Справа № 2-а-2109/08
16 травня 2008 року 13 год. 18 хв. м.Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шевчук С.М за участю секретаря судового засідання Василевич І.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
органу прокуратури: Іванців М.Р.
позивач: представник Жданюк І.В. (копія довіреності в матеріалах справи);
відповідач: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Березнівського району в інтересах держави, в особі Березнівського відділення Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції до ОСОБА_1про стягнення заборгованості по податку з власників транспортних засобів в сумі 118,75 грн., суд, -
Прокурор Березнівського району в інтересах держави, в особі Березнівського відділення Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції, звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з відповідача недоїмки з податку з власників транспортних засобів в сумі 118,75 грн. В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали. Надали пояснення, які повністю співпадають з позицією, що викладена в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суду не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду. Заяви про розгляд справи за його відсутності відповідач до суду не направляв. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.
ОСОБА_1є власником трактора МТЗ-80, державний номер НОМЕР_1 обєм двигуна 4749 см.3. Відповідачем не пройдено технічний огляд з 2007 року та не сплачено при цьому транспортний податок в сумі 118,75 грн. (а.с.2).
Податок з власників транспортних засобів не сплачено відповідачем з 2007 року (а.с.3).
Відповідно до ч.4 Закону України “Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Статтею 67 Конституції України передбачено обов'язок кожного громадянина сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни (п.3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування в Україні»).
Згідно з ст.1 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Транспортний засіб, що належить відповідачу, є об'єктом оподаткування, відповідно до ст.2 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» (далі по тексту постанови - Закон).
Відповідач, відповідно до вимог чинного законодавства, зобов'язаний сплатити податок з власників транспортних засобів у розмірі, передбаченому ст.3 Закону та в строк, передбачений ст.5 Закону, а саме, перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Доказів про наявність пільг, передбачених ст.4 Закону, відповідач суду не надав.
А відтак, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати податку з власників транспортних застоів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 118,75 грн.
Недоїмки із сплати податку, а також суми штрафів, пеня стягуються з платників податку згідно із законодавством (ч.3 ст.7 Закону).
Відповідно до п. 3.1.1 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Пунктом 11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» встановлено право державних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до вимог ст.21 Конституції України та п.2 ст.5, ст.36-1 Закону України “Про прокуратуру», на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави при наявності порушень або загрози порушень економічних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Позов Прокурора Березнівського району в інтересах держави, в особі Березнівського відділення Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції задоволити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1(АДРЕСА_1ідентифікаційний номер НОМЕР_2) 118,75 грн. (сто вісімнадцять гривень сімдесят п'ять копійок) недоїмки зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, які перерахувати на р/р 33212808700027 у УДК Березнівського району ГУДК Рівненської області, МФО 833017.
3. Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М.Шевчук
Повний текст постанови складено 19.05.2008 року.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя С.М.Шевчук