Кіровоградської області
"15" листопада 2011 р.Справа № 5013/1706/11
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №5013/1706/11
за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37
до відповідача: державного підприємства "Заваллівське управління комунального господарства", Кіровоградська область, Гайворонський район, смт. Завалля, вул. Жовтнева, 4
про стягнення 26131,88 грн.,
Представники сторін:
від позивача - участі не брали;
від відповідача - участі не брали;
від прокуратури - участі не брали.
В судових засіданнях 11.10.2011р. та 08.11.2011р. оголошувались перерви відповідно до 10:00 год. 08.11.2011р. та до 12:00 год. 15.11.2011р. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з державного підприємства "Заваллівське управління комунального господарства" - 26131,88 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання підземних вод, з покладенням на відповідача судових витрат.
Позивач у своїх поясненнях заявлені прокурором позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач відзив на позов не надав, але присутні в судовому засіданні 08.11.2011р. представники відповідача позов визнали повністю та подали заяву про розстрочку виконання рішення суду на три роки зі сплатою боргу в сумі 26131,88 грн. щомісячно рівними частинами по 725,89 грн.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
За приписами ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст. 16 Конституції України).
Відповідно до ст. ст. 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Водним кодексом України передбачено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ екологічного розвитку і соціального добробуту.
Стаття 109 Водного кодексу України передбачає, що спори з питань використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів розглядаються державними органами охорони навколишнього природного середовища, водного господарства, геології, місцевими Радами, судом або третейським судом у порядку, встановленому законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають, зокрема, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).
Пунктами "б", "з" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях, зокрема, належить: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки; подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
В силу вимог ст. 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України.
Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.02.2007 року № 55 (а.с. 40-47).
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Як вбачається з матеріалів справи, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області у присутності директора ОСОБА_1 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства державного підприємства "Заваллівське управління комунального господарства".
В ході перевірки встановлено, що підприємство має власний водозабір, а саме: 9 свердловин, на березі р. Південний Буг - свердловини №1-5 глибиною 57-100 м., продуктивністю 16-29 м.куб., свердловини №6-9 - резервні. Підприємством представлено дозвіл на спеціальне водокористування від 15.08.2008р. №10154 А/Кір з терміном дії до 04.06.2011р. Облік забраної води ведеться по продуктивності та часу роботи насосів по формі ПОД-11, ПОД-12.
За результатами перевірки складено акт №07-272 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28.07.2011р. (а.с. 10-15), з яким ознайомлений директор державного підприємства "Заваллівське управління комунального господарства" ОСОБА_1 та отриманий останнім, про що свідчить відмітка на акті.
За результатами перевірки 28.07.2011р. внесено припис №253 (а.с.16-17), яким відповідача зобов'язано усунути встановлені перевіркою недоліки, зокрема: оформити дозвіл на спеціальне водокористування з документами ГДС; вести достовірно та в повному обсязі журнал обліку забраної води та скиди за типовою формою ПОД-11, 12, 13.
28.07.2011р. відносно директора державного підприємства "Заваллівське управління комунального господарства" ОСОБА_1 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області Гладченко О.А. складено протокол №013893 про адміністративне правопорушення за фактом здійснення водокористування без спеціального дозволу та недостовірного обліку забраної води, що є порушенням ст. ст. 44, 48 Водного кодексу України (а.с. 18 - 19).
Постановою Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області на основі протоколу №013893 від 28.07.2011р. гр. ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 102,00 грн. (а.с. 20-21).
Згідно платіжного доручення №583 від 04.08.2011р. гр. ОСОБА_1 штраф сплатив на рахунок Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області в повному обсязі. (а.с. 22).
23.08.2011р. інспектором Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області Гладченко О.А. проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства державним підприємством "Заваллівське управління комунального господарства", за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.08.2011р. (а.с. 23-25).
Перевіркою встановлено, що підприємством здійснюється забір води без спеціального дозволу на спецводокористування. Термін дозволу закінчився 04.06.2011р. На даний час дозвіл на спецводокористування відсутній. При перевірці також встановлено, що з 09.08.2011р. по 22.08.2011р. було забрано вод із артезіанської свердловини без відповідного дозволу на спецводокористування в кількості 524 м.куб.
