"23" вересня 2011 р. м. Київ К-49892/09
колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді: Юрченка В.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Гаманка О.І., Кобилянського М.Г., Стародуба О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку касаційного письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області про зобов'язання перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за касаційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2009 року,
У грудні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що є матір'ю малолітньої дитини, застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області проводило нарахування та виплату вказаної допомоги в меншому розмірі, тому позивач просила зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити недоплачену суму допомоги за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1896,52 грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2009 року позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року на підставі положень статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та статті 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік».
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2009 року апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області залишено без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2009 року -без змін, уточнивши її резолютивну частину щодо виплати позивачу недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням виплачених сум.
Вказуючи на допущені, на думку управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області, судами неповне з'ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм чинного матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши у межах касаційної скарги за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Під час розгляду справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої дитини, тому має право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з пунктом 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»було зупинено на 2007 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України, пункт 14 статті 71 «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач був зобов'язаний нараховувати та сплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому статтею 15 та пунктом 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Оскаржувані судові рішення постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги висновки, викладені в судових рішеннях, не спростовуються, підстави для їх скасування відсутні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні касаційної скарги.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області залишити без задоволення, а ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2009 року та змінену постанову Волинського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2009 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий Юрченко В.В.
Судді Амєлін С.Є.
Гаманко О.І.
Кобилянський М.Г.
Стародуб О.П.
Суддя В.В. Юрченко