Запорізької області
30.11.11 Справа № 17/5009/5093/11
Суддя Корсун В.Л.
за позовною заявою: приватного підприємства “Жемчуг-2005”, 72040, Запорізька область, Михайлівський район, с. Плодородне, вул. Зелена, 1
до відповідача 1: Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області, 72002, Запорізька область, смт Михайлівка, вул. Леніна, 36
до відповідача 2: Михайлівської районної ради Запорізької області, 72002, Запорізька область, смт Михайлівка, вул. Леніна, 36
про визнання переважного права на укладення договору та зобов'язання відповідача укласти з позивачем додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки
Суддя Корсун В.Л.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, власник підприємства на підставі статуту та паспорту
ОСОБА_2, довіреність від 20.01.11 б/н
від відповідача 1: не з'явився
від відповідача 2: не з'явився
25.08.11 до господарського суду Запорізької області звернулось приватне підприємство “Жемчуг-2005” (далі ПП “Жемчуг-2005”) з позовною заявою до Михайлівської районної державної адміністрації Запорізької області (надалі Михайлівська РДА) про:
- визнання за позивачем переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк стосовно земельної ділянки площею 46,2824 га кадастровий № 2323385500:01:014:0002 розташовану на території Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а також
- зобов'язати Михайлівську районну державну адміністрацію укласти з позивачем додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки площею 46,2824 га кадастровий № 2323385500:01:014:0002 розташовану на території Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області.
Відповідно до вимог ст. 21 ГПК України, 25.08.11 автоматизованою системою документообігу господарського суду здійснено розподіл справ між суддями та визначено позовну заяву ПП “Жемчуг-2005” (вхідний № 5500/09-05/11) до розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 25.08.11 судом порушено провадження у справі № 17/5009/5093/11, судове засідання призначено на 07.09.11. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.
З метою прийняття обґрунтованого рішення по справі в судовому засіданні 07.09.11 судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Михайлівську районну раду Запорізької області (72002, Запорізька область, смт Михайлівка, вул. Леніна, 36), розгляд справи відкладено, засідання суду призначено на 24.10.11. У третьої особи витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи по суті.
Оскільки у договорі оренди землі від 18.11.99 в якості Орендодавців виступали як Михайлівська районна рада Запорізької області так і Михайлівська районна державна адміністрація Запорізької області, з метою прийняття законного і обґрунтованого рішення у справі №17/5009/5093/11 по суті спору, ухвалою від 24.10.11 суд виключив із кола учасників судового процесу у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Михайлівську районну раду Запорізької області. Також цією ухвалою суд залучив до участі у цій справі в якості відповідача 2 - Михайлівську районну раду Запорізької області. Розгляд справи розпочато спочатку. Судове засідання відкладено на 07.11.11.
В засіданні суду 07.11.11 оголошувалась перерва до 30.11.11.
За заявою представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 30.11.11, на підставі ст.ст. 821, 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам позивача та відповідача 2 роз'яснено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
Позивач у справі підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, з урахуванням письмових обґрунтувань, зазначав наступне. 18.11.99 приватне виробничо-комерційне підприємство “Жемчуг” уклало з Михайлівською районною радою договір оренди земельної ділянки (площею 49,5 га) розташованої на території Плодородненської сільської ради. Договір посвідчений нотаріально та 10.12.99 зареєстрований у Михайлівському районному відділі земельних ресурсів Запорізької області, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис №2. У відповідності з Договором, строк оренди визначений в 10 років. Розпорядженням голови Михайлівської райдержадміністрації №556 від 25.12.08 з користування на умовах Договору вилучено частину земельної ділянки площею 3,5208 га, яка на підставі проекту відведення передана в постійне користування Запорізькому облводгоспу під будівництво Східного скидного колектору. В зв'язку з цим, в період дії орендних правовідносин за Договором змінилась площа орендованої земельної ділянки. Для впорядкування і належного оформлення змін до договору оренди земельної ділянки, а також для вирішення питання щодо поновлення Договору ПП “Жемчуг-2005” (правонаступник ПП “Жемчуг”) 25.05.09, тобто, за 6 місяців до закінчення строку Договору, звернулось з відповідною заявою до Михайлівської РДА. 09.06.09 розпорядженням голови Михайлівської РДА №220 ПП “Жемчуг-2005” фактично було погоджено питання поновлення Договору та надано дозвіл на замовлення розробки технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Даним розпорядженням встановлено істотні умови користування земельною ділянкою: строк оренди - 50 років, розмір орендної плати - 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площа земельної ділянки - 45,98 га. Технічна документація землеустрою виготовлена приватним підприємством “Навігатор”. В процесі виконання проектних робіт і визначення меж земельної ділянки в натурі було встановлено, що площа земельної ділянки фактично складає 46,2824 га. Розбіжність з площею вказаною в розпорядженні голови райдержадміністрації на 0,3024 га пояснюється тим, що за рахунок земельної ділянки яка перебуває в користуванні ПП “Жемчуг-2005” планувалось відведення земельної ділянки площею 3,52 га Запорізькому обласному виробничому управлінню меліорації і водного господарства для будівництва Східного скидного колектору, але в процесі виконання проектних робіт з користування ПП “Жемчуг-2005” фактично вилучена земельна ділянка площею 3,2176 га, тому площа земельної ділянки, яка залишилась в користуванні підприємства, не 45,98 га (як по тексту розпорядження), а 46,2824 га ріллі. Обумовлення площі земельної ділянки визначено в технічній документації землеустрою. 18.10.10 ПП “Жемчуг-2005” звернулось до голови Михайлівської РДА з заявою про затвердження технічної документації землеустрою. 09.11.10 голова Михайлівської РДА надіслав відповідь про відмову в задоволенні заяви. В обґрунтування відмови було покладено два висновки, а саме: відсутність доказів користування земельною ділянкою протягом місяця після закінчення строку дії договору; відсутність земельної ділянки площею 49,5 га, яка є предметом договору. З даними висновками ПП “Жемчуг-2005” не погодилось у зв'язку з тим, що ПП “Жемчуг-2005” користувалось і користується земельною ділянкою, яка є предметом Договору за виключенням земельної ділянки площею 3,5208 га, яка передана в користування Запорізькому облводгоспу. Висновок про відсутність земельної ділянки є некоректним і не відповідає дійсності. Головне управління Держкомзему у Запорізькій області в своєму листі від 11.10.10 про надання роз'яснень чітко вказало на те, що Договір оренди є поновленим, а також надало роз'яснення щодо перереєстрації поновленого договору оренди. Підстави для визнання переважного права перед іншими особами на поновлення Договору оренди визначені ст. 33 Закону України “Про оренду землі”, а також постановою Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.11 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин”. Враховуючи вищенаведене і намагаючись в позасудовому порядку врегулювати спір, 25.11.10 ПП “Жемчуг - 2005” звернулось з письмовою заявою в Михайлівську РДА, в якій просило: визначити позицію Михайлівської РДА щодо надання в користування земельної ділянки площею 45,98 га, розташованої на території Плодородненської сільської ради на умовах поновленого Договору оренди, або укладення нової угоди оренди земельної ділянки; затвердити технічну документацію із землеустрою щодо права користування ПП “Жемчуг-2005” земельною ділянкою площею 45,98 га на території Плодородненської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 50 років з визначеною орендною платою в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. 27.12.10 ПП “Жемчуг-2005” отримало письмову відповідь на свою заяву в якій голова Михайлівської РДА вказав на те, що не має правових підстав задовольнити заяву про поновлення договору оренди землі від 18.11.99 на частину орендованої земельної ділянки площею 45,98 га або укладення нового договору оренди землі на вказану земельну ділянку оскільки (…) набуття права оренди на земельну ділянку можливо виключно за результатами земельних торгів. Зволікання Михайлівської РДА у поновленні договору оренди землі порушує право ПП “Жемчуг-2005” на належне оформлення права користування земельною ділянкою. На думку позивача, такі протиправні дії Михайлівської РДА суперечать закону, інтересам підприємства, інтересам держави і являються підставою для звернення до суду. За обставинами даної справи Михайлівська РДА та її посадові особи не виконують розпорядження голови Михайлівської РДА №220 від 09.06.09. На підставі викладеного, керуючись п. 10-11 ст. 123, ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, ч. 2 ст. 17, ч. З ст. 18, п. 1-2, ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України просять суд позов задовольнити.
Відповідач 1 проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових заперечення з за вих. від 07.08.11 № 0524/0887 та уточнених запереченнях за вих. від 24.10.11 № 05-24 на позовну заяву ПП “Жемчуг-2005”. Свою правову позицію обґрунтовував наступним. За договором оренди земельної ділянки від 18.11.99, укладеного між орендодавцем - Михайлівською районною радою та орендарем - приватним виробничо-комерційним підприємством “Жемчуг” орендувалася земельна ділянка площею 49,5 га ріллі, із земель державної власності розташованих на території Плодородненської сільської ради строком 10 років. Таким чином, вказаний договір оренди землі припинився 10.12.10 у зв'язку із закінченням строку на який його було укладеного, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України “Про оренду землі”. 25.05.09 ПП “Жемчуг-2005” звернулось до Михайлівської РДА із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право оренди земельної ділянки площею 45,98 га. Такий дозвіл ПП “Жемчуг-2005” було надано розпорядженням голови райдержадміністрації від 09.06.09 №220. 18.10.10 ПП “Жемчуг-2005” звернулось до райдержадміністрації з заявою про затвердження технічної документації, але отримало відмову, оскільки жодним нормативно-правовим актом затвердження технічної документації не передбачено, законодавством, а саме ч. 4 ст. 123 передбачається затвердження лише проектів із землеустрою. В той же час, відповідач 1 вважає, що Михайлівська райдержадміністрація не має жодних підстав укладати договір оренди землі на новий строк шляхом поновлення договору оренди зазначеної земельної ділянки на підставі ст. 33 Закону України “Про оренду землі” з наступних підстав. Статтею 33 Закону України “Про оренду землі” (в редакції чинній на час закінчення строку договору оренди землі) було передбачено наступне: “Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом 1 місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням”. З аналізу вказаної норми випливає, що за ч. 1 ст. 33 Закону України “Про оренду землі” орендар має переважне право на поновлення договору за сукупності наступних юридичних фактів: орендар продовжує користуватися виділеною ділянкою після закінчення строку договору оренди землі; сторони належно виконував свої зобов'язання за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову поновити договір; орендодавець за результатами розгляду звернення орендаря ухвалює рішення щодо поновлення договору; сторони укладають відповідну угоду, яка подається на державну реєстрацію. Тобто, цією нормою не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки у випадку відсутності заперечень орендодавця, а лише визначено, що в цьому випадку договір підлягає поновленню. Також, вказана норма не передбачає зміну відповідного рішення органу виконавчої влади, яке є підставою для надання в оренду земельної ділянки, щодо встановлених в ньому строків оренди. Відтак, якщо за законом такий договір підлягає поновленню, то таке поновлення має здійснюватися за волевиявленням сторін. Таке волевиявлення має бути оформлене відповідно до ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” розпорядженням голови місцевої державної адміністрації. Варто також додати, що сама по собі конструкція “підлягає поновленню” дійсно передбачає певний процес, а не фіксацію певного статусу (на відміну від “вважається подовженим”). Викладене підтверджується судовою практикою, зокрема постановою рекомендаціями Президії Вищого господарського суду України від 02.02.10 № 04-06/15, оглядовим листом Вищого господарського суду України від 30.11.07 №01-8/918 та іншим.
В той же час, юридична конструкція вказаної норми “переважне право на поновлення договору” є недосконалою, що взагалі унеможливлює її застосування на практиці. Зокрема, право на поновлення договору має виключно одна особа - колишній орендар за договором. Вказівка про переважність цього права передбачає його перевагу перед таким же правом іншої особи, але жодна інша особа такого права (права на поновлення договору) мати не може. В той же час, орендодавцем за договором оренди землі від 18.11.99 є Михайлівська районна рада, яка за ЗК України (1992р.) на той час мала повноваження передавати в оренду землі державної власності. У зв'язку з цим Михайлівська райдержадміністрація не має повноважень поновлювати договір оренди землі від 18.11.99 та укладати щодо нього будь-які додаткові угоди, оскільки не була стороною цього договору. Відповідно, Михайлівська райдержадміністрація не може бути і відповідачем за цим позовом. Також, Михайлівська райдержадміністрація не мала повноважень направляти лист-повідомлення про свої заперечення в подальшому користуванні землею ПП “Жемчуг-2005”, оскільки не була орендодавцем за вказаним договором оренди землі, а згідно ст. 33 Закону України “Про оренду землі” лист-повідомлення направляється саме орендодавцем. Крім того, відповідно до ст. 15 Закону України “Про оренду землі”, істотною умовою договору оренди є об'єкт оренди, яким відповідно до ст. 3 цього Закону є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Згідно ч. 1 ст. 79 ЗК України, земельна ділянка це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Частина земельної ділянки за приписами ст. ст. 2, 78, 79 ЗК України не може бути об'єктом земельних відносин, в тому числі правовідносин щодо оренди землі, оскільки об'єктом земельних правовідносин є виключно цілі земельні ділянки. Тобто, при поновлені договору оренди землі об'єкт оренди, як істотна і основна умова договору повинен бути не змінним. У разі ж зміни об'єкта оренди між сторонами виникають правовідносини щодо нового об'єкту оренди не пов'язані з попереднім договором оренди землі. Предметом договору оренди від 18.11.99 була земельна ділянка площею 49,5 га ріллі, із земель державної власності розташованих на території Плодородненської сільської ради. Розпорядженням голови Михайлівської райдержадміністрації №556 від 25.12.08 із орендованої земельної ділянки площею 49,5 га вилучена її частина площею 3,5208 га під будівництво Східного скидного колектору. Тобто, в результаті вилучення частини земельної ділянки на її місці утворилося дві земельні ділянки площею 3,5208 га та 45,9792 га, які мають інші межі та місце розташування (координати) порівняно з первинною ділянкою, з якої вони утворилися. У зв'язку з цим, на думку відповідача 1, земельної ділянки площею 49,5 га, яка була об'єктом договору оренди землі на цей час не існує. Відповідно до ст. 638 ЦК України та ст. 15 Закону України “Про оренду землі” земельна ділянка, як предмет договору оренди землі є істотною умовою договору, відсутність якої є підставою для визнання договору недійсним та відмови в державній реєстрації договору. Таким чином, на думку відповідача 1, договір оренди землі від 18.11.99 не може бути поновлений, оскільки на цей час відсутній об'єкт цього договору (земельна ділянка площею 49,5 га), а щодо земельної ділянки площею 46,2824 га між Михайлівською райдержадміністрацією та ПП “Жемчуг-2005” правовідносин з оренди землі не існувало. В той же час, відповідно до ст.124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 ст. 134 ЗК України. Тобто, набуття права оренди на земельну ділянку площею 46, 2824 га земель запасу, які є державною власністю, можливо виключно за результатами земельних торгів. Викладене свідчить, що ПП “Жемчуг-2005” подано цей позов з наміром отримати в оренду земельну ділянку площею 46.2824 га всупереч установленому законодавством порядку, а не з наміром захистити своє право. Також, щодо позовних вимог про зобов'язання укласти додаткову угоду про поновлення договору зазначив, що відповідно до п.3 ч. 1 ст. 3 ЦК України, однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору. Згідно зі ст.1 87 ГК України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в ін. випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше. В той же час, законами України (які діяли на час спірних правовідносин - закінчення строку договору оренди землі) не було передбачено обов'язковості укладення додаткових угод про поновлення договору оренди землі. У зв'язку з цим такий договір може укладатись виключно за волевиявленням сторін за принципом свободи договору та не може укладатися шляхом зобов'язання судом до укладення такого договору. Згідно ч. 1 ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Посилання ж позивача на ст. 16 ЦК України, як на обраний спосіб захисту цивільних прав шляхом примусового виконання обов'язку в натурі не обґрунтоване, оскільки обов'язку Михайлівської райдержадміністрації поновлювати договір оренди землі не має. Таким чином, вважає, що судом не може бути зобов'язано відповідача 1 до укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі, оскільки вона не була орендодавцем за вказаним договором і ніякого відношення до нього не має. На підставі викладеного, керуючись ст. 22 ГПК України просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ПП “Жемчуг-2005” по справі №17/5009/5093/11 повністю.
