16 листопада 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а-2470/10/2470
11:00
Чернівецький окружний адміністративний суд колегією в складі:
головуючого судді - Бойко О.Я.;
суддів:
Левицького В.К.;
Спіжавки Г.Г.;
секретаря судового засідання -О.В. Олійник;
з участю:
представників позивача Підприємства "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" - ОСОБА_5, ОСОБА_6 (за довіреністю);
представників відповідача, Державної податкової інспекції у м. Чернівці - ОСОБА_7, ОСОБА_8, прокурора ОСОБА_3 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Підприємство "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" до Державної податкової інспекції у м. Чернівці про визнання дій протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Позивач звернувся до суду з позовом, про визнання дій Державної податкової інспекції м.Чернівці (надалі - ДПІ м.Чернівці), які виразились у виключення із середньооблікової чисельності штатних працівників підприємства "Дім" Чернівецького обласного товариства інвалідів "Мир та добробут інвалідам" (надалі - підприємство «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам») працівників підприємства ОСОБА_9, та ОСОБА_10, протиправними;
Пізніше, 19.08.2011р. позивач збільшив позовні вимоги, доповнивши їх вимогою про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції м.Чернівці по зменшенню середньообілкової чисельності штатних працівників підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам», які виражені в наступних актах перевірки: №4190/23-2/35158255 від 17.12.2009р.; № 4338/23-2/35158255 від 30.12.2009 р.; №4182/231/35158255 від 16.12.2009р.
На підставі вищезазначених актів відповідач - ДПІ м.Чернівці прийняті податкові повідомлення-рішення, які були позивачем оспорені окремо, а саме: податкові повідомлення-рішення, які прийняті на підставі акта перевірки № 4182/23-1/35158255 від 16.12.2009р. та за результатами розгляду скарг про перегляд цих рішень і направлені податкові вимоги: податкове повідомлення-рішення від 29.12.2009р. № 0002310231/0 форми «Р», яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 281651,60 грн.; податкове повідомлення-рішення від 22.02.2010р. № 0000350231/1 форми «Р», яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 271427,20 грн.; податкове повідомлення-рішення від 22.03.2010р. № 0000350231/2 форми «Р», яким позивачу визначено податкове зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 271427,20 грн.; податкове повідомлення-рішення від 03.06.2010 р. № 0000350231/3 форми «Р», яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 271427,20 грн.; перша податкова вимога від 29.06.2010р. № 1/785 на 271427,20 грн.; друга податкова вимога від 30.07.2010 р. № 2/914 на 271427,20 грн.; податкове повідомлення-рішення від 29.12.2009р. № 0002320231/0 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 47781,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 29.12.2009р. № 0002310231/0 форми «Р», яким до позивача застосовано штрафну санкцію по податку на додану вартість на загальну суму 170,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 22.02.2010р. № 0002320231/1 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 47781,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 22.03.2010р. № 0002320231/2 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 47781,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 03.06.2010р. № 0002320231/3 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 47781,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 22.02.2010р. № 0002330231/1 форми «Р», яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 29971,5грн; податкові повідомлення-рішення, які прийняті на підставі акта перевірки № 4190/23-2/35158255 від 17.12.2009 р. та за результатами розгляду скарг про перегляд цих рішень: податкове повідомлення-рішення від 29.12.2009р. № 0002700232/0 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 90738,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 27.01.2010р. № 0002700232/1 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 90738,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 18.02.2010р. № 0002700232/2 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 90738,00 грн.; податкові повідомлення-рішення, які прийняті на підставі акта перевірки № 4338/23-2/35158255 від 30.12.2009р. та за результатами розгляду скарг про перегляд цих рішень: податкове повідомлення-рішення від 15.01.2010р. № 0000050232/0 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 87553,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 03.02.2010р. № 0000050232/1 (форми «В1»), яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 87553,00 грн.
Провадження за позовом приватного підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень було відкрито згідно ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду № 2а-2848/10/2470 від 31.10.2010 року. За клопотанням позивача вказана справа була об'єднана із справою № 2а-2470/10/2470 згідно ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.09.2011р.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, та не погоджуючись з висновком податкового органу про завищення заявлених сум бюджетного відшкодування та заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток за періоди, що перевірялися, вказували на порушення державною податковою інспекцією у м.Чернівці вимог Законів України «Про податок на додану вартість», «Про оподаткування прибутку підприємств», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про державну податкову службу в Україні», які були чинними у періодах що перевірялися та на момент здійснення самих перевірок.
Зазначають, що Підприємство «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам» правомірно користувалося пільгою з оподаткування у періоді, що перевірявся, оскільки у них було працевлаштовано та працювало інвалідів більше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, в тому числі ОСОБА_10, ОСОБА_4 і ОСОБА_9, як то вимагається Законами України «Про податок на додану вартість» та «Про оподаткування прибутку підприємств».
