Постанова від 01.11.2011 по справі 2а-11715/11/0170/3

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 листопада 2011 р. Справа №2а-11715/11/0170/3

(16:12) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (позивач 1)

ОСОБА_2 (позивач 2)

до Управління Держкомзему в м. Ялта АРК третя особа - ОСОБА_3 (третя особа 1),

третя особа -Управління головного архітектора м. Ялта (третя особа 2),

третя особа -Південний регіональний відділ Держземінспекції (третя особа 3),

третя особа - ОСОБА_4 (третя особа 4)

про визнання незаконним та скасування державного акту та державної реєстрації державних актів

за участю представників сторін:

позивач 1 - ОСОБА_1, пасп.,

від позивача 2 - ОСОБА_1, дов.,

від відповідача - не з'явився,

від третьої особи 1 -ОСОБА_5, дов.,

від третіх осіб - не з'явились.

Суть справи:

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.08.11 р. справу № 2а- 10569/11/0170/3 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_4, Гаспринської селищної ради, Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим, треті особи: ОСОБА_3, Управління головного архітектора м. Ялта, Південний регіональний відділ Держземінспекції АР Крим про визнання незаконним та скасування рішення, скасування державного акту, реєстрації державних актів прийнято до провадження суддею Шкляр Т.О., справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.10.11 р. закрито провадження в адміністративній справі № 2а-10569/11/0170 в частині позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення Гаспринської селищної ради № 62 12-ї сесії 5-го скликання від 15.03.2007 р. про скасування держакту серії ЯД № 589024, виданого ОСОБА_4 06.04.2007 р.; скасування реєстрації держакта ОСОБА_4, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів за № 01070700083; скасування реєстрації держакта ОСОБА_3 серії ЯД № 591170, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів за № 01070700122.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.10.11 р. роз'єднано справу №2а-10569/11/0170/3 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Гаспринської селищної ради, Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим, треті особи: ОСОБА_3, Управління головного архітектора м. Ялта, Південний регіональний відділ Держземінспекції АР Крим про визнання незаконним та скасування рішення, скасування державного акту, реєстрації державних актів в окремі провадження на:

- справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Гаспринської селищної ради, треті особи: ОСОБА_3, Управління головного архітектора м. Ялта, Південний регіональний відділ Держземінспекції про визнання незаконним та скасування рішення Гаспринської селищної ради № 62 12-ї сесії 5-го скликання від 15.03.2007 р. "Про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 - залишивши номер справи № 2а-10569/11/0170/3;

- справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління Держкомзему в м. Ялта, треті особи: ОСОБА_3, Управління головного архітектора м. Ялта, Південний регіональний відділ Держземінспекції про скасування держакту серії ЯД № 589024, виданого ОСОБА_4 06.04.2007 р.; скасування реєстрації держакта ОСОБА_4, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів за № 01070700083; скасування реєстрації держакта ОСОБА_3 серії ЯД № 591170, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів за № 01070700122

- привласнивши номер справі № 2а-11715/11/0170/3.

Ухвалою суду від 18.10.11 р. справу № 2а-11715/11/0170/3 призначено до судового розгляду; залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.11.11 р. закрито провадження у справі № 2а-11715/11/0170 в частині позовних вимог за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим, треті особи: ОСОБА_3, Управління головного архітектора м. Ялта, Південний регіональний відділ Держземінспекції АР Крим, ОСОБА_4 про скасування держакту серії ЯД № 589024, виданого ОСОБА_4 06.04.2007 р.

В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на доводи, викладені в позовній заяві, а саме - низки порушень вимог земельного законодавства при здійсненні державної реєстрації державних актів на право власності на землю ОСОБА_4 та ОСОБА_3

Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.

У судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник третьої особи 1 у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні.

Представники відповідача, третіх осіб у судове засідання не з'явились, про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Враховуючи вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справи за ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідача та третіх осіб, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши представників позивачів та третьої особи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Позивачами заявлені позовні вимоги до Управління Держкомзему в м. Ялта про скасування реєстрації держакта ОСОБА_4, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів за № 01070700083; скасування реєстрації держакта ОСОБА_3 серії ЯД № 591170, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів за № 01070700122.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України в редакції на час виникнення спірних правовідносин громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч.ч. 6-7 ст. 118 Земельного кодексу України в редакції на час виникнення спірних правовідносин громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в тому числі для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Згідно рішення № 62 Гаспринської селищної ради від 15.03.2007 р. затверджено проект землеустрою з відводу земельної ділянки ОСОБА_4 загальною площею 0,0883 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1; передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,0883 га з земель Гаспринської селищної ради для індивідуального житлового, гаражного та дачного будівництва.

Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом. Відчуження частини земельної ділянки з виділенням її в окрему земельну ділянку здійснюється після отримання її власником державного акта, що посвідчує право власності на сформовану нову земельну ділянку.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі рішення Гаспринської селищної ради від 15.03.2007 р. № 62 ОСОБА_4 виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 589024, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 01070700083 від 06.04.2007 р. (кадастровий номер земельної ділянки 0111946200:01:003:0584).

11.04.2007 р. між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,0883 га у межах згідно з планом, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, яка належала ОСОБА_4 на підставі держакту серії ЯД № 589024.

На підставі зазначеного договору купівлі-продажу ОСОБА_3 виданий державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0883 га за адресою: АДРЕСА_1, серії ЯД № 591170, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності за № 01070700122.

Згідно пп.11 п.4 Указу Президента України від 14 серпня 2000 року № 970/2000 “Про Положення про Державний комітет України по земельних ресурсах” Держкомзем здійснює у складі державного земельного кадастру реєстрацію земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок.

Державна реєстрація земельних ділянок, будучи складовою частиною державного земельного кадастру, згідно ч. 2 ст. 202 Земельного кодексу України, складається з двох частин:

а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, який регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах “Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель” N 174 від 02.07.2003 року із змінами та доповненнями, затверджений Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, затверджено форму книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі у складі наступних розділів: розділ 1 - Записи державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку фізичних осіб; розділ 2 - Записи державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку юридичних осіб; розділ 3 - Записи державної реєстрації державних актів на право постійного користування земельною ділянкою; розділ 4 - Записи державної реєстрації договорів оренди землі.

Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, і містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю і формується за допомогою АС ДЗК.

Згідно п.2.8. Тимчасового порядку оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, що супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації.

Скасування реєстрації держактів на право власності на земельну ділянку здійснюється в порядку, передбаченому Порядком ведення Поземельної книги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 1021 від 09.09.2009 р.

Так, п. 28 вказаного Порядку встановлено, що скасування запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування, посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства.

Заявлені ОСОБА_1, ОСОБА_2 позовні вимоги щодо скасування реєстрації державного акта ОСОБА_4, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів за № 01070700083; скасування реєстрації держакта ОСОБА_3 серії ЯД № 591170, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів за № 01070700122, не відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на положення ч. 4 ст. 105 КАС України, а саме - адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Крім того, ч. 2 ст. 162 КАС України передбачено право адміністративного суду прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії; зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень та інш.

Позивачами обраний спосіб захисту, який не передбачений КАС України.

До компетенції суду не відноситься реєстрація та скасування реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, адже функціональний поділ єдиної системи державної влади передбачає врівноваження повноважень владних суб'єктів шляхом розмежування предметів відання, що виключає можливість ущемлення або підкорення одних органів державної влади іншим. Саме дотримання вищевказаного забезпечує реальне втілення конституційного принципу стримувань та противаги.

Вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, а саме щодо зобов'язання скасувати реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку ОСОБА_4, ОСОБА_3 позивачами не заявлені.

Позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У судовому засіданні 01.11.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 04.11.11 р.

Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.