Відповідач 2 у своєму відзиві за вих. від 31.10.11 у справі № 17/5009/5093/11 зазначив наступне. 13.09.99 до Михайлівської районної ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки із земель запасу звернувся директор приватного виробничо-комерційного підприємства “Жемчуг”. Рішенням Михайлівської районної ради від 23.09.99 №8 “Про надання земель запасу в оренду” надано в довгострокове користування на умовах оренди строком на 10 років приватному виробничо-комерційному підприємству “Жемчуг” земельну ділянку в розмірі 49,5 га ріллі земель запасу, розміщених на території Плодородненської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідно до ст. 8 ЗК України (1992р.) - орендодавцем землі на той час була районна рада. Статтями 11, 19 вищевказаного Кодексу передбачають, що районні ради надають земельні ділянки у користування із земель запасу. Якщо надання земельної ділянки провадиться районною радою, сільська рада свій висновок подає до районної ради в адміністративному підпорядкуванні якої є. З набранням чинності 01.01.02 ЗК України вищевказані повноваження районної ради змінено. Відповідно до п. 3 Перехідних положень ЗК України (2002р.) - у випадках, коли земельні ділянки надані в оренду до введення в дію цього Кодексу органами, повноваження яких з надання земельних ділянок з прийняттям цього Кодексу змінені, продовження строку оренди зазначених земельних ділянок здійснюється органами, що мають право надання вказаних земель за цим Кодексом. Пунктом 12 Перехідних положень ЗК України (2002р.) передбачає, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Позивач - ПП “Жемчуг-2005” (правонаступник приватного виробничо-комерційного підприємства “Жемчуг”) до Михайлівської районної ради із заявами про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки від 18.11.99 не звертався. Відповідно до рішення Михайлівської районної ради від 20.07.06 № 3 “Про делегування повноважень районної ради Михайлівській районній державній адміністрації”, повноваження в галузі земельних відносин делеговано Михайлівській районній державній адміністрації. Викладені норми свідчать, що продовжувати строк дії договору оренди земельної ділянки від 18.11.99 уповноважена Михайлівська районна державна адміністрація.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Рішенням виконавчого комітету Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області від 27.05.99 № 80 “Про надання згоди на передачу земель запасу на умовах оренди”, виконавчий комітет вирішив: дати згоду на передачу земель запасу площею 49,5 га розташованих з північної сторони с. Показне приватному виробничо-комерційному підприємству “Жемчуг” на умовах довгострокової оренди строком на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішенням Михайлівської районної ради від 23.09.99 № 8 “Про надання земель запасу в оренду” рада розглянувши клопотання директора приватного виробничо-комерційного підприємства “Жемчуг” про надання йому в оренду земель запасу площею 49,5 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та враховуючи, що вказані землі протягом декількох років не використовувались під посів сільгоспкультур і в зв'язку із підтопленням ґрунтовими водами, районна рада вирішила: надати в довгострокове користування на умовах оренди строком на 10 років приватному виробничо-комерційному підприємству “Жемчуг” земельну ділянку в розмірі 49,5 га ріллі із земель запасу розміщених на території Плодородненської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 1); установити орендну плату в розмірі 50 грн. за один гектар землі щорічно … (п. 2); доручити Плодородненському сільському голові заключення і підписання договору оренди у відповідності до Закону України “Про оренду землі” (п. 3); зобов'язати орендаря в двомісячний термін з дня прийняття рішення забезпечити нотаріальне посвідчення договору оренди та його державну реєстрацію …(п. 4); до використання земельної ділянки приступити після встановлення меж земельної ділянки в натурі і державної реєстрації договору в Плодородненській сільській раді (п. 6).
18.11.99 Михайлівська районна рада (Орендодавець) в особі сільського голови Кириченка В.Т. на підставі рішення № 3 Плодородненської сільської ради від 14.07.94 та рішення Михайлівської районної ради від 23.09.99 № 8 з однієї сторони та приватне виробничо-комерційне підприємство “Жемчуг” в особі директора Главака Д.І. (Орендар) уклали договір оренди земельної ділянки. Згідно з розділом 1 (предмет) вказаного договору, Орендодавець на підставі рішення Михайлівської районної ради від 23.09.99 № 8 передає в строкову платну оренду на 10 років 49,5 га ріллі яка знаходиться в державній власності, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку розташовану на території Плодородненської сільської ради (бригада № 2, поле № 1) згідно із планом зовнішніх меж земель, яка додається до договору (…).