Також посилалися на те, що у них є належні дозволи на право користування пільгами з оподаткування Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, що на підприємстві ведуться табеля обліку використаного робочого часу працівниками, є підтверджуючі документи про виплату заробітної плати працівникам, такі як платіжні відомості із вставними листами до платіжних відомостей, видаткові касові ордера, видаються накази при прийом на роботу працівників, здійснюються записи до трудових книжок, подається необхідна звітність.
Як на підтвердження належної кількості працевлаштованих інвалідів, додатково посилалися на довідки Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про середньооблікову чисельність штатних працівників за попередній податковий період на підприємстві, в тому числі кількість інвалідів, акти перевірок кількості працюючих інвалідів та загальної кількості працюючих на підприємстві «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам», що були складені Чернівецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів.
З урахуванням всього зазначеного вище, позивач вважає, що у відповідача відсутні були підстави не враховувати права позивача на застосування пільги з оподаткування та здійснювати донарахування податкових зобов'язань і зменшувати суми бюджетного відшкодування.
Підтримуючи вимоги в решті частини позову про визнання неправомірними дій позивач вказує на те, що відповідач при проведенні перевірок взагалі вийшов за межі своїх повноважень та протиправно виключив з числа працівників підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» трьох осіб, внаслідок чого при проведенні перевірок не враховував права позивача на застосування пільги з оподаткування визначеної п.п. 6.2.8 п. 6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.п. 7.12.1 п. 7.12 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»
Представиники відповідача у письмових запереченнях та в судовому засіданні позов не визнають та посилаються на те, що позивач в періоді, що перевірявся протиправно користувався пільгою з оподаткування прибутку підприємства та по податку на додану вартість, внаслідок недостатньої кількості працюючих на підприємстві інвалідів, що є порушенням вимог п.п. 6.2.8 п. 6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість», «Про оподаткування прибутку підприємств». Посилаються на те, що не всі працівники-інваліди підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» приймали участь безпосередньо в процесі фасування цементу, оскільки вони виконували іншу роботу на підприємстві позивача.
Таких висновків відповідач дійшов внаслідок того, що працівниками ВПМ ДПІ у м. Чернівці в ході оперативного супроводження планової документальної перевірки підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» здійснено відпрацювання законності отримання дозволів на право користування пільгами згідно з п.п.7.12.1 п.7.12 ст.7 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств".
В ході проведених заходів отримано пояснення у громадян ОСОБА_4, ОСОБА_10 та ОСОБА_9
Громадянин ОСОБА_4 пояснив, що на підприємстві не був, заробітну плату не отримував, трудову книжку, або її копію не надавав і нікому не доручав це робити. Згідно пояснень ОСОБА_10 та ОСОБА_9, вони за ініціативою власника підприємства були переведені на підприємство «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» з ТОВ «Комекс Буд ЛТД» та виконують роботи з виготовлення плитки тротуарної та паркану.
Працівниками ВПМ ДПІ у м. Чернівці вилучено оригінали заяв ОСОБА_10 та ОСОБА_9, на підставі яких вони переведені з ТОВ «Комекс Буд ЛТД» на Підприємство «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам».
Відповідно до довідки №667 від 23.03.2009р. НДЕКЦ УМВС України в Чернівецькій області рукописні записи та підписи в заяві від імені ОСОБА_10 від 16.07.2007р. виконані не ОСОБА_10, а іншою особою. Рукописні записи в заяві від імені ОСОБА_9 виконані не ним, а іншою особою.
Також відповідач вказав на те, що прокуратурою Чернівецької області, постановою від 09.07.2009 р. порушено кримінальну справу № О-099039 (№ О-109039) відносно службових осіб Підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» по факту замаху на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем за ознаками злочинів, передбачених ст.15, ст.191 ч.4 КК України.
В постанові зазначено, що службові особи підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам», зловживаючи службовим становищем, склали завідомо неправдиві документи про працевлаштування інвалідів ОСОБА_4, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 на підприємстві і тим самим здобули передбачену Законом України «Про податок на додану вартість» підставу для отримання дозволу на право користування пільгою. Усі підтверджуючі матеріали містяться в зазначеній кримінальній справі.
З посиланням на Закон України «Про податок на додану вартість» ДПІ м.Чернівці вважає необґрунтованими вимоги Позивача.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, надані сторонами, та перевіривши матеріали адміністративної справи, суд,-
Відповідачем проведено ряд перевірок підприємства «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам» на предмет дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства; достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Результати цих перевірок оформлено відповідними актами про результати планової/позапланової виїзної перевірки.
Так, за результатами виїзної планової перевірки підприємства «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 13.06.2007р. по 30.06.2009 р. оформлено акт від 16.12.2009р. № 4182/23-1/35158255 (т.1 а.с. 11-46).
