28 вересня 2011 р.Справа № 2-а-9175/09/2170
Категорія: 8.3.2Головуючий в 1 інстанції:
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -Яковлєва О.В.,
суддів -Бойка А.В., Романішина В.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Херсонської обласної партійної організації Партії “Громадянська солідарність” на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2010 року, у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні до Херсонської обласної партійної організації “Партії патріотичних сил України” про припинення юридичної особи, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому ставить вимоги до Херсонської обласної партійної організації “Партії патріотичних сил України” про припинення юридичної особи.
Вимоги обґрунтовано тим, що відповідач зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності, не надає бухгалтерську звітність та податкові декларації до ДПІ м. Херсона, що є підставою для припинення юридичної особи.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2010 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням Херсонською обласною партійною організацією Партії “Громадянська солідарність” подано апеляційну скаргу на вищевказану постанову суду.
Просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Вважає, що дана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню.
Судом першої інстанції встановлено, що ХОПО Партія “Патріотичних сил України” зареєстрована, як суб'єкт підприємницької діяльності, Херсонським міським виконавчим комітетом 27.10.2005 року. В Державній податковій інспекції м. Херсона підприємство взято на облік, як платник податків, з 14.12.2005 року № 7464.
Згідно акту перевірки №197/15-1 від 17.03.2009 року, відповідач, з 01.10.2007 року, не надає бухгалтерську звітність та податкові декларації до ДПІ м. Херсона. Заборгованості відповідача перед бюджетом, станом на 13.02.2009 року, відсутня, а тому є підстави для припинення юридичної особи.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо задоволення позовних вимог, з чим не погоджується судова колегія апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ХОПО Партія “Патріотичних сил України” за організаційно-правовою формою господарювання є політичною партією, яка за своїм правовим статусом є неприбутковою організацією.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про політичні партії в Україні”, політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Згідно з ч. 1 ст. 3 України „Про політичні партії в Україні”, політичні партії здійснюють свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Частиною 1 ст. 23 Закону України „Про політичні партії в Україні”, встановлено - політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Розглядаючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що спір належить до адміністративної юрисдикції. Проте з таким висновком погодитися не можна, зважаючи на наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАСУ, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено ст. 17 КАСУ. Зокрема, згідно з п. 4 ч. 1 цієї статті, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 104 КАСУ, суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом. Вказані положення КАС кореспондуються із п. 5 ч. 4 ст. 50 цього ж Кодексу, про те, що відповідачами в адміністративній справі можуть бути: громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Закону України „Про державну податкову службу в Україні”.
Проте, ні вказаним Законом, ні іншими законами України не встановлено право органів державної податкової служби на пред'явлення адміністративних позовів про припинення політичної партії.
Неврахування зазначеного, судом першої інстанцій, призвело до помилкового відкриття провадження у адміністративній справі та вирішення спору.
За таких обставин, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню із закриттям провадження у ній, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАСУ.
Керуючись ст.ст.3, 17, 104, 157, 185, 195, 197, 198, 203, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Херсонської обласної партійної організації Партія “Громадянська солідарність” задовольнити частково.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2010 року -скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАСУ.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів з моменту направлення її копії особам, які приймали участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий О.В. Яковлєв
Судді А.В. Бойко
В.Л. Романішин