Згідно із розділом 2 вказаного договору, цей договір складено на строк 10 років до 18.11.09 і набирає чинності з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації цього договору згідно порядку державної реєстрації договорів оренди землі (…). У разі виявлення бажання сторін на продовження дії договору, зацікавлена сторона повинна повідомити другу сторону письмово про бажання пролонгації договору на новий строк не пізніше ніж за 30 діб до закінчення цього договору.
Відповідно до розділу 5 вказаного договору, у разі припинення або розірвання договору Орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.
Вказаний договір посвідчено приватним нотаріусом Михайлівського районного нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_3 та зареєстровано в реєстрі за № 2196.
Також вказаний договір зареєстрований у Михайлівському районному відділі земельних ресурсів Запорізької області про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 10.12.99 вчинено запис № 2.
Рішенням Михайлівської районної ради від 20.07.06 № 3 “Про делегування повноважень районної ради Михайлівській районній державній адміністрації” вказана рада керуючись ст. 44 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” вирішила: (…) делегувати повноваження районної ради у галузі земельних відносин Михайлівській районній державній адміністрації.
Розпорядженням голови Михайлівської районної державної адміністрації від 25.12.08 № 556 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок Запорізькому обласному виробничому управлінню меліорації і водного господарства” райдержадміністрацією:
- затверджено (п. 1) проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок Запорізькому обласному виробничому управлінню меліорації і водного господарства під будівництво Східного скидного колектора (ІІ етап) від ПК88+00 до ПК170+24 (а/д Пришиб) та ПК201+60 для захисту від підтоплення території населених пунктів і сільськогосподарських угідь із земель Плодородненської, Високівської сільських та Пришибської селищної рад Михайлівського району Запорізької області (висновок державної експертизи землевпорядної документації від 18.04.08 № 1464);
- припинено право користування земельною ділянкою наданою ПП “Жемчуг-2005” у оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 4,2588 га в т.ч. ріллі 3,5208 га, багаторічних насаджень 0,7380 га (п. 2);
- вирішено передати Запорізькому обласному виробничому управлінню меліорації і водного господарства в постійне користування та оренду терміном 3 роки під будівництво Східного скидного колектора (ІІ етап) від ПК88+00 до ПК170+24 (а/д Пришиб) та ПК201+60 для захисту від підтоплення території населених пунктів і сільськогосподарських угідь із земель Плодородненської, Високівської сільських та Пришибської селищної рад Михайлівського району земельні ділянки загальною площею 25,8309 га, в т.ч. по сільським селищним радам та угіддям згідно додатку № 1 (п. 3)…
Додатковим договором від травня 2007 року до договору оренди землі від 18.11.99 орендодавець - Михайлівська районна державна адміністрація в особі голови -Мостової Н.Г. та орендар - приватне підприємство “Жемчуг-2005” уклали додатковий договір згідно з яким в договорі оренди землі від 18.11.99 змінено орендаря -приватне виробничо-комерційне підприємство “Жемчуг” на орендаря на приватне підприємство “Жемчуг-2005”. Відповідно до п. 2 вказаного додаткового договору, до приватного підприємства “Жемчуг-2005” переходять права та обов'язки орендаря за договором оренди землі від 18.11.99. Згідно із п. 3 вказаного додаткового договору, він набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. При цьому, доказів державної реєстрації вказаного додаткового договору у встановленому чинним законодавством порядку позивачем суду не надано.
Розпорядженням голови Михайлівської районної державної адміністрації від 09.06.09 № 220 “Про надання дозволу на замовлення розробки технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку” райдержадміністрацією надано дозвіл ПП “Жемчуг-2005” на замовлення розробки технічної документації із земле устрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, межі якої встановлені в натурі (на місцевості) без зміни її цільового призначення загальною площею 45,98 га ріллі за рахунок земель державної власності на території Плодородненської сільської ради терміном на 50 років з орендною платою в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п. 1). Розроблену технічну документацію надати до райдержадміністрації на затвердження (п. 2).
18.10.10 ПП “Жемчуг-2005” звернулось до голови Михайлівської районної державної адміністрації із заявою про затвердження технічної документації землеустрою щодо внесення змін до поновлення договору оренди від 18.11.99.
Листом від 09.11.10 № 4-430/зп розглянувши заяву ПП “Жемчуг-2005” від 18.10.10 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо внесення змін до поновлення договору оренди від 18.11.99 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва районною державною адміністрацією відмовлено у задоволенні заяви про поновлення договору оренди землі від 18.11.99 у зв'язку із відсутністю предмета договору (земельної ділянки площею 49,5 га). Крім того, у вказаному листі за підписом голови райдержадміністрації було зазначено, що Михайлівська районна державна адміністрація не має права приймати розпорядження щодо поновлення договору оренди землі зв'язку з тим, що: заявником не надано доказів користування земельною ділянкою протягом місяця після закінчення строку дії договору; договір не може бути поновлений на той самий строк і на тих самих умовах оскільки розпорядженням голови Михайлівської районної державної адміністрації від 25.12.08 № 556 із орендованої земельної ділянки площею 49,5 га вилучена її частина площею 3,5208 га під будівництво Східного скидного колектора у зв'язку з чим відсутня земельна ділянка площею 49,5 га, яка є предметом договору, який відповідно до ст. 638 ЦК України та ст. 15 “Закону України “Про оренду землі” є істотною умовою договору відсутність якої є підставою для визнання договору недійсним та відмови в державній реєстрації договору.
Заявою від 24.11.10 № 2 на адресу Михайлівської районної державної адміністрації ПП “Жемчуг-2005” просило райдержадміністрацію (…) затвердити технічну документацію із землеустрою щодо права користування ПП “Жемчуг-2005” земельною ділянкою площею 45,98 га на території Плодородненської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 50 років.
Листом від 27.12.10 № 05-06/0527 розглянувши заяву ПП “Жемчуг-2005” від 24.11.10 № 2 районна державна адміністрація повідомила заявника по відсутність правових підстав для задоволення заяви ПП “Жемчуг-2005” про поновлення договору оренди землі від 18.11.99 на частину орендованої земельної ділянки площею 45,98 га або укладення нового договору оренди землі на вказану земельну ділянку.
Не погоджуючись із позицією Михайлівської районної державної адміністрації щодо не бажання поновлювати договір оренди землі або укладення нового договору ПП “Жемчуг-2005” 25.08.11 звернувся до господарського суду з цим позовом, який просить суд задовольнити.
Оцінивши та дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню виходячи із наступного.
Вирішуючи справу по суті спору суд виходить з того, що згідно із п. 1.1 Статуту приватного підприємства “Жемчуг-2005” (державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 02.03.10, номер запису 10891050010000058), вказане підприємство є правонаступником приватного виробничо-комерційного підприємства “Жемчуг”.
Крім того, судом враховано, що станом на 18.11.99, тобто на час укладення договору оренди земельної ділянки між Михайлівською районною радою та приватним виробничо-комерційним підприємством “Жемчуг” про оренду земельної ділянки загальною площею 49,5 га, яка розташована на території Плодородненської сільської ради (бригада № 2 поле № 1), був чинним Земельний кодекс Української РСР від 18.12.90 № 561-ХІІ, який був введений в дію постановою Верховної Ради УРСР від 18.12.90 № 562-ХІІ.
Із 01.01.02 набув чинності Земельний кодекс України (далі ЗК України) від 25.10.01 № 2768-ІІІ відповідно до положень пунктів 2, 3 розділу IX (Прикінцеві положення) якого (…) з моменту набрання ним чинності законодавцем визнано таким, що втратив чинність Земельний кодекс України (561-12, Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 10, ст. 98; Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 25, ст. 354; 1993 р., N 10, ст. 79, N 26, ст. 276; 1999 р., N 18, ст. 138; 2000 р., N 39, ст. 333). Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що не суперечать цьому Кодексу.
Крім того, що відповідно до п. 12 розділу Х (Перехідні положення) ЗК України, який набув чинності із 01.01.02, (…) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в т.ч. казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 118 Конституції України визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Виходячи з положень ст. 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09.04.99 № 586 (надалі Закон № 586), виконавчу владу в областях, районах, районах АР Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація, в межах своїх повноважень, здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Із вказаного вбачається, що Михайлівська районна державна адміністрація, в межах своїх повноважень, здійснює виконавчу владу на території Михайлівського району Запорізької області. А оскільки земельна ділянка загальною площею 49,5 га, яка була надана в оренду “Жемчуг-2005” терміном на 10 років на підставі договору від 18.11.99 розташована на території Плодородненської сільської ради за межами населеного пункту, і вказана обставина не оспорювалась жодним із представників сторін, повноваження щодо розпорядження нею (земельною ділянкою) належить до компетенції Михайлівської РДА з урахуванням п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (чинного із 01.01.02).
Поряд із цим, враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що станом на момент укладення договору оренди земельної ділянки від 18.11.99, наведеним у тексті цього рішення, орендодавцем земельної ділянки виступала Михайлівська районна рада, судом, з метою прийняття законного і обґрунтованого рішення у справі по суті спору, на підставі ч. 1 ст. 24 ГПК України з власної ініціативи, було залучено в якості відповідача 2 - Михайлівську районну раду Запорізької області.
Згідно з нормами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності із ст. ст. 2, 6, 41 Закону № 586, місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують: виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, ін. органів виконавчої влади вищого рівня; законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян (ст. 2). Актами місцевої державної адміністрації є розпорядження голови місцевої державної адміністрації, видані в межах своїх повноважень, накази керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів (ст. 6). Голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством (ст. 41).
А згідно з вимогами ст. ст. 13, 21 Закону № 586, ст. 17 Земельного кодексу України (в редакції станом на жовтень-листопад 2009 року, тобто на час закінчення терміну дії договору від 18.11.99), до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі земельних відносин належить вирішення питань (...) використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля; розпорядження землями державної власності в межах визначених ЗК України; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням і охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених ЗК України; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення ін. питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Зазначені вище положення норм законодавства, які у т.ч. регламентують повноваження голів місцевих державних адміністрацій, свідчать, що голова районної державної адміністрації, у т.ч. відповідача 1 у справі, в межах наданих законодавством повноважень, вправі розпоряджатись землями державної власності відповідно до закону і таке розпорядження голови, прийняте в межах його компетенції, є обов'язковим для виконання на відповідній території.
Преамбулою до Закону України “Про оренду землі” від 06.10.98 № 161-XIV (далі Закон № 161-XIV) в редакції станом на час укладення договору оренди землі від 18.11.99 визначено, що цей Закон визначає загальні засади набуття, реалізації і припинення права на оренду земельної ділянки.
Згідно з ст. 5 вказаного Закону, Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи України, у власності яких перебувають земельні ділянки (ч. 1). Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради (ч. 2). Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів АР Крим та Кабінет Міністрів України у межах їх повноважень. Рішення про надання в оренду земельних ділянок зазначені органи державної влади приймають при попередньому погодженні цих питань на сесіях відповідних рад (ч. 3).
Відповідно до ст. 6 Закону № 161-XIV, Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою (…).
Статтею 12 Закону № 161-XIV в редакції станом на час укладення договору від 18.11.09 визначено, що договір оренди землі - це угода сторін про взаємні зобов'язання, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк.
Згідно із ст. 13 вказаного Закону, договір оренди земельної ділянки укладається у письмовій формі. Невід'ємною частиною договору оренди є план (схема) земельної ділянки. Договір оренди земельної ділянки посвідчується нотаріально за її місцезнаходженням.
У відповідності з вимогами ст. 14 Закону № 161-XIV, умови договору оренди земельної ділянки не можуть суперечити законам України (ч. 1). Істотними умовами (ч. 2) договору оренди земельної ділянки є:
- 1) об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);
- 2) термін договору оренди;
- 3) орендна плата (розмір, індексація, форми платежу, терміни та порядок внесення і перегляду);
- 4) цільове призначення, умови використання і збереження якості землі;
- 5) умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
- 6) існуючі обмеження і обтяження щодо використання земельної ділянки;
- 7) сторона (орендодавець чи орендар), яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
- 8) відповідальність сторін. Відсутність (ч. 3) у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, порушення вимог статей 4, 5, 6, 7 (право на оренду землі), 9 (суборенда земельних ділянок), 13, 15 цього Закону є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди згідно зі статтею 18 цього Закону, а також для визнання договору недійсним відповідно до законів України.
За вимогами ст. 15 вказаного Закону, договір оренди земельної ділянки, що перебуває у власності громадян або юридичних осіб, укладається між власником і особою, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду, в порядку, визначеному цим Законом (ч. 1). Особа, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування заяву (клопотання) (ч. 2). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, передбаченому ЗК України (ч. 3). У разі згоди орендодавця надати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір, в якому обумовлюють істотні та ін. умови оренди землі (ч. 4).
Відповідно до норм ст. ст. 16, 17, 18 вказаного Закону, договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації. У разі надання земельної ділянки в оренду в порядку відведення договір оренди підписується після перенесення її меж у натуру (на місцевість). Термін договору оренди земельної ділянки (у т.ч. й до настання певної умови) визначається за погодженням сторін, але не більш як на 50 років. Укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації. Факт державної реєстрації засвідчується печаткою реєструючого органу з підписом уповноваженої на це особи та зазначенням дати реєстрації на всіх примірниках договору. Порядок та органи, що здійснюють державну реєстрацію, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтями 26 та 27 Закону України “Про оренду землі” (в редакції станом на час укладення договору від 18.11.99) передбачено умови припинення договору оренди землі та умови поновлення договору оренди землі.
Так, зокрема, згідно із ст. 26 вказаного Закону, договір оренди земельної ділянки припиняється у разі: 1) закінчення терміну, на який було укладено договір; 2) розірвання договору оренди згідно зі ст. 28 цього Закону; 3) одержання орендарем земельної ділянки у власність у порядку, передбаченому ЗК України; 4) примусового викупу (вилучення) земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності у порядку, встановленому законами України; 5) смерті громадянина-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у ст. 8 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; 6) ліквідації юридичної особи - орендаря.
Згідно із ст. 27 наведеного вище Закону, після закінчення строку, на який було укладено договір, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі продовження договору оренди на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
Статтею 33 Закону України “Про оренду землі” від 06.10.98 № 161-XIV в редакції станом на жовтень-листопад 2009 року, тобто станом на час закінчення строку дії договору оренди землі від 18.11.99 який (строк) визначено розділом 2 вказаного договору та за 30 діб до його (договору) закінчення, були передбачені наступні умови поновлення договору оренди землі, а саме: після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору (ч. 1). У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін (ч. 2). У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Згідно з нормами ст. 93 ЗК України (в редакції станом на час закінчення строку дії договору оренди землі від 18.11.99), право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 122 ЗК України визначено повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у користування. Так, зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1). … обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування із відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб (ч. 2). Районні державні адміністрації (ч. 3) на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Згідно із ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Порядок надання земельних ділянок в оренду визначений ст. 124 ЗК України. Згідно із цією статтею, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1). Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 ст. 134 цього Кодексу (ч. 2). Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами 2, 3 ст. 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (ч. 3).
