Постанова від 28.11.2011 по справі 2-а-3055/11

Справа № 2-а-3055/11/0515

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2011 року місто ДОКУЧАЄВСЬК

ДОКУЧАЄВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

головуючого -судді СЄЛІНА Є.В.,

при секретарі -ПАНІХІНОЇ Г.С.,

з участю: позивача -ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Докучаєвську, в залі суду адміністративну справу № 0515/2а-3055/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області, де просить визнати дії останнього щодо невиплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік, згідно статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 4 мінімальних заробітних плат неправомірними та зобов'язати здійснити таку виплату. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1 категорії) та має відповідні пільги, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується посвідченням за серією НОМЕР_2 та вкладкою до нього за № НОМЕР_3, виданих відповідно 25.07.1994р. та 21.05.2010р. Донецькою обласною державною адміністрацією. Згідно посвідчення за серією НОМЕР_1, виданого 19.05.2010р. Управлінням праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області, він є інвалідом 3 групи. Статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачена щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних заробітних плат. 17.05.2011р. він звернувся до відповідача із заявою про виплату такої допомоги за 2010 рік, однак йому листом за вих. № 23 від 27.05.2011р. було відмовлено у цьому з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України за № 562 від 12.07.2005р., якою цей розмір встановлено у розмірі 90, який йому і призначено, однак не виплачено через те, що на рахунки, з яких провадиться ці виплати, накладено арешт.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, надавши пояснення, аналогічні тим, що вказані у поданому позові.

Відповідач у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, надіслав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні вимог позивача, а також розглянути справу у відсутність представника управління.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені обставини, які підтверджуються такими доказами.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), що підтверджується посвідченням за серією НОМЕР_2 та вкладкою до нього за № НОМЕР_3, виданих відповідно 25.07.1994р. та 21.05.2010р. Донецькою обласною державною адміністрацією, знаходиться на обліку у відповідача та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно посвідчення за серією НОМЕР_1, виданого 19.05.2010р. Управлінням праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області, він є інвалідом 3 групи.

17.05.2011р. позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік, згідно статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 4 мінімальних заробітних плат.

Як вбачається з листа за вих. № 23 від 27.05.2011р., за підписом першого заступника начальника Управлінням праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області Кузнєцової Н.М., позивачу у задоволенні такої вимоги було відмовлено з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України за № 562 від 12.07.2005р., якою цей розмір встановлено у розмірі 90, який йому і призначено, однак не виплачено через те, що на рахунки, з яких провадиться ці виплати, накладено арешт.

Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі Закон №796-ХІІ), передбачена щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 3 групи - чотирьох мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 562 від 12.07.2005р., на яку посилається відповідач, всупереч Закону №796-ХІІ, (який встановив розмір щорічної допомоги як величину кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати) установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі. Між тим, з моменту прийняття постанови № 562 встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення залишалися незмінними, у той час як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався новий державний бюджет.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року за № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними нормативними правовими-актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується одно предметний акт, який діяв у часі раніше».

Отже, за наявності декількох законів, норми яких по - різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах необхідно застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню стаття 48 Закону України № 3054-III та Закон України «Про державний бюджет на 2010 рік».

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 9 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України.

Таким чином, суд вважає, що у позивача є право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік, згідно статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 4 мінімальних заробітних плат, а тому дії відповідача по її невиплаті є неправомірними.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 53 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік», ст.ст. 2, 4, 9, 18, 158-161, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії -задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області щодо невиплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік, згідно статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 4 мінімальних заробітних плат.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Докучаєвської міської ради Донецької області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік, згідно статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 4 мінімальних заробітних плат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Докучаєвський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя