01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
18.10.2011 № 49/94-б
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Сотнікова С.В.
суддів:
за участю секретаря Карпюк О.С.
представників:
від заявника - ОСОБА_1 (дов. від 26.05.2010),
від боржника -не з'явився,
від ліквідатора - Загородній С.В. - арбітражний керуючий,
від державної податкової інспекції - не з'явився,
розглянувши у апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
на постанову Господарського суду міста Києва від 22.08.2011
у справі № 49/94-б (суддя Митрохіна А.В.)
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Ніка-Газ”
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбудсервіс 2008”
про банкрутство
Товариство з обмеженою відповідальністю “Ніка-Газ” звернулось до Господарського суду м. Києва із заявою про порушення справи про банкрутство боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбудсервіс 2008” у зв'язку з неспроможністю виконати грошові зобов'язання щодо сплати боргу в розмірі 13939003,93 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.10.2010 порушено провадження у справі № 49/94-б про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбудсервіс 2008”.
Ухвалою підготовчого засідання Господарського суду міста Києва від 01.11.2010 визнано розмір вимог ініціюючого кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю “Ніка-Газ” на суму 13 939 003,93 грн., розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Загороднього Сергія Васильовича.
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудсервіс 2008» опубліковано у газеті «Голос України» від 12.11.2010 № 213 (4963).
Ухвалою попереднього засідання Господарського суду міста Києва від 26.01.2011 затверджено реєстр вимог кредиторів на загальну суму 13 940 109,14 грн.
Постановою Господарського суду м. Києва від 04.04.2011 визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю “Укрбудсервіс 2008”, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Загороднього Сергія Васильовича.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.08.2011 затверджено звіт ліквідатора; затверджено ліквідаційний баланс станом на 10.08.2011; ліквідовано банкрута - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбудсервіс 2008» як юридичну особу в зв'язку з банкрутством; провадження у справі № 49/94-б припинено; дію мораторію припинено.
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою від 22.08.2011, Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати ухвалу суду першої інстанції, а справу направити на новий розгляд з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України, ст.ст. 6, 7, 14, 23, 32, 40
В обґрунтування своїх вимог, скаржник послався на те, що заявником не було доведено неплатоспроможність боржника, зокрема не подано доказів відсутності коштів на рахунках або інших активів. На підтвердження своїх доводів податкова інспекція послалась на те, що ТОВ “Укрбудсервіс 2008” подавало звітність до ДПІ у Печерському районі м. Києва за 2008, 2009 та 2010 рік, що свідчить про ведення товариством фінансово-господарської діяльності зі значними оборотними коштами. Зокрема, згідно поданих до ДПІ у Печерському районі м. Києва податкових декларацій ТОВ “Укрбудсервіс 2008” звітувало в 2008, 2009, І півріччя 2010 роках, за 2008 рік підприємством в звіті відображено валовий дохід 25874592 грн. та валові витрати 25786685 грн., за 2009 рік підприємством в звіті відображено валовий дохід 439 722 737 грн. та валові витрати 418 515 136 грн., за І півріччя 2010 рік підприємством в звіті відображено валовий дохід 128 626 771 грн. та валові витрати 128 290 143 грн., тобто протягом своєї діяльності підприємство до ДПІ звітувало вчасно, що свідчить про ведення товариством фінансово-господарської діяльності зі значними оборотними коштами. Крім того, скаржник послався на ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України, якою передбачена обов'язкова перевірка органом державної податкової служби достовірність та повнота ліквідаційного балансу суб'єкта господарювання.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 30.09.2011 прийнято до провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва.
Ліквідатор надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити оскаржувану ухвалу суду першої інстанції без змін.
Представник державної податкової інспекції в судове засідання не з'явився, про час та місце засідання суду був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Колегія суддів, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників ініціюючого кредитора та ліквідатора, вважає, що скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Провадження у справах про банкрутство регулюється Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14 травня 1992 р. № 2343-XII (далі - Закон про банкрутство), Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ст. 22 Закону про банкрутство у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців. Господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців, якщо інше не передбачено цим Законом.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону про банкрутство опублікування відомостей про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури здійснюється ліквідатором у офіційних друкованих органах за рахунок банкрута у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом.
Оголошення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури надруковано в газеті “Голос України” № 68(5068) від 14.04.2011.
Статтею 24 Закону про банкрутство передбачено, що у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, передбаченому для призначення керуючого санацією. Господарський суд має право призначити ліквідатором особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна або (та) керуючого санацією боржника.
