Головуючий у 1 інстанції - Могильницький М.С.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
Україна
12 червня 2008 р. справа № 22-а-5603/08
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого
Сіваченка І.В.
суддів
Василенко Л.А., Дяченко С.П.
при секретарі за участі позивача представника відповідача
ОСОБА_2 ОСОБА_1 ОСОБА_3
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скаргу
ОСОБА_1
на постанову
Донецького окружного адміністративного суду
від
16 квітня 2008 року
у справі
№ 2-а-6768/08
за позовом до про
ОСОБА_1 Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області Зобов'язання зменшити пенсійний вік та перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області (далі - УПФУ в Амвросіївському районі) про визнання рішення комісії з призначення пенсій відповідача від 04.01.2008 року про відмову у зменшенні пенсійного віку протизаконним та про зобов'язання зменшити пенсійний вік згідно з вимогами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести нарахування пенсії відповідно до вказаної правової норми.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2008 року у задоволені позову ОСОБА_1 було відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, якою просить скасувати постанову окружного адміністративного суду як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник відповідача.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Позивач, ОСОБА_1, згідно посвідчення за НОМЕР_1, виданого Могилевським виконавчим комітетом обласної ради народних депутатів, вибув з зони безумовного (обов'язкового) відселення з населеного пункту Братьковичі Костюковицького району Могилевської області 24.06.1986 року.
Як вбачається із копії трудової книжки, яка міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 звільнений за власним бажанням згідно ст. 31 Кодексу законів про працю БРСР саме 23.06.1986 року.
Отже, з вищенаведеного вбачається та про це не заперечує позивач, що з 24.06.1986 року та до теперішнього часу позивач постійно не працював та постійно не проживав на території зони безумовного (обов'язкового) відселення. З зазначеного випливає, що і станом на 01 січня 1993 року позивач не прожив та не відпрацював в вищезазначеній зоні три роки.
Судом також встановлено, що населений пункт Братьковичи відноситься до зони останнього відселення, що підтверджується переліком населених пунктів зони відчуження Республіки Білорусь, який міститься в матеріалах справи.
29.12.2007 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії згідно п.2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
04.01.2008 року рішенням комісії з призначення пенсії УПФУ в Амвросіївському районі заступнику начальника - начальнику відділу пенсійного забезпечення було запропоновано відмовити позивачу в призначенні пенсії згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.16). Рішенням від тієї ж дати заступника начальника - начальника відділу пенсійного забезпечення УПФУ в Амвросіївському районі ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії (а.с.17).
Згідно п.2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на пенсію із зниженням пенсійного віку мають право особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше трьох років.
В обґрунтування позову позивач посилається на примітку, відповідно до якої початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише тим особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи. ОСОБА_1 стверджує, що факту його проживання (і роботи) з моменту аварії будь-який час достатньо для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
Колегія суддів апеляційного суду вважає таке трактування положень статті 55 хибним з огляду на наступне.
Примітка, на яку посилається позивач, стосується не права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, а застосування до осіб, які мають таке право, початкової величини зниження пенсійного віку.
Право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку позивач набув би, якщо станом на 1 січня 1993 року проживав або відпрацював би у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше 2 років. При цьому факт постійного проживання або постійної праці в цій зоні з моменту аварії надавав би ОСОБА_1 право на пенсійне забезпечення із зменшення початкової величини зниження пенсійного віку на 4 роки.
З огляду на це, судова колегія дійшла висновку про правомірність Рішення комісії з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області від 04.01.2008 року.
Таким чином судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
В повному обсязі ухвала складена 17.06.2008 року.
Керуючись ст.ст. 196, п.1 ч.1 198, 200, п.1 ч.1 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2008 року у справі № 2-а-6768/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області «про зобов'язання зменшити пенсійний вік та перерахунок пенсії» - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після складення її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: