Справа № 22-а-4685/08
донецький апеляційний адміністративний суд
3 червня 2008 рік місто Донецьк
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Шаптала Н.К.
суддів апеляційного суду: Колеснік Г.А., Ляшенко Д.В.
при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.
З участю сторін: представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Кириленко С.Ю.;
розглянувши апеляційну скаргу
ОСОБА_2
на постанову
Донецького окружного адміністративного суду
від
6 березня 2008 року (в повному обсязі постанову складено 10 березня 2008 року)
за позовом
ОСОБА_2
до
Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки
про
Визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії;
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 6 березня 2008 року було відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
З даною постановою не погодився позивач та подав апеляційну скаргу в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, вважав її такою, що винесена з порушенням норм чинного законодавства, та просив прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Колегія суддів заслухавши доповідача, представників сторін, перевіривши матеріалами справи за доводами апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, з частковим задоволенням позовних вимог ОСОБА_2
Перевіривши матеріали справи за доводами апеляційної скарги, колегія встановила, що при вирішенні даного спору, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу як особі, яка постраждала від ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була встановлена 3-тя група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції посилався на Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», яким було внесено зміни до ст. ст. 50, 51, 52, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та з огляду на що, дійшов до висновку, що ОСОБА_2, як інвалід 3-ої групи, не має права на перерахунок пенсії відповідно до норм ст.ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру основної - державної пенсії 6 - мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії 50 % - мінімальної пенсії за віком.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 було встановлено 3-тю групу інвалідності та він стоїть на обліку в Пенсійному фонду з 19.06.2007 року, у цей час він і звернувся до Пенсійного фонду за перерахунком пенсії, проте йому пенсію було нараховано невірно.
Про те, при зверненні ОСОБА_2 26.06.2007 року, тобто до прийняття та введення в дію Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», яким було внесено зміни до ст. ст. 50, 51, 52, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за перерахунком пенсії до Управління Пенсійного фонду йому було відмовлено в такому перерахунку, з тих підстав, що усі пенсійні виплати пенсійний фонд здійснює відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV перерахунок пенсії проводиться з часу звернення пенсіонера із відповідною заявою до Пенсійного фонду.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення порушив норми ст. 58 Конституції України, відповідно до яких - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, натомість, судом першої інстанції при розгляді позову ОСОБА_2 було застосовано Закон, який на час звернення ОСОБА_2 за нарахуванням пенсії (в червні 2007 р.) не діяв (а.с.16).
Судова колегія, аналізуючи норми права відносно пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вважає, що при вирішенні даного спору необхідно було керуватись саме нормами ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якими розмір основної - державної пенсій для інвалідів 3-ї групи, яким є позивач ОСОБА_2, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчим 6-ти мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія має складати 50 % мінімальної пенсії за віком.
Крім того, колегія суддів враховує норми ст.ст. 46, 48 Конституції України громадяни України мають право на достатній життєвий рівень та соціальний захист, що включає в себе і право громадянина на пенсійне забезпечення в старості. Більш того, пенсії та інші соціальні виплати та допомоги мають забезпечувати рівень життя громадянина не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі ЗУ №2017 від 05.10.2000р.), визначаються правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України - основних соціальних гарантій.
Відповідно до норм ст.ст. 5,6 ЗУ № 2017, основним державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, на підставі якого встановлюються та визначаються державні гарантії та стандарти в усіх сферах життєдіяльності населення, в тому числі й щодо дотримання соціальних гарантій та стандартів підтримки інвалідів, осіб похилого віку. Статтею 17 ЗУ №2017 основні державні соціальні гарантії встановлюються законами України, з метою забезпечення конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень - до таких гарантій віднесено і мінімальний розмір пенсії за віком та мінімальний розмір заробітної плати, - які не можуть бути меншими від прожиткового мінімуму встановленого законом.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що пенсія позивача має бути перерахована саме відповідно до норм ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої не може бути нижчим за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлені наступні розміри мінімальної пенсії за віком, які не можуть бути меншими за прожитковий мінімум для осіб, які вставили працездатність: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня 410,06 грн., з 1 жовтня 415,11 грн.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 щодо зобов'язання відповідача проводити перерахунок пенсії в частині подальшого перерахунку пенсії відповідно до збільшення прожиткового мінімуму для відповідної категорії громадян, оскільки відповідно до вимог ст.ст. 2, 6 КАС України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому.
З урахуванням наведеного, колегія суддів, приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню, із задоволенням позовних вимог ОСОБА_2 в частині визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, яка не може бути нижчою за прожитковий мінімуму для непрацездатних осіб та відповідача необхідно зобов'язати провести такий перерахунок з 01.07.2007 року, з врахуванням моменту звернення за перерахунком пенсії до пенсійного фонду, також суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в частині зобов'язання відповідача проводити йому перерахунок пенсії в подальшому у разі підвищення прожиткового мінімуму для відповідної категорії населення.
Повний текст постанови виготовлено 9 червня 2008 року.
Керуючись ст.ст. 195, п.3 ч.1 ст. 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія; -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 6 березня 2008 року - скасувати.
Дії Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки щодо відмови ОСОБА_2 проведенні перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до норм ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру основної - державної пенсії 6 - мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії 50 % - мінімальної пенсії за віком, яка не може бути нижчою за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з 01.07.2007 року - визнати неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до норм ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру основної - державної пенсії 6 - мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії 50 % - мінімальної пенсії за віком, яка не може бути меншою за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з 01.07.2007 року.
В частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача проводити йому перерахунок пенсії в подальшому у разі підвищення прожиткового мінімуму для відповідної категорії населення - відмовити.
Постанова набуває чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з дня виготовлення постанови в повному обсязі.
Колегія суддів: Н.К.Шаптала
Д.В.Ляшенко
Г.А.Колеснік