Постанова від 11.11.2011 по справі 2а/0570/17449/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/17449/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді < Довідник >

при секретарі Кутафіній К.Ю.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (діє на підставі довіреності № 9070/06 від 24.10.2011),

представника відповідача - ОСОБА_2 (діє на підставі довіреності від 18.07.2011),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Лікувальний комплекс «Марат» про стягнення заборгованості по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на суму у розмірі 38537,52 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Лікувальний комплекс «Марат» про стягнення заборгованості по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на суму у розмірі 38537,52 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зареєстрований в Управлінні у якості платника страхових внесків. Згідно п. 2 ч. 5 ст. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність”, Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004р., якою затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України „Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, державні не бюджетні підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму різниці, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісячно до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмір пенсії, призначеної в минулому та поточному роках.

На адресу відповідача були направлені повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, про сплату вищевказаної різниці за пенсіонерів, які знаходять на обліку та отримали пенсії в органах Пенсійного фонду за період з 14.02.2007 по 01.10.2011 року у розмірі 38537,52 грн. Оскільки відповідач не сплатив суму різниці, визначену у повідомленнях, позивач просив її стягнути.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що згідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону та сумою пенсії, обчисленої згідно до інших законодавчих актів, яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації. Так, для призначення наукової пенсії необхідна атестація наукової установи, тобто підтвердження наукового напряму роботи установи відповідача. У зв'язку з тим, що позивачем не надано беззаперечних доказів атестації відповідача, тобто не підтверджений напрям роботи установи, просив відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно з пунктами 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 (далі Положення) з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; внесення пропозицій Міністру щодо формування державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; виконання інших завдань, визначених законами України та покладених на Пенсійний фонд України Президентом України.

Згідно п. 7 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Лікувальний комплекс «Марат» є юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 45); зареєстрований платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Науковим працівникам пенсії призначаються згідно ст. 24 Закону України „Про науково і науково-технічну діяльність”.

У відповідності до ст. 24 вказаного Закону, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Згідно Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Згідно із довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії (виданою товариством з обмеженою відповідальністю «Лікувальний комплекс «Марат») (а. с. 75) працівнику підприємства, якому призначена пенсія за віком як науковому працівнику (а.с. 66), з 23 квітня 1970 по 02 січня 1984 року займав посаду головного лікаря санаторія «Марат», що відповідна галузі науки, за якою присуджено науковий ступінь кандидата медичних наук.

Відповідно до змісту вищезазначеної довідки (а.с. 75), товариство з обмеженою відповідальністю «Лікувальний комплекс «Марат» не є бюджетною організацією.

Згідно з наявними у матеріалах справи розрахунком суми позову, повідомленнями про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначеною відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законів (а.с. 7, 18, 21, 24, 26, 29, 31, 40, 99), різниця між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у відношенні пенсіонерів за період з 14.02.2007 по 01.10.2011 року складає 38537,52 грн.

З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги УПФ є обґрунтованість та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним яких-небудь судових витрат, тому такі витрати стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Лікувальний комплекс «Марат» про стягнення заборгованості по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на суму у розмірі 38537,52 грн., - задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Лікувальний комплекс «Марат» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області різницю між сумою виплаченої пенсії відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність” та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 38537 (тридцять вісім тисяч п'ятсот тридцять сім) грн. 52 коп. Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 11 листопада 2011 року.

Повний текст постанови складений 16 листопада 2011 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.