Постанова від 02.06.2008 по справі 2А-155/2008

Справа № 2А-155/2008 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2008 року Южноукраїнський міський суд

Миколаївської області

у складі: головуючого судді Франчук О.Д.

при секретарі Коршак О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Южноукраїнську справу в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення в місті Южноукраїнську про стягнення заборгованості по щорічній допомозі на оздоровлення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1. звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення в місті Южноукраїнську Миколаївської області (далі УПСЗН) заборгованості по щорічній допомозі на оздоровлення, передбаченій Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), визнавши неправомірними дії відповідачів.

Свої позовні вимоги обґрунтувавши тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, а тому відповідно до ст. 48 Закону № 796-ХІІ має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Однак УПСЗН міста Южноукраїнська за період 2003-2007 роки повною мірою таких виплат не здійснювало, в зв'язку з чим виникла заборгованість на загальну суму 6729 грн. 90 коп. Просив зобов'язати відповідача усунути порушені права.

В судовому засіданні ОСОБА_1. свої позовні вимоги підтримав, та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але направив до суду заяву в якій просив розглядати справу без їхньої участі.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові матеріали справи суд, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні знайшло своє підтвердження те, що позивач являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії, що підтверджується посвідченням /а.с. 4/.

Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Зі змісту ст. 1 цього Закону не вбачається будь-яких обмежень, щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реорганізації норми ст. 48 Закону № 796-ХІІ, а навпаки ст. 2 Закону № 372-ІV передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України, здійснювати застосування цих норм.

Статтею 1 Закону України "Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2003 рік" від 26.12.2002 року № 372-ІV, встановлений розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2003 року у розмірі 185 грн. на місяць.

Законом України "Про Державний бюджет на 2004 рік" від 27.11.2003 року № 1344-ІV встановлений розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2004 року та який становить 205 грн. на місяць.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" від 23.12.2005 року встановлений розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2005 року та який становить 262 грн. на місяць.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.2005 року № 3235-ІV встановлений розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2006 року та становить 350 грн. на місяць.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2005 року № 489-ІV встановлений розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2006 року та становить 400 грн. на місяць.

Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було встановлено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Цим Законом не уповноважено Кабінет Міністрів України зменшувати конкретні суми компенсацій, змінювати розмір допомоги на оздоровлення встановлений для громадян, постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильський АЕС.

Крім того, враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та обумовлену цим необхідність їх адекватного соціального захисту Верховна Рада в 2006 році доповнила ст. 71 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в якій встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону (Закон України № 231-V від 05.10.2006 р.).

Слід зазначити, що встановлений ще в 1996 році Постановою КМУ № 836 розмір щорічної допомоги на оздоровлення не змінювався до 2006 року.

Розмір мінімальної заробітної плати, згідно з несеними Верховною Радою змінами до Державного бюджету зростав кожного наступного року. При цьому зазначені закони не містять обмежень щодо застосування ст. 48 Закону № 796-ХІІ. Оскільки ні Верховна Рада, ні Кабінет Міністрів надалі жодних рішень з цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, застосуванню підлягає саме ст. 48 Закону № 796-ХІІ, а не постанови Кабінету Міністрів на які посилається представник відповідача.

Відповідно до абзацу 4 ст. 48 Закону № 796-ХІІ щорічна допомога учасникові ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. До того ж розмір мінімальної заробітної плати, в силу ч. 7 ст. 48 вищезазначеного Закону, визначається на момент виплати.

Частиною 5 ст. 48 Закону передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.

За таких обставин УПСЗН у місті Южноукраїнську Миколаївської області повинно виплатити позивачу щорічну допомогу за зазначений період, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату.

З урахуванням отриманої ОСОБА_1. суми 280,10 грн. (а.с. 8) та розмірів мінімальної заробітної плати встановленої на момент виплати на її користь підлягає стягненню 6729,90 грн.

- 2003 р. - (185 х 5 - 26,70 ) = 898,30 грн.

- 2004 р. - (205 х 5 - 26,70) = 998,30 грн.

- 2005 р. - (262 х 5 - 26,70) = 1283,30 грн.

- 2006 р. - (350 х 5 -100 ) = 1650 грн.

- 2007 р. - ( 400 х 5 - 100) = 1900 грн.

Керуючись ст.ст.159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення у місті Южноукраїнську задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення у місті Южноукраїнську на користь ОСОБА_1 6729 грн. 90 коп..

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області шляхом подачі, в десятиденний строк з дня проголошення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подачею після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Одеського апеляційного адміністративного суду або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя Южноукраїнського

міського суду О.Д. Франчук