Малиновський районний суд м.Одеси
Справа № 1519/2-а-746/11
Категорія 93
27 жовтня 2011 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі
головуючого судді -Вербицької Н.В.,
при секретарі -Солтис О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, в зв'язку з тим, що відповідачем був неправильно визначений загальний стаж при призначенні пенсії. Так, при перерахунку пенсії позивача 01.11.2009 року відповідачем був врахований загальний стаж 54 роки 0 місяців 23 дні. В розпорядженні УПФ України в Малиновському районі № 191270 від 04.01.2010 року зазначено, що стаж враховано з 01.01.1947 року. Проте, загальний стаж позивача є на 4 роки більше, який отриманий у колгоспі, а саме з 01.01.1943 року по 01.01.1947 року. У матеріалах пенсійної справи містяться дані про підтвердження трудового стажу за цей період. Внаслідок неправомірних дій відповідача він не отримує пенсію в належному розмірі. На підставі викладеного, позивач просив визнати дії відповідача щодо неврахування підтвердженого трудового стажу протиправними, зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з врахуванням трудового стажу за період з 01.01.1943 року до 01.01.1947 року, починаючи з дня призначення пенсії, тобто з 06.01.1995 року, зобов'язати виплатити йому недоотриману пенсію. В ході розгляду справи представник позивача надав заяву про підтримання позовних вимог позивача, просив справу розглядати у його відсутність.
Представник відповідача заперечував проти позову, зазначаючи, що основним документом, що підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка. Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», в разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків, а в редакції постанови від 1993 року -районними (міськими) відділами соціального захисту населення на підставі показань свідків. Оскільки допит свідків відповідно до протоколу від 28.09.1995 року, наявний в пенсійній справі позивача, був здійснений сільською радою, а не районними (міськими) відділами соціального захисту населення, він не є підставою для зарахування до стажу періоду з 01.01.1943 року по 01.01.1947 року. На підставі викладеного, представник відповідача просив у позові відмовити.
Ухвалою Малиновського районного суду м.Одеси від 16.03.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси в частині зобовязання здійснити перерахунок пенсії, виплату недоотриманої пенсії за період з 06.10.1995 року по 30.11.2009 року залишені без розгляду.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні в справі докази, а також матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, яка надана представником відповідача для огляду в судовому засіданні, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені та закріплені в Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення»право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки -після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, та з 1992 року має право на пенсію. Згідно довідки відділу соціального забезпечення Центрального виконкому м.Одеси та інших документів пенсійної справи позивач отримує пенсію з 21.11.1992 року (а.с.6,8).
Як вбачається з матеріалів справи розрахунок пенсії позивачу визначається з загального стажу 54 роки 23 дні, що підтверджується відповіддю управління Пенсійного Фонду України в Малиновському районі м.Одеси (далі -управління ПФУ) та розпорядженням управління ПФУ №191270 від 04.01.2010 року (а.с.7-8).
Згідно розрахунку стажу роботи ОСОБА_1, проведеного управлінням ПФУ, загальний стаж роботи зараховується з 01.01.1947 року (а.с.9). Проте, позивач зазначає, що відповідачем недорахований стаж з 01.01.1943 року по 01.01.1947 рік, та підтвердженням цього є документи в його пенсійній справі.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів № 637 від 12.08.1993 року затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу при призначенні пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відповідно до п.2 цього Порядку підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків, а в редакції постанови від 1993 року, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, -районними (міськими) відділами соціального захисту населення на підставі показань свідків.
В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 наявні протоколи допиту свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3, які підтвердили факт роботи ОСОБА_1 в період з 01.01.1943 року по 01.01.1947 року в колгоспі «Заря»Свенської селищної ради на різних роботах. Протоколи допиту складені та посвідчені Радою соціального забезпечення колгоспників «Заря»Словгородського району, Могилевської області 28.09.1995 року (а.с.10-12,51) Також в пенсій справі наявна довідка, що видана 29.09.1995 року позивачу правлінням колгоспу «Заря», що книг обліку трудоднів колгоспників та розрахунку з членами колгоспу за період 1943-1951 рік не збереглися (а.с.13).
На підставі зазначених документів комісією по призначенню пенсії відділу соціального захисту населення Малиновського району м.Одеси 06.10.1995 року прийнято рішення про встановлення ОСОБА_1 стажу в період з 01.01.1943 року по 01.01.1947 рік (а.с.14,52). Зазначене рішення комісії міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1
Таким чином, трудовий стаж позивача в період з 01.01.1943 по 01.01.1947 рік підтверджений належним органом, а саме відділом соціального захисту населення Малиновського району м.Одеси.
Суд відхиляє доводи представника відповідача, що зазначене рішення комісії по призначенню пенсії від 06.10.1995 року не може бути підставою для врахування позивачу трудового стажу, оскільки на ньому відсутня печатка. Той факт, що на рішенні комісії по призначення пенсії відділу соціального захисту населення Малиновського району м.Одеси від 06.10.1995 року немає печатки, не свідчить про його недійсність. Матеріали пенсійної справи ведуться відповідним органом соціального захисту або Пенсійного фонду, який призначає пенсію. Тому відповідальність за належне формування пенсійної справи лежить саме на цьому органі, а не на особі, якій призначають пенсію. Крім того, сам факт знаходження цього рішення в матеріалах пенсійної справи підтверджує його дійсність.
З пояснень представника відповідача в судовому засіданні, а також із заперечень управління ПФУ на позов вбачається, що трудовий стаж з 01.01.1943 року по 01.01.1947 року враховувався позивачу для встановлення підвищення пенсії як учаснику війни. Такими діями відповідач підтвердив факт визнання ним наявності у ОСОБА_1 трудового стажу за період з 01.01.1943 року по 01.01.1947 року.
Оцінюючи доводи позивача щодо незаконної відмови управлінням ПФУ здійснити перерахунок пенсії з врахуванням підтвердженого трудового стажу за період з 01.01.1943 року по 01.01.1947 року, суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Дослідження оскаржуваних дій з урахуванням всіх обставин справи свідчить про те, що відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, були порушені п.п. 2-4,7 ч.3 ст.2 КАС України, що має наслідок безумовного визнання таких дій протиправними.
Виходячи з наведеного, суд зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підтвердженого трудового стажу за період з 01.01.1943 року по 01.01.1947 року. Оскільки позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період по 31.11.2009 року залишені без розгляду, суд зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.12.2009 року.
Керуючись ст.ст. 2,9-11,70,159-163,167 КАС України, суд
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси щодо неврахування трудового стажу ОСОБА_1 при обчисленні пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підтвердженого трудового стажу за період з 01.01.1943 року по 01.01.1947 року, починаючи з 1 грудня 2009 року.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м.Одеси шляхом подачі апеляційної скарги на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий Н.В.Вербицька