Рішення від 20.10.2011 по справі 5026/1728/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2011 року Справа № 03/5026/1728/2011

Господарський суд Черкаської області, в складі:

головуючого - судді Єфіменка В.В.,

з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.;

представники сторін:

від позивача: Соколенко І.А., за посадою;

ОСОБА_1, ОСОБА_2 за довіреністю,

від відповідача: ОСОБА_3 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси, справу за позовом Крупської сільської ради с.Крупське Золотоніського району

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотоніський бекон" с.Крупське Золотоніського району

про стягнення 17550 грн. 15 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач заявив позов, в якому просить суд стягнути з відповідача орендну плату у розмірі 17 550 грн. 15 коп. за користування ним земельними ділянками комунальної власності загальною площею 0,66 га в межах населеного пункту за період з 01.01.2010 по 31.10.2010.

15.09.2011 до початку розгляду спору представник позивача подав до суду уточнення до позовної заяви, в яких просив суд стягнути з відповідача на користь позивача матеріальні збитки у формі неодержаного доходу від орендної плати за землю в сумі 17 550 грн. 15 коп. -повністю змінив позовні вимоги.

Представники позивача в судовому засіданні 03.10.2011 уточнені позовні вимоги підтримали, просили їх повністю задовольнити, посилаючись на встановлення під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Крупської сільської ради органами контрольно-ревізійного управління м. Золотоноші та Золотоніського району (далі - КРУ) факту користування земельними ділянка в 2006, 2007, 2010 роках. У зв'язку з проведеною ревізією Крупській сільській раді було висунуто вимоги щодо відшкодування фінансових порушень.

Відповідач у запереченні на позов від 23.08.2011 та його представник в судовому засіданні 25.08.2011 зазначив, що позовна заява не відповідає вимогам ст. ст. 54, 57 ГПК України -не містить відповідних додатків до позовної заяви, вказаних у позові.

28.09.2011 представник відповідача подав заперечення на уточнення до позовної заяви, в яких вказав на те, що:

- позивачем не надано доказів фактичного використання земельних ділянок, зазначених в позовній заяві товариство з обмеженою відповідальністю (далі -ТОВ) «Золотоніський бекон»впродовж 2006-2010 років. Акт КРУ не може бути підтвердженням (доказом) користування земельними ділянками відповідачем, оскільки не є рішенням суду або іншого повноважного органу, а тому викладені в ньому висновки не мають заздалегідь обумовленої сили; висновки акта КРУ не підтверджені належними документами, а є лише припущенням, що грунтуються на словах працівників Крупської сільської ради;

- обов'язок сплати орендної плати виникає за наявності оформленого права користування земельною ділянкою у встановленому законом порядку, а тому вимоги позивача щодо відшкодування орендної плати за користування земельними ділянками є безпідставними;

- позивачем не надано доказів фактичного користування земельними ділянками;

- в позовній заяві зазначено, що строк позовної давності позивачем пропущений з поважних причин, а в уточненнях до позовної заяви позивач зазначив, що про свої порушені права дізнався лише в 2010 році, тому перебіг позовної давності починається з цього часу.

Представник відповідача в судовому засіданні 03.10.2011 заявлених та уточнених вимог не визнав.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.

Відповідно до п. 12 розділу X «Перехідні положення»Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель переданих у приватну власність, та земель зазначених у абз.3 цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до довідок міськрайонного управління Держкомзему у м.Золотоноша та Золотоніському районі Черкаської області від 09.09.2011 № 1416/06-11 та 1417/06-11, згідно земельно-облікових даних (форма 6-зем) земельні ділянки: під будівлями (гуртожиток, дитячий садок, баня) та земельна ділянка площею 24,27 га, які використовуються ТОВ «Золотоніський бекон» знаходяться в межах с. Крупське та рахуються землями державної власності.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про плату за землю», ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Позивач вважає, що фактичне використання земельних ділянок відповідачем ТОВ «Золотоніський бекон»с. Крупське, який їх використовував без правових підстав позбавило Крупську сільську раду як власника землі права отримувати від цих земельних ділянок доходу в розмірі орендної плати.

Як стверджує позивач між Крупською сільською радою та ТОВ «Золотоніський бекон»01.10.2010 було укладено усний договір щодо надання в користування відповідачу земельних ділянок комунальної власності загальною площею 0,66 га, а саме: земельні ділянки під будівлями та дворами, що належать відповідачу в межах населенного пункту та земельні ділянки під будівлями та дворами: бані площею 0,10 га, гуртожитку площею 0,16 га, дитячого садка площею 0,40 га.

Згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земель проведеної в грудні 2009 року Державним підприємством "Черкаський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" вказані земельні ділянки за функцією використання відносяться до категорії земель, як землі житлової забудови.

Відповідно до положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» № 161 від 06.10.1998 річна орендна плата для інших категорій земель не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.

Ст. 7 Закону України «Про плату за землю»№ 2535 від 03.07.1992 ставка земельного податку за землі населених пунктів, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Позивач вважає, що внаслідок користування ТОВ «Золотоніський бекон»земельними ділянками під господарськими будівлями і дворами в межах населеного пункту в період з 01.01.2010 по 31.10.2010 Крупською сільською радою не отримано фінансових ресурсів на загальну суму 2081,55 грн. та посилається на розрахунок втрат фінансових ресурсів місцевим бюджетом внаслідок надання в безоплатне користування земельних ділянок під будівлями і дворами в межах населеного пункту ТОВ «Золотоніський бекон»за період з 01.01.2010 по 30.10.2010 (а.с.18).

Нормативно - грошова оцінка вищевказаних земельних ділянок протягом 2006 - 2007 років не проводилась.

Відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про плату за землю»податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, у частині другій і третій цієї статті та частині другій ст. 6 цього Закону, справляється у розрахунку 5% від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, яка в 2006 - 2007 роках складала 12059,00 грн. за 1 га. рілля. Відповідно розмір орендної плати складав 602, 95 грн.

Внаслідок надання відповідачу в користування земельних ділянок в період з 01.12.2006 по 31.12.2006 площею 24,28 га. на суму 1219,97 грн. та за 2007 рік площею 1,28 га. на суму 771,78 грн. позивачу завдано фінансових збитків за користування земельними ділянками відповідачем на загальну суму 1991,75 грн. та посилається на розрахунок втрат фінансових ресурсів місцевим бюджетом внаслідок надання в користування на безоплатній основі земельних ділянок під господарськими будівлями і дворами за межами населеного пункту ПП «Крупське»та ТОВ «Золотоніський бекон»за період з 01.12.2006 та впродовж 2007 року (а.с.25).

16.04.2007 сторони уклали попередній договір оренди землі на право користування відповідачем земельною ділянкою загальною площею 23,0 га земель державної власності (господарські двори), яка розташована в адміністративних межах Крупської сільської ради Золотоніського району Черкаської області. Сторони домовились датою укладання договору оренди землі зазначити дату проведення конкурсної комісії по наданню в оренду земельних ділянок.

П.2.1, п.3.1, п.4.1 вищевказаного договору визначено, що сторони уклали даний Договір виходячи з того, що відповідно до ст.1 Закону України "Про плату за землю" не допускається безоплатне використання земель державної власності, а технічна документація на орендовану земельну ділянку, яка необхідна для державної реєстрації Договору оренди землі, має бути виготовлена Користувачем (відповідачем) за угодою із землевпорядною організацією в термін до 31.12.2007 виготовити технічну документацію по наданню в оренду земельної ділянки, що і є строком дії даного Договору.

Користувач (відповідач) з метою недопущення втрат державного бюджету пов"язаних з неможливістю своєчасно укласти Договір оренди землі, забов"язується внести орендну плату в сумі 130,36 грн. до 25.04.2007, а решту до 15 числа кожного поточного місяця в розмірі 32 грн. 59 коп., що відповідає розміру щомісячної орендної плати, передбаченої Договором оренди землі, на розрахунковий рахунок Крупської сільської ради Золотоніського району Черкаської області з 13.04.2007 по дату державної реєстрації Договору оренди землі.

Орендар бере на себе обов'язок уточнення розмірів орендної плати та банківських реквізитів її отримувача.

Порушення вищезазначеного терміну виготовлення технічної документації та зазначеного в даному Договорі порядку внесення плати Користувачем (відповідачем) є підставою для розірвання даного Договору Розпорядником (позивачем) та для відмови в укладенні Договору оренди землі.

12.07.2011 позивач надіслав відповідачу претензію вих. № 289, в якій посилався на акт ревізії фінансово-господарської діяльності Крупської сільської ради, яка була проведена контрольно-ревізійним управлінням в м. Золотоноша та Золотоніському районі (ревізуємий період 01.12.2006-31.10.2010), та вимагав сплатити позивачу:

- 6279,26 грн. за отримане у власність майно, яке допущено по укладеній угоді купівлі-продажу нерухомого майна, що знаходиться в державній, комунальній власності за результатами біржового аукціону від 08.12.2009;

- 2018,55 грн. внаслідок безоплатного користування землями житлової забудови площею 0,66 га (під будівлями та дворами бані, гуртожитку та дитячого садка);

- 15468,60 грн. плати за землі державної власності (господарські будівлі та двори), а саме:

а) за грудень місяць 2006 р. внаслідок безоплатного користування земельними ділянками площею 24,28 га в розмірі 1219,27 грн.;

б) за 2007 рік внаслідок безоплатного користування земельними ділянками площею 1,»8 га в розмірі 771,78 грн.;

в) за 2007 рік внаслідок безоплатного користування земельними ділянками площею 23,00 га за заниженим розміром орендної плати в розмірі 13476,85 грн.

Відповідач у відповіді на претензію позивача відмовився сплачувати вищевказані кошти.

Позивач також в позовній заяві посилається на пропущення строків звернення до суду щодо стягнення заборгованості з відповідача через відсутність керівництва Крупської сільської ради.

Ст. 124, ст.125, ст.126 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до положень ст.ст. 13, 14, 18 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння та користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди укладається в письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально та договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Ст.15 Закону України «Про плату за землю»визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Чинним законодавством не передбачено сплату земельного податку та/або плати за землю без наявності відповідного договору та оформлення права користування на зазначену земельну ділянку.

Відповідач в адміністративних межах с. Крупське орендує лише з 20.06.2008 земельну ділянку розміром 24,2796га. строком на 25 років, про що свідчать відповідний договір оренди землі від 20.06.2008 та розпорядження Золотоніської райдержадміністрації про надання земельної ділянки в оренду №291 від 11.06.2008 зі змінами від 13.10.2008. На вказаній ділянці розташований комплекс будівель (свинокомплекс), право власності на який підтверджується свідоцтвами про право власності на нерухоме майно (а.с.51-56).

З часу укладення договору оренди відповідачем виконуються всі умови договору, в тому числі справно вноситься плата за оренду землі.

Земельна ділянка під будівлями бані, дитячого садочка та гуртожку до 2010 року не перебувала у користуванні відповідача, так як право власності на вказані приміщення ТОВ «Золотоніський бекон»отримано лише в квітні 2010 року. Тобто, право власності на будівлі виникло лише в 2010 році.

Жодних інших земельних ділянок відповідачем в адміністративних межах с. Крупське не орендується і в користуванні не перебуває.

Позивач не надав суду доказів укладання між Крупською сільською радою та ТОВ «Золотоніський бекон»договорів оренди земельних ділянок, на які позивач посилається в позовній заяві, а також доказів фактичного використання цих земель відповідачем у вказані періоди. За таких обставин у відповідача відсутні обов'язки перед позивачем щодо сплати заявлених у позові коштів у вигляді орендної плати за землю.

Крім того, посилання позивача на користування відповідачем земельною ділянкою 23,00 га на підставі попереднього договору від 16.04.2007, безпідставні, оскільки цей договір не є договором оренди земельної ділянки в розумінні положень Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та Закону України «Про плату за землю», так як встановлює лише волевиявлення сторін щодо майбутнього укладання договору оренди земельної ділянки та не відповідає вимогам щодо форми договору оренди землі.

Відповідно до положень ст. 223 ГК України, при реалізації в судовому порядку відповідальності за правопорушення у сфері господарювання застосовуються загальний та скорочені строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом України, якщо інші строки не встановлено цим Кодексом.

Згідно ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлена тривалістю у три роки.

Ст. 18 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або повернення його платнику допускається не більш як за два попередні роки.

Позивачем не зазначено обгрунтованих підстав пропуску строку для звернення до суду і наявності у нього перешкод для звернення з позовною заявою в межах строку позовної давності. Відсутність керівництва Крупської сільської ради не є поважною підставою пропуску строків звернення до суду. Крім того, позивач не навів посилань на конкретні документи та їх реквізити (дата, номер, найменування документа), які б підтверджували факт відсутності керівництва сільради у вказаний період.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до акту від 14.12.2010 №03-22/99 ревізії фінансово-господарської діяльності Крупської сільської ради за період з 01.12.2006 по 31.10.2010 було виявлено факти надання в користування земельних ділянок на бездоговірній та безоплатній основі ТОВ «Золотоніський бекон», внаслідок чого місцевому бюджету було завдано матеріальних збитків. На усунення вказаних порушень за № 03-49/1539 від 16.12.2010 Крупській сільській раді було висунуто вимоги щодо відшкодування фінансових порушень, а саме:

П. 6. Вжити заходів щодо відшкодування ТОВ «Золотоніський бекон»плати за землі державної власності (господарські будівлі та двори) в загальній сумі 15 468,60 грн., а саме:

- за грудень 2006 року внаслідок безоплатного користування земельними ділянками площею 24,28 га в сумі 1219,97 грн.;

- за 2007 рік внаслідок безоплатного користування земельними ділянками площею 1,2 8 га в сумі 771,78 грн.;

- за 2007 рік внаслідок користування земельними ділянками площею 23,00 га за зниженим розміром орендної плати в сумі 13476,85 грн.;

П.5 Вжити заходів щодо повернення ТОВ «Золотоніський бекон»втрачених доходів місцевим бюджетом в сумі 2081,55 грн. внаслідок безоплатного користування землями житлової забудови площею 0,66 га (під будівлями та дворами бані, гуртожитку та дитячого садка) впродовж січня-жовтня 2010 року.

Як стверджує позивач товариством з обмеженою відповідальністю «Золотоніський бекон»відповідно до акту ревізії від 14.12.2010 № 03-22/99 було завдано місцевому бюджету Крупської сільської ради матеріальних збитків на загальну суму 17 550,15 грн.

Суд приходить до висновку, що позивач не довів у судовому засіданні поважності причин пропуску строку давності, а тому суд застосовує строк позовної давності щодо вимог про стягнення збитків у розмірі 15 468 грн. 60 коп.

Земельною ділянкою площею 0,66 га відповідач користується відповідно до рішення Крупської сільської ради № 6-16/VI від 26 травня 2011 р., а тому користування землею площею 0,66 га не є збитками позивача.

Питання щодо стягнення плати за землю площею 0,66 га у розмірі 2081 грн. 55 коп. позивач може вирішити шляхом пред'явлення позову у загальному порядку.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач не довів заявлених ним вимог і у позові необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку з дня складення повного тексту рішення.

СУДДЯ В.В.Єфіменко

Рішення складено та

підписано 25.10.2011.