Справа № 2-а-1032/11/1119
27.04.2011 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого- судді Шелеська В.Д., розглянувши у порядку скороченого провадження в селищі Онуфріївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління ПФУ в Онуфріївському районі Кіровоградської області про зобов'язання здійснення перерахунку та виплати підвищення пенсії,
25 березня 2011 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління ПФУ в Онуфріївському районі Кіровоградської області про зобов'язання здійснення перерахунку та виплати підвищення пенсії відподно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни»( далі -Закон), виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 9 липня 2007 року до моменту винесення судового рішення з урахуванням зроблених виплат.
Посилається на те, що вона належить до категорії дітей війни підтверджується наявністю штампа відповідного зразка у моєму пенсійного посвідченні та цілком відповідає вимогам пункту 2 «Порядку посвідчення права особи на пільги»відповідно до закону України«Про соціальний захист дітей війни», затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.04.2006 року № 107. Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком. Частиною 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»на 2007 рік було зупинено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням статті 111 цього Закону. Відповідно до рішення Конституційного Суду України (справа про соціальні гарантії громадян) від 9 липня 2007 року №6-рп/2007, було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) деякі з положень Закону «Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі і пункт 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з урахуванням статті 111 цього Закону. Відповідно до пункту 3 резолютивної частини вищевказаного рішення Конституційного Суду України, положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 9 липня 2007 року відновлено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Таким чином, починаючи з 9 липня 2007 року відповідач - Онуфріївське районне Управління Пенсійного фонту України в смт. Онуфріївка Кіровоградської обл. - зобов'язаний був здійснити мені перерахунок розміру моєї пенсії з урахуванням статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме з урахуванням надбавки до пенсії у розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком, тобто привести у відповідність з рішенням Конституційного суду України розмір виплат моєї пенсії.
Пунктом 41 Розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», на 2008 рік статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»була викладена в новій редакції, відповідно до якої для дітей війни до пенсії виплачується підвищення розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Але ж зазначена надбавка для учасників війни встановлена у розмірі 10 % прожиткового мінімуму, що є нижчою від розміру надбавки встановленою статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»(30 % мінімальної пенсії за віком), що безперечно призвело до звуження змісту обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень, статті 65 розділу Ш, пунктів 61,62,63 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»та про внесення змін до деяких законодавчих актів України і 101 народного депутат України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень І, пунктів 1-4,6-22,24-100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) деякі з положень Закону України «про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема і пункт 41 Розділу II, яким статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»викладено в новій редакції. Відповідно до пунктів 2 та 5 постановляючої частини вищевказаного рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. положення статті 67розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(107-17) визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто, з 22 травня 2008 року знову відновлено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Таким чином, починаючи з 22 травня 2008 року відповідач - Онуфріївське районне управління Пенсійного фонду України в смт.Онуфріївка Кіровоградської обл. зобов'язаний був здійснити мені перерахунок розміру моєї пенсії з урахуванням статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме з урахуванням надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком (а не 10%), тобто привести у відповідність з рішенням Конституційного Суду України розмір виплат моєї пенсії. Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили непрацездатність. Згідно із ст.. 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно з цією ж статтею 62 визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 1 квітня таз 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток. Тобто, мінімальна пенсія за віком становить: з 1 квітня - 406x1,01=410,06 грн., з 1 жовтня - 411x1,01=415,11 грн. Згідно із ст.. 58 Закону України «про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік»прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у 2009 році до 1 листопада становить 498 грн., а з 1 листопада по теперішній час - 573 грн.
Оскільки відповідачем - Онуфріївським районним Управлінням Пенсійного фонду України в смт. Онуфріївка Кіровоградської обл. у 2007-2011 p.p. нарахування проводилися не у розмірі, передбаченому ст.. 6 Закону України «Просоціальний захист дітей війни», а у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тому я звернувся з метою захисту своїх конституційних прав до Онуфріївського районного Управління Пенсійного фонду України в смт. Онуфріївка Кіровоградської обл. із заявою про проведення перерахунку розміру моєї пенсії з урахуванням вимог ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме з урахуванням надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідач на моє звернення надав відповідь, відповідно до якої розмір надбавок дітям війни до пенсії встановлюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530. Вважаю, що нарахування надбавки згідно вищезазначеної постанови є неправомірним, оскільки нарахування надбавки Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України. Бездіяльність відповідача грубо порушує мої конституційні права і свободи, позбавляє мене мого законного права на отримання надбавок до пенсії у розмірі визначеному ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме - у розмір 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Прошу Суд взяти до уваги, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме част.2ст. 46
Закону, передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Позивачем також надано доповнення до позовної заяви в якій вона просить поновити пропущений неюм строк звернення до суду за період з 09 липня 2007 року по 2011 рік поскільки вона не знала, що їй не доплачують надбавку до пенсії.
28 березня 2011 року по справі відкрито скорочене провадження. Копія ухвали про відкриття скороченого провадження з позовною заявою та доданими до неї матеріалами направлена відповідачу, які він отримав 15.04.2011 року. Заперечення на позовну заяву від відповідача не отримано.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою, на яку поширюється дія абзацу 1 статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»№2195-ІУ від 18 листопада 2004 року, та має статус «дитини війни», що підтверджується посвідченням.
Згідно статті 6 Закону №2195-ІУ дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Редакція цієї статті набрала чинності з 1 січня 2006 року.
Згідно з частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, №1058-ІУ мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Суд вважає за необхідне прийняти у своїх висновках поняття «мінімальна пенсія за віком», про яке йдеться в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки саме це правове визначення застосовується виключно в діях відповідача під час визначення пенсій громадянам та їх призначення.
Положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Щодо позовної вимоги про відновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав та інтересів за період з липня 2007 року по час розгляду справи , суд вважає, що дана вимога не підлягає задоволенню з таких підстав:
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адмінсуду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою цієї статті визначено, що звернення до адмінсуду за захистом прав, свобод чи інтересів особи встановлює час 6-місячний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Крім того, законодавчем змінено приписи щодо правових наслідків пропуску строку звернення до суду. Чинними положеннями ч.1 ст.100 КАС України передбачено, що адмінпозов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Закон України „Про соціальний захист дітей війни” вступив в силу з 01.01.2006 року і фактично виконується з 09.07.2007 року, про що позивачу повинно бути відомо з преси, телебачення, а також підвищеної на 10 відсотків пенсії, що нараховується з липня 2007 року, а тому суд, вважає заяву позивача про те, що вона не знала, що їй не доплачують надбавку до пенсії не є поважною причиною для поновлення строку звернення до суду.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог про поновлення строку звернення до суду за захистом порушеного права необхідно відмовити, а позовні вимоги необхідно задовольнити в межах позовної давності, тобто зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплатити підвищену пенсію з 25 вересня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 січня 2011 року до зміни , скасування чи зупинення законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду надбавок до пенсії.
Вказана обставина також випливає із слідуючого.
Загальне поняття пенсії визначеного в ст. 1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV, відповідно до якого пенсія -щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа у разі досягнення нею передбаченою цим Законом пенсійного віку.
Отже суд приходить до висновку, що законом не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі цих видів виплат. З самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк.
В цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок) кінцевий термін, або строк, на який призначається пенсія не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії.
Отже позивач має право на отримання підвищення пенсії відповідно до ЗУ „Про соціальний захист дітей війни”, а тому йому необхідно зробити перерахунок та виплатити підвищену пенсію як дитині війни: за періоди з 25 вересня по 31 грудня 2010 року та з 01 січня 2011 року.
Інші позовні вимоги позивача в частині перерахунку розміру пенсії за попередній період необхідно залишити без розгляду.
В поновленні строку звернення до суду позивачу необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.152 Конституції України, ст. 6-10 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” Законами України про Державний бюджет України на 2010 -2011 роки, ст.ст. 11, 17-19, 99-100, 159-163, 183-2 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Дії управління Пенсійного фонду України в Онуфріївському районі Кіровоградської області щодо виплати в періоди з 25 вересня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 січня 2011 року ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі, меншому ніж передбаченому ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та частиною 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, визнати протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Онуфріївському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення пенсії відповідно до статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та частини 1 статті 28 Закону України„Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за періоди з 25 вересня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 січня 2011 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, з урахуванням різниці, що була виплочена у ці періоди.
В задоволенні інших позовних вимог позивачу відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дана постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Онуфріївського районного
суду Кіровоградської області Шелесько В.Д.