на облік цього майна; аналітичний облік ведеться у спеціальних книгах за видами майна із зазначенням відмінних ознак, попередньої вартості, місця його знаходження; взяте на облік майно відображається на за балансових рахунках "Товарно-матеріальні цінності, прийняті на відповідальне зберігання" в органах (організаціях), що здійснили вилучення або зберігають його. Майно, зазначене у пункті 1 цього Порядку, зберігається органами (організаціями) у власних (орендованих) спеціально обладнаних приміщеннях (на майданчиках) або передається ними для зберігання іншим організаціям за договорами.

Згідно із п. 7 Порядку оцінка майна провадиться комісією, яка утворюється органом, що здійснив його вилучення, у складі представників державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, представників міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, органів (організацій), що здійснили вилучення майна або зберігають його, фінансових органів та органів (організацій), які здійснюватимуть розпорядження цим майном. У разі розбіжності в оцінці майна між представниками комісії, а також у випадках, передбачених законодавством України і цим Порядком, оцінка провадиться суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання.

Угода про зберігання та реалізацію безхазяйного та іншого майна, що належить або переходить у власність держави, від 28.01.11, була укладена сторонами на підставі вищевказаних норм законодавства України. Предметом даної Угоди є зберігання майна та його подальша реалізація. Передача майна на відповідальне зберігання відбулася 15 березня 2011 року відповідно до Акту опису і попередньої оцінки майна №4/24. Вказане спростовує твердження відповідача про те, що майно ним було прийнято на зберігання тільки після 12 серпня 2011 року.

У відповідності до ст.936 Цивільного кодексу України за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності. Згідно ч.І ст. 942 ЦК України зберігач зобов'язаний вживати усіх заходів, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі. Виконуючи даний обов'язок, зберігач повинен вжити необхідних заходів для того, щоб запобігти викраденню майна, пошкодженню чи знищенню третіми особами. Відповідно до ч.І ст. 950 ЦК України за втрату (нестачу) або пошкодження речі, прийнятої на зберігання, зберігач відповідає на загальних підставах. За правилами ст.951 ЦКУ збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) речі, відшкодовуються у розмірі її вартості.

Відповідно до п.8 Порядку взаємодії між підрозділами державної податкової служби України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави, що затверджений наказом Державної податкової адміністрації України 24.12.2010 N 1032 (набрав чинності з 10.06.11) безхазяйне майно, взяте на облік, зберігається відповідним органом державної податкової служби у власних (орендованих) приміщеннях або за актом опису і попередньої оцінки майна передається на відповідальне зберігання суб'єкту господарювання. Із суб'єктом господарювання, який прийняв майно на відповідальне зберігання, укладається відповідний договір.

Відповідно до пункту 5 Розділу IV Порядку у разі пошкодження, втрати (нестачі) безхазяйного майна, переданого на відповідальне зберігання, орган державної податкової служби відповідно до умов договору про відповідальне зберігання майна протягом трьох робочих днів від дати виявлення пошкодження, втрати (нестачі) направляє суб'єкту господарювання претензію з вимогою щодо відшкодування збитків у розмірі вартості такого майна або суми, на яку знизилась його вартість, за цінами, вказаними в акті опису і попередньої оцінки майна. У разі невідшкодування суб'єктом господарювання збитків протягом місяця від дати отримання претензії орган державної податкової служби у десятиденний строк після вказаної граничної дати відшкодування збитків звертається до суду щодо стягнення суми збитків.

У відповідності до вказаної норми при розрахунку розміру збитків позивачем було взято за основу вартість металевого трубопроводу 18 414,00 грн. за тону, тобто за вартістю, визначеною в Акті опису і попередньої оцінки майна №4/24.

У відповідності до ч.2 ст.1166 ЦК України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Відповідачем не було подано жодних доказів того, що нестача майна, переданого йому на зберігання, виникло не з його вини.

Зважаючи на все вищезазначене, повно та об'єктивно дослідивши обставини справи, суд приходить до висновку про правомірність позовних вимог та задоволення позову в повному обсязі.

У відповідності до ст.49 ГПК України судові витрати слід стягнути з відповідача.

Керуючись ст.43,49, ст. 82 -84 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 936, 942, 950, 951, 1166 суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної податкової інспекції в Галицькому районі до Корпорації "Прикарпатська фінансова група" про стягнення збитків в розмірі 18 414,00 грн. задовольнити.

Стягнути з Корпорації "Прикарпатська фінансова група" (вул.Шевченка, 9, м.Івано-Франківськ, 76000; і.к.31789776) на користь Державної податкової інспекції в Галицькому районі (вул. Шевченка, 10, м.Галич, Івано-Франківська область, 77100; і.к. 20543493) 18 414,00 грн. (вісімнадцять тисяч чотириста чотирнадцять гривень 00 коп.) збитків.

Видати накази.

Стягнути з Корпорації "Прикарпатська фінансова група" (вул.Шевченка, 9, м.Івано-Франківськ, 76000; і.к.31789776) в доход Державного бюджету ( отримувач: УДК у м. Івано-Франківськ; код ЄДРПОУ одержувача 20568100; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31214206700002, код класифікації доходів бюджету 220300001) - 1 411, 50 грн. (одну тисячу чотириста одинадцять грн. 50 коп.) - судового збору.

Видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Шкіндер П. А.

Повне рішення складено 25.11.11

Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"

________________ Кучма І. І. 25.11.11