Справа № 2а-39/2008 р.
24 червня 2008 року Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого-судді С.К.Медвецького
при секретарі А.А.Сегеді
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1про визнання протиправними дій начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації по відмові у видачі довідки для переоформлення автомобіля, -
встановив:
11.06.2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації по відмові 29.05.2008 року у видачі йому довідки для переоформлення автомобіля після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2.
Свої вимоги мотивував тим, що 10.03.2005 року ОСОБА_2 набула право власності на автомобіль “АУДІ С4», 1997 року випуску, який був отриманий нею як гуманітарна допомога під час дії постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 року № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» (постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999); відповідно до пунктів 37 та 42 діючої на той час постанови автомобіль, отриманий органом соціального захисту населення як гуманітарна допомога для конкретної фізичної особи, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем в органах соціального захисту населення, видається такій особі (за її згодою) незалежно від черги; після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безплатно або на пільгових умовах, залишається його сім'ї та знімається з обліку в органах соціального захисту населення; перереєстрація автомобіля на ім'я одного із членів сім'ї інваліда, який на час смерті інваліда проживав разом з ним, проводиться Державтоінспекцією з дозволу органу соціального захисту населення, де інвалід перебував на обліку як власник транспорту; він як спадкоємець за заповітом після померлої позбавлений права на переоформлення цього автомобіля.
В судовому засіданні позивач посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив задовольнити вимоги позову.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, мотивуючи тим, що ОСОБА_2 не була власником автомобіля наданого їй, як гуманітарна допомога, тому не могла за життя розпоряджатись автомобілем, а також розпоряджатись правом на цей автомобіль на випадок смерті; автомобіль наданий як гуманітарна допомога Головному управлінню соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації; відповідно до чинної на час смерті ОСОБА_2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999 передбачено, що у разі смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безоплатно як гуманітарна допомога, повертається Головному управлінню соціального захисту населення.
З'ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких міркувань.
Встановлено, що 10.03.2005 року за ОСОБА_2зареєстровано на праві власності автомобіль «АУДІ С4», 1997 року випуску, об'єм двигуна 1,8, кузов № НОМЕР_1(а.с.18), який був отриманий нею 21.02.2005 року, як гуманітарна допомога із-за кордону (за її згодою), через Головне управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації, так як вона була інвалідом 2 групи і мала право на забезпечення транспортним засобом (а.с.10-16). ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що стверджується свідоцтвом про смерть (а.с.6). ОСОБА_1є спадкоємцем за заповітом після померлої ОСОБА_2 (а.с.17).
29.05.2008 року Головним управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації ОСОБА_1відмовлено у надані довідки для переоформлення автомобіля, з посиланням на п.41 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» відповідно до якої, після смерті інваліда автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, повертається Головному управлінню для подальшої передачі інваліду у порядку черговості(а.с.7).
Спірні правовідносини регулюються:
- ст.22 Конституції України , про те, що права і свободи людини і громадянина не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
- ст. 41 Конституції України передбачає, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
- ч.1 ст.58 Конституції України відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
- ст.13 Європейської Конвенції з прав людини , яка передбачає, що кожна людина, права і свободи якої, викладені в цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі незалежно від того, що порушення було вчинене особами, які діяли в офіційній якості.
- ст.8 КАС України згідно якої суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями. Частина 3 зазначеної статті гарантує звернення до суду безпосередньо на підставі Конституції України.
- ст.9 КАС України за змістом якої, суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
- чинними на час виникнення правовідносин по наданню гуманітарної допомоги п. 37 та 42 постанови«Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» № 999 від 08.09.1997 року, відповідно до яких, автомобіль, отриманий органом соціального захисту населення як гуманітарна допомога для конкретної фізичної особи, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем в органах соціального захисту населення, видається такій особі(за її згодою) незалежно від черги; після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безплатно або на пільгових умовах, залишається його сім'ї та знімається з обліку в органах соціального захисту населення; перереєстрація автомобіля на ім'я одного із членів сім'ї інваліда, який на час смерті інваліда проживав разом з ним, проводиться Державтоінспекцією з дозволу органу соціального захисту населення, де інвалід перебував на обліку як власник транспорту.
Системний аналіз зазначених норм та перевірені належними і допустимими доказами встановлені судом обставини в їх сукупності свідчать, що Головне управління праці та соціального захисту населення отримало автомобіль “АУДІ С4», 1997 року випуску, об'єм двигуна 1,8, кузов № НОМЕР_1як гуманітарну допомогу для конкретної особи ОСОБА_2, і та погодилася отримати автомобіль за умов визначених постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 року № 999, зокрема очікуючи (передбачаючи), що цей автомобіль перейде у власність її сім'ї та спадкоємців.
Відтак, положення п.41 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» про повернення такого автомобіля Головному управлінню звужують обсяг прав інваліда, яка отримала автомобіль як гуманітарну допомогу до прийняття цієї постанови та суперечать її волевиявленню і погіршує становище членів її сім'ї та спадкоємців, які є правонаступниками інваліда.
Тому відмову начальника головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації у видачі позивачу довідки для переоформлення автомобіля слід визнати протиправною, так як дія постанови КМ України від 19.07.2006 року № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» не може поширюватись на ті автомобілі, право власності на які набуте до набрання нею законної сили.
За клопотанням позивача постанова звертається до негайного виконання.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4,11,70,71,159,160,161,162,163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Дії начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації по видачі довідки № 04-Ш-841-3 від 29.05.2008 року ОСОБА_1про відмову у видачі довідки для переоформлення автомобіля “АУДІ С4», 1997 року випуску, об'єм двигуна 1,8, кузов
№ НОМЕР_1, що наданий 21.02.2005 року як гуманітарна допомога на підставі договору дарування від 20.10.2004 року у власність ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати протиправними.
Зобов'язати начальника Головного управління соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1спадкоємцю після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 довідку для переоформлення автомобіля “АУДІ С4», 1997 року випуску, об'єм двигуна 1,8, кузов
№ НОМЕР_1, що наданий 21.02.2005 року як гуманітарна допомога на підставі договору дарування від 20.10.2004 року у власність ОСОБА_2.
Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України, проте звертається до негайного виконання.
Суддя