Україна
09 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/18216/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.
при секретарі Черніковій О.Є.
за участю представників сторін:
від позивача Леонова В.Ю.
від відповідача Лиги І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Іловайська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку про визнання недійсною вимоги № Ю-4 від 02.09.2011 року про сплату боргу, -
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» (Позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом в інтересах Відокремленого підрозділу «Шахта «Іловайська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку (Відповідач) про визнання недійсною вимоги № Ю-4 від 02.09.2011 року про сплату боргу, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідно до пункту 14 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Страхові внески за серпень 2011 року були сплачені повністю і своєчасно. Вважає, що відповідач безпідставно зарахував сплачену суму страхових внесків в рахунок погашення заборгованості минулих періодів. Просив скасувати вимогу про сплату боргу.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, посилаючись на те, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону у разі несвоєчасності або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Станом на 01.09.2011 року у підприємства виник борг по сплаті єдиного внеску в сумі 226939,48 грн. При цьому відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач - Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстровано Виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 30.04.2003 року, ідентифікаційний код юридичної особи 32299510.
«Шахта Іловайська» є відокремленим підрозділом ДП «Шахтарськантрацит» без права юридичної особи, ідентифікаційний код 33136690.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку - є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.
Як вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску станом на 01.09.2011 року у позивача виникла заборгованість по сплаті єдиного внеску у розмірі 226939,48 грн.
2 вересня 2011 року заступником начальника управління ПФУ у м. Харцизьку прийнято:
· повідомлення № 191 про перерозподіл сум, що перераховані 22.08.2011 року на рахунок 33,2% на погашення недоїмки - 8018,32 грн., поточні - 81198,92 грн.;
· повідомлення № 191 про перерозподіл сум, що перераховані 22.08.2011 року на рахунок 8,41% на погашення недоїмки - 614,66 грн., поточні - 6600,98 грн.;
· повідомлення № 191 про перерозподіл сум, що перераховані 22.08.2011 року на рахунок 2% на погашення недоїмки - 537,26 грн., поточні - 4837,26 грн.;
· повідомлення № 191 про перерозподіл сум на рахунок 2%, що перераховані 28.07.2011 року на погашення недоїмки - 7586,41 грн.; 29.07.2011 року на погашення недоїмки - 107819,00 грн.; 09.08.2011 року на погашення недоїмки - 14964,59 грн., поточні - 17524,41 грн.; 22.08.2011 року на погашення поточних платежів -125236,59 грн.;
· повідомлення № 191 про перерозподіл сум на рахунок 36,76% - 49,7%, що перераховані 28.07.2011 року на погашення недоїмки - 61841,33 грн.; 29.07.2011 року на погашення недоїмки - 1488510,00 грн.; 09.08.2011 року на погашення недоїмки - 202804,00 грн., поточні - 245724,60 грн.
Перерозподіл сплачених сум підтверджується карткою особового рахунку платника єдиного внеску.
У зв'язку із наявною недоїмкою, 2 вересня 2011 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку ДП «Шахтарськантрацит» виставлено вимогу про сплату боргу № Ю-4 на суму 226939,48 грн.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається із зазначеної вимоги, її було прийнято на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (по тексту Закон № 2464).
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Частиною 3 ст. 25 зазначеного Закону встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Частиною 4 ст. 25 Закону № 2464 Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Вимога територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідно до пункту 14 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду з наступних підстав.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ст. 2 дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Враховуючи, що єдиний внесок, є консолідованим внеском, відмінним від внеску на пенсійне страхування та те, що приписи п. 14 розділу XV Закону № 1058 суперечать вимогам ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 в частині строків сплати внесків, суд приходить до висновку, що строки сплати єдиного внеску регулюється виключно Законом № 2464.
Суд не приймає посилання позивача на те, що відповідач безпідставно зарахував в рахунок погашення заборгованості минулих періодів суму сплачених страхових внесків, оскільки .частиною 6 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
В судовому засіданні було встановлено та підтверджено платіжними дорученнями, наданими позивачем, що ДП «Шахтарськантрацит» суми єдиного внеску сплачувало протягом більш ніж 20 календарних днів після закінчення звітного періоду, що призвело до виникнення недоїмки.
Враховуючи, викладене суд приходить до висновку, що відповідач обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України виставив ДП «Шахтарськантрацит» вимогу № Ю-4 від 02.09.2011 року про сплату боргу.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати, здійснені позивачем, присудженню з відповідача не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Іловайська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку про визнання недійсною вимоги № Ю-4 від 02.09.2011 року про сплату боргу - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 9 листопада 2011 року.
Постанова в повному обсязі виготовлена 14 листопада 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.