10 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0270/4038/11
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання: Захаріяш Ользі Олександрівні
за участю представників сторін:
позивача : ОСОБА_1,
у відсутність інших позивачів,
за участю представника позивачів ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4
< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9
до: Державного реєстратора Піщанської районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_3
про: зобов'язання вчинити дії
31 серпня 2011 року ОСОБА_5 (ОСОБА_5.), ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ОСОБА_6 (ОСОБА_6.), ОСОБА_7 (ОСОБА_7.), ОСОБА_8 (ОСОБА_8.), ОСОБА_9 (ОСОБА_9.) звернулися в суд з позовом до державного реєстратора Піщанської районної державної адміністрації Вінницької області (Піщанська РДА) ОСОБА_3 (ОСОБА_3.) про зобов'язання зареєструвати нову редакцію Статуту Селянського (фермерського) господарства «ВИД» (СФГ»ВИД») й внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру та внести до Єдиного державного реєстру запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, яким зазначити в якості голови господарства ОСОБА_5
Зазначили, що з метою усунення недоліків Статуту СФГ «ВИД» 6 засновників із 7 провели збори, на яких прийняли його нову редакцію й визначили особу, уповноважену провести необхідні дії щодо державної реєстрації. Однак, державним реєстратором документи залишені без розгляду у зв'язку з тим, що подані, на її думку особою, яка не має на це повноважень.
Такі дії відповідача суперечать положенням пункту 8 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відповідно до яких, якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються іншим представником, не особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.
Державному реєстратору було надано протокол загальних зборів засновників господарства, в якому вказано особу, уповноважену на проведення всіх необхідних дії щодо реєстрації нової редакції Статуту, але, незважаючи на це, документи залишено без розгляду.
В подальшому, знову зборами 6 із 7 засновників СФГ «ВИД» прийнято рішення про заміну голови фермерського господарства.
Всі документи, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для внесення змін до державного реєстру були підготовлені, засвідчені належним чином та подані державному реєстратору.
Але, державний реєстратор вдруге відмовив з тих же підстав, незважаючи на те, що документи подані новим головою господарства, засвідчені печаткою та підписи учасників посвідчені нотаріусом.
Разом з тим, відповідно до вимог статті 19 вказаного Закону, у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку.
Державний реєстратор має право залишити без розгляду реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо реєстраційна картка оформлена з порушенням вимог, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону, або якщо до реєстраційної картки не додано документи, передбачені частиною першою цієї статті, або якщо до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Позивачем подано державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, як передбачено частиною першою статті 19 Закону.
Законом заборонено вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою статті 19 Закону.
Повноваження на управління господарством підтверджуються протоколом загальних зборів СФГ «ВИД» №3 від 09 липня 2011 року. Повноваження для подання документів на внесення змін до Єдиного державного реєстру та внесення змін до відомостей про юридичну особу СФГ «ВИД» ОСОБА_5 надані протоколом загальних зборів від 22 червня 2011 року.
Таким чином, посилаючи на те, що державний реєстратор Піщанської РДА незаконно відмовила у проведенні державної реєстрації змін, - позивачі просили зобов'язати її провести необхідні реєстраційні дії.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2011 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представників позивачів - адвокат ОСОБА_2 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, ордери, договори про надання правової допомоги на а.с. 36, 38-44) заявлені позовні вимоги підтримала та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та надані у справу докази. Додатково пояснили, що СФГ «ВИД» створено у вересні 2004 року. З того часу до статутних документів жодного разу не вносилися зміни. До того ж, в порушення вимог чинного законодавства в Статуті господарства взагалі відсутній розділ щодо порядку внесення змін.
Саме з метою приведення Статуту у відповідність з діючим законодавством та усунення недоліків засновники господарства вирішили внести зміни до Статуту. Всіх засновників повідомлено про час, місце та порядок денний загальних зборів, які відбулися 20 червня 2011 року. На зборах були присутні 6 з 7 засновників, з невідомих підстав був відсутній голова фермерського господарства ОСОБА_10 (ОСОБА_10.).
Відповідно до вимог чинного законодавства, на загальних зборах засновників господарства прийнято нову редакцію Статуту та визначено особу, яку уповноважено провести всі необхідні дії щодо державної реєстрації змін статутних документів.
Відповідно до частини п'ятої статті 8, статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Підписи засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально посвідчені. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. Керуючись вказаними вимогами законодавства, всі присутні на зборах засновники підписали нову редакцію Статуту в присутності нотаріуса, якій і засвідчив справжність їх підписів.
