а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: vin.adminsud@meta.ua
11 червня 2008 р. Справа № 2-а-706/08
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Сауляка Юрія Васильовича,
При секретарі судового засідання: Кащук С.В.
За участю представників сторін:
позивача : Бондаренко В.М.
відповідача : Гущі Я.В.
розглянувши матеріали справи
за позовом: прокурора Барського району Вінницької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Барському районі
до: СТОВ "Нива"
про: стягнення заборгованості
до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора Барського району Вінницької області в інтересах Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Нива” про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 19643,16 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що СТОВ „Нива” своєчасно не сплачувало страхові внески, у зв'язку з чим до товариства згідно із Рішенням №77 від 4 березня 2008 року про застосування фінансових санкцій та нарухавання пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня в загальній сумі 19643,16 грн.
Оскільки, досудові заходи щодо стягнення заборгованості з відповідача не дали результатів, Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області було змушено звернутися до суд з позовом.
У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в позові, просив суд стягнути з відповідача борг в сумі 2994,1 грн.
Натомість, представник відповідача під час судового розгляду справи позов не визнала, суду пояснила, що Рішення № 77 від 4 березня 2008 року про застосування фінансових санкцій та нарухавання пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, винесене з порушенням п.9.3.2 ч.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року №64/8663.
Заслухавши пояснення учасників процесу, оцінивши та дослідивши надані суду докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом у справі встановлено наступне.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи у відповідача згідно із поданих Пенсійним фондом доказів існує заборгованість зі сплати штрафних санкцій та пені на загальну суму 19643,16 грн.
Вищевказана штрафна санкція та пеня на загальну суму 19643,16 грн. рахується за СТОВ “Нива”у відповідності до Рішення № 77 від 4 березня 2008 року про застосування фінансових санкцій та нарухавання пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, винесеного Управлінням Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області.
Згідно ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників
Згідно ч. 10 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно - правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Ч.9. ст.106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачає, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції, зокрема, п. 2 ч. 9 ст. 106 вище згаданого Закону передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно ч. 13. ст. 106 Закону №1058-IV про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Тобто, при нарахуванні фінансових санкцій, пені Управління Пенсійного фонду має зазначити в рішенні суму зобов'язання, виявити базові і календарні періоди за які нараховуються фінансові санкції; конкретні процентні ставки, і конкретну кількість днів прострочення оплати, та надіслати рішення протягом трьох робочих днів із дня їх винесення страхувальнику.
Крім того, відповідно до пп. 9.2. “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року №64/8663, фінансові санкції, зазначені у підпунктах 9.3.2.-9.3.7 пункту 9.3 Інструкції, застосовуються органами Пенсійного фонду України до страхувальників, визначених пунктами 2.1.1-2.1.5 пункту 2.1 згаданої Інструкції.
П. 9.3.2. Інструкції визначає, що рішення про застосування штрафів, зазначених у даному підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.
Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
В порушення вище зазначених правових норм у Рішенні № 77 про застосування фінансових санкцій та нарухавання пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, винесеного 4 березня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області не виявлені базові (конкретну кількість днів) та календарні періоди, за які нараховуються фінансові санкції та не встановлена конкретна процентна ставка, що застосовується для розрахунку фінансової санкції в даному базовому періоді.
Крім того, у порушення вищенаведених норм матеріального права, Управління Пенсійного фонду у вказаному Рішенні неправомірно застосувало одночасно всі три процентні ставки (10%, 20%,50%) за затримку сплати страхових внесків від 1 дня і більше 90 днів, що підтверджується розрахунками фінансової санкцій та пені в матеріалах адміністративної справи. Позивач при винесенні Рішення не розмежовував затримку сплати страхових внесків як то передбачив законодавець до 30 календарних днів, до 90 календарних днів і більше 90 календарних днів, що є грубим порушенням норм чинного законодавства.
З огляду на вищевикладені норми права та обставини справи, суд не може прийняти до уваги Рішення №77 від 4 березня 2008 року про застосування фінансових санкцій як підставу для стягнення заборгованості з відповідача, оскільки воно було прийняте із грубим порушенням чинного законодавства і є неправомірним.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відсутні всі правові підстави для задоволення позову, а тому в позові слід відмовити.
Ч. 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Ст. 86 вище згаданого Кодексу передбачено те, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, -
У задоволенні в позові Управлінню Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області до товариства з обмеженою відповідальністю „Нива” про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 19643,16 грн. відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 13.06.08
Суддя (підпис) Сауляк Юрій Васильович
з оригіналом згідно
Суддя
Секретар станом на 20.06.2008 рік постанова не набрала законної сили