Результати позапланової виїзної перевірки Підприємства «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень 2009р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в періоді з 01.08.2009р. по 30.09.2009р., оформлено актом № 4190/23-2/35158255 від 17.12.2009р. (т.2 а.с. 17-26).
Результати позапланової виїзної перевірки підприємства «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за жовтень 2009 р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в періоді з 01.09.2009р. по 31.10.2009р., оформлено актом № 4338/23-2/35158255 від 30.12.2009р. (т.2 а.с. 27-36).
За резуьтатами перевірок Державна податкова інспекція у місті Чернівці прийшла до висновку, що підприємством «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам» допущено завищення заявлених сум бюджетного відшкодування та занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість, а також занижено податок на прибуток за періоди, що перевірялися, а саме за період з 13.06.2007р. по 30.06.2009р., за серпень - вересень 2009р., за вересень - жовтень 2009 р., внаслідок чого на підставі вказаних вище актів перевірки та за результатами розгляду скарг були прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
а) податкові повідомлення-рішення, які прийняті на підставі акта перевірки № 4182/23-1/35158255 від 16.12.2009 року та за результатами розгляду скарг про перегляд цих рішень і направлені податкові вимоги (т.2 а.с. 37 - 48):
- податкове повідомлення-рішення від 29.12.2009 р. № 0002310231/0 форми «Р», яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 281651,60 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 22.02.2010 р. № 0000350231/1 форми «Р», яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 271427,20 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 22.03.2010 р. № 0000350231/2 форми «Р», яким позивачу визначено податкове зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 271427,20 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 03.06.2010 р. № 0000350231/3 форми «Р», яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток на загальну суму 271427,20 грн.;
- перша податкова вимога від 29.06.2010 р. № 1/785 на 271427,20 грн.;
- друга податкова вимога від 30.07.2010 р. № 2/914 на 271427,20 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 29.12.2009 р. № 0002320231/0 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 47781,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 22.02.2010 р. № 0002320231/1 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 47781,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 22.03.2010 р. № 0002320231/2 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 47781,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 03.06.2010 р. № 0002320231/3 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 47781,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 29.12.2009 р. № 0002310231/0 форми «Р», яким до позивача застосовано штрафну санкцію по податку на додану вартість на загальну суму 170,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 22.02.2010 р. № 0002330231/1 форми «Р», яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 29971,5 грн;
б) податкові повідомлення-рішення, які прийняті на підставі акта перевірки № 4190/23-2/35158255 від 17.12.2009р. та за результатами розгляду скарг про перегляд цих рішень (т.2 а.с. 49 - 51):
- податкове повідомлення-рішення від 29.12.2009р. № 0002700232/0 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 90738,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 27.01.2010р. № 0002700232/1 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 90738,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 18.02.2010р. № 0002700232/2 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 90738,00 грн.;
в) податкові повідомлення-рішення, які прийняті на підставі акта перевірки № 4338/23-2/35158255 від 30.12.2009 року та за результатами розгляду скарг про перегляд цих рішень (т.2 а.с. 52 - 53):
- податкове повідомлення-рішення від 15.01.2010 р. № 0000050232/0 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 87553,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 03.02.2010 р. № 0000050232/1 форми «В1», яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 87553,00 грн.
Обставини, які стали підставою для таких висновків, викладені Державною податковою інспекцією у місті Чернівці в мотивувальних частинах актів перевірок, зокрема у третьому розділі. Такими обставинами є, зокрема недостатня кількість працевлаштованих інвалідів, які мають основне місце роботи, тобто менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, та що не всі працевлаштовані інваліди підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» приймали участь безпосередньо у процесі фасування цементу.
Як вбачається з матеріалів справи, директором підприємства «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам» є Іордакі Микола Денисович згідно з наказом про прийом на роботу від 05.05.2008 року №ДК-000016 (т.3 а.с. 38).
З дозволу № 05 на право користування пільгами з оподаткування Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів вбачається, що позивачу з 01.10.20070р. до 01.01.2008р. надано відповідне право користування пільгами з оподаткування згідно з п.п. 6.2.8 п. 6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" (т. 3 а.с. 113).
З дозволу № 06 на право користування пільгами з оподаткування Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів вбачається, що позивачу з 01.01.2008р. до 01.01.2009р. надано відповідне право користування пільгами з оподаткування згідно з п.п. 6.2.8 п. 6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.п.7.12.1 п.7.12 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (т.3 а.с. 114).
З дозволу № 09 на право користування пільгами з оподаткування Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів вбачається, що позивачу з 01.01.2009р. до 01.01.2010р. надано відповідне право користування пільгами з оподаткування згідно з п.п. 6.2.8 п. 6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.п.7.12.1 п.7.12 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (т.3 а.с. 112).
З дозволу № 11 на право користування пільгами з оподаткування Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів вбачається, що позивачу з 01.01.2010р. до 01.04.2010р. надано відповідне право користування пільгами з оподаткування згідно з п.п. 6.2.8 п. 6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.п.7.12.1 п.7.12 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (т.3 а.с. 115).
З дозволу № 19 на право користування пільгами з оподаткування Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів вбачається, що позивачу з 01.04.2010р. до 01.10.2010р. надано відповідне право користування пільгами з оподаткування згідно з п.п. 6.2.8 п. 6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.п.7.12.1 п.7.12 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (т.3 а.с. 116).
З дозволу № 49 на право користування пільгами з оподаткування Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів вбачається, що позивачу з 01.10.2010р. до 01.04.2011р. надано відповідне право користування пільгами з оподаткування згідно з п.п. 6.2.8 п. 6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.п.7.12.1 п.7.12 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (т.3 а.с. 117).
Відповідно до довідки Чернівецького відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 05.11.2007р. про кількість працюючих на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» за ІІІ квартал 2007 року загальна чисельність працюючих на підпиємстві становить 3 особи, в тому числі інвалідів - 2 особи (т.1 а.с. 226).
Згідно акту перевірки кількості працюючих інвалідів та загальної кількості працюючих на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам», що складений 30.10.2007р. Чернівецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, трудові книжки інвалідів - штатних працівників оформленні згідно чинного законодавства; облікові картки форми Т-2 із зазначеними в них номерами пенсійних посвідчень інвалідів і відміткою про групу інвалідності заведені на всіх працівників; записам в особових картках форми Т-2 відповідають наявні копії пенсійних посвідчень інвалідів; середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві за ІІІ квартал 2007 року згідно статистичних звітів складає 3 особи; середньооблікова кількість працюючих інвалідів за ІІІ квартал 2007р. складає 2 особи; фонд оплати праці штатних працівників за ІІІ квартал 2007 року складає 3,5 тис. грн. (т.1 а.с. 227).
Відповідно до довідки Чернівецького відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 18 лютого 2008 року про кількість працюючих на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» за ІV квартал 2007р. загальна чисельність працюючих на підприємстві становить 5 осіб, в тому числі інвалідів - 3 особи (т.1 а.с. 224).
Згідно акту перевірки кількості працюючих інвалідів та загальної кількості працюючих на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам», що складений 15 лютого 2008р. Чернівецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, трудові книжки інвалідів - штатних працівників оформленні згідно чинного законодавства; облікові картки форми Т-2 із зазначеними в них номерами пенсійних посвідчень інвалідів і відміткою про групу інвалідності заведені на всіх працівників; записам в особових картках форми Т-2 відповідають наявні копії пенсійних посвідчень інвалідів; середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві за ІV квартал 2007 року згідно статистичних звітів складає 5 осіб; середньооблікова кількість працюючих інвалідів за ІV квартал 2007 року складає 3 особи; фонд оплати праці штатних працівників за ІV квартал 2007 року складає 7,9 тис. грн. (т.1 а.с. 225).
Відповідно до довідки Чернівецького відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 25.11.2008р. про кількість працюючих на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» за 9 місяців 2008р. загальна чисельність працюючих на підприємстві становить 12 осіб, в тому числі інвалідів - 6 осіб (т.1 а.с. 222).
Згідно акту перевірки кількості працюючих інвалідів та загальної кількості працюючих на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам», що складений 21 листопада 2008 року Чернівецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, трудові книжки інвалідів - штатних працівників оформленні згідно чинного законодавства; облікові картки форми П-2 із зазначеними в них номерами пенсійних посвідчень інвалідів і відміткою про групу інвалідності; записам в особових картках форми П-2 відповідають наявні копії пенсійних посвідчень інвалідів та довідок МСЕК; середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві за 9 місяців 2008 року згідно статистичних звітів складає 12 осіб; середньооблікова кількість працюючих інвалідів за 9 місяців 2008 року складає 6 осіб; за період з 01.01.2008 року по 01.10.2008 року прийнято на роботу 12 інвалідів; фонд оплати праці штатних працівників за 9 місяців 2008 року складає 135,4 тис. грн. (т.1 а.с. 223).
Відповідно до довідки Чернівецького відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 25.11.2009р. про кількість працюючих на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» за 2009р. загальна чисельність працюючих на підприємстві становить 16 осіб, в тому числі інвалідів - 11 осіб (т.1 а.с. 220).
Згідно акту перевірки кількості працюючих інвалідів та загальної кількості працюючих на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам», що складений 24.11.2009р. Чернівецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, трудові книжки інвалідів - штатних працівників оформленні згідно чинного законодавства; середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві за 9 місяців 2009р. згідно статистичних звітів складає 16 чоловік; середньооблікова кількість працюючих інвалідів за 9 місяців 2009р. складає 11 осіб; за період з 01.01.2009р. по 01.10.2009р. прийнято на роботу 4 інвалідів; фонд оплати праці штатних працівників за 9 місяців 2009р. складає 374 тис. грн. (т.1 а.с. 221).
На підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» ведуться табеля обліку використання робочого часу, завірені копії яких за період з січня 2008р. по грудень 2009р. представником позивача надані до суду (т.1 а.с.61-112). З зазначених табелів вбачається також, що вівся облік використаного робочого часу працівників - інвалідів ОСОБА_10, ОСОБА_4 і ОСОБА_9 Виплата заробітної плати зазначеним працівникам-інвалідам та іншим працівникам Підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» здійснювалася згідно платіжних відомостей з вставними листами та видаткових касових ордерів (т.1 а.с. 113-218).
Територіальною державною інспекцією праці у Чернівецькій області на вимогу Чернівецької обласної прокуратури на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» було проведено перевірку чинного законодавства про працю. Територіальна держана інспекція у Чернівецькій області про результати перевірки повідомила Чернівецьку обласну прокуратуру своїм листом від 22.05.2009 року № 352. В листі зазначено, що станом на момент перевірки на підприємстві працює 18 чоловіків, 13 з яких є інвалідами. Прийом на роботу проводиться за письмовими заявами працівників та оформлюються відповідними наказами керівника. Прийом на роботу працівників проводиться на повний робочий день. З даного листа також вбачається, що серед працюючих інвалідів на підприємстві рахується ОСОБА_10 та ОСОБА_9
Згідно записів до трудової книжки ОСОБА_9 за номерами 11-12, останній був прийнятий на роботу на Підприємство «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» 16.07.2007р. та звільнений 19.10.2009р. (т.1 а.с. 49-54 та т.2 а.с. 57-58).
ОСОБА_9 прийнятий був на Підприємство «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» на посаду підсобного робітника згідно наказу № 2-пр від 16.07.2007р. (т.2 а.с. 54).
Згідно записів до трудової книжки ОСОБА_10 за номерами 12-13, останній був прийнятий на роботу на Підприємство «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» 16.07.2007р. та звільнений 19.10.2009р. (т.1 а.с. 55-60). ОСОБА_10 прийнятий був на Підприємство «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» на посаду підсобного робітника згідно наказу № 3-пр від 16.07.2007р. (т.2 а.с. 55).
Факт працевлаштовання ОСОБА_10 та ОСОБА_9 в липні 2007р. на Підприємство «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» судом встановлено також з їх письмових пояснень відібраних лейтенантом ВПМ ДПІ у м. Чернівці ОСОБА_12 у лютому 2008 та 2009р. (т.3 а.с. 31 та 33). Крім цього, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 за клопотанням представника позивача були викликані до суду в якості свідків, де останні дали покази про те, що з 2007р. по 2009р. були працевлаштовані та працювали на підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» де і отримували заробітну плату.
В письмових поясненнях ОСОБА_4, що були також відібрані лейтенантом ВПМ ДПІ у м. Чернівці ОСОБА_12 у лютому 2009р., зокрема, зазначено, що на Підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» являється радником по кадровим питанням. Договір на даному підприємстві не підписував, надав тільки заяву про прийняття на роботу, копію паспорта і посвідчення інвалідності (т.3 а.с. 32).
За клопотанням представників відповідача до суду в якості свідка було також викликано лейтенанта податкової міліції ОСОБА_12, що відбирав письмові пояснення у інвалідів ОСОБА_10 та ОСОБА_9 Свідок ОСОБА_12 у своїх показах зазначив про те, що під час відбирання письмових пояснень у інвалідів ОСОБА_10 та ОСОБА_9 за їх згодою, останні повідомили, що вони у липні 2007р. були переведені з ТОВ ВКФ «Комекс Буд ЛТД» на роботу на Підприємство «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» де і отримували заробітну плату.
Крім цього, як вбачається з матеріалів справи прокуратурою Чернівецької області 09.07.2009р. розглянувши матеріали кримінальної справи №О-099039 та матеріали виїзної позапланової перевірки підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку проведеної ДПІ у м. Чернівці було порушено кримінальну справу відносно службових осіб Підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» по факту замаху на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовими особами службовим становищем за ознаками злочинів, передбачених ст.15, 191 ч.4 КК України (т.3 а.с.59).
05.05.2010р. внаслідок об'єднання кілька кримінальних справ в одне провадження їм присвоєно єдиний реєстраційний номер №О-109039.
В ході дослідчої перевірки за фактом замаху службових осіб підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення слідчим було встановлено, що службові особи підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам», зловживаючи службовим становищем, склали завідомо неправдиві документи про працевлаштування інвалідів на підприємстві і тим самим здобули передбачену Законом України «Про податок на додану вартість» підставу для отримання дозволу на право користування пільгою.
Дослідженням викладених фактів слідчим було встановлено, що ряд працівників-інвалідів підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» ОСОБА_10, ОСОБА_4, ОСОБА_9 на зазначеному підприємстві фактично не працювали.
Пізніше старшим слідчим прокуратури Чернівецької області Мельничок Р.В. своєю постановою від 30.06.2010р. було закрито кримінальну справу № О-109039 в частині, тобто щодо службових осіб підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» у зв'язку з відсутністю в їх діях складу злочинів передбачених ст.15, 191, 366 КК України (т.3 а.с.88-89). При цьому слідчим в постанові зазначено, що вже під час досудового слідства у цій справі допитані в якості свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_9 повідомили, що дійсно працювали на підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам». Перевірити чи дйсно ОСОБА_4 працював на підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» не виявилось можливим у зв'язку з його смертю.
30.09.2010р. заступник прокурора Чернівецької області Савін М.М. своєю постановою скасував постанову старшого слідчого прокуратури Чернівецької області Мельничока Р.В. від 30.06.2010р. про закриття кримінальної справи №О-109039 в частині, тобто щодо службових осіб підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» у зв'язку з відсутністю в їх діях складу злочинів передбачених ст.15, 191, 366 КК України (т.3 а.с. 90-91). При цьому зазначив у своїй постанові, що в ході досудового слідства слідчим не допитано жодного іншого працівника підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам», не витребувано відомостей про склад працівників з управління статистики, з пенсійного фонду, фонду зайнятості та інше.
Зі змісту постанови прокуратури Чернівецької області від 30.06.2010р. та від 30.09.2010 року по кримінальній справі №О-109039 вбачається також, що інваліди ОСОБА_10 та ОСОБА_9 працювали на підприємстві «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам».
В судовому засіданні 16.11.2011р. представник прокурати Чернівецької області повідомив, що досудове слідство по кримінальній справі №О-109039 триває. Поряд із цим, прокурором на пропозицію суду не надано жодної інформації чи доказів, які б свідчили про те, що в ході досудового слідства по кримінальній справі №О-109039 було встановлено якісь додаткові обставини чи факти, які б стосувалися предмету розгляду даної адміністративної справи, або притягнення виних осіб до відповідальності.
Аналізуючи вище викладені обставини, суд вважає що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення і приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю .
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону (які були чинними у періоді, що перевірявся та на час проведення перевірок) та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтями 10, 11 Закону України "Про державну податкову службу в України" визначено функції та права органів державної податкової служби.
Підпунктом 5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено що звільняються від оподаткування операції з поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейного бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному податковому органі, яка здійснюється на підставі подання позитивного рішення міжвідомчої Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів та відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" .
Згідно з п.п.7.12.1. ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" звільняється від оподаткування прибуток підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх повною власністю, отриманий від продажу товарів (робіт, послуг), крім підакцизних товарів, послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи без передання права власності на такі товари, та прибутку, одержанного від грального бізнесу, де протягом попереднього звітного (податкового) періоду кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
Відповідно до ст. 14-3 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" рішення про скасування дозволу на право користування пільгами з оподаткування підприємством, організацією громадської організації інвалідів приймається Комісією в разі:
- отримання заяви від громадської організації інвалідів щодо скасування зазначеного дозволу;
-подання відповідних органів державної податкової служби та інших державних органів про порушення законодавства України підприємством, організацією громадської організації інвалідів;
-неефективності виробничої діяльності та відсутності соціальної значимості за результатами аналізу Комісією соціально-економічних показників діяльності підприємства, організації громадської організації інвалідів;
- ліквідації підприємства, організації громадської організації інвалідів".
Аналогічне визначено в п.13 Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2007р. №1010.
Представниками відповідача не надано до суду жодних належних доказів на підтвердження того, що ДПІ у м. Чернівці зверталося з відповідним поданням до Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів про порушення законодавства України Підприємством «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам», як то визначено в ст. 14-3 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та в п.13 Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.
У даному випадку, як вбачається з матеріалів справи, дозволи Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, надані позивачу на право користування пільгами з оподаткування у встановленому порядку не скасовані.
Розділом 2 Інструкції зі статистики чисельності працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005р. N 286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.11.2005р. за N 1442/11722 встановлено, що в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві. Облікова кількість штатних працівників визначається на певну дату звітного періоду, наприклад, на перше або останнє число місяця, включаючи прийнятих працівників і виключаючи тих, які вибули в цей день. В обліковій кількості штатних працівників за кожний календарний день враховуються особи, які фактично працювали, а також відсутні на роботі з будь-яких причин, тобто усі працівники, які перебувають у трудових відносинах, незалежно від виду трудового договору.