Згідно із ст. ст. 125, 126 ЗК України, право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором
оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Як свідчать наявні матеріали цієї господарської справи, договір оренди земельної ділянки від 18.11.99 року був укладений між орендодавцем - Михайлівською районною радою та орендарем приватним виробничо-комерційним підприємством “Жемчуг” правонаступником якого є приватне підприємство “Жемчуг-2005”, позивач у цій справ.
Судом враховано, що станом на час укладення вказаного договору (18.11.99) загальна площа земельної ділянки складала 49,5 га. Станом на час закінчення терміну дії зазначеного договору (а саме станом на 18.11.09) загальний розмір вказаної земельної ділянки був зменшений у зв'язку із наявністю розпорядження голови Михайлівської районної державної адміністрації від 25.12.08 № 556 згідно із п. 2 якого ПП “Жемчуг-2005” було припинено право користування земельною ділянкою наданою для товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 4,2588 га, в т.ч. ріллі 3,5208 га та багаторічних насаджень - 0,7380 га у зв'язку з чим позивач у своєму позові у цій справі веде мову про земельну ділянку меншою площею, а саме площею 46,2824 га.
Сторони в ході розгляду цієї справи не оспорювали факту чинності розпорядження голови Михайлівської районної державної адміністрації від 25.12.08 № 556.
Суд розглядаючи справу по суті спору виходить з того, що за час дії договору оренди землі від 18.11.99 відбулись зміни в чинному законодавстві, які регламентують порядок укладення договорів оренди землі із земель державної та комунальної власності (зокрема набув чинності новий ЗК України (у т.ч. п. 12 розділу Х вказаного Кодексу).
Також змінились:
- орендодавець,
- істотні умови договору оренди землі (змінився об'єкт оренди в частині розміру (площі) земельної ділянки).
Положення ст. 33 Закону України “Про оренду землі” в редакції станом на час закінчення договору оренди землі від 18.11.99 свідчать, що нею не передбачено автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки у разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню. Тобто, вказана норма права не передбачає зміну відповідного рішення (розпорядження) органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, яке є підставою для надання в оренду земельної ділянки щодо встановлених в такому рішенні (розпорядженні) строків оренди. Відтак, якщо за законом такий договір підлягає поновленню, то таке волевиявлення має здійснюватись за волевиявленням сторін. Таке волевиявлення має бути оформлене відповідним рішенням (розпорядженням) органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування.
Судом враховано, що згідно з вимогами ст. 42, 43, 33, 34 ГПК України, правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. Судочинство здійснюється на засадах змагальності. Сторони які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Позивач в ході розгляду цієї справи не надав суду доказів прийняття відповідним компетентним органом виконавчої влади (місцевого самоврядування) рішення чи розпорядження згідно з яким ПП “Жемчуг-2005” продовжено термін дії договору оренди від 18.11.99 після закінчення терміну дії такого договору.
Судом також прийнято до уваги, що позивач не надав суду доказів прийняття розпорядження (рішення) про передачу йому в оренду земельної ділянки з урахуванням зміни (зменшення) площі земельної ділянки із 49,5 га до площі до 46,2824 га.
Системний аналіз положень статей 19, 118 Конституції України, ст. ст. 2, 6, 13, 16, 21, 41, 43 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, Закону України “Про оренду землі”, ст. ст. 17, 93, 122-126, розділів ІХ та Х ЗК України, а також відсутність в матеріалах цієї справи наданих позивачем належних та допустимих доказів про наявність якихось конкретних осіб, крім позивача, які мають намір на укладення договору оренди землі яка знаходиться в користуванні у ПП “Жемчуг-2005” на підставі договору оренди землі від 18.11.99, надає суду підстави для висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання за позивачем у цій справі переважного права на укладення договору оренди землі на новий строк стосовно земельної ділянки площею 46,2824 га кадастровий № 2323385500:01:014:0002 розташовану на території Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У зв'язку з чим і в задоволенні вказаної позовної вимоги відмовляється.
З підстав наведених вище суд також не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язати Михайлівську районну державну адміністрацію укласти з позивачем додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки площею 46,2824 га кадастровий № 2323385500:01:014:0002 розташовану на території Плодородненської сільської ради Михайлівського району Запорізької області. У зв'язку з чим і в задоволенні вказаної позовної вимоги відмовляється.
Наведене вище спростовує всі доводи позивача у цій справі стосовно обсягу позовних вимог, у т.ч. його посилання на лист головного управління Держкомзему у Запорізькій області від 11.10.10.
Розглядаючи справу по суті спору судом досліджено, але залишено поза увагою через те, що суду не було надано доказів проведення відповідної державної реєстрації, світлокопію додаткового договору від травня 2007 р. до договору оренди землі від 18.11.99.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача 1 в особі відповідного голови райдержадміністрації на неправомірність та безпідставність зазначення в п. 2 розпорядження голови Михайлівської районної державної адміністрації від 09.06.09 № 220 того, що розроблену технічну документацію має бути надано до райдержадміністрації на затвердження.
Згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати судом покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21 , 42, 43, 45, 22, 24, 33, 34, 49, 69, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Суддя В.Л. Корсун
Повне рішення складено 08.12.2011
08.12.2011