Рішення від 16.11.2011 по справі 19/5005/14841/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15.11.11р.Справа № 19/5005/14841/2011

За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м.Дніпродзержинськ

до Суб'єкту підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м.Дніпродзержинськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Петренко І.В.

при секретарі: Серенковій О.О.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_2 дов. №42-мр від 24.01.11 р.

Від відповідача: ОСОБА_1 - підприємець

СУТЬ СПОРУ:

Позивач - Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом до Суб'єкту підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до пункту 3.1 договору оренди земельної ділянки від 25.12.2003 року (державна реєстрація від 09.01.2004 року №01169) укладеного між Дніпродзержинською міською радою та фізичною особою підприємцем - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), виклавши його в наступній редакції: «п.3.1. Річна орендна плата вноситься «Орендарем»виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України», судові витрати просить покласти на відповідача.

Позивач позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити позов в повному об'ємі.

Відповідач позов в судовому засіданні фактично визнав.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

25.12.2003 року між позивачем - Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та відповідачем - фізичною особою - підприємцем - ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення, згідно з умовами якого орендодавець на підставі відповідного рішення Дніпродзержинської міської ради від 13.06.2003 №172-06/ХХІV надав, а орендар прийняв в оренду строком до 13.06.2013 року земельну ділянку загальною площею 0,1000га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Зазначений договір оренди земельної ділянки зареєстрований 09.01.2004 року №01169.

Однією з істотних умов цього договору є обов'язок орендаря (відповідача) сплачувати на користь орендодавця (позивача) плату за користування земельною ділянкою в сумі 397,67 грн./рік (п.3.1), що складає 1,2 розміру земельного податку. Розрахунок орендної плати було здійснено відповідно до вимог Закону України «Про оренду землі» в редакції станом на той час. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній і комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України «Про плату за землю».

Пунктом 3.3. цього договору оренди земельної ділянки передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель), які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншим ніж трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Таким чином, у відповідності до вказаних норм, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, а тому договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству та призводить до недоотримання власником землі - територіальною громадою, в особі Дніпродзержинської міської ради орендної плати в повному обсязі.

З метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, забезпечення виконання рішення Дніпродзержинської міської ради від 15.12.2010 року №07-02/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі», наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», ст.ст. 282, 284, 288 Податкового кодексу України Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення від 27.05.2011року №116-08/VІ, яким затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада.

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011 року №116-08/VІ «Про плату за землю»було вирішено встановити єдині коефіцієнти, що застосовуються до розрахунку річної орендної плати у співвідношенні до земельного податку, а саме: мінімальний- 3, максимальний -5, що у повній мірі відповідає вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.

Згідно з додатком до рішення міської ради від 27.05.2011 року №116-08/VІ «Про плату за землю», коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати за землю визначається відповідно до класифікації видів цільового призначення земель.

Згідно п.1.3. договору оренди земельної ділянки цільове використання земельної ділянки, наданої в користування для розміщення виробничої будівлі - землі іншої комерційної діяльності.

Таким чином, згідно додатку до рішення від 27.05.2011 №116-08/VІ коефіцієнт, відповідає підрозділу 03.07 (згідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Держкомзему від 23.07.2011 №548) та становить 4.

Також, Позивачем направлявся на адресу відповідача лист з пропозицією внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині зміни орендної плати, але відповіді на лист міська рада не отримувала та зміни до цього часу у договір не внесено. Таким чином, Відповідач ухиляється від приведення договору оренди землі у відовідність до ст. 288 Податкового кодексу України.

Частинами 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміні ціни після укладення договору допускається лише у випадках, і на умовах, встановлених договором або Законом.

Відповідно до Закону України «Про ціни та ціноутворення»політика ціноутворення є складовою частиною загальної економічної і соціальної політики України та реалізується, зокрема, шляхом встановлення державних фінансових цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фінансових цін і тарифів.

Визначення законами України ціни на продукцію, роботи, послуги у формі фіксованої ціни, є обов'язковою умовою її прийняття сторонами договору, незалежно від внесення змін до договору, якщо інше не визначено законом.

Визначення законами України граничного рівня цини на продукцію, роботи, послуги є обов'язковою підставою для внесення змін до договору щодо ціни у межах, визначених законом у спосіб як узгодження такої ціни сторонами, так і у судовому порядку у разі недосягнення згоди сторін.

Тобто, визначення в Податковому кодексі України граничного рівня ціни на оренду державного та комунального майна, є обов'язковою умовою внесення змін до раніше укладених договорів оренди, оскільки інше не зазначено в законі.

Згідно ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Тобто правовідносини оренди землі є одним з видів цивільних правовідносин і підлягають регулюванню Цивільним кодексом України.

Згідно зі ст. 30 закону України «Про оренду землі »зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі»однією з істотних умов договору оренди земельної ділянки є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно із ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони, не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, -змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставини не настане; 2) зміна обставини зумовлена причинами, які заінтересована особа не могла усунути після їх виникнення при всій своїй турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3)виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило заінтересовану особу того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована особа. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує витрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Відповідно до приписів ст. 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. Якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

Пунктом 4 статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Таким чином, відповідач порушує майнові права орендодавця -Дніпродзержинської міської ради, вносячи плату за користування земельними ділянками у розмірах менших, ніж передбачено чинним законодавством. Крім того, внаслідок не приведення відповідачем діючих договорів оренди земельних ділянок у відповідність з вимогами закону, бюджет міста зазнає значних втрат.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 23.05.2011 р. справа № 7/105-10(30/234-09)

На підставі вищевикладеного господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати слід віднести на відповідача, оскільки позовні вимоги задоволені в повному обсязі.

Керуючись ст. 92 Земельного кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 6, 448, 652, 759, 762, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 14, 15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 7 Закону України «Про плату за землю», ст.ст. 1,2,12,21,22, 32,36,44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Внести зміни до пункту 3.1 договору оренди земельної ділянки від 25.12.2003 року (державна реєстрація від 09.01.2004 року №01169) укладеного між Дніпродзержинською міською радою та фізичною особою підприємцем - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), виклавши його в наступній редакції: «п.3.1. Річна орендна плата вноситься «Орендарем»виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України».

Стягнути з Суб'єкту підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, 51931, м.Дніпродзержинськ, пл.Дзержинського, 2 (р/р 35419007000498 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24604168, МФО 805012) суму 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та суму 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області набирає законної сили через 10 днів з дня його прийняття відповідно до ст. 85 ГПК України.

Суддя І.В. Петренко