2.4. До облікової кількості включаються штатні працівники, які:
2.4.1 фактично з'явилися на роботу, включаючи тих, які не працювали з причин простою;
2.4.2 прийняті на роботу з випробувальним терміном;
2.4.3 прийняті або переведені за ініціативою адміністрації на роботу на неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
2.4.4 перебувають у службових відрядженнях, включаючи закордонні;
2.4.5 уклали трудовий договір з підприємством про виконання роботи вдома особистою працею (надомники). До облікової кількості штатних працівників надомники включаються за кожний календарний день як цілі одиниці;
2.4.6 прийняті для заміщення працівників, які тимчасово відсутні (через хворобу, відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею віку, встановленого чинним законодавством або колективним договором, та з інших причин);
2.4.7 працюють згідно з договорами (розпорядженнями, наказами) за межами підприємства;
2.4.8 направлені для виконання робіт вахтовим методом;
2.4.9 прийняті на постійну роботу за направленням державної служби зайнятості згідно з договором з роботодавцем про надання дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних;
2.4.10 іноземні громадяни, якщо вони оформлені згідно з національним законодавством та одержують заробітну плату;
2.4.11 студенти денних відділень навчальних закладів, аспіранти, а також учні професійно-технічних навчальних закладів, з якими укладені трудові договори.
2.5. В облікову кількість працівників включаються також працівники, які були тимчасово відсутні з таких причин:
2.5.1 не з'явились на роботу через хворобу (протягом всього періоду захворювання до повернення на роботу відповідно до листків непрацездатності або до вибуття через інвалідність);
2.5.2 у зв'язку з виконанням державних або громадських обов'язків;
2.5.3 тимчасово переведені на роботу на інше підприємство на підставі договорів між суб'єктами господарювання;
2.5.4 направлені з відривом від виробництва до навчальних закладів для підвищення кваліфікації або оволодіння новою професією (спеціальністю), перепідготовки та стажування на інші підприємства або за кордон;
2.5.5 навчаються у навчальних закладах, аспірантурах, та перебувають у відпустках у зв'язку з навчанням, вступом до навчальних закладів або які не з'явилися на роботу в надані їм додаткові вільні дні, незалежно від їхньої оплати;
2.5.6 перебувають у щорічних основних та додаткових, творчих відпустках, що надані відповідно до законодавства, колективного договору та трудового договору (контракту);
2.5.7 перебувають у відпустках без збереження заробітної плати за згодою сторін та в інших випадках, передбачених законодавством, а також у відпустках з ініціативи адміністрації;
2.5.8 перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами;
2.5.9 перебувають у відпустках для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку;
2.5.10 мають вихідний день згідно з графіком роботи підприємства;
2.5.11 одержали день відпочинку за роботу у вихідні та святкові і неробочі дні;
2.5.12 беруть участь у страйках;
2.5.13 здійснили прогули;
2.5.14 відсторонені від виконання повноважень;
2.5.15 перебувають під слідством до рішення суду.
Тобто, у обліковий склад працівників підприємства повинні включатися всі працівники, які прийняті на постійну, сезонну, а також на тимчасову роботу строком один день і більше, з дня зарахування їх на роботу. У обліковому складі працівників за кожний календарний день враховуються як фактично працюючі, так і відсутні на роботі з будь-яких причин, тобто усі працівники, які перебувають у трудових відносинах, незалежно від форми договору.
Підпунктом 6.2.8 п. 6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейного бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого комісіонера здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням комітента без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному податковому органі, яка здійснюється на підставі подання позитивного рішення міжвідомчої Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів та відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Законом України «Про державну податкову службу в Україні» не передбачено можливості здійснення податковими органами перевірок фактичній кількості працюючих на підприємстві працівників їх обліковій кількості.
Як видно із акту від 16.12.2009р. №4182/23-1/35158255 Державною податковою інспекцією міста Чернівці, виключено з числа працівників підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробут інвалідам» трьох осіб, а саме: ОСОБА_10, ОСОБА_4 і ОСОБА_9
Суд вважає такі дії відповідача протиправним з наступих причин.
Відповідно до п.2.1 «Інструкції зі статистики кількості працівників» (затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005р. № 286, надалі- Інструкція), в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезону роботу один день і більше. Матеріали справи свідчать про наступне: так наказом №3-пр від 16.07.2007р. прийнято на роботу ОСОБА_10, наказом №2-пр від 16.07.2007р. прийнято на роботу ОСОБА_9, внаслідок чого вони були включені до штатної кількості працівників підприємства.
Аналізуючи зміст Інструкції, суд вважає, що право включати чи виключати, за правилами встановленій в ній, працівників до облікової кількості штатних працівників належить власнику підприємству або уповноваженому ним органу. Так відповідно до п.5.2 Інструкції, до кількості прийнятих працівників ураховуються особи, які зараховані на підприємство наказом (розпорядженням) власника підприємства (установи, організації) про прийняття на роботу у звітному періоді.
