Рішення від 09.11.2011 по справі 31/106

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

09.11.11 р. Справа № 31/106

Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Новіковій В.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовною заявою

Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Золотарівської сільської ради Шахтарського району

до Приватного акціонерного товариства „Центральна збагачувальна фабрика „Колосниківська”, с. Свердлово, м. Макіївка

третя особа: Головне управління Держкомзему у Донецькій області

про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву на суму 82063,1грн.

В присутності представників сторін:

Від Прокурора: не з'явився ;

Від позивача: не з'явився ;

Від відповідача: ОСОБА_1, ОСОБА_2 - за довіреностями;

Від третьої особи: не з'явився ;

ВСТАНОВИВ:

Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Золотарівської сільської ради Шахтарського району звернувся з позовом до Відкритого акціонерного товариства „Центральна збагачувальна фабрика „Колосниківська”, с. Свердлово, м. Макіївка, третя особа: Головне управління Держкомзему у Донецькій області про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву на суму 82063,1грн.

В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на те, що при проведенні Головним управлінням Держкомзему у Донецькій області перевірки дотримання вимог земельного законодавства встановлено, що Відповідачем на земельній ділянці площею 4,502га ведуться роботи по складуванню породи без отримання спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) в порушення ст. 168 Земельного кодексу України. Відповідно до „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу” затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007р. за №963 було здійснено розрахунок заподіяної шкоди, розмір якої складає 82063,1грн.

Позивач, Золотарівська сільська рада в письмових поясненнях зазначила, що земельна ділянка, площею 4,502га, яка використовується відповідачем для складування породи, розташована за межами населених пунктів, тому особою, що здійснює повноваження власника земельної ділянки є Шахтарська районна державна адміністрація. Розпорядчі документи по її використанню під розміщення породного відвалу, розробку кар'єру по видобутку корисних копалин, тощо надаються Облдержадміністрацією. За цих обставин Золотарівська сільська рада вважає, що вона не є належним позивачем у справі. Крім того сільська рада зазначає, що існує акт вибору та обстеження земельної ділянки передбаченої для розміщення об'єкту ВАТ ЦЗФ „Колосниківська”, в якому зазначено, зокрема, що родючий шар в межах земельної ділянки відсутній.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує у повному обсязі та зазначає, що родючий шар ґрунту з території земельної ділянки площею 4,502га було знято та перевезено ще у 1989році, попереднім користувачем земельної ділянки, яка в подальшому була вилучена у ДХК „Донбасвуглезбагачення” та надана йому для розширення породного відвалу. Крім того відповідач зазначає, що дана земельна ділянка відноситься до земель промисловості, а не сільськогосподарського виробництва.

Третя особа в письмових поясненнях позовні вимоги прокурора підтримала у повному обсязі та зазначила, що Головним управлінням Держкомзему у Донецькій області були проведені перевірки, за результатами яких були складені акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства, надані приписи, складено протокол про адміністративне правопорушення та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення на керівника відповідача.

Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за клопотанням представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідача, суд встановив наступне.

Згідно розпорядження голови Шахтарської районної державної адміністрації №311 від 28.04.2006р. „Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ВАТ „ЦЗФ Колосниківська” відповідачу було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 13,8522га, у тому числі 4,5322га вільних від забудови земель промисловості з землекористування ВАТ „Державна холдінгова компанія „Донбасвуглезбагачення” та 9,3200га з земель промисловості постійного користування ВАТ „ЦЗФ „Колосниківська” в довгострокову оренду строком на 50 років на території Золотаревської сільської ради для розширення існуючого породного відвалу.

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ВАТ „ЦЗФ „Колосниківська” для розташування існуючого породного відвалу на території Золотаревської сільської ради містить, зокрема, висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища №18/57 від 21.04.2008р., в пункті 9 якого відсутня інформація щодо якісної характеристики ґрунтів.

Проект землеустрою містить також Акт вибору та обстеження земельної ділянки передбаченої для розміщення об'єкту ВАТ ЦЗФ „Колосниківська” від 16.06.2005р., затверджений головою Шахтарської райдержадміністрації, в якому комісією було зазначено, що родючий шар в межах земельної ділянки відсутній.

Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації №202 від 06.05.2009р. „Про передачу земельної ділянки в оренду ВАТ ЦЗФ „Колосниківська” було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розширення існуючого породного відвалу на території Золотарівської сільської ради, вилучено земельну ділянку площею 4,5322га забудованих земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого землекористування ВАТ „Державна холдінгова компанія” „Донбасвугле- збагачення” та передано її відповідачу для розширення існуючого породного відвалу в довгострокову оренду строком на 50 років.

На підставі даного розпорядження 15 липня 2009року між Шахтарською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ВАТ „ЦЗФ „Колосниківська” (Орендар) було укладено договір оренди землі, за умовами якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки промислового призначення, які знаходяться на землях Золотарівської сільської ради Шахтарського району.

Згідно п. 2 даного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,5322га, у тому числі 4,5322га з земель промисловості. Земельна ділянка передається в оренду під розміщення існуючого породного відвалу. Цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості. (п.15-16 договору). Договір укладено строком на 50 років.

Головним управління Держкомзему у Донецькій області було проведено перевірку ВАТ „ЦЗФ „Колосниківська” щодо дотримання вимог земельного законодавства, якою було встановлено, що відповідачем на земельній ділянці площею 4,502га ведуться роботи по складуванню породи без виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту в порушення ст. 168 Земельного кодексу Україну. За результатами проведеної перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 07.04.2011р.

На підставі складеного акту головним управлінням Держкомзему у Донецькій області було видано припис №000369 від 07.04.2011р., яким відповідача було зобов'язано усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства.

Також було складено протокол про адміністративне правопорушення №000116 від 07.04.2011р. та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на головного інженера ВАТ „ЦЗФ „Колоснівська”.

На підставі „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу” затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007р. за №963 було здійснено розрахунок заподіяної відповідачем шкоди, внаслідок зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту), розмір якої складає 82063,1грн.

12 квітня 2011р. Головним управлінням Держкомзему у Донецькій області на адресу відповідача було надіслано претензію №01-60-1823-10 з вимогою сплатити суму шкоди у розмірі 82063,10грн.

Господарський суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

В Акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 07.04.2011р. Головним управлінням Держкомзему у Донецькій області вказано, що Відповідачем на земельній ділянці площею 4,502га ведуться роботи по складуванню породи без отримання спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) в порушення ст. 168 Земельного кодексу України.

В процесі розгляду справи судом було встановлена, що дана земельна ділянка використовується відповідачем на підставі договору оренди землі від 15.07.2009р., який було укладено із Шахтарською районною державною адміністрацією. Даний договір було укладено на підставі Розпорядження голови Донецької обласної адміністрації №202 від 06.05.2009р., яким, зокрема, відповідачу було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної для розширення існуючого породного відвалу на території Золотарівської сільської ради Шахтарського району Донецької області. Наданий проект землеустрою містить висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища №18/57 від 21.04.2008р., в пункті 9 якого відсутня інформація щодо якісної характеристики ґрунтів та зазначено, що дана інформація вказується тільки у разі наявності ґрунтового покриву. Крім того проект землеустрою містить Акт вибору та обстеження земельної ділянки, передбаченої для розміщення об'єкту ВАТ ЦЗФ „Колосниківська” від 16.06.2005р., затверджений головою Шахтарської райдержадміністрації, в якому комісією було встановлено, що родючий шар в межах земельної ділянки відсутній.

Тобто спірну земельну ділянку відповідач почав використовувати для розширення існуючого породного відвалу після укладання договору оренди землі від 15.07.2009р., у той час як наявний в матеріалах проекту землеустрою Акт вибору та обстеження земельної ділянки, передбаченої для розміщення об'єкту ВАТ ЦЗФ „Колосниківська” від 16.06.2005р., затверджений головою Шахтарської райдержадміністрації підтверджує, що ще у 2005 році був відсутній родючий шар ґрунту на спірній земельній ділянці.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (ст. 32 ГПК України).

Господарський суд вважає, що відповідачем доведено, що ще до отримання зазначеної земельної ділянки в оренду та використання її під складування породи факт відсутності родючого шару ґрунту в межах земельної ділянки був встановлений під час оформлення проекту землеустрою. Зазначена земельна ділянка до вилучення її та передачі відповідачу знаходилася на умовах постійного користування у ВАТ ДХК „Донбасвуглезбагачення” (незабудовані землі колишнього проммайданчика цегельного заводу ВАТ „ДХК „Донбасвуглезбагачення”). Відповідачем надані акти приймання виконаних робіт за 1989р., пов'язаних із розробкою ґрунту на земельній ділянці виділеній ДХК „Донбасвуглезбагачення” для підготовки забудови цегельного заводу в районі ЦЗФ „Колосниківська”.

Стосовно посилання позивача, Золотарівської сільської ради, що вона не є належним позивачем господарський суд зазначає наступне.

Так згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною третьою зазначеної статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з вимогами частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України та п.1 Прикінцевих положень Закону України „Про оренду землі” до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (орендодавцями) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Ррозпорядженням від 28.04.2006. №311 „Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ВАТ „Центральна збагачувальна фабрика „Колосниківська” прийнято Шахтарською районною державною адміністрацією, з якою в подальшому відповідачем було укладено договір оренди спірної земельної ділянки.

Відповідно до приписів Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” шкода заподіяна навколишньому природному середовищу підлягає стягненню на користь місцевих органів охорони навколишнього природного середовища згідно розподілу. Спірна земельна ділянка віднесена до Золотарівської сільської ради, Золотарівська міська рада є належним позивачем у справі.

Судові витрати по справі не стягуються, оскільки прокурор звільнений від сплати державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

На підставі викладеного, керуючись ст.2,32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Золотарівської сільської ради Шахтарського району до Відкритого акціонерного товариства „Центральна збагачувальна фабрика „Колосниківська”, с. Свердлово, м. Макіївка, третя особа: Головне управління Держкомзему у Донецькій області про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву на суму 82063,1грн. - відмовити.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня його прийняття. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

В судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частина рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Ушенко Л.В.

< Список > < Довідник >

< Список > < Довідник >

Повний текст складено та підписано 14 листопада 2011 року