Згідно довідки державного підприємства "Заваллівське управління комунального господарства" останнім за період з 09.08.2011р. по 22.08.2011р. для потреб населення смт. Завалля без дозволу на спецводокористування видобуто підземних прісних вод в обсязі 524 м. кубічних (а.с. 26).
В силу вимог ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Стаття 49 Водного кодексу України передбачає поняття спеціального водокористування. Так, згідно частини 1 цієї статті спеціальним водокористуванням є забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Пунктом 9 частини 1 статті 44 Водного кодексу України передбачено обов'язок водокористувача здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Як визначено п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного господарства несуть особи, винні у: недотриманні умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно приписів статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (надалі - Методика).
На підставі матеріалів перевірки та Методики, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області відділу екологічного контролю водних ресурсів, атмосферного повітря та поводження з відходами здійснено розрахунок заподіяних відповідачем збитків в результаті самовільного використання підземної води. Згідно вказаного розрахунку розмір збитків становить 26131,88 грн. (а.с. 27).
Доказів відшкодування завданої шкоди відповідач суду не надав.
З огляду на викладені обставини, господарський суд вважає позов прокурора обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідач у заяві від 08.11.2011р. просить розстрочити виконання рішення суду про стягнення з останього шкоди в сумі 26131,88 грн. на три роки (36 місяців) - по 725,89 грн. щомісячно.
Обгрунтовуючи заяву про розстрочку відповідач посилається на тяжке фінансове становище підприємства та його збитковість, що підтверджує фінансовим звітом підприємства за 2010 рік та за перше півріччя 2011 року.
Інші учасники судового процесу не заперечили проти розстрочення виконання судового рішення.
Пунктом 6 статті 83 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд, приймаючи рішення, має право, зокрема, відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Господарський суд, вирішуючи питання про розстрочку виконання рішення, враховує майнові інтереси сторін, ступінь вини боржника у виникненні спору, вжиття боржником реальних заходів до виконання рішення та чи є виняткові обставини справи.
Господарським судом також враховується той факт, що недостатня кількість активів (надходжень від господарської діяльності), тяжке фінансове становище не дає можливості відповідачу виконати негайно рішення господарського суду.
На підставі викладеного, господарський суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення, виходячи із інтересів обох сторін, на 3 роки із щомісячною сплатою платежів у розмірі 725,88 грн. в період з 01.12.2011р. по 01.11.2014р. та зі сплатою в листопаді 2014 р. платежу в розмірі 726,08 грн.
Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства "Заваллівське управління комунального господарства" (Кіровоградська область, Гайворонський район, смт. Завалля, вул. Жовтнева, 4, ідентифікаційний код 31143622) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 34894892) на р/р №33110331700093 в ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23679744, код бюджетної класифікації 24062100 - 26131,88 грн. шкоди, розстрочивши виконання рішення в цій частині на три роки із щомісячною сплатою платежів у розмірі 725,88 грн. в період з 01.12.2011р. по 01.11.2014р. та зі сплатою в листопаді 2014 р. платежу в розмірі 726,08 грн.
Стягнути з державного підприємства "Заваллівське управління комунального господарства" (Кіровоградська область, Гайворонський район, смт. Завалля, вул. Жовтнева, 4, ідентифікаційний код 31143622) в дохід державного бюджету України (отримувач коштів - Управління державного казначейства України у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, р/р № 31115095700002, МФО 823016, код 24145329, код бюджетної класифікації 22090200) - державне мито в сумі 261,32 грн.
Стягнути з державного підприємства "Заваллівське управління комунального господарства" (Кіровоградська область, Гайворонський район, смт. Завалля, вул. Жовтнева, 4, ідентифікаційний код 31143622) в дохід державного бюджету України (отримувач коштів - Управління державного казначейства України у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, р/р №31214264700002, МФО 823016, код 24145329, код бюджетної класифікації 2205003) - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його оголошення до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя О.Б. Шевчук
< Текст >