Постанова від 02.06.2008 по справі 2-а-2119/2008

h

Справа № 2-а-2119/08

Категорія 65

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2008 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Літвина О.Т.

при секретарі - Васинчук О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Житомирського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Коростишівської районної санітарно-епідеміологічної станції та Державної екологічної інспекції в Житомирській області до Комунального підприємства "Коростишівський комунальник", третя особа Коростишівська міська рада про тимчасове припинення експлуатації міського полігону по захороненню твердих побутових відходів,-

ВСТАНОВИВ:

Житомирський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Коростишівської районної санітарно-епідеміологічної станції та Державної екологічної інспекції в Житомирській області звернувся до суду з вказаним позовом. Позовні вимоги мотивує тим, що відповідачем здійснюється експлуатація полігону (сміттєзвалища), що розташований по вул. Лісовій в м. Коростишів, з грубим порушенням природоохоронного та санітарного законодавства, з систематичним невиконанням приписів Коростишівської райСЕС щодо усунення порушень вимог законодавства, чим заподіюються збитки навколишньому природному середовищу та створюється небезпека для життя та здоров'я населення. Посилаючись на вимоги санітарного та природоохоронного законодавства України, просить заборонити тимчасову експлуатацію Коростишівського міського полігону твердих побутових відходів КП "Коростишівський комунальник" до усунення порушень вимог законодавства та заборонити відповідачу здійснювати захоронення відходів на міському полігону (сміттєзвалищі) до повного усунення порушень вимог законодавства та отримання письмового дозволу від позивачів на його відновлення.

У судовому засіданні прокурор та представник Коростишівської районної санітарно-епідеміологічної станції позов підтримали.

Представник відповідача позов не визнав.

Представник третьої особи Коростишівської міської ради до суду не прибув.

Заслухавши пояснення представників сторін, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з таких підстав.

Перевіркою проведеною міжрайонною природоохоронною прокуратурою в 2007 році було встановлено, що експлуатація відповідачем Коростишівського міського полігону твердих побутових відходів здійснюється з порушеннями природоохоронного та санітарного законодавства, що підтверджується відповідним приписом головного державного санітарного лікаря Коростишівського району.

Державна санітарно-епідеміологічна станція своєю постановою про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства №96 від 10.09.2007 року тимчасово заборонила функціонування міського полігону по захоронення твердих побутових відходів м. Коростишева. Основними підставами для тимчасової заборони зазначено, що функціонування полігону з порушенням санітарних норм, а саме: роботи на сміттєзвалищі виконуються з порушенням технології захоронення твердих побутових відходів, відсутній технологічний регламент заповнення робочих карт, не здійснюються заходи щодо знешкодження відходів, відходи звалюються по всій території, а також на прилягаючих ділянках лісу стихійно, поверхня робочої карти не обробляється дезрозчинами, не проводяться роботи по плануванню, трамбуванню та ізоляції відходів інертними матеріалами, здійснюється спалювання сміття, не облаштовано контрольно-пропускний пункт, не ведеться контроль за ввозом відходів на полігон. Територія полігону не огороджена та необмежена нагірною канавою, спостережні свердловини за станом підземних вод відсутні. Миття та дезінфекція спец автотранспорту не проводиться, дезбар"єр відсутній.

Відповідно до ст.22 Закону України „Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення”, у процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.

Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.

Відповідно до ст.51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

В порушення ст.ст. 10,15 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та наказу Мінбудархітектури України від 10.01.2006 р. №5 "Про затвердження санітарно-технічного паспорта полігону твердих побутових відходів" КП "Коростишівський комунальник" Коростишівської міської ради на міський полігон твердих побутових відходів не виготовлений проект будівництва, санітарно-технічний паспорт полігону, полігон не прийнятий в експлуатацію державною приймальною комісією та функціонує без погодження з державною санітарно-епідеміологічною службою, органами екології.

Роботи на полігоні проводяться з порушенням вимог ст.ст. 50,51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 17.32 Закону України "Про відходи", п.3 Правил з технічної експлуатації полігонів твердих відходів, затверджених наказом Мінбудархітектури України №121 від 05.04.2007 р. та Санітарних правил влаштування та утримання полігонів для твердих побутових відходів №2811-83 від 16.05.1983 р.

Земельна ділянка, де складуються відходи, використовується за відсутності правовстановлюючих документів на неї, що є порушенням ст.ст. 125.126 Земельного кодексу України.

Викладені обставини підтверджуються актами Коростишівської райСЕС щодо перевірки дотримання санітарного законодавства від 30.03.2005р., 21.04.2006р., 31.10.2006р., 13.04.2007р., 20.07.2007р., приписами Коростишівської райСЕС від 21.04.2006р. №270, 06.07.2006р. №549, 18.04.2007р. №442, 24.07.2007р. №752, протоколами Коростишівської райСЕС про порушення санітарних норм від 31.10.2006р., 20.07.2007р., постановами Коростишівської райСЕС про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства від 10.09.2007 р. №96, актом Управління з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області від 08.08.2007р., постановами головного державного санітарного лікаря Коростишівського району про накладення штрафу №75 від 03.05.2006 р., №286 від 07.11.2006 р., протоколом про порушення санітарних норм від 31.10.2006 р. та іншими матеріалами справи.

Встановлено, що Коростишівський міський полігон твердих побутових відходів функціонує на території Коростишівської міської ради і на даний час знаходиться в оперативному управлінні відповідача та експлуатація полігону по захороненню твердих побутових відходів по вул.Лісовій в м. Коростишеві здійснюється з порушеннями природоохоронного та санітарного законодавства.

При цьому, статтею 50 Конституції України кожній людині і громадянину гарантується право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.

Статтею 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що одним із основних принципів охорони навколишнього природного середовища є гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров'я людей.

Відповідно до ч.8 ст. 3 цього ж Закону державній охороні від негативного впливу несприятливої екологічної обстановки підлягають також здоров'я і життя людей.

У судовому засіданні встановлено, що відповідачем, так і місцевими органами влади, а саме Коростишівською міською радою, вживаються можливі заходи щодо забезпечення належної експлуатації міського полігону.

Зокрема, виготовлена проектно-кошторисна документація на нове сміттєзвалище в районі с. Бобрик Коростишівського району, санітарно-технічний паспорт полігону твердих побутових відходів м. Коростишів та на його будівництво в 2008 році передбачено державне фінансування в розмірі 2 мільйонів гривень. Рішенням сесії Коростишівської міської ради від 20.12.2005 року надано дозвіл КП "Коростишівська комунальна служба" на тимчасове використання існуючого сміттєзвалища в районі вул. Лісової м. Коростишева до відкриття нового сміттєзвалища. Рішенням Коростишівської міської ради від 12.03.2008 року надано погодження відповідачу на тимчасове використання існуючого сміттєзвалища для складування твердих побутових відходів, терміном на один рік.

Порядком обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженим постановою Верховної Ради України №2751 від 29.10.1992 року, визначено, що діяльність підприємств, інших об'єктів обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки. Не допускається тимчасова заборона (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, якщо це може призвести до виникнення аварійної ситуації.

В зв'язку з відсутністю іншого нового полігону по захороненню твердих побутових відходів в м. Коростишеві, що не заперечується сторонами у справі, а полігон, який експлуатується на даний час, є єдиним місцем видалення та захоронення відходів, суд приходить до висновку, що тимчасова заборона експлуатації Коростишівського міського полігону твердих побутових відходів з врахуванням порушень, які мають місце на даний час, так і заходами, які вживаються відповідачем та третьою особою по їх усуненню призведе до більш негативних наслідків для навколишнього природного середовища та санітарно-епідеміологічного благополуччя населення м. Коростишів і прилеглих до нього населених пунктів, ніж його функціонування за наявності виявлених порушень, оскільки це призведе до припинення вивозу відходів з м. Коростишева. В той же час постійний належний контроль за функціонуванням та усуненням порушень природоохоронного та санітарного законодавства при експлуатації полігону з боку відповідних органів , в тому числі і позивачів та третьої особи, зможе попередити в даному випадку настання надзвичайних, негативних наслідків.

Враховуючи викладене, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись Конституцією України, Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про відходи", Порядком обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженим постановою Верховної Ради України №2751 від 29.10.1992 року, ст.ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Житомирського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Коростишівської районної санітарно-епідеміологічної станції та Державної екологічної інспекції в Житомирській області до Комунального підприємства "Коростишівський комунальник", третя особа Коростишівська міська рада про тимчасове припинення експлуатації міського полігону по захороненню твердих побутових відходів відмовити.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: О.Т. Літвин