Справа № 2-а-3/11
Категорія 100
28.03.2011 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого- судді Бондаренка Г.К., розглянувши у порядку скороченого провадження в селищі Онуфріївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління ПФУ в Онуфріївському районі Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся з позовом до управління ПФУ в Онуфріївському районі Кіровоградській області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо виплати йому пенсії в розмірі, меншому ніж передбачено ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( далі Закон), зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплачувати йому пенсію відповідно до вимог статтей 50, 54, 67 Закону як інваліду 3 групи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої законодавством на відповідний період згідно з статтею 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з 1 грудня 2009 року з урахуванням виплачених сум, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом війни ІІІ-ї групи і його захворювання пов'язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується, відповідними документами. Відповідачем йому було призначено пенсійні виплати, що складаються з основного розміру пенсії, що відповідає мінімальному розміру пенсії, визначеного постановою КМУ № 654, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, інваліду 3-ї групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячної цільової допомоги на прожиття інвалідам війни.
Вважаючи, що розміри додаткової пенсії та основної не відповідають розмірам, встановленим ст. 50, 54 Закону та п. 4 Постанови КМУ від 30.05.1997оку №523 «Про затвердження нового Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи», він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії у розмірі шість мінімальних пенсій за віком згідно з ст. 54 Закону та призначення йому додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, про що свідчить його лист від 07 грудня 2009 року.
Листом від 21 грудня 2009 року, вихідний №10/6, відповідач повідомив його про відмову у вирішенні питань, порушених ним у заяві, мотивуючи це тим, що пенсійні виплати йому призначені у відповідності з ЗУ «Про державний бюджет України»на відповідний рік та відповідними Постановами Кабінету Міністрів України і не можуть коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Вважає, що дії відповідача щодо виплати йому пенсії в розмірі, меншому ніж передбачено ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону, є противоправними.
Ухвалою суду від 04.01. 2011 року відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління ПФУ в Онуфріївському районі Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Начальник управління ПФУ в Онуфріївському районі Красножон Л.М. у запереченні на позов просила суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись, зокрема, на те, що пенсія позивачу призначена і виплачується у відповідності з відповідними постановами Кабміну України. Абзацом першим частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державні пенсійне страхування»передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Проте частина З зазначеної статті встановлює, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Тобто мінімальний розмір пенсій, визначений абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо розрахунку пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону застосовуватись не може. Зазначені норми застосовуються і щодо нарахування додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Враховуючи те, що частиною 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду позивач безпідставно просить зобов'язати управління здійснити перерахунок призначеної йому пенсії по інвалідності та додаткової пенсії у розмірах визначених Законом за вказаний у позові період.
Розглянувши справу у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем в позові, а представником відповідача в запереченні обставини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, йому встановлена інвалідність 3 групи безстроково. Інвалідність пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідними документами (а.с. 9-15).
Відповідно до статті 49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 50 Закону інвалідам 3 групи в редакції від 06.06.96р., віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при вирішенні справи суд керується положеннями статей 50, 54 Закону та вважає , що управління Пенсійного фонду помилково посилається на постанови Кабінету Міністрів України при наявності спеціального закону.
При перерахунку пенсії має застосовуватись прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини 3 статті 67 Закону, в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Після 22 травня 2008 року зміни до Закону не вносились і дія статтей 50,54 Закону не зупинялась.
За таких обставин дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії в розмірі, меншому ніж передбачено ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону, безперечно, є противоправними.
Із визначеного чинним законодавством поняття пенсії випливає, що виплата пенсії здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін, або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Отже, позивач має право на отримання вказаних видів пенсії в визначеному Законом та частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмірі з 1 грудня 2009 року постійно та без встановлення будь-якого обмеження кінцевим терміном або строком, на який призначається пенсія.
Суд не бере до уваги зазначене у запереченні на позов посилання відповідача на те, що позивач безпідставно просить зобов'язати управління здійснити перерахунок призначеної йому пенсії по інвалідності та додаткової пенсії у розмірах, визначених Законом, за вказаний у позові період, оскільки частиною 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Із матеріалів справи видно, що ушкодження здоров'я, яке привело до втрати працездатності, позивач отримав під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яка є ядерним інцидентом в тлумаченні підпункту «k»пункту 1 статті 1 Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 року, до якої України приєдналась 12.07.1996 року.
Стаття 6 зазначеної Конвенції передбачає строк позовної давності за вимогами про відшкодування ядерної шкоди, завданої здоров'ю, в тридцять років.
На підставі ст. ст. 49,50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. 6 Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 року, ст. ст. 7, 99, 158-163,182-2,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Онуфріївському районі Кіровоградської області щодо виплати з 1 грудня 2009 року ОСОБА_1 пенсії в розмірі, меншому ніж передбачено ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Онуфріївському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог статтей 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»як інваліду 3 групи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої законодавством на відповідний період згідно з статтею 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з 1 грудня 2009 року з урахуванням виплачених сум.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дана постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Г. К. Бондаренко