ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 34/19731.10.11
За позовом Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація"
до Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
про відновлення становища, яке існувало до порушення прав та інтересів
по договору №153-8630-9 від 01.09.1999 р.,
Суддя Сташків Р.Б.
Представники сторін:
від позивача -ОСОБА_1 (довіреність №155/1/23-2626 від 20.06.2011);
від відповідача -ОСОБА_2 (довіреність №До7/2011/09/02-1 від 02.09.2011).
У жовтні 2011 року Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація" (далі -позивач) звернулось до Господарського суду м. Києва із позовом до Публічного акціонерного товариства "Київенерго" (далі -відповідач) про відновлення становища, яке існувало до порушення прав та інтересів по договору №153-8630-9 від 01.09.1999 (далі -Договір) шляхом здійснення перерахунку вартості теплової енергії, спожитої позивачем протягом грудня 2008 року -лютого 2009 року за договором №153-8630-9 від 01.09.1999 на підставі тарифів згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації №86 від 31.01.2007 “Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетним установам і організаціям, іншим споживачам” в редакції розпорядження Київської міської державної адміністрації №715 від 18.06.2007.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 11.10.2011 було порушено провадження справі №34/197 та призначено розгляд справи на 31.10.2011.
У ході проведення судового засідання відповідач надав відзив на позовну заяву, в порядку ст. 59 ГПК України, в якому зазначив, що вважає позовні вимоги необґрунтованими безпідставними та такими, що суперечать чинному законодавству України, з огляду на наступне:
- відповідачем були застосовані тарифи на теплову енергію, які встановлені розпорядженнями від 27.11.2008 №1662, від 25.12.2008 №1780/1, від 05.02.2009 №128, від 02.03.2009 №230 в рамках їх правової дії;
- відповідно до абзацу 8 статті 118 Конституції України рішення голів місцевих державних адміністрації, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня;
- розпорядження щодо встановлення тарифів на теплову енергію видані не головою КМДА, а головою виконавчого органу Київської міської ради, який відповідно до ч. 2 ст. 2, 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»відноситься до структури органів місцевого самоврядування. Таким чином, вищезазначені розпорядження втратили чинність з підстав прийняття нових розпоряджень тим органом (тобто виконавчим органом Київської міської ради), який видав попереднє.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
1 вересня 1999 року між Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" та Публічним акціонерним товариством "Київенерго" укладено договір №153-8630-9 від 01.09.1999 на постачання теплової енергії у гарячій воді, за умовами якого позивач зобов'язався постачати теплову енергію у вигляді гарячої води на потреби: опалення та вентиляцію -в період опалювального сезону; гарячого водопостачання - протягом року; в кількості та в обсягах згідно з додатком №1 до цього договору (п 2.2.1 Договору), а відповідач зобов'язався додержуватися кількості споживання теплової енергії по кожному параметру в обсягах, які визначені у Додатку №1 до Договору, не допускаючи їх перевищення, та своєчасно сплачувати вартість спожитої теплової енергії. (п. 2.3.1 Договору).
Згідно з пунктом 2.1. Договору при виконанні умов цього договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися тарифами, затвердженими Київською міською держадміністрацією, Положенням про Держенергоспоживнагляд, Правилами користування тепловою енергією, Правилами технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж, нормативними актами з питань користування та взаєморозрахунків за енергоносії, чинним законодавством України.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України “Про теплопостачання” тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування, крім теплової енергії, що виробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями за методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Як вбачається з матеріалів справи, протягом грудня 2008 року -лютого 2009 року на підставі вищевказаного договору відповідач здійснював постачання теплової енергії позивачу. Плату за поставлену в цей період теплову енергію відповідач визначав на підставі тарифів, встановлених розпорядженнями Київської міської державної адміністрації №1662, №1663 від 27 листопада 2008 року, №1780/1 від 25 грудня 2008 року, №127, №128 від 5 лютого 2009 року.
Згідно з Указами Президента України №1199/2008 від 24 грудня 2008 року, №65/2009 від 3 лютого 2009 року, №76/2009 від 9 лютого 2009 року, зазначені розпорядження Київської міської державної адміністрації були скасовані як такі, що суперечать Конституції та Законам України.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з наведеного, у сторін у справі відсутній обов'язок виконувати рішення про встановлення тарифів на теплову енергію, які суперечать Конституції та Законам України, з часу прийняття цих рішень. Нарахування ж відповідачем оплати за теплову енергію на підставі тарифів, встановлених цими рішеннями, примушує позивача робити те, що не передбачено законодавством.
Така ж сама позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України №42/380 від 03.02.2010.
До 1 грудня 2008 року тарифи на теплову енергію, що виробляються відповідачем, були затверджені розпорядженням Київської міської державної адміністрації №86 від 31 січня 2007 року в редакції розпорядження №715 від 18 червня 2007 року.
Розпорядження Київської міської державної адміністрації №1662 від 27 листопада 2008 року про втрату чинності розпорядження №86 від 31 січня 2007 року скасоване.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації №230 від 2 березня 2009 року з 10 лютого 2009 року поновлено у дії розпорядження №86 від 31 січня 2007 року в редакції розпорядження №715 від 18 червня 2007 року.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про необхідність здійснення нарахування йому плати за теплову енергію, спожиту протягом грудня 2008 року - лютого 2009 року за тарифами згідно розпорядження Київської міської державної адміністрації №86 від 31 січня 2007 року в редакції розпорядження №715 від 18 червня 2007 року.
З огляду на викладене, позовні вимоги Комунального підприємства “Київжитлоспецексплуатація” обґрунтовані, і тому підлягають задоволенню.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство “Київенерго” (01001, м. Київ, пл. І.Франка, 5, код 00131305) відновити становище, яке існувало до порушення прав та інтересів Комунального підприємства “Київжитлоспецексплуатація” (01034, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 51-А, код 03366500) шляхом здійснення перерахунку вартості теплової енергії, спожитої Комунальним підприємством “Київжитлоспецексплуатація” (01034, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 51-А, код 03366500) протягом грудня 2008 року - лютого 2009 року за договором №153-8630-9 від 01.09.1999, на підставі тарифів згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації №86 від 31.01.2007 “Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетним установам і організаціям, іншим споживачам” в редакції розпорядження Київської міської державної адміністрації №715 від 18.06.2007.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Київенерго” (01001, м. Київ, пл. І. Франка, 5, код 00131305) на користь Комунального підприємства “Київжитлоспецексплуатація” (01034, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 51-А, код 03366500) 85 (вісімдесят п'ять) грн. витрат по оплаті державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 ГПК України.
Суддя Р.Б. Сташків