Категорія №9
Іменем України
29 вересня 2011 року Справа № 2а-7365/11/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Учбовий» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 3400 грн.,-
23 серпня 2011 року прокурор Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Відкритого акціонерного товариства «Учбовий», в якому послався на наступне. У порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення про розкриття емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР № 1591 від 19.12.2006, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за № 97/13364 (далі - Положення), у термін до 25.04.2011 відповідач не розкрив регулярну квартальну інформацію за I квартал 2011 року шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії Луганського територіального управління ДКЦПФР. У зв'язку з цим 16.05.2011 позивачем відносно ВАТ «Учбовий» було складено акт № 83-ЛУ та № 84-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів. Дії відповідача мають ознаки правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - нерозміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - неподання інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. У зв'язку з цим ЛТУ ДКЦПФР 26.05.2011 року відносно відповідача було винесено постанову № 83-ЛУ та № 84-ЛУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, що у сумі складають 3400,00 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок Управління Держказначейства в Луганській області протягом 15 днів з дня отримання постанов, копії платіжних документів - направити до ЛТУ ДКЦПФР. Постанови позивача у встановленому порядку не оскаржувалися, копії платіжних документів, які б підтверджували оплату суми штрафу, на адресу позивача не надходили, що свідчить про несплату суми штрафу. Прокурор просить стягнути з відповідача суму штрафної санкції у розмірі 3400,00 грн. у дохід Державного бюджету України.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ні заперечень проти позову, ані зави про визнання позовних вимог. Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач вважається повідомленим належним чином про розгляд справи.
Розглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Стаття 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначає, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ст. 8 цього Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, серед інших повноважень, має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Судом встановлено, що відповідач, який зобов'язаний розкривати регулярну квартальну інформацію шляхом її подання до ЛТУ ДКЦПФР, цей обов'язок не виконав, що було встановлено під час перевірки. За результатами перевірки позивачем було складено акти від 16.05.2011 № 83-ЛУ про те, що ВАТ «Учбовий» порушило вимоги п. 1 та п. 3 глави З розділу IV Положення, відповідно до яких емітенти зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та № 84-ЛУ про те, що ВАТ «Учбовий» порушило вимоги п. 1 та п. 3 глави З розділу IV Положення, відповідно до яких емітенти зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом шляхом її подання до Комісії.
Відповідно до вимог п. 7 Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 04.09.2001 № 248 «Про порядок подання щоквартальної інформації акціонерними товариствами та холдинговими компаніями зі значною державною часткою в статутному капіталі», за ненадання, несвоєчасне надання або надання свідомо недостовірної інформації емітент несе відповідальність відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за - нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за - неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Дії ВАТ «Учбовий» підпадають під ознаки порушення, відповідальність за яке передбачена п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
У зв'язку з цим уповноваженою особою - т.в.о. начальника ЛТУ ДКЦПФР відносно відповідача було винесено постанову № 83-ЛУ від 26.05.2011 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1700 грн. та № 84-ЛУ від 26.05.2011 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1700 грн. Зазначені суми необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України протягом 15 днів з дня отримання постанов. Зазначені постанови в установленому порядку оскаржені та скасовані не були та на цей час являються чинними. Інформації щодо виконання постанови на адресу позивача не надходило.
Вказані обставини підтверджуються актами ЛТУ ДКЦПФР від 16.05.2011 № 83-ЛУ та № 84-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 9, 16), постановами № 83-ЛУ та № 84-ЛУ від 26.05.2011 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 12, 19), реєстрами вихідної кореспонденції (а.с. 11, 13, 18, 20).
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Учбовий» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 3400 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Учбовий» (92631, Луганська область, Сватівський район, с. Гончарівка, код ЄДРПОУ 00488740) у дохід Державного бюджету України (р/р 31111106700271 в ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 24048267, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафної санкції у розмірі 3400,00 грн. (три тисячі чотириста грн.).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяО.П. Островська