21 червня 2011 року ОСОБА_5, яку загальними зборами уповноважено на проведення реєстрації змін до Статуту, звернулась до державного реєстратора Піщанської РДА з заявою про проведення державної реєстрації нової редакції Статуту.
Але, ОСОБА_5 22 червня 2011 року отримала повідомлення про залишення документів без розгляду з підстав того, що документи подані особою, яка не має повноважень.
09 липня 2011 року учасниками фермерського господарства проведено наступні загальні збори, на яких були присутні всі учасники, включаючи голову господарства ОСОБА_10 Але, під час засідання ОСОБА_10 відмовився від участі у зборах з питань, передбачених порядком денним та залишив збори.
Інші учасники господарства склали протокол про легітимність загальних зборів, з підстав наявності більшості учасників, та прийняли рішення по всім питанням порядку денного, в тому числі і заміну голови господарства.
Всі документи, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для внесення змін до державного реєстру, були підготовлені, засвідчені належним чином та подані державному реєстратору. Але знову отримано відмову.
Відповідач - ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_4 (довіреність на а.с. 37) позовні вимоги не визнали з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с. 33-35). При цьому пояснили, що подавши позовну заяву, позивачі обґрунтовують своє право, як засновників СФГ „ВИД" визначати особу, уповноважену подавати документи до державного реєстратора.
Однак, в порушення вимог абзацу 3 статті 1, частини другої статті 4, частини п'ятої статті 8, частин першої, одинадцятої статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» позивачами жодного разу не подано документів в повному обсязі. Так, не подавався Статут СФГ «ВИД» або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату цього документу.
Крім цього, поданий проект змін до Статуту не містив підпису голови господарства „ВИД" ОСОБА_10, а поданий комплект документів - документу щодо надання ОСОБА_10 повноважень на підписання проекту Статут від його імені іншій особі.
Стосовно повноважень щодо подання документів державному реєстратору, то особою, яка згідно відомостей Єдиного державного реєстру може діяти без доручення від імені ФГ «ВИД", є голова цієї юридичної особи ОСОБА_10 Це відповідає вимогам пункту 2 статті 4 Закону «Про фермерське господарство», згідно яких голова фермерського господарства представляє господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об'єднаннями відповідно до закону.
Крім того, пунктом 7.1 самого Статуту СФГ «ВИД» визначено, що управління справами господарства здійснюється головою, а пунктом 7.2. цього Статуту зазначено, що інтереси господарства перед третіми особами представляє його голова.
Таким чином, відповідач та її представник вважають дії щодо залишення поданих документів без розгляду такими, що відповідають вимогам статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», а звинувачення позивачів - безпідставними.
Також, стосовно відмови 09 липня 2011 року у внесенні змін до відомостей Єдиного державного реєстру щодо особи керівника СФГ «ВИД», державний реєстратор ОСОБА_3 зазначила, що реєстраційна картка подана особою, яка не мала повноважень діяти від імені юридичної особи - СФГ «ВИД».
Відповідно до Закону України «Про фермерське господарство» та статуту СФГ «ВИД» єдиним органом управління цього та й будь якого фермерського господарства є його голова. Збори засновників, чи інший орган управління фермерським господарством, жодним нормативним документом не передбачені.
Суд, заслухавши пояснення позивача й представника позивача, заперечення відповідача і її представника, дослідивши надані у справу докази на підтвердження й спростування позовних вимог, надавши їм юридичну оцінку, встановив наступне.
СФГ «ВИД» створене громадянином ОСОБА_10, жителем АДРЕСА_1 у березні 1995 року. 17 березня 1995 року Статут господарства зареєстрований рішенням Піщанської РДА, а 29 березня 1995 року №52 розпорядженням Пізанської РДА проведено державну реєстрацію господарства.
Відповідно до заяви голови ОСОБА_10 від 15 вересня 2004 року у зв'язку із вступом до фермерського господарства нових учасників, проведена реєстрація змін до Статуту.
Так, згідно пункту 1.1 Статуту СФГ «ВИД», воно створене і діє у відповідності до Законів України «Про селянське (фермерське) господарство», «Про власність», «Про підприємництво», Земельного кодексу України та інших законодавчих актів.
