Справа № 2-а-3830/2011 р.
29 червня 2011 року м. Могилів-Подільський
Суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Капацин Л.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Могилів-Подільському Вінницької області про визнання дій управління Пенсійного фонду України у м.Могилів-Подільський Вінницької області протиправними та зобов'язання здійснення перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров*ю,-
ОСОБА_1 10.06.2011 року звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м.Могилів-Подільському про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахунку пенсійних виплат, мотивуючи тим, що він є особою, яка потерпіла внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом третьої групи від захворювання, яке пов'язане з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Згідно із ст.ст. 50, 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії" особам, віднесеним до 1 категорії, призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі: інвалідам 3 групи -50 % мінімальної пенсії за віком, а державна пенсія не повинна бути нижче 6 мінімальних пенсій по віку. Проте призначена їй пенсія, а також додаткова пенсія не відповідають визначеним цим Законом розмірам. Позивач звертався із заявою до начальника управління Пенсійного фонду України у м.Могилів-Подільському щодо проведення перерахунку пенсії, проте, отримав письмову відмову, тому вимушений звернутися до суду. Просить визнати дій управління Пенсійного фонду України у м.Могилів-Подільському протиправними, зобов'язати управління зробити перерахунок та виплату йому державної та додаткової пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 10.12.2010 року.
Відповідач - управління Пенсійного фонду України у м.Могилів-Подільському направив до суду заперечення, в якому просить в позові ОСОБА_1 відмовити.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з посвідченням НОМЕР_1 від 30.11.2006 року, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (а.с.7).
Відповідно до довідки Вінницького обласного МСЕК № 019327 від 18.11.2009 року ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності безстроково, внаслідок захворювання пов'язаного з наслідками аварій на ЧАЕС (а.с.9).
Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 від 14.05.1999 року ОСОБА_1 є пенсіонером по інвалідності 3 групи, як потерпілий від аварії на ЧАЕС довічно (а.с.8).
З листа управління Пенсійного фонду України у м.Могилів-Подільському № 2411/06-42/02 від 03.06.2011 року вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії.
Позивач до 16.05.2011 р. перебував на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців, і по дану дату отримував пенсію по інвалідності, як військовослужбовець. 17.05.2011 року згідно поданої ним заяви позивач ОСОБА_1 знятий з обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців, що підтверджується атестатом Головного управління ПФУ у Вінницькій області №690 від 17.05.2011 року про зняття з обліку.
Також поставлений на облік в управлінні ПФУ у м.Могилів-Подільському та згідно поданої заяви його переведено на пенсію по інвалідності у розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується заявою про перерахунок пенсії №37/1 від 17.05.2011 року (а.с.11,16,17).
Статтею 49 Закону N 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону N 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. ці зміни визнано неконституційними.
При цьому позиція відповідача з посиланням на те, що не було прийнято рішення щодо відновлення дій Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції, чинній до внесення змін до неї, є безпідставною. Відповідно до ст.73, ч. 2 ст.152 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Очевидно, що за таких умов діють законодавчі, нормативно-правові акти і їх норми в попередній редакції. Окремих рішень щодо відновлення їх чинності ухвалювати немає потреби.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523.
Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України N 796.
Щодо положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008року N 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", на яку посилається відповідач, то нею встановлені розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, що не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком та суперечать положенням статей 50, 54 Закону N 796.
Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України N 796, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини третьої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до вищевикладеного позов слід задовольнити частково,
необхідно визнати протиправними дії відповідача і зобов'язати його зробити перерахунок та виплату позивачу державної та додаткової пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 17 травня 2011 року по день припинення права на таку допомогу.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.
На підставі ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 86, 99, 159, 161,167, 256 ч.1 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Могилів-Подільському районі щодо відмови в перерахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Могилів-Подільському районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної та додаткової пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 17 травня 2011 року по день припинення права на таку допомогу.
На підставі ч.1 ст. 256 КАС України допустити дане рішення до негайного виконання.
На постанову може бути подана апеляція до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя