Постанова від 25.07.2011 по справі 1519/2-а-3055/11

25.07.2011

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ___________

Справа № 1519/2а-3055/11

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2011 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Сегеда О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Одесі матеріали справи адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання протиправними дій і відшкодування шкоди, про визнання неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси та про стягнення недоплаченої суми пенсії в наслідок неправильного перерахунку,

встановила:

У травні 2011р. ОСОБА_1 звернулась до суду з зазначеним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Малиновському районі міста Одеси (далі - УПФ України в Малиновському районі м. Одеси), посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси з 2008 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року.

В квітні 2011р. ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Листом УПФ України в Малиновському районі м. Одеси позивачу було повідомлено, що перерахунок її пенсії проведено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та відповідно до законодавчого врегулювання питання перерахунки пенсії проводяться із застосуванням показника заробітної плати за 2007р. (1197,91 грн.). Для проведення іншого перерахунку підстав немає.

Позивач вважає, що зазначений перерахунок було здійснено відповідачем з порушенням вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому просив суд зобов'язати УПФ України в Малиновському районі м. Одеси зробити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009р., що становить 1650,43грн., виплатити суми недоотриманої пенсії внаслідок неправильного застосування показника середньої плати з 14.07.2011р., та зобов'язати відповідача в подальшому нараховувати пенсію згідно останнього перерахунку.

ОСОБА_1 в своєму позові посилалась на те, що вона є пенсіонером, отримує пенсію за віком та після призначення пенсії продовжувала працювати.

Згідно ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

15 липня 2011 р. від відповідача до суду надійшли заперечення на адміністративний позов з зазначенням, що до законодавчого визначення застосування при перерахунку пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2008р. - 2010р. перерахунки проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.

2.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із того, що відповідач довів правомірність своїх дій.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача, щодо визнання відмови відповідача, який є суб'єктом владних повноважень в перерахунку пенсії незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії, суд зобов'язаний встановити, чи діяв відповідач на підставі закону, чи є його дії безсторонніми та добросовісними.

Судом встановлено, що правовідносини між сторонами регулюються ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Приймаючи до уваги, що деякі зміни були визнані неконституційними, суд керується нормами Закону в тій редакції, в якій вони регулювали правовідносини між позивачем та відповідачем з урахуванням їх конституційності.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії продовжвала працювати.

ОСОБА_1 зверталася до УПФ України у Малиновському районі м.Одеси з заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру.

Перерахунок пенсії позивача було проведено на підставі її заяви від 14.07.2011р. з більшого стажу. При коефіцієнті страхового стажу 0,52425 (28.10.09) розмір пенсії, обчислений із заробітку 5116,72грн. з 01.07.2010р. склав 2810,06грн. Перерахунок проведено по стажу, так як по заробітній платі недоцільний, заробіток для обчислення пенсії, розрахований з урахуванням періоду після останнього перерахунку склав 4952,22грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 01.12.1994р. по 30.11.1999р. та з 01.07.2000р. по 30.06.2010р -4,13405). Даний перерахунок пенсії проводився з урахуванням заробітної плати, з якої призначена пенсія, із застосуванням показника заробітної плати за 2007р. (1197,91 грн.), тому для проведення іншого перерахунку пенсії позивача підстав немає, що підтверджується листом УПФУ № 1827/І-1 від 28.04.2011 р.

Розпорядження про перерахунок пенсії з більшого стажу, позивач не оскаржив. Правові наслідки для позивача створює розпорядження, а не дії, так як розпорядження у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем, як суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Суть спору полягає у можливості застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009р.

Перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст. 42 Закону України № 1058 частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була призначена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перерахувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

3.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 ст. 42 Закону України № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону.

Тобто правила частини першої ст. 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з липня 2000 року.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до суду позивач просив про застосування при перерахунку показника середньої заробітної сплати працівників зайнятих у галузях економіки за 2009 рік.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України №1058, що є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Правове розуміння “середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України”та “показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачуються страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року пенсії є різними правовими категоріями, в основі цієї різниці лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці поняття не передбачається можливим.

Відповідно до п.6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закону України “Про пенсійне забезпечення”від 5 листопада 1991р. № 1788-12 (далі- Закон України №1788-12) та Закон України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”№ 1058 2003р.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону України №1788, відповідно до якого пенсіонери, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера проводиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

Обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовій зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України № 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Порушень приписів Закону України № 1058 відповідач не припустив.

З урахуванням зазначеного, підстав для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, немає.

4.

На підставі вище викладеного та керуючись ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, ст. ст. 2, 6, 8, 9, 11, 17-19, 69-72, 158-163, 167, 183-2, 186 КАС України, суддя,

постановила:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання протиправними дій і відшкодування шкоди, про визнання неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси та про стягнення недоплаченої суми пенсії в наслідок неправильного перерахунку - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: О.М. Сегеда