Постанова від 31.10.2011 по справі 2а-11947/11/0170/3

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 жовтня 2011 р. Справа №2а-11947/11/0170/3

(15:28) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Відділу у справах громадянства, іміграції та реєстрації фізичних осіб Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим

про визнання неправомірною відмови, спонукання до виконання певних дій

за участю представників сторін:

позивач - ОСОБА_1, пасп.,

від відповідача - не з'явився.

Суть справи:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Відділу у справах громадянства, іміграції та реєстрації фізичних осіб Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим про визнання неправомірною відмови в реєстрації місця проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язання зареєструвати (постійно) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.09.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на підстави, викладені в позовній заяві, основні з яких такі, що відповідачем порушені вимоги законодавства України про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні.

Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що ОСОБА_1 було відмовлено в реєстрації за її заявою, оскільки АДРЕСА_1 розташоване на території ДПУ "МЦД "Артек", реєстрація на якій не може бути здійснена з урахуванням вимог Закону України від 03.02.2009р. № 906-VI "Про державну підтримку і особливості функціонування дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія", Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2009р. № 54 "Про деякі питання забезпечення функціонування державних підприємств Міжнародний дитячий центр "Артек" і Український дитячий центр "Молода Гвардія" у співвідношенні із листом Ради міністрів АР Крим від 18.05.2009р. № 01-01/1530 про припинення реєстрації громадян на території Державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек", в зв'язку з чим с травня 2009р. реєстрація фізичних осіб у житловому фонді МДЦ "Артек" була припинена.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Враховуючи вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справи за ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідача та третьої особи, на підставі наявних у справі доказів.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши позивача, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

25.03.11 р. ОСОБА_1 оформлено талон зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 у зв'язку із вибуттям до АДРЕСА_3 (звор.бік а.с.11).

24.05.11 р. ОСОБА_1 подала до СГІРФО 1-го МВ ВС м. Ялти заяву про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.16), за паспортним документом ЕН № НОМЕР_1, виданим Перевальським РВ УМВС України в Луганській області (а.с.11). В матеріалах справи також наявна копія клопотання ДПУ МДЦ «Артек» вих№ 192 від 24.05.11 р. про реєстрацію ОСОБА_1 за вищевказаною адресою (а.с.10).

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем вих№ 12-0/1594 від 29.08.2011р. було відмовлено в реєстрації позивача за її заявою, оскільки реєстрація в житлових будинках, розташованих на території ДПУ "МЦД "Артек" не може бути здійснена з урахуванням вимог Закону України від 03.02.2009р. № 906-VI "Про державну підтримку і особливості функціонування дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія", Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2009р. № 54 "Про деякі питання забезпечення функціонування державних підприємств Міжнародний дитячий центр "Артек" і Український дитячий центр "Молода Гвардія" (а.с.8).

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими ч.3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи при цьому, чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Законом, яким відповідно до Конституції України регулюються відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними актами, а також визначаються порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлюються випадки їх обмеження є Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" № 1382 від 11.12.2003 р. (далі - Закон України № 1382) передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Відповідно до ст. 3 Закону України № 1382 реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 6 Закону України № 1382 громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Для реєстрації особа подає:

- письмову заяву. Діти віком від 15 до 18 років подають заяву особисто. У разі якщо особа з поважної причини не може самостійно звернутися до уповноваженого органу, реєстрація може бути здійснена за зверненням іншої особи на підставі доручення, посвідченого в установленому порядку;

- паспортний документ. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України. Іноземець та особа без громадянства додатково подають посвідку на постійне або тимчасове проживання;

- квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати;

- два примірники талона зняття з реєстрації.

З матеріалів справи вбачається, що на заяву позивачки про реєстрацію місця проживання від 24.05.11 р. відповідач відмовив у здійсненні відповідної реєстрації у зв'язку із проведенням відселення мешканців житлових будинків, розташованих на території Державного підприємства МДЦ "Артек", з наданням їм житлової площі, згідно Закону України № 906 від 03.02.2009 р. "Про державну підтримку і особливості функціонування державних підприємств Міжнародний дитячий центр "Артек" і Український дитячий центр "Молода гвардія", постанови Кабінету Міністрів України № 54 від 31.01.2009 р. "Про деякі питання забезпечення функціонування державних підприємств Міжнародний дитячий центр "Артек" і Український дитячий центр "Молода гвардія", посилаючись при цьому також на лист Ради міністрів АР Крим від 18.05.2009 р.

Відповідно до пункту 5 ст. 3 Закону України від 03.02.2009 року № 906 “Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія” (далі - Закон України № 906) заборонено будівництво житлових будинків на території дитячого центру "Артек" та визнано за необхідне відселення громадян, які проживають в уже споруджених будинках, з наданням їм компенсації у вигляді житлової площі із застосуванням коефіцієнта 1,5. Раду міністрів Автономної Республіки Крим зобов'язано вирішити в установленому порядку питання щодо відселення мешканців та у разі потреби знесення житлових будинків, розташованих на території дитячого центру "Артек".

Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2009 року № 54 “Деякі питання забезпечення функціонування державних підприємств "Міжнародний дитячий центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія" Раду міністрів Автономної Республіки Крим зобов'язано в установленому порядку вжити заходів до відселення мешканців житлових будинків, розташованих на території державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек", та надання їм житлової площі із застосуванням коефіцієнта 1,5.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України № 906 територія, на якій розташовані дитячі центри "Артек" і "Молода гвардія", належить до природно-заповідного фонду загальнодержавного значення з правом забудови виключно для задоволення потреб зазначених дитячих центрів відповідно до генерального плану їх розвитку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264 від 25.06.1991 р. особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264 від 25.06.1991 р. державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим і уповноважені нею органи, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 4, 8, 10 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про Раду Міністрів АР Крим" від 16.06.11 № 3530 до основних завдань Ради міністрів Автономної Республіки Крим належать в тому числі - участь у розробленні та виконанні державних програм, а також відповідно до загальнодержавних програм розроблення та забезпечення виконання програм Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища; спрямування, координація та здійснення відповідно до закону контролю за діяльністю органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, а також здійсненням районними державними адміністраціями в Автономній Республіці Крим державних функцій та повноважень; здійснення інших виконавчих функцій та повноважень з питань, віднесених до самостійного відання Автономної Республіки Крим, а також державних виконавчих функцій та повноважень, делегованих законами України.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 36 Закону України "Про Раду міністрів АР Крим" Рада міністрів Автономної Республіки Крим підзвітна та підконтрольна Кабінетові Міністрів України з питань здійснення нею державних функцій та повноважень. Діяльність Ради міністрів Автономної Республіки Крим з виконання Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України на території Автономної Республіки Крим спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 03.02.2009 року № 906 “Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів "Артек" і "Молода гвардія”, постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2009 року № 54 “Деякі питання забезпечення функціонування державних підприємств "Міжнародний дитячий центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія" визначено необхідність вчинення заходів, щодо відселення мешканців житлових будинків, розташованих на території Державного підприємства МДЦ "Артек".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Законом України № 906 від 03.02.2009 р. та Постановою Кабінету Міністрів України № 54 від 31.01.2009 р. зобов'язано Раду Міністрів АР Крим вирішити в установленому порядку питання щодо відселення мешканців житлових будинків, розташованих на території дитячого центру "Артек", проте не заборонено подальше здійснення реєстрації місця проживання (постійно) громадян за їх зверненням до суб'єкта владних повноважень в порядку, встановленому законом.

Радою Міністрів АР Крим листом від 18.05.2009 р. шляхом повідомлення ГУ МВС України в АР Крим про припинення здійснення реєстрації у житловому фонді, розташованому на території ДПУ "МДЦ "Артек", вирішено питання щодо реалізації мети відселення мешканців вказаних житлових будинків, якою є звільнення території дитячого центру "Артек" як закладу оздоровлення і відпочинку дітей загальнодержавного значення та функціональне його використання лише за вказаним призначенням, з урахуванням того, що вказана територія належить до природно-заповідного фонду загальнодержавного значення з правом забудови виключно для задоволення потреб зазначеного дитячого центру, виключаючи відчуження майна, закріпленого за ним.

З урахуванням принципу доцільності - об'єктивного правозастосування норм Закону України № 906 та вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 54 стосовно відселення мешканців території міжнародного дитячого центру з урахуванням змісту, мети вказаних приписів, що безумовно впливає на наслідки їх реалізації, має бути обраний найоптимальніший шлях в процесі ефективного правозастосування.

Принцип доцільності передбачає прийняття суб'єктом владних повноважень такого рішення, яке забезпечує максимально повне і точне виконання правового припису, враховуючи при цьому і інтереси держави, і охоронювані законом права та інтереси громадян, до яких має відношення вказаний припис.

Відповідач, приймаючи до уваги вимоги нормативних актів, регламентуючих спірні правовідносини, діяв на випередження негативних наслідків застосування зазначених правових приписів, оскільки зміст останніх в частині відселення мешканців відомчого житлового фонду із наданням їм компенсації у вигляді житлової площі із застосуванням коефіцієнта 1,5, у разі потреби - знесення житлових будинків, розташованих на території дитячого центру "Артек" - не передбачає подальше проведення реєстрації громадян на вказаній території. В розумінні контексту вказаних нормативних актів їх смислове навантаження та мета полягають у майбутньому звільненні відповідної території міжнародного дитячого центру шляхом поступового відселення мешканців, що вже проживали на цій території на час набрання чинності Законом України № 906 та Постановою Кабінету Міністрів України № 54.

Позивачем в порядку ст. 71 КАС України не надано обґрунтованих доказів протиправності дій відповідача з відмови у здійсненні реєстрації місця проживання (постійно) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.

Позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У судовому засіданні 31.10.11 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. У повному обсязі постанову складено 04.11.11 р.

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.