25 листопада 2011 року Справа № 2а-787/10/2370
25.11.11
9 год. 25 хв.м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гаврилюка В. О.,
секретар судового засідання -Іванченко Ю. В.,
за участю представників:
позивача -Шевченко А. Л.,
відповідача -Луценка І. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до підприємства споживчої кооперації “Пасаж-1” Черкаської обласної спілки споживчих товариств про стягнення економічних санкцій,
встановив:
Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області подала позов про стягнення з підприємства споживчої кооперації “Пасаж-1” Черкаської обласної спілки споживчих товариств економічних санкцій в розмірі 6 171 529 грн. 14 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити повністю.
Відповідач та присутній в судовому засіданні його представник проти задоволення адміністративного позову заперечили повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях та зазначили, що відповідачем не були будь-яким чином порушенні вимоги чинного законодавства України щодо дотримання державної дисципліни цін.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Підприємство споживчої кооперації “Пасаж-1” Черкаської обласної спілки споживчих товариств, як юридична особа, ідентифікаційний код 36543729, зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради 10.06.2009р.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990 № 507-XII (далі -Закон № 507-ХІІ) та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819 на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів. У зв'язку з чим йому надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування до суб'єктів підприємницької діяльності передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.
Провідним та старшим державними інспекторами державної комісії з контролю за цінами в Черкаській області відповідно плану роботи на І квартал 2010 року проведена планова перевірка дотримання підприємством споживчої кооперації “Пасаж-1” Черкаської обласної спілки споживчих товариств порядку встановлення та застосування цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та не продовольчих товарів відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 278 “Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринку з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи”, наказу Міністерства економіки України та Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.06.2009 р. № 638/109 “Про затвердження Порядку розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів” за період з 01.07.2009р. по 29.01.2010р.
За результатами проведеної перевірки позивачем 29 січня 2010 року складено акт № 0077, в якому зазначено, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 278 “Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об'єктах, на ринку з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи”, наказу Міністерства економіки України та Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.06.2009р. № 638/109 “Про затвердження Порядку розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів” відповідач застосовував необґрунтовану плату за оренду торгівельних площ, внаслідок чого сума необґрунтованої виручки склала 2 057 176 грн. 38 коп.
На підставі зазначеного акту позивач прийняв рішення № 12 від 2 лютого 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення в частині додержання державної дисципліни цін, яким вирішив вилучити в підприємства споживчої кооперації “Пасаж-1” Черкаської обласної спілки споживчих товариств в дохід державного бюджету суму порушення в розмірі 2 057 176 грн. 38 коп. та штрафу в сумі 4 114 352 грн. 76 коп.
Рішення державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області № 12 від 2 лютого 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення в частині додержання державної дисципліни цін було оскаржене в судовому порядку.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 25 червня 2010 року у справі № 2а-1335/10/2370 адміністративний позов підприємства споживчої кооперації “Пасаж-1” Черкаської обласної спілки споживчих товариств до державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області задоволений частково: визнане недійсним та скасоване рішення державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області № 12 від 2 лютого 2010 року про застосування економічних санкцій в частині вилучення у підприємства споживчої кооперації “Пасаж-1” Черкаської обласної спілки споживчих товариств у дохід державного бюджету суми порушення в розмірі 95 267 грн. 84 коп. та штрафу в сумі 190 535 грн. 68 коп.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25 червня 2010 року скасовано та ухвалено нову, якою позов задоволено повністю: скасовано повністю рішення державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 2 лютого 2010 року № 12 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого були застосовані економічні санкції за порушення в частині додержання державної дисципліни цін, скасоване в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71, ч. 1 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу; обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк