79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
28 листопада 2011 р. № 2а-13480/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання -Іваськевича С.В.,
представника позивача -Хом'яка Є.Л., відповідача -ОСОБА_2, перекладача -ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Грузії ОСОБА_2 про затримання та примусове видворення за межі території України -
Мостиський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому просить суд постановити рішення про затримання та примусове видворення відповідача за межі території України.
Позовні вимоги мотивовані незаконним перетином відповідачем державного кордону України з Республікою Польща, що завдає шкоди міжнародному іміджу, національним інтересам та безпеки України, в частині недоторканості кордонів.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, наведених в позовній заяві. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач позов визнав усно.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази та матеріали справи, прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність на загальних підставах.
Згідно з п.3 ч. 4 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Як вбачається з матеріалів справи 24.11.2011 року о 19 год. 05 хв. прикордонним нарядом «Прикордонний патруль»від відділу прикордонної служби «Краковець», територія Яворівського району Львівської області, на напрямку 550 прикордонного знаку на відстані 100 метрів від лінії державного кордону України, було затримано двох громадян Грузії, які мали намір поза пунктом пропуску перетнути державний кордон України в Республіку Польща.
На підставі п. 14 ст. 20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», ст.ст. 260-263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до відповідача застосовано адміністративне затримання, про що складено протокол від 24.11.2011 року.
Як вбачається з пояснень відповідача метою незаконного перетину державного кордону України є працевлаштування та отримання заробітку на території країн Євросоюзу.
Судом встановлено, що у відповідача відсутні документи для перетину державного кордону в офіційному порядку та повернення на Батьківщину, родинні зв'язки на території Україні відсутні, до міграційної служби із заявою про набуття статусу біженця він не звертався.
Представлені позивачем документи та пояснення відповідача свідчать про те, що реалізуючи свої права та свободи, відповідач міг встановленим порядком іммігрувати в Україну або іншу Європейську країну на постійне місце проживання, не завдавши шкоди національним інтересам України. Проте, знаючи про можливість легального в'їзду до Європейських країн, відповідач незаконно перетнув державний кордон, у зв'язку з чим порушив чинне законодавство України та завдав шкоди національним інтересам держави.
Як вбачається з положень ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»іноземець та особа без громадянства можуть бути видворенні за межі України за рішенням органів охорони державного кордону (стосовно осіб, затриманих ними у межах контрольованих прикордонних районів при спробі або після незаконного перетинання державного кордону України) або Служби безпеки України з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення, якщо дії іноземця та особи без громадянства грубо порушують законодавство про статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення безпеки України чи охорони громадського порядку.
Органи внутрішніх справ, органи охорони державного кордону або Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх зверненням постанови адміністративного суду затримати і примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства будуть ухилятися від виїзду, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі органами охорони державного кордону до суміжної держави. Така постанова приймається судом за зверненням органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства будуть ухилятися від виїзду.
Іноземці та особи без громадянства, затримані за незаконне перебування на території України (всупереч забороні щодо в'їзду в Україну, за відсутності визначених законодавством та міжнародними договорами України підстав для перебування в Україні (транзитного проїзду через її територію), у тому числі перебування за чужими, підробленими, зіпсованими або такими, що не відповідають встановленому зразку, візою (дозволом), паспортним документом) або прийняті на територію України на виконання міжнародних договорів про реадмісію осіб, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, розміщуються за рішенням адміністративного суду в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з регламентованим внутрішнім розпорядком на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі України у примусовому порядку, але не більш як дванадцять місяців.
Встановлені судом обставини, а саме: відмова відповідача від добровільного залишення території України та повернення до країни походження, відсутність у відповідача близьких родичів, власного житла, постійного джерела існування та законних представників на території України, незаконне перетинання ним державного кордону з метою подальшого транзитного пересування без належним чином оформлених проїзних документів по території України, з метою виїзду до країн Європи, свідчать про те, що ним порушені вимоги ст.ст. 25, 28 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без і громадянства», а тому згідно з вимогами ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»відповідач підлягає примусовому видворенню за межі території України.
Крім того, відповідач визнає факт незаконного перетинання кордону держави України без відповідного дозволу та порушення норм чинного законодавства України.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, які відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 7-14, 71, 86, 143, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Видворити в примусовому порядку за межі України громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації: Грузія, АДРЕСА_1).
3. Затримати громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на період необхідний для видворення за межі території України в примусовому порядку на термін до 12 (дванадцяти) місяців з дня затримання.
4. Помістити громадянина Грузії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
5. Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 28 листопада 2011 року.
Суддя Сакалош В.М.