83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
08.11.11 р. Справа № 41/128пн
Господарський суд Донецької області у складі судді Гончарова С.А.
при секретарі судового засідання Прилуцьких М.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарську справу
за позовом: Донецької міської ради, м. Донецьк
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „РЕМБУДПОБУТ”, м. Донецьк
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління земельних ресурсів Донецької міської ради, м. Донецьк
про визнання договору укладеним
При участі представників:
від позивача: ОСОБА_1. - довіреність від 16.06.2011року
від відповідач: не з'явились
від третьої особи: не з'явились
Позивач, Донецька міська рада, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „РЕМБУДПОБУТ”, м. Донецьк про зобов'язання оформити та підписати усі необхідні документи для укладення договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Донецьк, вул. Гнилицької, 5, орієнтовною площею 9389 кв.м. шляхом звернення із клопотанням (заявою) до Донецької міської ради про надання в оренду зазначеної земельної ділянки.
Ухвалою суду 12 вересня 2011р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління земельних ресурсів Донецької міської ради, м. Донецьк.
Позивач, до початку розгляду справи по суті, в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, звернувся до суду з заявою про зміну позовних вимог, відповідно до якої остаточними позовними вимогами, що є предметом розгляду у даній справі, є визнання укладеним між Донецькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „РЕМБУДПОБУТ” договору користування земельної ділянки площею 9389 кв.м., розташованої за адресою: вул. Гнилицької, 5, у Петровському районі в редакції Донецької міської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем використовується земельна ділянка площею 9389 кв.м., розташована за адресою: вул. Гнилицької, 5, у Петровському районі м. Донецька для розміщення належних на праві власності існуючих будівель та споруд без оформлення правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст. 125, 126, 211 Земельного кодексу України. Наведені обставини, на думку позивача, з урахуванням положень Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі”, свідчать про необхідність укладення між відповідачем та позивачем договору оренди наведеної земельної ділянки. Позивачем зазначено, що до теперішнього часу відповідачем не здійснено жодних дій, передбачених діючим законодавством України, по укладенню договору оренди як законної підстави для користування земельної ділянкою, та, з огляду на таке, позивачем було надіслано на адресу відповідача листа з пропозицією укласти такий договір та два примірники договору користування. Проте, як стверджує позивач, відповідачем, в порушення вимог ст. 181 Господарського кодексу України, до цього часу не зредаговано належним чином на таку пропозицію.
Відповідач про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, але відзиву на позовну заяву не подав, не використав своє право на участь у судовому засіданні, представника в судове засідання жодного разу не направив. Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе відповідно до ст.75 ГПК України вирішити спір по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, суд ВСТАНОВИВ:
Головним державним інспектором відділу державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у м. Донецьку Донецькій області 11.03.2010 року проведено перевірку відповідача відповідно до вимог статей 6, 10 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” з питання дотримання вимог земельного законодавства, результати якої викладені в акті перевірки від 11.03.2010 року.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що ТОВ „Рембудпобут” використовується земельна ділянка площею 0,9389 га із земель житлової та громадської забудови по вул. Гнилицької, 5 на території Петровського районним. Донецька під розміщення будівлі контори, складів, гаражу без правовстановлюючих документів та їх державної реєстрації, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За результатами перевірки Управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного Управління Держкомзему у Донецькій області відповідачу 11.03.2010 року видано припис № 000165, яким відповідачу приписано усунути виявлені порушення.
Також, Управлінням земельних ресурсів Донецької міської ради в межах повноважень, наданих Положенням про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Донецьку; затвердженого рішенням Донецької міської ради від 19.09.2008 № 23/8, була обстежена земельна ділянка, розташована за адресою: м. Донецьк, вул. Гнилицької, 5, орієнтовною площею 9389 кв.м. та складено Акт обстеження земельної ділянки від 07.02.2010. В результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка, розташована за адресою: м. Донецьк, вул. Гнилицької, 5, орієнтовною площею 9389кв.м., використовується Відповідачем для розміщення належних на праві власності існуючих будівель та споруд без правовстановлюючих документів.
Згідно листа Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька” від 21.03.2011 №09/638 за ТОВ „Рембудпобут” зареєстровано право власності на об'єкти нерухомого майна - будівлі лит. А-1, Б-1. В-1, Д-1 площею 1042,1 за адресою: м.Донецьк, вул. Гнилицької, 5. Право власності відповідача на будівлі, розташовані за наведеною адресою набуто на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 06.08.2007 року.
Як вбачається з листа Управління Держкомзему у м. Донецьку Донецької області від 06.04.2011 № 01-32-907/985, згідно з даними земельно-кадастрової інформації земельна ділянка по вул. Гнилицької, 5 у власність або в оренду Відповідачу не надавалась, правовстановлюючі документи не зареєстровано.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Статтею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до статей 142, 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Статтею 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності.
Відповідно до ч.3 ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою як безпосередньо, так і через міську раду та її виконавчий орган.
Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.
У відповідності до пункту 12 Перехідних положень цього Кодексу, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
З огляду на викладене суд робить висновок про те, що на теперішній час розпорядником земель на території міста Донецька є Донецька міська рада.
Як зазначалось та встановлено судом, відповідачем займається земельна ділянка площею 9389 кв.м., розташована за адресою: вул. Гнилицької, 5, у Петровському районі м. Донецька для розміщення належних на праві власності будівель та споруд без оформлення правовстановлюючих документів.
Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 93 Земельного кодексу України, статтею 1 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 92 Земельного кодексу України визначено виключне коло суб'єктів, які можуть набувати право постійного користування із земель державної та комунальної власності, та, як вбачається з матеріалів справи, відповідач не відноситься до цього кола суб'єктів, та, з огляду на таке, суд робить висновок про те, що відповідач має право на користування земельною ділянкою на підставі права оренди.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду встановлений статтею 124 Земельного кодексу України. Так, відповідно до частин 1, 3 цієї статті передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
У відповідності до статті 123 Кодексу надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Частиною 5 статті 126 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно ст. 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Отже, набуттю в оренду земельної ділянки повинна передувати визначена діючим законодавством України процедура.
Як зазначалось, земельна ділянка, площею 9389 кв.м., розташована за адресою: вул. Гнилицької, 5, у Петровському районі м. Донецька використовується відповідачем для розміщення належних на праві власності будівель та споруд без оформлення правовстановлюючих документів, якими, у відповідності до положень діючого законодавства України, у даному випадку повинен бути договір оренди земельної ділянки, укладений з Донецькою міською радою.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним.
У відповідності до Податкового кодексу України плата за землю справляється у вигляді податку за земельну ділянку та орендної плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 288 Податкового кодексу України, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а згідно частини 3 цієї статті об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно ст. 21 Закону України „Про оренду землі” орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Тобто, законодавчо визначено, що підставою для сплати орендної плати за користування земельною ділянкою є договір, яким земельну ділянку надано у користування.
З огляду на викладене, суд робить висновок про обов'язковість укладення між Донецькою міською радою як орендодавцем та ТОВ „РЕМБУДПОБУТ” відповідного договору, яким би було надано відповідачу у користування земельну ділянку площею 9389 кв.м., розташовану за адресою: вул. Гнилицької, 5, у Петровському районі м. Донецька, яка використовується відповідачем для розміщення належних йому на праві власності будівель та споруд.
Судом встановлено, що до сьогоднішнього дня Відповідачем не зроблено жодних дій, передбачених діючим законодавством України, направлених на укладання договору оренди як законної підстави для використання зазначеної земельної ділянки.
Загальний порядок укладення господарських договорів визначений статтею 181 Господарського кодексу України.
Так, відповідно до ч.2 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Частиною 3 статті 181 Господарського кодексу України встановлено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Також, частиною 4 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що у разі наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Враховуючи, що набуттю в оренду земельної ділянки повинна передувати визначена діючим законодавством України процедура та дії, здійснення яких потребує певного часу, Донецькою міською радою 17.08.2011 року на адресу ТОВ „РЕМБУДПОБУТ” було направлено лист від 16.08.2011 року № 01/12-4414 з пропозицією, у відповідності до ст. 181 Господарського кодексу України, укласти договір користування земельної ділянки площею 9389 кв.м., розташовану за адресою: вул. Гнилицької, 5, у Петровському районі м. Донецька.
Одночасно, з наведеним листом позивачем було направлено відповідачу два примірника проекту договору користування, підписаними з боку Донецької міської ради.
Як вбачається з наведеного проекту договору користування, його предметом є користування земельною ділянкою загальною площею 9389 кв.м., яка знаходиться за адресою: м. Донецьк, вул. Гнилицької у Петровському районі м. Донецька на період оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та їх державної реєстрації у встановленому законодавством порядку.
Судом встановлено, що проект договору користування, його предметом є користування земельною ділянкою загальною площею 9389 кв.м., яка знаходиться за адресою: м. Донецьк, вул. Гнилицької у Петровському районі м. Донецька, містить у собі всі істотні умови, наявність яких необхідна для даного виду договору.
Проте, між позивачем та відповідачем не досягнуто згоди щодо укладення договору користування земельною ділянкою загальною площею 9389 кв.м., яка знаходиться за адресою: м. Донецьк, вул. Гнилицької у Петровському районі м. Донецька, укладання якого є обов'язковим зважаючи на платність використання землі в Україні.
Зокрема, позивач не отримав від відповідача відповіді на пропозицію укласти цей договір, до теперішнього часу Донецькою міською радою не отримано від ТОВ "РЕМБУДПОБУТ" ані підписаний з боку відповідача примірник договору користування, ані протокол розбіжностей до нього.
В силу приписів ч. 5 ст. 181 Господарського кодексу України, суд робить висновок про те, що відповідачем не дотриманий двадцятиденний строк для надання відповіді на пропозицію щодо укладення спірного договору та для складання протоколу розбіжностей.
З огляду на викладене, суд робить висновок про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 140, 142, 143, 145 Конституції України, ст. ст. 2, 12, 92, 116, 123-124, 126, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 1, 20, 21 Закону України «Про оренду землі», ст. 181 Господарського кодексу України, ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, ст. ст. 82 -85 ГПК України, господарський суд, -
Позовні вимоги Донецької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю „РЕМБУДПОБУТ” - задовольнити.
Визнати укладеним між Донецькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „РЕМБУДПОБУТ” договір користування земельної ділянки площею 9389 кв.м., розташованої за адресою: вул. Гнилицької, 5, у Петровському районі, в редакції Донецької міської ради.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „РЕМБУДПОБУТ” (83010, м. Донецьк, вул. Гнилицької, 5, ЄДРПОУ 02127093) на користь Донецької міської ради (83050, м. Донецьк, вул. Артема, 98, ЄДРПОУ 26502957) витрати зі сплати державного мита в сумі 85,00 грн. та витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
Суддя Гончаров С.А.
< Список > < Довідник >
< Список > < Довідник >
В судовому засіданні 08.11.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення підписане 14.11.2011р.