Україна
02 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/15684/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.
при секретарі Черніковій О.Є.
за участю представників сторін:
від позивача Мясищева В.І., Шалаєв О.О.
від відповідача Клименко Е.С., Павлова Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Макіївський міськводоканал» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання недійсним рішення № 259 від 01.08.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату є єдиного внеску, -
Комунальне підприємство «Макіївський міськводоканал» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання недійсним рішення № 259 від 01.08.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату є єдиного внеску. Свої вимоги позивач мотивує тим, що до 20.02.2011 року у відповідності до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» підприємство повинно було сплатити єдиний внесок у розмірі 832735,02 грн. за січень 2011 року. Вказана сума перераховувалась частинами та була повністю перерахована до 14.02.2011 року. При перерахуванні залишку було встановлено, що 10.02.2011 року сума 366449,77 грн. була помилково перерахована на інший рахунок, який також є рахунком УПФУ. Про виявлену помилку було одразу повідомлено відповідача, шляхом направленням листа з повідомленням та телефонним зв'язком. Але 5 серпня 2011 року на адресу КП «Макіївський міськводоканал» надійшло рішення № 259 від 01.08.2011 року «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску», яким відповідач нарахував позивачу штраф в розмірі 10 % у сумі 37092, 66 грн. та пеню в розмірі 0,1% на суму недоїмки за період з 21.02.2011 року до 14.03.2011 року в сумі 7652,25 грн. Вказане рішення було оскаржене до Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. В задоволенні скарги було відмовлено з посиланням на те, що Фондом було двічі направлено до управління державного казначейства м. Макіївки Донецької області платіжне доручення на суму 366449,77 грн., однак вказані доручення були повернуті у зв'язку з відсутністю коштів на рахунку. Просили визнати недійсним рішення № 295 від 01.08.2011 року.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили задовольнити позов.
Представники відповідача у судовому засіданні просили в задоволені позову відмовити у повному обсязі, про що надали суду письмові заперечення, в яких зазначили, що платник єдиного внеску несе відповідальність за своєчасність, повноту нарахування та сплати такого внеску. 14 лютого 2011 року КП «Макіївський міськводоканал» звернулось до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки із заявою щодо перерозподілу коштів на належний рахунок, саме нарахування єдиного внеску на суму нарахованої заробітної плати. Відповідно до п. 10 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.10.2011 р № 21-1, повернення платникам єдиного внеску помилково сплачених коштів здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок поточних надходжень на рахунок органу Пенсійного фонду, на який сплачено кошти, що повертаються. У разі неможливості здійснення повернення одноразово на загальну суму орган Пенсійного фонду здійснює повернення частковими сумами шляхом оформлення відповідних розрахункових документів. У зв'язку з неможливістю повернення одноразово помилково сплачених сум, УПФУ здійснювало повернення частковими сумами шляхом оформлення відповідних розрахункових документів від 12.03.2011, 14.03.2011, 15.03.2011, 17.03.2011, 18.03.2011, 21.03.2011, 22.03.2011, 23.03.2011, 29.03.2011 року. Відповідно до Інструкції про порядок нарахування та плати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Закону № 2464, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена - є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Станом на 21.02.2011 року позивач мав недоїмку у сумі 370926,58 грн., тому рішення № 295 від 01.08.2011 року було прийнято правомірно.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач - Комунальне підприємство «Макіївський міськводоканал» - є юридичною особою, зареєстрована Виконавчим комітетом Макіївської міської ради 05.11.2003 року, ідентифікаційний код юридичної особи 03361543 (а.с. 21).
Згідно повідомлення про взяття на облік позивач взятий на облік в управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки 04.03.1991 року за реєстраційним номером 05-39-02-0165.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки - є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Єдиний внесок за січень 2011 року було перераховано позивачем у лютому 2011 року платіжними дорученнями:
· № 4499 від 10.02.2011 року на рахунок 37190083000539 на суму 366449,77 грн. на суми нарахованої заробітної плати;
· № 4500 від 11.02.2011 року на рахунок 37191037000539 на суму 457826,77 грн. на суми нарахованої заробітної плати;
· № 4497 від 10.02.2011 року на рахунок 37190072000539 на суму 36837,76 грн. на суми лікарняних листів;
· № 4496 від 10.02.2011 року на рахунок 37190083000539 на суму 83134,04 грн. на суми нарахованої заробітної плати;
· № 4498 від 10.02.2011 року на рахунок 37199037000539 на суму 11299,24 грн. на суми нарахованої заробітної плати;
· № 4495 від 10.02.2011 року на рахунок 37197086000539 на суму 2219,19 грн. на суми лікарняних листків.
14 лютого 2011 року КП « Макіївський міськводоканал» звернулось до відповідача із заявою про перерахування перерахованих на рахунок № 37190083000539 коштів в сумі 366449,77 грн. на рахунок № 37191037000539 (а.с. 12).
Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки на виконання заяви КП «Макіївський міськводоканал» щодо перерозподілу коштів на належний рахунок передано до управління державного казначейства України м. Макіївки в Донецькій області платіжне доручення № 7 від 14.02.2011 року, але 24.02.2011 року було повернуто у зв'язку з відсутністю надходжень на рахунок.
24.02.2011 року передано до казначейства платіжне доручення № 26 на суму 366499,77 грн., 09.03.2011 року платіжне доручення повернуто за відсутністю надходжень на рахунок.
1 серпня 2011 року начальником управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки було прийнято рішення № 259 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до КП «Макіївський міськводоканал» застосовано штраф у розмірі 37092,66 грн. та нараховано пеню 7652,25 грн.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, рішення необґрунтованим, необ'єктивним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально -Міському районі м. Макіївки не доведена правомірність свого рішення у спірних правовідносинах, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що платник єдиного внеску несе відповідальність за своєчасність, повноту нарахування та сплату такого внеску.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 8 Закону № 2464, єдиний внесок встановлюється у відсотках до бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
10 лютого 2011 року позивач помилково перерахував частину єдиного внеску за січень 2011 року на інший рахунок, але, як підтверджено матеріалами справи, звернувся до УПФУ з заявою про перерахування коштів на інший рахунок.
Вказані обставини визнані представником відповідача та не є предметом доказування у цій справі.
Відповідно до Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених сум, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 27.09.2010 року, помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви. Повернення платникам єдиного внеску помилково сплачених коштів здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок поточних надходжень на рахунок органу Пенсійного фонду, на який сплачено кошти, що повертаються. У разі неможливості здійснення повернення одноразово на загальну суму орган Пенсійного фонду здійснює повернення частковими сумами шляхом оформлення відповідних розрахункових документів. У разі недостатності або відсутності на відповідному рахунку поточних надходжень коштів для здійснення повернення відповідний орган Пенсійного фонду направляє звернення для підкріплення коштами цього рахунку до головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві чи Севастополі (далі - головне управління). Головне управління на підставі звернення приймає рішення та оформлює розрахункові документи для перерахування на рахунок органу Пенсійного фонду необхідної суми коштів з відповідного рахунку, відкритого на ім'я головного управління в органі Державного казначейства. Зазначені розрахункові документи передаються для виконання Головному управлінню Державного казначейства України.
Головне управління Державного казначейства України на підставі розрахункових документів головного управління перераховує кошти єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій у межах поточних надходжень за день у цілому по регіону за відповідним видом платежу. У разі недостатності або відсутності коштів на рахунку головного управління його підкріплення здійснюється на підставі рішення Пенсійного фонду України, для перерахування коштів з відповідного рахунку, відкритого в Державному казначействі України для зарахування коштів єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій за відповідним видом надходжень, до розмежування цих коштів за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Підставою для прийняття рішення щодо підкріплення коштами є звернення головного управління. На підставі прийнятого рішення Пенсійний фонд України оформлює розрахункові документи на перерахування необхідної суми коштів відповідному органу Пенсійного фонду для здійснення повернення та надає їх до Державного казначейства України. Державне казначейство України на підставі розрахункових документів Пенсійного фонду України до здійснення розмежування єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування перераховує кошти за належністю у межах поточних надходжень за день.
Як вже було встановлено судом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки на виконання заяви КП «Макіївський міськводоканал» щодо перерозподілу коштів на належний рахунок передано до управління державного казначейства України м. Макіївки в Донецькій області платіжне доручення № 7 від 14.02.2011 року, яке 24.02.2011 року було повернуто у зв'язку з відсутністю надходжень на рахунок. Крім того, 24.02.2011 року відповідачем передано до казначейства платіжне доручення № 26 на суму 366499,77 грн., яке також 09.03.2011 року було повернуто за відсутністю надходжень на рахунок. Після того, УПФУ здійснювало повернення частковими сумами шляхом оформлення відповідних розрахункових документів від 12.03.2011, 14.03.2011, 15.03.2011, 17.03.2011, 18.03.2011, 21.03.2011, 22.03.2011, 23.03.2011, 29.03.2011 року.
Як вбачається з картки особового рахунку у зв'язку з поетапним перерахуванням коштів на відповідний рахунок, у позивача з 21.02.2011 року по 25.03.2011 року виникла недоїмка по єдиному внеску.
Згідно з положеннями п. 6.3. Інструкції про порядок нарахування та плати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року N 21-5 (далі Інструкція) органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки у випадку: якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску; У цьому випадку вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
В судовому засіданні представники відповідача пояснили суду, що вимога про сплату недоїмки, яка виникла після 21.02.2011 року відносно позивача взагалі не приймалась, а сума недоїмки погашалась за рахунок коштів, яки частково повертались державним казначейством а також за рахунок сум єдиного внеску за наступні періоди в порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України № 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Вказані положення також кореспондуються п. 6.10 Інструкції. При цьому відповідно до того ж пункту Інструкції протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду. Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.
В судовому засіданні, згідно пояснень представників відповідача, було встановлено, що зараховуючи суми єдиного внеску позивача за наступні періоди в рахунок сплати недоїмки у порядку календарної черговості їх виникнення, УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки повідомлення відповідно до п. 6.10 Інструкції не приймало та позивачу їх не передавало та не надсилало.
Виходячи з обставин справи та наданих доказах, суд зазначає, що позивач прийняв спірне рішення не розсудливо, не врахувавши усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та не дотримавши необхідний балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Суд приходить до такого висновку оскільки позивачем фактично, виконано всі дії для перерахування сплаченого єдиного внеску до 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом на відповідні рахунки Пенсійного фонду України. КП «Макіївський міськводоканал» помилково сплатив суду єдиного внеску за січень 2011 року на інший рахунок 10 лютого 2011 року, а повідомив про це відповідача вже 14 лютого 2011 року, тобто за 6 днів до того як сплинула кінцева дата сплати єдиного внеску. Відповідач, в свою чергу приймаючи спірне рішення про нарахування пені взагалі не врахував відсутність провини позивача, оскільки сума єдиного внеску не була своєчасно перерахована органами державного казначейства України на відповідні рахунки через відсутність надходжень до державного казначейства. Крім того, після виникнення через це у позивача недоїмки, відповідач не прийняв та не направив КП «Макіївський міськводоканал» ані вимогу про сплату недоїмки, ані повідомлення відповідно до п. 6.10 Інструкції, коли зараховував суми єдиного внеску позивача за наступні періоди в рахунок сплати недоїмки у порядку календарної черговості їх виникнення. У зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що позивач дізнався про існування недоїмки за січень 2011 року лише у серпні 2011 року після прийняття позивачем рішення про застосування до нього фінансових санкцій та пені, що позбавило його своєчасно прийняти заходів для погашення недоїмки та зменшенню суми пені за кожний день прострочення.
З урахування викладеного, суд приходить до висновку, що рішення № 259 від 01.08.2011 року про застосування фінансових санкцій було прийнято відповідачем не правомірно та є недійсним.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Комунального підприємства «Макіївський міськводоканал» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання недійсним та скасування рішення № 259 від 01.08.2011 року про застосування штрафних санкцій - задовольнити.
Визнати недійсним рішення УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки № 259 від 01.08.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 2 листопада 2011 року у присутності представників сторін.
Постанова в повному обсязі буде виготовлена 7 листопада 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.