16 листопада 2011 р. м. Вінниця Справа № 2а/0270/4663/11
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання Захаріяш Ользі Олександрівні,
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕСКО" до Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови,
14 жовтня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСКО" (ТОВ "ЕСКО", Товариство) звернулося в суд з позовом до Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (Вінницьке ТУ ДКЦПФР) про визнання протиправною та скасування постанови №130-ВІ від 03 жовтня 2011 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Зазначили, що рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) №827 від 30 червня 2011 року зобов'язано їх як правонаступника Закритого акціонерного товариства "Вінницька науково - виробнича комерційна фірма «ЕСКО»»(ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»») у строк до 30 серпня 2011 року усунути порушення вимог підпункту 1.1 частини першої пункту 2 та підпункту 3.1 частини третьої пункту 2 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 30 грудня 1998 року №222, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 березня 1999 року за № 180/3473 (Порядок), - та протягом одного робочого дня після усунення порушення повідомити ДКЦПФР й додати до повідомлення підтверджуючі документи.
На виконання цього рішення ними відповідачу подано інформацію про те, що, по-перше, рішення про реорганізацію ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»в ТОВ "ЕСКО" прийнято іще 24 липня 2000 року і державна реєстрація новоствореного товариства проведена відповідно 28 грудня 2000 року. Відтак, згідно вимог вищевказаного Порядку пакети документів для зупинення обігу акцій мали бути подані протягом 7 днів після прийняття рішення про реорганізацію товариства, тобто до 01 серпня 2000 року, а для скасування випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій - протягом 7 днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства, тобто до 05 січня 2001 року.
З того часу пройшло маже 11 років. При цьому, відповідно до положень статті 250 Господарського кодексу України (ГК України) адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
По-друге, ними повідомлено відповідачу про неможливість виконання вищевказаного рішення у зв'язку із тим, що рішенням від 17 листопада 1992 року №3 зареєстрований випуск простих іменних акцій в кількості 731 акція на суму 31055 тисяч карбованців. Однак, документально підтверджені відомості щодо реєстрації випуску, обігу і скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»» не збереглися. Такі відомості і документи під час купівлі -продажу корпоративних прав ТОВ «ЕСКО»в січні 2005 року не передавалися.
Крім того, під час процедури отримання печатки ТОВ «ЕСКО»в установленому порядку знищена і печатка ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»», проте документи про її знищення також не збереглися. На даний час ТОВ «ЕСКО»як правонаступнику ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»не відомо хто є реєстратором, який здійснює ведення системи реєстру власників іменних цінних паперів зберігачами, які здійснюють облік прав власності на цінні папери ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»і чи є підстави вважати, що ці цінні папери знаходяться в обігу. В 2005 році повністю змінений склад учасників Товариства і ні один із нинішніх учасників не був і не є власником акцій ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»та немає повноважень на прийняття будь-яких рішень щодо акцій попереднього товариства.
Таким чином, посилаючи на те, що зазначені обставини унеможливлюють підготовку і подання документів, передбачених підпунктом 1.1 частини першої пункту 2 й підпунктом 3.1 частини третьої пункту 2 розділу ІІІ Порядку, - ТОВ «ЕСКО»просило постанову Вінницького ТУ ДКЦПФР про застосування фінансових санкцій за невиконання рішення ДКЦПФР від 30 червня 2011 року №827 визнати протиправною й скасувати.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2011 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 (довіреність а.с. 67) заявлені вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити, посилаючи на обставини, викладені в позовній заяві та надані у справу докази. При цьому представник усно пояснила, що Товариством вживались всі можливі заходи до вирішення зазначеної проблеми. Так, у зв'язку із об'єктивною неможливістю надання необхідних документів, вони зверталися із роз'ясненням до Вінницького ТУ ДКЦПФР, до ДКЦПФР, - на що отримали відповідь про достатність подання у такій ситуації протоколу загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про перетворення акціонерного товариства в товариство з обмеженою відповідальністю. Такий протокол до відповідача поданий, однак ними не врахований.
Представник відповідача - головний спеціаліст, юрисконсульт відділу правозастосування та контрольно-ревізійної роботи Вінницького ТУ ДКЦПФР ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала, надавши суду 27 жовтня 2011 року письмові заперечення (а.с. 75-78). Усно також пояснила, що дійсно відповідно до пунктів 1, 2 рішення ДКЦПФР «Щодо дій територіальних управлінь Комісії при виявленні порушень акціонерними товариства вимог законодавства під час реорганізації» від 16 березня 2010 року №328 ними проведено дії щодо виявлення акціонерного товариства, яке припинилося в результаті перетворення (реорганізації) в іншу організаційно -правову форму та не здійснило скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію акцій.
Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України (ЦК України) у разі перетворення до юридичної особи переходять все майно, усі права та обов'язки. Таким чином, ними терміново до департаменту корпоративних відносин ДКЦПФР направлено лист із повідомленням про допущені ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»порушення, а ДКЦПФР, в свою чергу, прийнято рішення від 30 червня 2011 року №827 про зобов'язання правонаступника ТОВ «ЕСКО»усунути виявлені недоліки до 30 серпня 2011 року.
В межах встановленого строку ДКЦПФР розглянуто лист TOB "ЕСКО" від 19 липня 2011 року щодо надання роз'яснення відносно порядку виконання цього рішення та 25 серпня 2011 року надано вичерпну відповідь, якою ще раз підтверджено, що для розгляду на засіданні Комісії питання про можливість зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску акцій й анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією товариства, необхідно надати пакет документів відповідно до вимог Порядку №222. Також зазначено, що у разі неможливості надання будь-якого документу, передбаченого вимогами Порядку №222, необхідно надати пояснення щодо неможливості їх надання, а у разі відсутності печатки - акт знищення печатки.
Всі послідуючі дії ТОВ "ЕСКО", зокрема, направлення протоколу №1 загальних зборів акціонерів ЗАТ "ВНВКФ «ЕСКО»»від 24 липня 2000 року здійснювалися ними безпосередньо 22 вересня 2011 року, тобто після збігу встановленого ДКЦПФР терміну - 30 серпня 2011 року.
Крім того, власне підтвердженням виконання в повному обсязі рішення ДКЦПФР щодо усунення порушень законодавства про цінні папери є винесення Товариством розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
На сьогоднішній день розпорядження про скасування випуску акцій ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»так і не винесено, а відтак, і наявне порушення вимог законодавства про цінні папери, яке відповідно до рішення ДКЦПФР від 30 червня 2011 року №827 не усунуто.
Якщо ж на засіданні ДКЦПФР на підставі поданого позивачем протоколу загальних зборів акціонерів від 24 липня 2000 року та пояснень TOB "ЕСКО" все ж таки буде скасовано випуск акцій ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»та анульовано свідоцтво про випуск акцій товариства, то це лише не передбачатиме видання нового рішення щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, а не позбавлятиме Вінницьке ТУ ДКЦПФР права накладення санкції за невиконання ТОВ «ЕСКО»рішення №827 від 30 червня 2011 року.
Щодо доводів позивача відносно строків передбачених статтею 250 ГК України, то представник відповідача зазначила, що від винесеного ДКЦПФР рішення №827 від 30 червня 2011 року до моменту застосування санкції за правопорушення на ринку цінних паперів згідно постанови №130-ВІ від 03 жовтня 2011 року не пройшло передбачених 6 місяців. TOB "ЕСКО" у строк до 30 серпня 2011 року не усунуло порушення вимог підпункту 1.1 частини першої пункту 2 й підпункту 3.1 частини третьої пункту 2 розділу III Порядку №222, а саме не зупинило, не скасувало випуск акцій та не анулювало свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»».
Таким чином Вінницьке ТУ ДКЦПФР, приймаючи оскаржувану постанову, діяло в межах наданих повноважень та згідно чинного законодавства й фактичних обставин.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази на підтвердження й спростування позовних вимог в їх сукупності, встановив наступне.
07 лютого 2011 року ТОВ "ЕСКО" отримало листа Вінницького ТУ ДКЦПФР №163/10 від 31 січня 2011 року із повідомленням про необхідність подання до 08 лютого 2011 року пакету документів на зупинення обігу та/чи скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»». При цьому, представнику TOB "ЕСКО" Вінницьким ТУ ДКЦПФР надана інформація, що рішенням ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»від 17 листопада 1992 року №3 зареєстрований випуск простих іменних акцій в кількості 731 акція на суму 31055 тисяч карбованців (відповідно до Указу Президента України "Про грошову реформу в Україні" від 25 серпня 1996 року №726/96 ця сума на даний час становить 310 грн 55 коп.).
В свою чергу, листом від 17 лютого 2011 року вих. №17/02 TOB "ЕСКО" повідомило відповідача, що документально підтверджені відомості щодо реєстрації випуску, обігу і скасування реєстрації випуску акцій саме ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»не збереглися. Такі відомості і документи не передавалися під час купівлі - продажу корпоративних прав TOB "ЕСКО" в січні 2005 року.
Однак, 08 липня 2011 року TOB "ЕСКО" отримано копію рішення ДКЦПФР “Щодо усунення порушень законодавства про цінні папери” від 30 червня 2011 року №827, яким зобов'язано їх як правонаступника ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»» у строк до 30 серпня 2011 року усунути порушення вимог підпункту 1.1 частини першої пункту 2 та підпункту 3.1 частини третьої пункту 2 розділу ІІІ Порядку №222 та протягом одного робочого дня після усунення порушення повідомити ДКЦПФР й додати до повідомлення підтверджуючі документи.
19 липня 2011 року Товариство направило лист до ДКЦПФР та Вінницького ТУ ДКЦПФР про надання роз'яснення щодо порядку виконання вказаного рішення та у зв'язку з цим зупинення строків виконання рішення на час отримання роз'яснень (вих. від 19.07.20011 №17).
22 липня 2011 року TOB "ЕСКО" отримано лист відповідача (вих. від 21.07.2011 р. №1205/20), в якому містилась порада звернутися за роз'ясненням порядку виконання рішення безпосередньо до ДКЦПФР та яким повідомлено Товариство, що рішенням ДКЦПФР “Про затвердження Положення про територіальний орган Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку” від 14 жовтня 2005 року №585 визначено основні завдання Вінницького ТУ ДКЦПФР, його повноваження та права. Керівництво Вінницького ТУ ДКЦПФР виконує це рішення Комісії. Серед повноважень управління немає права надавати роз'яснення.
29 серпня 2011 року TOB "ЕСКО" отримало лист департаменту корпоративних відносин ДКЦПФР (вих. від 25.08.2011 р. №11/04/162/08) у якому повідомлялось, що лист TOB "ЕСКО" від 19 липня 20011 №17 департаментом в межах компетенції розглянуто, а для розгляду на засіданні ДКЦПФР питання щодо можливості зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску акцій й анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку із перетворенням ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»в TOB "ЕСКО" необхідно надати пакет документів відповідно до вимог Порядку №222. У разі неможливості надання будь-якого документу, передбаченого вимогами вищезазначеного Порядку Товариству необхідно надати обґрунтовані пояснення щодо неможливості їх надання, а у разі відсутності печатки - акт знищення печатки.
Вкотре посилаючись на об'єктивну неможливість надання необхідних документів, TOB "ЕСКО" листом від 31 серпня 2011 року №23 звернулось до ДКЦПФР з проханням не застосовувати до них фінансові санкції.
20 вересня 2011 року TOB “ЕСКО»отримано лист ДКЦПФР від 15 вересня 2011 року №11/04/17658 у якому повідомлено, що для прийняття рішення щодо можливості зупинення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку із перетворенням Товариства необхідно надати копію протоколу загальних зборів акціонерів, на яких було прийнято рішення про перетворення акціонерного товариства в товариство з обмеженою відповідальністю.
Під час складання Вінницьким ТУ ДКЦПФР акту №145-ВІ від 21 вересня 2011 року про правопорушення на ринку цінних паперів представник ТОВ “ЕСКО” надала письмові пояснення, в яких повідомила про отриманий лист ДКЦПФР від 15 вересня 2011 року №11/04/17658 і представила копію протоколу №1 загальних зборів акціонерів ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»від 24 липня 2000 року.
22 вересня 2011 року TOB “ЕСКО” надало Вінницькому ТУ ДКЦПФР (вих. від 22.09.11 № 29) копію листа ДКЦПФР від 15 вересня 2011 року №11/04/17658, копію протоколу №1 загальних зборів акціонерів ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»від 24 липня 2000 року та докази направлення копії цього протоколу ДКЦПФР (лист TOB “ЕСКО” від 22.09.2011 №28, опис вкладення до цінного листа №2103020319900).
Зазначені документи та надана інформація не були враховані Вінницьким ТУ ДКЦПФР ні під час складання акту №145-ВІ від 21 вересня 2011 року про правопорушення на ринку цінних паперів, ні під час винесення постанови №130-ВІ від 03 жовтня 2011 року та застосування до позивача санкції у вигляді штрафу в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Не погоджуючись із такою позицією відповідача Товариство звернулось до суду.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог, виходить з того, що відповідно до статі 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондовою ринку. До системи цього органу входить Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку (стаття 6 Закону).
Відповідно до статті 6 та пункту 13 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Комісія розробляє і затверджує з питань, що належать до її компетенції, акти законодавства, обов'язкові для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.
Згідно пункту 9 статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», реєстрацію випуску акцій здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку.
Зокрема, Комісія відповідно до покладених на неї завдань, передбачених пунктом 1 частини другої статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, у тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів.
Відповідно до частини другої статті 79 Закону України «Про акціонерні товариства»добровільне припинення акціонерного товариства здійснюється за рішенням загальних зборів у порядку, передбаченому цим Законом, з дотриманням вимог, встановлених Цивільним кодексом України та іншими актами законодавства. Інші підстави та порядок припинення акціонерного товариства визначаються законодавством.
Безсумнівно, зупинення та скасування реєстрації випуску акцій здійснюється також Комісією у встановленому нею порядку.
Згідно вищезазначеного та норм чинного законодавства рішенням Комісії від 30 грудня 1998 року №222 затверджено Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій. Даний Порядок у разі, якщо жоден з правонаступників акціонерного товариства, що реорганізовується, не є акціонерним товариством включає таку послідовність дій, зокрема, як зупинення та скасування обігу акцій.
Так, розділ III Порядку №222 встановлює послідовність дій при скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випусків акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації.
Абзацом «а»пункту 8 розділу І Порядку №222 передбачено, що Комісія відмовляє в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у разі, зокрема, невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства.
Так, відповідно до підпункту 1.1 частини першої пункту 2 розділу III Порядку №222, зупинення обігу акцій у разі припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації на підставі рішення органів, зазначених у пунктах 3, 4 розділу І, здійснюється у такому порядку, зокрема, протягом семи робочих днів після прийняття рішення про реорганізацію товариство повинно подати до реєстру вального органу такі документи:
а) заяву про зупинення обігу акцій;
б) рішення про реорганізацію і призначення комісії, що засвідчується головою комісії та печаткою товариства;
У разі, якщо рішення про реорганізацію і призначення комісії прийнято загальними зборами акціонерів, до реєструвального органу також подається довідка, засвідчена підписами голови і секретаря зборів, голови комісії та печаткою товариства, яка має містити відомості про: загальну кількість акціонерів на дату проведення загальних зборів; кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах; розмір статутного фонду; мету та предмет діяльності; розміщення раніше випущених в обіг цінних паперів (перелік і результати попередніх випусків цінних паперів із зазначенням свідоцтв про реєстрацію випусків цінних паперів та органів, що видали відповідні свідоцтва /із зазначенням за кожним випуском кількості іменних акцій, простих та привілейованих акцій, процентних та безпроцентних облігацій, номінальної вартості та загальної суми випуску, форми випуску); кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про реорганізацію і призначення комісії; порядок голосування; відомості щодо реорганізації товариства (із зазначенням інформації про товариство, що реорганізовується, форму його реорганізації та інформації про товариства, що створюються під час реорганізації. Інформація про товариства, що створюються під час реорганізації, повинна включати дані про організаційно-правову форму, найменування, місцезнаходження товариств, розмір статутного фонду, кількість учасників); порядок та умови обміну акцій у статутному фонді акціонерного товариства, що реорганізовується, на частки у статутному фонді товариств, що створюються внаслідок реорганізації; строк оцінки та викупу акцій в акціонерів, які вимагають цього, у разі, якщо ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію і звернулись до товариства з письмовою заявою;
в) довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження. Довідка також повинна містити дані щодо наявності державної частки у статутному фонді емітента на дату прийняття рішення про реорганізацію.
У разі самостійного ведення реєстру емітентом надається копія ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності щодо ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів;
г) копію опублікованого згідно з вимогами статті 43 Закону України «Про господарські товариства»повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про реорганізацію, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення усіх акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчені підписом та печаткою товариства.
Відповідно до підпункту 3.1 частини першої пункту 3 розділу III Порядку №222, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства здійснюється у такому порядку. Протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них правонаступник подає до реєструвального органу такі документи (у разі, якщо в процесі реорганізації створюєтеся декілька товариств, документи на скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій подає один з правонаступників):
а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій;
б) рішення загальних зборів акціонерів товариства про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, що засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства.
У разі, якщо рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу прийнято загальними зборами акціонерів, до реєструвального органу також подається довідка, засвідчена підписами голови і секретаря зборів, голови комісії та печаткою товариства, яка має містити відомості про: загальну кількість акціонерів на дату проведення загальних зборів; кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах; розмір статутного фонду; кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу; порядок голосування;
в) звіт про наслідки обміну акцій у статуї йому фонді товариства, що реорганізовується, на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, який повинен містити таку інформацію: фактичну дату початку і фактичну дату закінчення обміну; кількість акцій, на які видані письмові зобов'язання; кількість акцій, на які не були видані письмові зобов'язання, із зазначенням причин; кількість акцій, що були викуплені в акціонерів.
Звіт про наслідки обміну акцій у статутному фонді товариства, що реорганізовується, на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства, яке прийняло рішення про реорганізацію, підписами та печатками аудитора (аудиторської фірми);
г) статут або зміни до статуту всіх товариств, що беруть участь у реорганізації, чи нотаріально засвідчені копії цих документів;
ґ) передавальний акт або розподільчий баланс, що затверджені вищим органом товариства та засвідчені підписом Та печаткою товариства;
д) довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінник паперів (при додатковому випуску акцій у документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), і; зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження;
е) копію опублікованого згідно із вимогами етапі 43 Закону України «Про господарські товариства»повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчуються підписом голови комісії та печаткою товариства;
є) копію повідомлення (оголошення) про реорганізацію акціонерного товариства, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог статті 10 ЦК України, статті 59 ГК України;
ж) копії свідоцтв про реєстрацію юридичних осіб - правонаступників акціонерного товариства;
з) оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що реорганізується.
Відповідно до пунктів 1, 2 рішення Комісії від 16 березня 2010 року №328 «Щодо дій територіальних управлінь Комісії при виявленні порушень акціонерними товариствами вимог законодавства під чає реорганізації», з метою запобігання обігу акцій акціонерних товариств, які припинилися в результаті перетворення у товариства з обмеженою відповідальністю, та захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку вирішила наступне. Зобов'язати територіальні управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку проводити дії щодо виявлення акціонерних товариств, які припинилися в результаті перетворення (реорганізації) в інші організаційно-правові форми та не здійснили скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій відповідно до вимог Порядку №222.
При виявленні фактів порушення акціонерними товариствами вимог Порядку територіальним управлінням Комісії терміново надсилати до департаменту корпоративних відносин відповідний лист, який має містити інформацію про найменування та вид акціонерного товариства, яке було перетворене у товариство з обмеженою відповідальністю, код за СДРПОУ (ідентифікаційний код юридичної особи), місцезнаходження, розмір статутного капіталу, кількість акцій за типами та категоріями, номінальну вартість акцій, номер свідоцтва про випуск акцій, дату реєстрації випуску акцій та довідку про наявність в ЄДРПОУ інформації про внесення до ЄДРПОУ запису про рішення засновників щодо припинення юридичної особи, про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті перетворення, про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної в результаті перетворення.
У зв'язку з вищевикладеним, з метою захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери, було прийнято рішення ДКЦПФР від 30 червня 2011 року №827 «Щодо усунень порушень законодавства про цінні папери»яким, зокрема, зобов'язано позивача, правонаступника ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»у строк до 30 серпня 2011 року усунути порушення вимог підпункту 1.1 частини першої пункту 2 розділу III, підпункту 3.1 частини третьої пункту 2 розділу III Порядку №222 та протягом одного робочого дня після усунення порушення повідомити Комісію й додати до повідомлення документи, які підтверджують факт усунення порушення.
З приводу даного рішення суд вважає за необхідне зазначити, що воно не є предметом розгляду в межах даної справи та більше того, обставини щодо необхідності виконання вимог підпункту 1.1 частини першої пункту 2 розділу III, підпункту 3.1 частини третьої пункту 2 розділу III Порядку №222 ТОВ «ЕСКО»не заперечуються. Крім того, вони дійсно є правонаступником ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»».
За таких обставин, безпідставними є доводи позивача щодо застосування статті 250 ГК України в частині шестимісячного строку застосування фінансових санкцій, так як вони стосуються суті прийнятого ДКЦПФР 30 червня 2011 року рішення №827. Суд погоджується із позицією Товариства щодо розгляду санкцій як адміністративно -господарських та можливість дослідження положення наведеної правової норми, однак такі обставини свідчили б про вихід за межі позовних вимог.
Що ж стосується застосування статті 250 ГК України стосовно оскаржуваної ними постанови від 03 жовтня 2011 року №130-ВІ, то дані строки Вінницьким ТУ ДКЦПФР дотримані, що й не заперечується власне сторонами.
В межах спірних відносин між ТОВ «ЕСКО»та Вінницьким ТУ ДКЦПФР проблемним питанням є виконання чи невиконання позивачем вимог рішення ДКЦПФР від 30 червня 2011 року №827 та правомірність (неправомірність) застосування відповідачем у зв'язку з цим адміністративно -господарської санкції у розмірі 17000 грн.
Так, суд погоджується із позицією Товариства щодо вжиття ними всіх можливих заходів до виконання приписів рішення суб'єкта владних повноважень та необхідність при цьому врахування відповідачем при притягненні їх до відповідальності всіх обставин у справі.
Зокрема, як вбачається із матеріалів справи та й також не заперечується відповідачем, TOB "ЕСКО" не має можливості надати пакет документів для зупинення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку із реорганізацією Товариства відповідно до вимог Порядку №222.
Згідно із статутних документів TOB "ЕСКО", державна реєстрація Товариства проведена 28 грудня 2000 року. Копії статутних документів надавались Товариством Комісії листом від 19 липня №17. ЗАТ «ВНКНФ «ЕСКО»»припинено шляхом реорганізації 28 грудня 2000 року.
Печатка ЗАТ «ВНКНФ «ЕСКО»»знищена в установленому порядку під час процедури отримання печатки TOB "ЕСКО". Документи про знищення печатки ЗАТ «ВНКНФ «ЕСКО»» не збереглися. Як свідчить довідка органу внутрішніх справ від 14 жовтня 2011 року №33/3638, інформацією щодо отримання дозволу на знищення печатки ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»вони не володіють у зв'язку із спливом встановленого строку зберігання документів -3 роки.
На даний час TOB "ЕСКО", як правонаступнику ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»», невідомо хто є реєстратором, який здійснює ведення системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»», депозитарієм, який здійснює облік на рахунках у цінних паперах та зберігачами, які здійснюють облік прав власності на цінні папери ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»і чи є підстави вважати, що ці цінні папери знаходяться в обігу.
В 2005 році повністю змінений склад учасників Товариства. Ні один з нинішніх учасників Товариства не був і не є власником акцій ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»».
Зазначені обставини об'єктивно унеможливлюють підготовку, відновлення, подання документів чи вжиття інших заходів позивачем зазначених в підпункту 1.1. частини першої пункту 2 розділу III, підпункту 3.1. частини третьої пункту 2 розділу III Порядку №222.
Крім того, суд виходить і з того, що ТОВ «ЕСКО»на виконання рішення ДКЦПФР від 30 червня 2011 року №827 в межах встановленого строку подано як до ДКЦПФР, так і до Вінницького ТУ ДКЦПФР листа від 19 липня 2011 року із повідомленням про неможливість надання документів, що свідчить про вжиття Товариством заходів та реагування ними на припис державного органу в межах встановленого строку. Такі обставини за умови встановленої та зазначеної вище об'єктивної неможливості подання документів свідчать про виконання рішення від 30 червня 2011 року.
З такою позицією не погоджується відповідач, вважаючи, що фактичним виконанням рішення може слугувати лише прийняття розпорядження про скасування реєстрації акцій й анулювання свідоцтва. Однак, на думку суду, позиція Вінницького ТУ ДКЦПФР сформована необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, нерозсудливо, непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване оскаржуване рішення.
Так, окрім наведеного, на думку суду, необхідним до врахування відповідачем мала б бути та обставина, що ними не заперечувалось допущене раніше порушення та навіть за спливом 11 років необхідність його усунення. У зв'язку з цим позивачем подано листа про надання роз'яснення про спосіб такого виконання на даний час. При цьому, Вінницьким ТУ ДКЦПФР надано відповідь про відсутність у них повноважень на такі дії, а ДКЦПФР, в свою чергу, повідомлено про необхідність подання ТОВ «ЕСКО»протоколу зборів №1, що й ними зроблено. Тобто, об'єктивно всі можливі до вжиття заходи позивачем вчинено.
Також, про наявну ситуацію відповідачу було відомо починаючи із січня 2011 року, з моменту направлення ними листа та отримання відповіді від Товариства. Однак, попри це ними направлено ДКЦПФР повідомлення про виявлене порушення, 06 вересня 2011 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, 21 вересня 2011 року складено акт, а 03 жовтня 2011 року прийнято оскаржувану постанову.
Не достатньо обґрунтованими є посилання відповідача і на те, що при скасуванні на засіданні Комісії випуску акцій ЗАТ «ВНВКФ «ЕСКО»»та анулюванні свідоцтва про випуск акцій товариства це буде підставою для незастосування до позивача в подальшому адміністративно -господарських санкцій, але не підставою для оскаржуваної постанови. Так, дійсно при скасуванні та анулюванні підстав для притягнення позивача до відповідальності в подальшому не буде. Однак, така обставина не виключає необхідність врахування та дослідження всіх обставин, на думку суду, і на даний час. Орган державної влади як суб'єкт владних повноважень не може виступати автоматичним механізмом формального підходу. Кожна дія, рішення органу повинно відповідати ряду критеріям, а саме, вони повинні бути вчинені (прийняті) згідно із частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Більше того, варто зазначити і те, що при вирішенні питання про правомірність застосування адміністративно - господарської санкції суд виходить із загальних норм права про відповідальність за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності Товариства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно - господарської санкції.
Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Вважається, що застосування принципу вини як умови відповідальності пов'язане з необхідністю доведення порушення зобов'язання.
Так, підставою для застосування відповідальності учасника господарських відносин, а саме, пункту 8 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», яким передбачено, що за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб ДКЦПФР щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів застосовується штраф у розмірі від 1000 до 5000 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, - є вчинене позивачем -ТОВ «ЕСКО»правопорушення в сфері господарювання (ч. 1 ст. 218 ГК України).
Відповідно до частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Важливим в цій ситуації є встановлення вини або її відсутності у діях чи бездіяльності позивача шляхом оцінки доказів виконання Товариством заходів щодо скасування реєстрації акцій, анулювання свідоцтва, подання таких документів та інформування відповідно Вінницьке ТУ ДКЦПФР й саму ДКЦПФР про такі обставини.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вжито усіх залежних від них заходів для організації і забезпечення виконання вимог ДКЦПФР, чим було виконано рішення від 30 червня 2011 року №827, а відтак, судом не встановлено наявності в їх діях (бездіяльності) наявності вини, як обов'язкової підстави для застосування відповідальності.
Таким чином, враховуючи те, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають дійсним обставинам та знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, в той час, коли відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення та необхідність застосування адміністративно -господарської санкції, суд доходить висновку про доцільність задоволення позову.
Понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору відповідно до статті 94 КАС України у зв'язку із задоволення позову підлягають відшкодуванню із Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною і скасувати постанову Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 жовтня 2011 року №130-ВІ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Еско" витрати по сплаті судового збору в розмірі 03 грн. 40 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Чудак Олеся Миколаївна