Відповідно до пункту 1.2 цього ж Статуту, главою господарства є ОСОБА_10, а згідно із пунктом 1.3 особами, що взяли у ньому участь - учасниками є ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_8 та ОСОБА_9
Відповідно до розділів Статуту про майно, землю й управління, СФГ «ВИД» має майно, відокремлене від майна учасників. Всі вклади, що вносяться до майна переходять у власність господарства і складають його майно. Земельні ділянки, які належать учасникам господарства на праві приватної власності, не є власністю господарства. Право користування ділянкою власника передаються господарству для сільськогосподарських цілей, відповідно до чинного законодавства. СФГ «ВИД» може мати також земельну ділянку у власності, згідно з чинним законодавством. Управління справами СФГ «ВИД» здійснюється головою. Інтереси СФГ «ВИД» перед третіми особами представляє голова. Голова керує всіма поточними справами та будь-які угоди, що накладають зобов'язання на господарством підписуються саме ним. Голова має право доручити (письмово) виконувати свої обов'язки і використовувати права будь-якому учасникові.
В подальшому, згідно протоколу загальних зборів членів СФГ «ВИД» від 10 червня 2011 року, більше, ніж дві третини від усіх членів господарства з метою приведення Статуту згідно з вимогами діючого законодавства, оскільки стара редакція не відповідає вимогам - в ній не закріплені права, що стосуються вищого органу керівництва СФГ «ВИД», чим порушуються законні права та інтереси усіх членів господарства, - вирішила призначити ОСОБА_7 уповноваженою особою щодо пошуку спеціалістів права з питань виготовлення нової редакції Статуту та доручила йому виконувати всі необхідні дії для виконання даного доручення, представляти права й інтереси господарства у всіх відповідних установах та організаціях з питання укладання договорів на юридичне обслуговування щодо виготовлення та реєстрації нової редакції Статуту (а.с. 14).
Згідно з протоколом загальних зборів членів СФГ «ВИД» від 20 червня 2011 року, більше, ніж дві третини від усіх членів господарства затвердили зміни до Статуту у вигляді нової редакції та призначили ОСОБА_5 уповноваженою особою щодо державної реєстрації нової редакції Статуту СФГ «ВИД» й доручили їй виконувати всі необхідні дії для виконання даного доручення, представляти права й інтереси господарства у всіх відповідних установах та організаціях з питання реєстрації нової редакції (а.с. 13).
Як встановлено із дослідженої в судовому засіданні реєстраційної справи СФГ «ВИД», картка з відповідними документами державним реєстратором Піщанської РДА ОСОБА_3 залишені без розгляду, оскільки подані особою, що немає на це повноважень.
09 липня 2011 року більше, ніж дві третини від усіх членів СФГ «ВИД» відповідно до протоколу №3-р, у зв'язку з реєстрацією та наявністю на загальних зборах членів господарства більшості, рішення зборів від 09 липня 2011 року №3 (протокол №3) ухвалили визнати правомірними, а самі зборі - правомочними (а.с. 12).
Так, згідно з протоколом №3, у зв'язку із систематичним невиконанням та неналежним виконанням посадових обов'язків голови СФГ «ВИД», передбачених діючим законодавством України та Статутом, що зокрема, виявилось у відмові від підписання та оформлення документів для здійснення державної реєстрації Статуту у новій редакції та відмові у наданні печатки господарства, що у свою чергу порушує конституційні та цивільні права й свободи членів засновників господарства, - звільнено ОСОБА_10 з посади голови.
Обрано нового голову - ОСОБА_5, яка приступила до виконання обов'язків з 10 липня 2011 року.
Також, у зв'язку із зміною голови господарства та з метою державної реєстрації нової редакції Статуту, яка затверджено протоколом загальних зборів від 10 червня 2011 року №2, призначено ОСОБА_5 уповноваженою особою щодо державної реєстрації нової редакції Статуту та перереєстрації відомостей про юридичну особу стосовно змін у персональному складі органу управління господарства та доручено їй виконувати всі необхідні дії для виконання даного доручення, представляти права і інтереси господарства у всіх відповідних установах та організаціях з питання реєстрації нової редакції Статуту та перереєстрації відомостей про юридичну особу стосовно змін у персональному складі органу управління господарства.
Крім того, згідно із цим протоколом, у зв'язку із небажанням попереднього голови СФГ «ВИД» належним чином виконувати свої обов'язки, а саме підписувати та завіряти належним чином документи, необхідні для державної реєстрації нової редакції Статуту згідно вимог діючого господарства, - вирішено провести процедуру виготовлення печатки господарства. Доручено виготовлення печатки господарства новообраному голові ОСОБА_5
При цьому, в протоколі зазначено, що загальні збори розпочались о 10 год. виступив ОСОБА_10, який сказав, що тільки він є засновником господарства та дійсні збори не мають юридичної сили. ОСОБА_10 на цій підставі відмовився приймати участь в загальних зборах та о 10 год 10 хв залишив засідання (а.с. 9-11).
Відтак, для проведення державної реєстрації, згідно опису документів, реєстратору уповноваженою зборами особою ОСОБА_5 подані реєстраційна картка, рішення про внесення змін до установчих документів (нотаріально засвідчена копія), нова редакція установчих документів (два примірники), копію квитанції, виданої банком та документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.
Однак, згідно повідомлення відповідача від 21 липня 2011 року, подані документи знову залишені без розгляду на підставі подання їх особою, що не має на це повноважень.
22 липня 2011 року позивачі далі звертаються до державного реєстратора із переліком документів, визначеним в описі та знову реєстратор ОСОБА_3 залишає їх без розгляду у зв'язку з тим, що вони подані особою, що не має на це повноважень та у зв'язку з тим, що вони подані не в повному обсязі.
Крім того, 22 липня 2011 року ОСОБА_5 реєстратору ОСОБА_3 надані реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осію та фізичних особі - підприємців та ксерокопію рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.
Проте і цього разу документи з тих же підстав залишені без розгляду, про що свідчить повідомлення від 22 липня 2011 року №4.
Не погоджуючись із такими діями державного реєстратора Піщанської РДА ОСОБА_3, позивачі звернулися до суду з вимогами про зобов'язання її зареєструвати нову редакцію Статуту та внести до реєстру відомості про нового керівника.
Суд, визначаючись щодо позовних вимог, виходить з того, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до абзацу третього статті 1 цього Закону, державний реєстратор - це посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
При цьому, відповідно до частини другої статті 4 Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;
оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Так, відповідно до статті 29 Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів:
рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників);
заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників);
заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;
рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт.
Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.
Таким чином, як вбачається з наведених правових норм, державний реєстратор приймаючи від юридичної особи пакет документів зобов'язаний перевірити його комплектність. У випадку необхідності вчинення реєстраційних дій щодо реєстрації нової редакції Статуту та внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру такі документи, зокрема, повинні містити оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів.
Такі вимоги обумовлюються тим, що при реєстрації юридичної особи та її установчих документів, зокрема, як у даному випадку Статуту, один примірник оригіналу залишається в реєстраційній справі, а інший видається безпосередньо особі. Відтак, при внесенні до них змін, чи викладення в новій редакції, відповідні зміни вносяться реєстратором в обидва оригінали. При цьому, законодавством передбачено іще одну ситуацію. Зокрема, у випадку втрати юридичною особою оригіналу Статуту, така особа повинна звернутися до державного реєстратора за отриманням рахунку для опублікування заяви про втрату документа та відповідно надати реєстратору при зверненні про реєстрацію нового Статуту копію опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів.
Як встановлено в судовому засіданні позивачі до державного реєстратора за отриманням рахунку для публікації не зверталися, відповідно й копії опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату Статуту не подавали. При цьому, до матеріалів справи долучено довідку Піщанського районного відділу управління внутрішніх справ у Вінницькій області від 20 липня 2011 року №1958 про те, що факт пошкодження Статуту СФГ «ВИД» зареєстровано в ЖРЗПЗ від 19 липня 2011 року №802 та на даний час по даному факту вирішується питання в порядку статті 97 Кримінально - процесуального кодексу України. Пошкоджений примірник Статуту долучено до матеріалів перевірки і він знаходиться в районному відділі (а.с. 8).
Як пояснила в судовому засіданні ОСОБА_3 дана довідка органу внутрішніх справ свідчить про пошкодження Статуту, але аж ні як не про його втрату. Тому дана обставина не підпадає під положення наведене статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». В судовому засіданні представником позивача для огляду надано пошкоджений примірник Статуту в якому вирізано склад учасників.
З такими доводами відповідача погоджується і суд, оскільки вказаним Законом дійсно передбачений порядок можливої реєстрації Статуту лише у випадку його втрати, а не пошкодження, доказів чого, в свою чергу, позивачами не надано як державному реєстратору, так і до суду.
Одночасно суд вважає за необхідне зазначити, що під час проведення судового засідання сторонами здійснено посилання про наявність третього примірника установчого документу. Даній обставині оцінка судом не надається, оскільки чинне законодавство передбачає існування лише двох оригіналів, а тому яким чином чи на якій підставі видано третій примірник є спірним виключно для сторін поза межами заявленого предмету позову.
При розгляді та вирішенні справи судом досліджений і врахований оригінал Статуту СФГ «ВИД», який міститься в реєстраційні справі.
І друге, що стосується можливої реєстрації змін до установчих документів, то наведені правові норми передбачають лише двох осіб, уповноважених подавати документи та проводити такі дії. Зокрема, якщо документи для проведення державної реєстрації змін подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт.
Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.
Як вбачається із матеріалів справи, всі учасники СФГ «ВИД» вважають, що шляхом проведення загальних зборів та наявності більшості, за виключенням лише голови, можуть уповноважити особу на представництво господарства та звернутися до державного реєстратора про вчинення відповідних реєстраційних дій, про що подати відповідно протокол зборів.
В свою чергу державний реєстратор, заперечуючи таку можливість посилається на те, що особою, яка згідно відомостей Єдиного державного реєстру може діяти без доручення від імені СФГ «ВИД", є голова цієї юридичної особи ОСОБА_10 Це відповідає вимогам пункту 2 статті 4 Закону «Про фермерське господарство», згідно яких голова фермерського господарства представляє господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об'єднаннями відповідно до закону.
Крім того, пунктом 7.1 самого Статуту СФГ «ВИД» визначено, що управління справами господарства здійснюється головою, а пунктом 7.2. цього Статуту зазначено, що інтереси господарства перед третіми особами представляє його голова.
Тобто, представляти фермерське господарство може безпосередньо його голова або знову ж лише він може уповноважити іншу особу на представлення інтересів господарства. Подані позивачами документи підпису ОСОБА_10 не містили, що формально позбавляє можливості зробити висновок про наявність особи, наділеної необхідними повноваженнями.
З такою позицією погоджується і суд з огляду на таке. Чинне законодавство не визначає поняття фермера. При його визначенні з аналізу ряду правових норм слід виходити з того, що фермери - це категорія підприємців у сільському господарстві. Фермери це власники чи орендарі земельних угідь, які ведуть своє господарство сім'єю та/або з використанням найманої робочої сили. Здійснюють виробництво, переробку і реалізацію сільськогосподарської продукції на основі використання майна, що знаходяться у них на праві оренди, довічного успадкованого володіння або у власності.
Тобто, прийнято вважати, що фермер - це підприємець у сфері сільськогосподарського виробництва. В Україні - це юридична особа, оскільки як зазначено в частині першій статті 1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Базовими нормативними актами, що встановлюють статус і регулюють діяльність фермерських господарств в Україні, є Господарський кодекс України (ст. 114), Земельний кодекс України, а також спеціальний акт законодавства - Закон України від 19 червня 2003 року №973-ІУ "Про фермерське господарство".
Характеризуючи фермерське господарство слід виходити з того, що воно є формою підприємницької діяльності громадян. Це означає, що засновниками фермерського господарства, а також його членами мають браво бути лише фізичні особи. На відміну від законодавства, що регулює діяльність колективних сільськогосподарських підприємств (КСП), Закон України "Про фермерське господарство" чітко розрізняє засновників та членів господарства. Так, за змістом статті 5 Закону засновником фермерського господарства може бути кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку, виявив бажання та пройшов професійний відбір на право створення фермерського господарства. Членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень статуту фермерського господарства (ст. 3 Закону).
Останнє суттєво відрізняє фермерське господарство від схожої правової конструкції КСП. Фермерське господарство може бути створене лише родичами або членами сім'ї (ч. 2 ст. 1 Закону), водночас як КСП - будь-якими фізичними особами незалежно від наявності у них кровних (родинних) відносин.
Частина друга статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" встановлює положення щодо можливості його створення як однією, так і кількома фізичними особами, які, повинні бути родичами або членами сім'ї. При створенні фермерського господарства одним із членів сім'ї інші члени сім'ї, а також родичі можуть стати членами цього фермерського господарства після внесення змін до його статуту (ч. 2 ст. З Закону).