Постановою від 04.04.2011 господарський суд призначив ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Загороднього Сергія Васильовича, який має ліцензію, видана Державним департаментом з питань банкрутства НОМЕР_1 від 30.07.2007р. згідно рішення № 216-50-17/2044 від 17.07.2007р.
З дня свого призначення ліквідатор здійснює повноваження, встановлені статтею 25 Закону про банкрутство.
Згідно ст. 32 Закону про банкрутство після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються:
показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації);
відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу;
копії договорів купівлі-продажу та акти приймання - передачі майна;
реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів;
документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
15.08.2011 ліквідатор подав господарському суду звіт ліквідатора банкрута у справі № 49/94-б, ліквідаційний баланс банкрута та реєстр вимог кредиторів станом на 10.08.2011 з даними про розмір погашених вимог кредиторів.
В процесі ліквідаційної процедури ліквідатором боржника були надіслані запити до державних органів з метою виявлення та з'ясування наявності майна та майнових активів, що належать банкруту, для підтвердження відомостей про розрахункові рахунки, в т.ч. рахунки в цінних паперах, відомостей про наявних кредиторів банкрута.
З наданих ліквідатором матеріалів вбачається, що кредиторські вимоги банкрута частково погашені, зокрема вимоги ТОВ “Ніка-Газ” на суму 2022036,59 грн., вимоги ОСОБА_2 на суму 1105,21 грн.
Майна боржника для погашення решти кредиторських вимог ліквідатором не виявлено.
Частинами 2, 5 статті 32 Закону про банкрутство передбачено, якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 40 господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт ліквідатора в порядку, передбаченому статтею 32 цього Закону.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для припинення провадження у справі про банкрутство, оскільки вимоги ініціюючого кредитора не задоволені в зв'язку з тим, що ліквідатором не виявлено активів банкрута, що підлягають включенню до ліквідаційної маси, у зв'язку з чим погашення вимог кредитора не відбулося у повному обсязі.
Щодо доводів скаржника, викладених у апеляційній скарзі, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Відповідно до ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Згідно підпункту 78.1.7 пункту 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, коли розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Враховуючи, що провадження у даній справі порушено ухвалою Господарського суду міста Києва 04.10.2011, а постанову про визнання боржника банкрутом прийнято 04.04.2011, органи податкової інспекції не позбавлені права провести позапланову документальну перевірку боржника у зв'язку з порушенням провадження у справі про його банкрутство. Необхідно зазначити, що Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва була обізнана про провадження у справі про банкрутство № 49/94-б, оскільки всі процесуальні документи надсилались на адресу інспекції. Також ліквідатор звертався до податкової інспекції з запитом від 05.05.2011 про отримання інформації щодо ТОВ “Укрбудсервіс 2008”, на який отримано відповідь № 2932/3/24-112 від 23.05.2011.
Крім того, ліквідатором в додаток до відзиву на апеляційну скаргу надано листи ДПІ у Печерському районі м. Києва зі змісту яких вбачається, що 01.06.2011 було проведено невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрбудсервіс 2008”, за результатами якої складено акт № 608/23-9/36086584.
Будь-яких доказів на підтвердження встановлення порушень податкового законодавства у господарській діяльності банкрута, які б призвели до порушення інтересів держави в частині несплати податків та інших обов'язкових платежів до державного бюджету, податковою інспекцією не надано.
Помилковими визнаються посилання скаржника в апеляційній скарзі на ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України, якою передбачена обов'язкова перевірка органом державної податкової служби достовірності та повноти ліквідаційного балансу суб'єкта господарювання, оскільки зазначена норма матеріального закону застосовується при ліквідації суб'єкта господарювання в загальному порядку, в той час як ТОВ “Укрбудсервіс 2008” було ліквідовано в порядку банкрутства згідно норм Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” і перевірка ліквідаційного балансу банкрута покладена на господарський суд.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Скаржником не надано беззаперечних доказів на підтвердження тих доводів, на які він посилається в апеляційній скарзі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що ухвала Господарського суду міста Києва від 22.08.2011 у даній справі відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи, прийнята з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстав для її скасування або зміни не вбачається.
Керуючись ст.ст. 99, 101 - 103, 105, 106 ГПК України Київський апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва залишити без задоволення, а ухвалу Господарського суду міста Києва від 22.08.2011 у справі № 49/94-б - без змін.
Матеріали справи № 49/94-б повернути Господарському суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді