01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77
"05" серпня 2008 р. Справа № 18/573-07/9
Господарський суд Київської області в складі судді Євграфової Є.П., розглянувши справу
за позовом
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Лідербуд», м. Київ,
Горенської сільської ради, с. Горенка, Києво-Святошинський район,
третя особа:Охендовська Катерина В'ячеславівна, м. Київ,
проспонукання до укладання договору земельної ділянки,
за участю представників:
позивача:не з'явились,
відповідача:не з'явились,
3-ї особи:Ярош С.В., довір. №1066 від 21.04.2008р.,
обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Лідербуд” (далі -ТОВ „Лідербуд”, Позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Горенської сільської ради (далі -сільрада, Відповідач) про спонукання до укладення договору оренди земельної ділянки площею 6,0 га, розташованої між вулицями Леніна, Раменською та провулком Раменським у селі Горенка Києво-Святошинського району Київської області. Зокрема, посилаючись на укладений з Відповідачем договір № 5 від 24.01.2006 року та рішення Відповідача від 07.04.2006 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Лідербуд” для розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом в с. Горенка”, просить суд зобов'язати Відповідача укласти договір оренди земельної ділянки під розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом терміном на 10 років. Розмір орендної плати Позивач просить встановити в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік. Інші істотні умови договору -встановити у відповідності до проекту договору, що додається до позовної заяви.
Ухвалою господарського суду Київської області від 30.11.2007 року в задоволення заяви позивача про забезпечення позову, відповідачу заборонено: приймати рішення щодо надання земельної ділянки та вчиняти будь-які дії, спрямовані на зміну статусу, розміру, цільового призначення та/або землекористувача земельної ділянки до вирішення справи по суті інакше, ніж за відповідним клопотанням (заявою) Позивача; приймати рішення щодо надання попередньої згоди або дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки інакше, ніж за відповідним клопотанням (заявою) Позивача; приймати рішення, що спрямовані на зміну або припинення відносин щодо земельної ділянки з Позивачем (у тому числі рішення про скасування своїх рішень щодо надання Позивачу зазначеної земельної ділянки) інакше, ніж за відповідним клопотанням (заявою) Позивача.
Рішенням господарського суду Київської області від 06.12.2007 року у даній справі позов задоволено, відповідача зобов'язано укласти з Позивачем договір оренди земельної ділянки під розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери терміном на 10 років у відповідності до Типового договору оренди землі на умовах, погоджених рішенням Горенської сільської ради від 07 квітня 2006 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Лідербуд” для розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом в с. Горенка” з орендною платою в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 272940 гривень на рік.
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 07.02.2008 року ухвалу господарського суду Київської області від 30.11.2007 року та рішення від 06.12.2007 року залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 10-17.06.2008 року рішення господарського суду Київської області від 06.12.2007 року та постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 07.02.2008 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Київської області.
Ухвалою господарського суду Київської області від 07.07.2008 року справу прийнято до провадження судді Євграфової Є.П., присвоєно № 18/573-07/9, до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено фізичну особу -Охендовську Катерину В'ячеславівну.
Третя особа проти позову заперечує. В поясненнях від 16.07.2008 року зазначає, що жоден з документів, на які в обґрунтування своїх вимог посилається Позивач, не дає правових підстав для зобов'язання Відповідача укласти договір оренди земельної ділянки з Позивачем, вимоги Позивача не ґрунтуються на законодавстві України.
21.07.2008 року Позивач та Відповідач, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, письмових пояснень по суті переданого на новий розгляд спору суду не надали, вимог ухвали суду від 07.07.2008 року не виконали, у зв'язку з чим розгляд справи було відкладено.
В судовому засіданні 05.05.2008р. представник третьої особи підтримав доводи, викладені у поясненнях третьої особи, заявив, що, законних підстав для задоволення позову не вбачає. Позивач та Відповідач, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в судове засідання повторно не з'явились, вимог попередніх ухвал господарського суду не виконали, витребуваних господарським судом документів не подали.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Нез'явлення представника Позивача у засідання господарського суду вирішенню спору не перешкоджає.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд встановив:
Рішенням від 24.12.2005 року 22-ї сесії IV скликання „Про надання дозволу на підготовку матеріалів погодження місця розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом в с. Горенка” Горенська сільська рада надала позивачу дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом площею 6,0 га.
Цього ж дня Горенською сільською радою прийняті рішення «Про погодження місця розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом на земельній ділянці площею 6,0000 га (5,3 га - пасовища, 0,7 га -чагарники) за рахунок земель запасу в с. Горенка, вул. Леніна Горенської сільської ради» та «Про надання дозволу ТОВ «Лідербуд»на розробку проекту відведення земельної ділянки в с. Горенка».
24.01.2006 року між позивачем, в особі директора Нікітенко В.П., та відповідачем, в особі Горенського сільського голови Мазниченко Т.М. було підписано договір №5, відповідно до умов якого (пункт 1.1.) Відповідач надає Позивачу дозвіл на будівництво та наділяє Позивача правами замовника з будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом і школи, розрахованої на 560 місць, на Земельній Ділянці, а Позивач приймає на себе функції замовника та зобов'язується побудувати і передати Відповідачеві зазначену вище школу. Згідно з пунктом 2.1.1 договору № 5 надання Позивачу дозволу на будівництво та наділення його правами замовника з будівництва школи визначено як обов'язок Відповідача.
В подальшому, як підтверджується матеріалами справи, 07.04.2006 року на 1-ій сесії Горенської сільської ради V скликання Відповідачем було прийнято рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Лідербуд»для розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом в с. Горенка», відповідно до якого за результатами розгляду проекту землеустрою, розробленого на замовлення Позивача на підставі дозволу Горенської сільської ради, (Пунктом 1 рішення) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Позивачу для розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом в с. Горенка, площею 6 га та (Пунктом 2) надано позивачеві на умовах оренди терміном на 10 років земельну ділянку під розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери 6,0 га в с. Горенка (далі за текстом - земельна ділянка).
За думкою Позивача укладання договору оренди земельної ділянки є обов'язковим у зв'язку з прийняттям відповідачем рішення від 07.04.2006 року. та укладанням договору від 24.01.2006 року.
Проте, з наведеним суд не може погодитись з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 116 Земельного Кодексу України (в чинній редакції) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі»орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Як підтверджується матеріалами справи, 13.07.2006 року на 3-ій сесії Горенської сільської ради V скликання Відповідачем прийнято рішення „Про відміну рішень 1-ї сесії Горенської сільської ради 5 скликання від 07 квітня 2006 року”, яким, зокрема, скасоване рішення від 07.04.2006 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Лідербуд” для розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом в с. Горенка”, було скасовано.
20.04.2007 року постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області (що залишена без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2007 року). рішення Відповідача від 13.07.2006 року „Про відміну рішень 1-ї сесії Горенської сільської ради 5 скликання від 07 квітня 2006 року” визнано незаконним та скасовано, як таке, що прийняте за відсутності будь-яких підстав.
Отже, рішення Горенської сільської ради від 07.04.2006 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Лідербуд” для розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом в с. Горенка” є чинним.
Частиною 3 ст. 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 Земельного кодексу України.
Встановлений Земельним кодексом України порядок надання земельних ділянок в оренду, передбачає певні взаємопов'язані послідовні стадії спрямовані на набуття права оренди такі як: звернення із заявою про надання земельної ділянки, погодження місця розташування об'єкту, надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, розроблення та погодження проекту відведення, прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду та укладання договору оренди.
При цьому, рішення про надання земельної ділянки в оренду, може бути прийняте лише за умови прийняття в установленому законом порядку та виконання відповідними суб'єктами у повному обсязі інших рішень місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, що мають передувати рішенню про надання земельної ділянки.
Матеріали справи свідчать, що рішення Горенської сільської ради від 24.12.2005 року «Про погодження місця розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом на земельній ділянці площею 6,0000 га (5,3 га -пасовища, 0,7 га -чагарники) за рахунок земель запасу в с. Горенка, вул. Леніна Горенської сільської ради» та «Про надання дозволу ТОВ «Лідербуд на розробку проекту відведення земельної ділянки в с. Горенка» були визнані нечинними постановою Деснянського районного суду м. Києва від 07.11.2006 року у справі № 2а-646, що набрала законної сили.
При цьому, під час розгляду зазначеної справи № 2а-646, рішенням відповідача від 13.07.2006 року було скасоване рішення Горенської сільської ради від 07.04.2006 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Лідербуд»для розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом в с. Горенка».
Постановою Деснянського районного суду м. Києва у справі № 2а-646 від 07.11.2006 року, встановлено, що проект відведення земельної ділянки, передбачав будівництво на земельній ділянці у тому числі і 9-ти поверхового житлового комплексу, а будівництво на земельній ділянці 9-ти поверхового житлового комплексу є порушенням державних будівельних норм. Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про планування та забудову територій» державні будівельні норми є обов'язковими для суб'єктів містобудування.
Деснянським районним судом м. Києва також встановлено, що третя особа -Охендовська К.В. є співвласницею земельної ділянки, яка розташована в безпосередній близькості із земельною ділянкою, яку має на меті одержати в оренду позивач, та входить до визначеного ст. 5 Закону України «Про основи містобудування»кола осіб, інтереси яких повинні враховуватися Горенською сільською радою при прийнятті рішень щодо земельної ділянки.
Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України наведені обставини не підлягають доказуванню в даній справі.
Крім того, зазначеною постановою Деснянського районного суду м. Києва Відповідача зобов'язано утриматися від надання дозволів та погоджень на будівництво на земельній ділянці будівель та споруд, вищих ніж 4 поверхи.
Доказів на підтвердження приведення проекту відведення земельної ділянки у відповідність з вимогами Закону України «Про планування та забудову територій» та державних будівельних норми, позивачем в ході нового судового розгляду подано не було.
Отже, враховуючи, що рішення відповідача від 24.12.2005 року про погодження місця розташування та про надання дозволу ТОВ «Лідербуд на розробку проекту відведення земельної ділянки були визнані нечинними постановою Деснянського районного суду м. Києва від 07.11.2006 року у справі № 2а-646, порядок надання відповідачу земельної ділянки в оренду не дотримано.
Встановлений законодавством порядок надання земельних ділянок в оренду не дозволяє укладення договору оренди на підставі одного лише рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу відповідної земельної ділянки в оренду, якому не передують інші, визначені таким порядком, рішення.
Рішення Горенської сільської ради від 07.04.2006 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Лідербуд»для розташування школи, багатоповерхового житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями соціальної сфери та паркінгом в с. Горенка»не є достатньою законною підставою для укладення договору оренду земельної ділянки, оскільки, як зазначено в Постанові Вищого господарського суду України від 10-17.06.2008р. у даній справі, було прийняте на підставі нечинного дозволу. Наведене згідно з ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України виключає можливість застосування зазначеного рішення судом у спірних правовідносинах.
Щодо до договору № 5 від 24.01.2006 року, укладеного між позивачем та відповідачем, на який посилається позивач в обґрунтування свої вимог, суд виходить з такого.
Відповідач -Горенська сільська рада -як орган місцевого самоврядування, його посадові особи, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Повноваження відповідача, як представницького органу місцевого самоврядування, спосіб прийняття ним рішень вичерпно визначені законодавством України і не можуть змінюватися положеннями господарських договорів, які укладаються Відповідачем чи від його імені іншими особами.
Статтею 12 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), який очолює виконавчий комітет відповідної сільської ради, головує на її засіданнях. Будучи наділеним повноваженнями представляти територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет, зокрема, у відносинах з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності (п. 14 ч. 3 ст. 42 Закону), сільський голова не уповноважений підміняти своїми рішеннями та діями колегіальні рішення та дії відповідної ради з питань, які законом віднесені саме до її компетенції. Згідно з п. 16 ч. 3 ст. 42 Закону сільський голова укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради. Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села нових об'єктів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію, затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови, іншої містобудівної документації Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні” (пп. 34, 38, 42 ч. 1 ст. 26) віднесено до питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської ради та належать до її виключної компетенції. Так само до виключної компетенції сільської ради Закон відносить і питання затвердження договорів, укладених сільським головою від імені ради з питань, віднесених до її виключної компетенції (п. 43 ч. 1 ст. 26).
Доказів затвердження Горенською сільською радою договору № 5 від 24.01.2006 року, як такого, що укладений Горенським сільським головою від імені ради з питань віднесених до її виключної компетенції, господарському суду не надано.
Крім того, відповідно до ч. 1-2 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій»фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міської державної адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво).
Відповідно до ч.4, 5 ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій»у разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об'єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об'єкта.
Згідно ч. 6 зазначеної вище статті 24, дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висновку щодо відповідності запропонованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови (далі - комплексний висновок).
Відповідно до п. 9 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування»до повноважень виконавчих органів рад в галузі будівництва належить надання відповідно до законодавства дозволу на спорудження об'єктів містобудування незалежно від форм власності.
Отже, дозвіл на будівництво позивачу може бути наданий на підставі комплексного висновку щодо відповідності запропонованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови, та за наявності права власності або користування земельною ділянкою, що набувається в порядку визначеному земельним законодавством.
Належне виконання відповідачем прийнятого на себе зобов'язання з надання позивачу дозволу на будівництво, може відбутися за умови надання позивачу земельної ділянки у користування (власність), що згідно з чинним законодавством має здійснюватися за рішенням Горенської сільської ради як органу місцевого самоврядування. Проте, сам по собі договір №5 від 24.01.2006р. згідно вимог земельного законодавства не може слугувати достатньою правовою підставою для відведення земельної ділянки в оренду.
Враховуючи, що 1) будівництво на земельній ділянці 9-ти поверхового житлового комплексу є порушенням державних будівельних норм (як встановлено Постановою Деснянського районного суду), 2) права користування (оренди) земельною ділянкою у позивача на час укладання договору відсутні, 3) наявність земельної ділянки в користуванні за законодавствам є умовою для отримання дозволу на будівництво, 4) договір не затверджений відповідним рішенням сесії Горенської сільської ради, суд вважає, що договір № 5 від 24.01.2006 року спрямований на незаконне заволодіння земельною ділянкою, яка є об'єктом державної власності та перебуває в розпорядженні Горенської сільської ради (відповідно до п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Земельного кодексу України), а отже, в силу приписів ст. 228 Цивільного кодексу України є нікчемним та не приймається судом до уваги як належний та допустимий доказ в обґрунтування позовних вимог.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Правомірність заявленої вимоги про спонукання відповідача укласти договір оренди земельної ділянки позивачем не доведена, а за таких обставин позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи відсутність підстав для задоволення позову, заходи забезпечення позову, вжиті відповідно до ухвали господарського суду Київської області від 30.11.2007 року, підлягають скасуванню.
Витрати по сплаті державного мита та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 1, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. В позові відмовити.
2. Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою господарського суду Київської області від 30.11.2007 року.
Суддя Є.П. Євграфова