Суд також звертає увагу на положення п.п.1 п.4 положення «Про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 р. N 50, згідно якого Держнаглядпраці відповідно до покладених на нього завдань: здійснює контроль додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Положенням ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено, що відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
Крім цього, із змісту п.п. 7.12.1 п.7.12 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 та п.п. 6.2.8 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість", з урахуванням розділу 2 Інструкції зі статистики чисельності працівників, не вбачається, що для одержання пільг по оподаткуванню підприємствами громадських організацій інвалідів повинні враховуватися, як вважає відповідач, лише інваліди, які зайняті безпосередньо у процесі фасування цементу. А тому суд не приймає до уваги доводи відповідача, про те, що до кількості інвалідів, яка дає право на користування пільгами, не можуть включатися інваліди, які виконують на підприємстві іншу роботу, що не пов'язана безпосередньо з процесом фасування цементу.
Відповідно до п.п.2.1.4 п.2.1 ст.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі - Закон 2181-ІІІ), який діяв на період перевірки, контролюючими органами є податкові органи - стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Згідно з п.п.2.1 п.2.2 ст.2 Закону 2181-ІІІ, контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенці, як вже було зазначено до компетенції податкових органів належить здійснення перевірки, щодо податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Таким чином, суд вважає, що відповідач перевищивши повноваження здійснив перевірку законодавства про працю та соціальну захищеність інвалідів в Україні, яка відповідно до законодавства України належить до компетенції інших органів державної влади, внаслідок чого протиправно виключив трьох осіб з числа працівників підприємства «Дім» ЧОТІ «Мир та добробу інвалідам».
Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судовим розглядом встановлено порушення зазначених критеріїв (вимог) Державною податковою інспекцією у м. Чернівці при здійсненні перевірки та винесенні оскаржуваних податкових повідомленнь - рішеннь, а саме: рішення прийняті всупереч встановлених законом повноважень, у невизначений законом спосіб, з перевищенням повноважень, а також без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень, тому підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час судового розгляду справи, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність свого рішення.
За наведених обставин та правових норм суд вважає позов обґрунтованим, позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2, 71, 79, 86, 94,160 КАС України, суд , -
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Чернівці по зменшенню середньооблікової чисельності штатних працівників Підприємства «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам», шляхом виключення з числа працівників підприємства ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10
3. Скасувати насупні податкові повідомлення -рішення та податкові вимоги Державної податкової інспекції м.Чернівці :
1) по акту від 16.12.2009р.№4182/231/35158255
- податкове повідомлення -рішення від 29.12.2009р. № 0002310231/0 на суму 281651,60 грн. по податку на прибуток;
- податкове повідомлення -рішення від 22.02.2010р. № 0000350231/1на суму 271427,20 грн. по податку на прибуток;
- податкове повідомлення -рішення від 22.03.2010р. № 0002310231/2на суму 271427,20 грн. по податку на прибуток;
- податкове повідомлення -рішення від 03.06.2010р. № 0002310231/3на суму 271427,20 грн. по податку на прибуток;
- перша податкова вимога від 29.06.2010р. №1/785 на суму 271427,20 по податку на прибуток;
- друга податкова вимога від 30.07.2010р. №2/914 на суму 271427,20 по податку на прибуток;
- податкове повідомлення -рішення від 29.12.2009р. № 0002320231/0на суму 47781,00 грн. по податку на додану вартість;
- податкове повідомлення -рішення від 29.12.2009р. № 0002310231/0на суму 170,00 грн. штрафні санкції по податку на додану вартість;
- податкове повідомлення -рішення від 22.02.2010р. № 0002320231/1на суму 47781,00 грн. по податку на додану вартість;
- податкове повідомлення -рішення від 22.03.2010р. № 0002320231/2на суму 47781,00 грн. по податку на додану вартість;
- податкове повідомлення -рішення від 03.06.2010р. № 0002320231/3на суму 47781,00 грн. по податку на додану вартість;
- податкове повідомлення -рішення від 22.02.2010р. № 0002330231/3на суму 29971,50 грн. по податку на додану вартість.
2) по акту від 17.12.2009 р.№ 4190/23235158255
- податкове повідомлення -рішення від 29.12.2009р. № 0002700232/0на суму 90738,00 грн. по податку на додану вартість;
- податкове повідомлення -рішення від 27.01.2010р. № 0002700232/1на суму 90738,00 грн. по податку на додану вартість;
- податкове повідомлення -рішення від 18.02.2010р. № 0002700232/2на суму 90738,00 грн. по податку на додану вартість.
3) по акту від 30.12.2009р.№4338/232/35158255
- податкове повідомлення -рішення від 15.01.2010р. № 0000050232/0на суму 87553,00 грн. по податку на додану вартість;
- податкове повідомлення -рішення від 03.02.2010р. № 0000050232/1на суму 87553,00 грн. по податку на додану вартість
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, перебачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копіїї постанови безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова в повному обсязі складена 21 листопада 2011 року.
Головуючий суддя О.Я.Бойко
Судді: Г.Г. Спіжавка
В.К. Левицький