Постанова від 27.05.2008 по справі 22-а-3303/2008

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

27 травня 2008 року м. Донецьк

справа № 22-а-3303/08

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ляшенка Д.В.

суддів: Шаптала Н.К., Колеснік Г.А.

при секретарі за участю представника позивача представника відповідача

Агейченковій К.О. ОСОБА_1. Мацак О.В.

розглянувши у відкритому апеляційну скаргу

судовому засіданні Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя

на постанову

Донецького окружного адміністративного суду

від

18 грудня 2007 року

по адміністративній справі

№ 2-а-6693/07

за позовом

ОСОБА_2

до

Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя

про

спонукання перерахувати пенсію, -

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя - задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2007 року по справі № 2-а-6693/07- скасувати.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя перерахувати ОСОБА_2 з 1.06.2007р. основну та додаткову пенсію відповідно до вимог ст.ст. 49, 50, ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб.

В задоволенні решти вимог позивача відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді:

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

27 травня 2008 року м. Донецьк

справа № 22-а-3303/08

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ляшенка Д.В.

суддів: Шаптала Н.К., Колеснік Г.А.

при секретарі за участю представника позивача представника відповідача

Агейченковій К.О. ОСОБА_1. Мацак О.В.

розглянувши у відкритому апеляційну скаргу

судовому засіданні Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя

на постанову

Донецького окружного адміністративного суду

від

18 грудня 2007 року

по адміністративній справі

№ 2-а-6693/07

за позовом

ОСОБА_2

до

Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя

про

спонукання перерахувати пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2007 року представник ОСОБА_2. звернувся до суду з позовом до відповідача про спонукання перерахувати пенсію з 01.01.2007р.

Позивач вважає, що йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС інваліду 3 групи необхідно виплачувати пенсію в розмірі який дорівнює 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50 % від розміру мінімальної пенсії за віком.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2007 року позов задоволено повністю.

Судом встановлено наявність у позивача права на отримання пенсії у розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме основної пенсії та додаткової пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і дійшов до висновку про необхідність здійснити перерахунок пенсії з 1.06.2007р.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, а саме, необхідність визначати мінімальний розмір пенсії за віком відповідно до постанов КМУ.

Позивач постанову суду 1 інстанції не оскаржив.

Представник відповідача в судовому засіданні скаргу підтримав, а представник позивача проти задоволення скарги заперечував.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає скаргу обґрунтованою частково, а судове рішення таким, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

ОСОБА_2. належить (віднесений) до категорії 1 як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 3 групи, що підтверджується відповідними посвідченнями.

Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Приписами зазначеної статті встановлено, що з 1 січня 2007 року максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством), призначених (перерахованих) у 2006 - 2007 роках відповідно до цього Закону, не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на місяць згідно із Законом № 489-5 від 19 грудня 2006 року.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Згідно частини третьої ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частина четверта статті 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Посилання відповідача на частину 5 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач керувався розміром 19 гривень 91 копійка, що визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 3 січня 2002 року № 1 (зі змінами внесеними постановою № 895 від 13 липня 2004 року), колегія судів не приймає, оскільки ототожнювати порядок і розмір в силу різного правового навантаження цих значень неможливо.

Колегія судів зазначає, що даною нормою визначений для даної категорії нижчий розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами статті 49 спеціального закону передбачений максимальний розмір, то частиною 4 статті 54 даного закону нижчий розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до першої категорії, та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове соціальне страхування" і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 2 ч.1 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-5, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.

Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року № 749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.

Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи і ухвалюючи судове рішення у даній справі колегія суддів виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи зазначене колегія суддів вважає необхідним визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати перерахувати позивачу основну та додаткову пенсію відповідно до вимог ст.ст. 49, 50, ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із того, що розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV перерахунок пенсії проводиться з часу звернення із заявою про перерахунок.

Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_2. звернувся до Управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії - 23.05.2007р.

Враховуючи викладене колегія суддів вважає необхідним зобов»язати провести позивачу перерахунок пенсії з 1.06.2007р.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб , прав та інтересів юридичних осіб.

Так як судом не встановлено порушення відповідачем прав, свобод та інтересів позивача шляхом відмови у перерахунку пенсій у разі зміні розміру мінімальної пенсії за віком, з огляду на те, що на час звернення до суду ще не виникло вказаних підстав для захисту прав, свобод та інтересів у суді, колегія суддів не вважає обґрунтованими вимоги ОСОБА_2. в частині зобов»язання відповідача здійснювати перерахунок пенсії у разі зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя - задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2007 року по справі № 2-а-6693/07- скасувати.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя перерахувати ОСОБА_2з 1.06.2007р. основну та додаткову пенсію відповідно до вимог ст.ст. 49, 50, ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб.

В задоволенні решти вимог позивача відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: