ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 7/619-41/431-64/22518.10.11
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Київводоканал»,
до відповідача-1: Київської міської державної адміністрації,
до відповідача-2: Головне управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про стягнення заборгованості 14 018 422,22 грн.,
Суддя Зеленіна Н.І.,
при секретарі судового засідання Наумкіній П.В.,
від позивача: ОСОБА_1, дов. № 338 від 30.09.2011 року,
від відповідача-1: не з'явився,
від відповідача-2: не з'явився,
Суть спору:
14.09.2009 року Публічне акціонерне товариство «Київводоканал»(далі -позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Київської міської державної адміністрації (далі - відповідач-1) та Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі -відповідач-2) про стягнення заборгованості 14 018 422,22 грн. (згідно із заявою про уточнення позовних вимог від 05.11.2010 року).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 712 визначено надання з 01.06.2009 до 31.12.2009 щомісячної адресної безготівкової допомоги (далі - допомога) окремим категоріям соціально незахищених верств населення м. Києва, що визначена як відсоток від тарифів, які діють з 01.06.2009, а саме 51 % від тарифу з водопостачання та водовідведення холодної та гарячої води та 28,7 % від тарифу з гарячого водопостачання. Плату за комунальні послуги для соціально незахищених верств населення м. Києва визначено як різницю між нарахуваннями за комунальні послуги за тарифами, які діють з 01.06.2009, та адресної безготівкової допомоги.
Постановою Вищого господарського суду України від 26 липня 2011 року постанову Київського апеляційного господарського суду від 16 травня 2011 року та рішення господарського суду міста Києва від 07 лютого 2011 року скасовано, справу №7/619-41/431 передано на новий розгляд до господарського суду міста Києва.
02.08.2011 року, згідно із протоколом автоматизованого розподілу справ у Господарському суді міста Києва справу передано на новий розгляд судді Зеленіній Н.І.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.08.2011 року справу № 7/619-41/431 прийнято до провадження суддею Зеленіною Н.І. та присвоєно їй номер 7/619-41/431-64/225, розгляд справи призначено на 02.09.2011 року.
Ухвалою суду від 02.09.2011 року розгляд справи було відкладено на 27.09.2011 року у зв'язку із неявкою в судове засідання представника відповідача.
У судовому засіданні 27.09.2011 року судом було оголошено перерву до 18.10.2011 року в порядку ст. 77 ГПК України.
У судовому засіданні 18.10.2011 року представник позивача позов підтримав та просив суд про його задоволення.
У судове засідання 18.10.2011 року представник відповідача-1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином.
У судове засідання 18.10.2011 року представник відповідача-2 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином.
У судовому засіданні 18.10.2011 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.
25.06.2009 року Виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) видано Розпорядження № 712 «Про надання щомісячної адресної безготівкової допомоги окремим категоріям соціально незахищених верств населення м. Києва в зв'язку з поетапним приведенням тарифів на комунальні послуги до економічно обґрунтованих витрат»(надалі - Розпорядження № 712).
Розпорядженням № 712 визначено надання з 01.06.2009 до 31.12.2009 щомісячної адресної безготівкової допомоги (далі - допомога) окремим категоріям соціально незахищених верств населення м. Києва, що визначена як відсоток від тарифів, які діють з 01.06.2009, а саме 51 % від тарифу з водопостачання та водовідведення холодної та гарячої води та 28,7 % від тарифу з гарячого водопостачання. Плату за комунальні послуги для соціально незахищених верств населення м. Києва визначено як різницю між нарахуваннями за комунальні послуги за тарифами, які діють з 01.06.2009, та адресної безготівкової допомоги.
У відповідності до п.8 Розпорядження № 712 надання адресної допомоги здійснюється в межах загальних асигнувань, передбачених Головному управлінню соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в бюджеті м. Києва на 2009 рік.
Позивач є єдиним в м. Києві підприємством питного водопостачання, яке відповідно до ст. 1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»надає споживачам послуги з централізованого питного водопостачання за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.
Відповідно п. 9.1 Розпорядженням № 712 розмір допомоги визначається як різниця між розміром плати за комунальні послуги (тепло-, водопостачання та водовідведення) за тарифами, які діють з 01.06.2009, з урахуванням пільг, субсидій та компенсацій та розміром плати за комунальні послуги (тепло-, водопостачання та водовідведення) за тарифами, що діяли до 01.06.2009, з урахуванням пільг, субсидій та компенсацій. Розмір допомоги розраховується на підставі довідок, а у період з 01.06.2009 до 01.09.2009 розраховується на підставі довідок для отримання допомоги або списків, наданих управліннями праці та соціального захисту населення районних у місті Києві державних адміністрацій.
Згідно даних районних управлінь праці та соціального захисту населення м. Києва, сума нарахувань щомісячної адресної безготівкової допомоги окремим категоріям соціально незахищених верств населення м. Києва за період з 01.06.2009 по 31.12.2009 за надані послуги з холодного водопостачання та водовідведення складає 14 018 422,22 грн.
Таким чином Позивачем, при розгляді справи №7/619-41/431-64/225, було повно доведено та документально підтверджено суму заборгованості Відповідачів у розмірі 14 018 422,22 грн.
Згідно п. 16 Рішення Київської міської ради від 08.10.2009 року № 323/2392 отримані суми коштів Головне управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) перераховує у п'ятиденний термін постачальникам відповідних послуг, а суми коштів, що передбачені для відшкодування витрат по квартирній платі, - управлінням праці та соціального захисту населення для подальшого проведення ними розрахунків з житловими організаціями всіх форм власності.
Таким чином обов'язок перераховувати кошти постачальникам відповідних послуг покладено на Головне управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (Відповідач-2).
Господарським судом міста Києва не беруться до уваги посилання відповідачів на те, що в бюджеті м. Києва на 2009 рік кошти на відшкодування щомісячної адресної безготівкової допомоги, відповідно до розпорядження від 25.06.2009 № 712, не були передбачені та бюджетні асигнування не надходили до Головного управління, оскільки Головне фінансове управління виконавчого органу київської міської ради (КМДА) в листі від 24.07.2009 №048-3-3-04/8904 визнало заборгованість по компенсаціям та зазначило, що в міському бюджеті м. Києва на 2009 рік враховані видатки на надання часткових компенсацій населенню на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 15 000 000,00 грн. (Лист від 24.07.2009 №048-3-3-04/8904 наявний в матеріалах справи).
Також Господарський суд міста Києва не погоджується з твердженням відповідачів про те, що заборгованість, яка виникла внаслідок нарахувань щомісячної адресної безготівкової допомоги окремим категоріям населення міста Києва є збитками, та зазначили що кредитор, вимагаючи відшкодування збитків, має довести три перші умови відповідальності, зокрема факт порушення боржником зобов'язання, розмір збитків, причинний зв'язок.
Також позивач просив стягнути з Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" заборгованість, яка виникла внаслідок нарахувань щомісячної адресної безготівкової допомоги окремим категоріям населення міста Києва, за період з 01 червня 2009 року по 31 грудня 2009 року за надані послуги з холодного водопостачання та водовідведення. Свої позовні вимоги Публічне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" обґрунтовує тим, що відповідачі, встановивши пільгу у відсотковому відношенні до тарифу в порушення норм чинного законодавства, не відшкодовують йому різницю.
У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 4 статті 11 Цивільного кодексу України встановлено, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно зі ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як зазначалось вище 25 червня 2009 року виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) видано Розпорядження № 712 «Про надання щомісячної адресної безготівкової допомоги окремим категоріям соціально незахищених верств населення м. Києва в зв'язку з поетапним приведенням тарифів на комунальні послуги до економічно обґрунтованих витрат», а тому заявлена позивачем сума випливає безпосередньо з актів органів місцевого самоврядування та підлягає задоволенню.
Відповідно до пп. 1 п. а ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, щодо встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.
Частиною 3 ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»передбачено, що органи місцевого самоврядування при розробці та реалізації місцевих соціально-економічних програм можуть передбачати додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Судом встановлено, що Рішенням Київської міської ради від 08.10.2009 року № 323/2392 обов'язок перераховувати кошти постачальникам відповідних послуг покладено на Головне управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (відповідач-2).
Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) останнє є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підзвітним та підконтрольним Київській міській раді.
Відповідно до ч. 2 ст. 196 ГК України у разі якщо це передбачено законодавством або договором, зобов'язання повинно виконуватися солідарно. При солідарному виконанні господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
ПАТ «Київводоканал»заявлено позов до Київської міської державної адміністрації та Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а отже вони повинні відповідати за позовом солідарно.
Згідно ч. 1 ст. 33, ст. 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до статті 49 ГПК України також покладаються на відповідачів.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути солідарно з Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03165, м. Київ, проспект Комарова, буд. 7, ЄДРПОУ 03193465) та Київської міської державної адміністрації (виконавчого органу Київської міської ради) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527) на користь Публічного акціонерного товариства «Київводоканал»(0144, м. Київ, вул. Хрещатик, 26, ЄДРПОУ 00022527) суму нарахувань щомісячної адресної безготівкової допомоги окремим категоріям соціально незахищених верств населення міста Києва за період з 01.06.2009 року по 31.12.2009 року за надані послуги з холодного водопостачання та водовідведення в розмірі 14 018 422,22 грн.
3. Стягнути солідарно з Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03165, м. Київ, проспект Комарова, буд. 7, ЄДРПОУ 03193465) та Київської міської державної адміністрації (виконавчого органу Київської міської ради) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527) на користь Публічного акціонерного товариства «Київводоканал»(0144, м. Київ, вул. Хрещатик, 26, ЄДРПОУ 00022527) 25 500,00 грн. витрат з державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Після вступу рішення в законну силу видати накази.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Н. І. Зеленіна