Крім того, у галузі фермерського господарства існує інститут професійного відбору громадян - засновників господарства. Згідно зі статтею 6 Закону такий відбір проводить районна (міська) професійна комісія з питань створення фермерських господарств, до складу якої включаються представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, представники Асоціації фермерів та приватних землевласників і громадських організацій (Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затверджене наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерства праці та соціальної політики України від 17 грудня 2003 року №452/335). Висновок комісії про наявність у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації є умовою для державної реєстрації фермерського господарства і надання (передачі) громадянину у власність або оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель державної і комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України. Вимог щодо такого відбору законодавство, що регулює діяльність КСП, не містить.
Для здійснення господарської діяльності громадянам - засновникам фермерського господарства надаються земельні ділянки. Особливості їх надання передбачені Земельним кодексом України та статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство". Лише після одержання державного акта на право власності на земельну ділянку або укладання договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації засновники фермерського господарства можуть подавати документи для державної реєстрації (ст. 8 Закону).
Закон України "Про фермерське господарство", на відміну від Закону України від 14 лютого 1992 року №2114-ХІІ "Про колективне сільськогосподарське підприємство", не містить спеціального розділу, присвяченого порядку керівництва діяльністю господарства, встановлюючи у статті 4 лише вимоги щодо його голови, а також загальні відомості щодо його компетенції. Так, головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в статуті особа. Він представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об'єднаннями відповідно до закону, укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України. Голова фермерського господарства може письмово доручати виконання своїх обов'язків одному з членів господарства або особі, яка працює за контрактом.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про фермерське господарство" останнє діє на основі статуту, в якому зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Таким чином, як вбачається з вищенаведеного, особливістю цієї організаційної форми є прийняте особою рішення про створення фермерського господарства, особливий порядок відбору такої особи як засновника, можливість вступу до господарства інших членів сім'ї як учасників, здійснення керівництва діяльністю господарства лише його головою, представлення ним перед третіми особами господарства або ж можливо іншою особою, але за умови надання таких повноважень виключно головою. Такі ж положення відповідають і Статуту СФГ «ВИД».
За таких обставин, на думку суду обґрунтованими є посилання державного реєстратора Піщанської РДА ОСОБА_3 на необхідність наявності на поданих уповноваженою особою ОСОБА_5 документах (протоколі) підпису голови СФГ «ВИД» ОСОБА_10, а відтак, - відсутність порушення прав позивачів. Більше того, поданий уповноваженою позивачами як членами СФГ «ВИД» особою для проведення державної реєстрації нової редакції Статуту його проект також не містив підпису голови господарства ОСОБА_10
При цьому, суд зазначає, що наведені позивачами підстави, зокрема в частині порушених прав та інтересів усіх членів господарства закріплених Конституцією України та діючими законодавчими актами, щодо вищого органу керівництва СФГ «ВИД», тобто можливості учасниками фермерського господарства шляхом більшості голосів уповноважувати осіб на представлення інтересів не стосуються публічно-правових правовідносин та можуть виступати предметом захисту в порядку іншого судочинства.
Окремо слід звернути увагу на те, що в самій позовній заяві вказано та зазначалось позивачем й їхнім представником в судовому засіданні про них як засновників господарства. З цього приводу суд виходить з того, що наведене законодавство чітко відрізняє засновника фермерського господарства та його членів з відповідними повноваженнями. Більше того в самому Статуті СФГ «ВИД» позивачі визначені саме як учасники.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити і те, що безпідставними є посилання позивачів щодо неможливості державним реєстратором вимагати інші документи, ніж вказано в переліку статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб чи фізичних осіб - підприємців». Так, в цілому законодавство містить таку вимогу. Проте в розглядуваній ситуації відповідачем такі дії не здійснювались. ОСОБА_3 в усіх досліджених повідомленнях вказано підставу залишення документів без розгляду - подання їх особою, що не має повноважень. Більше того, самостійних висновків нею не робилося.
І останнє, подані позивачами документи містили лише засвідчення нотаріусом їх підписів, а не повноважень, що вимагає чине законодавство.
В силу частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також бере до уваги, що згідно з частиною третьою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні не встановлено підстав для необхідності зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а навпаки встановлено відповідність критеріям правомірності вчинених посадовою особою в контексті статті 2 КАС України дій, що свідчить про не доведеність позивачами обставин в обґрунтування своїх вимог. Крім того, для реалізації обраного ними способу захисту жодних рішень, дій чи бездіяльності відповідача ними не оскаржено.
Понесені позивачами судові витрати зі сплати судового збору відповідно до статті 94 КАС України у зв'язку із відмовою в позові відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Чудак Олеся Миколаївна