Запорізької області
06.10.11 Справа № 10/5009/5005/11
Суддя Алейникова Т.Г.
За позовом Камя'нсько-Дніпровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Камя'нсько-Дніпровської міської ради, Запорізька область, м. Камя'нсько-Дніпровська
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Інтерсталь”, Запорізька область, м. Енергодар
про зміну договору оренди землі № 91 від 02.03.2005 р.
Суддя: Алейникова Т.Г.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, на підставі довіреності № 01-26/1099 від 19.09.2011 р.
від відповідач: ОСОБА_2, на підставі довіреності б/н від 27.01.2011 р.
від прокуратури: не з'явився
У судовому засіданні оголошено резолютивну частину рішення.
Розглядається позовна заява Камя'нсько-Дніпровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Камя'нсько-Дніпровської міської ради, Запорізька область, м. Камя'нсько-Дніпровська до Товариства з обмеженою відповідальністю “Інтерсталь”, Запорізька область, м. Енергодар про зміну договору оренди землі № 91 від 02.03.2005 р.
Ухвалою від 23.08.2011 р. порушено провадження у справі № 10/5009/5005/11, судове засідання призначено на 06.10.2011 р.
За клопотанням представників сторін, розгляд справи здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.
06.10.2011 р. прокурор до суду не з'явився, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, ніяких заяв та клопотань з його боку до суду не надходило.
Представник позивача підтримав позовні вимоги викладені у позовній заяві від 22.08.2011 р. за вих. № 3888, та просить суд змінити п. 9 договору оренди землі № 91 від 2.03.2005 року, укладеного відносно земельної ділянки площею 0,73346 га., яка знаходиться за адресою: м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Усачова, 1 «А», між Камя'нсько-Дніпровською міською радою та ТОВ «Інтерсталь»., зареєстрованого в Кам'янсько-Дніпровському районному відділі Запорізької регіональної філії Державного підприємства "центр державного земельного кадастру" при "Державному комітеті України по земельним ресурсах" прощу державному реєстрі земель вчинено запис за № 0405270000023, виклавши його в такій редакції:
п. 9 Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 25414,39 грн., (двадцять п'ять тисяч чотириста чотирнадцять гривень тридцять дев'ять копійок), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету (рахунок власника) р/р 33217815700143, код 34677098 Місцбюджет м. Камя'нка-Дніпровська, код платежу 13050200, Банк одержувач: ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, не пізніше 15 (п'ятнадцятого) числа наступного місяця за звітним".
В обґрунтування позову посилаються на ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755 - VI, ст.ст. 653, 654 ЦК України, ст. ст. 2, 22, 29, 54-57 ГПК України. Просять суд позов задовольнити.
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення в яких він повністю заперечує проти позовних вимог заявлених в позові, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та незаконними
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд встановив:
02.03.2005 року між Кам'янсько-Дніпровською міською радою та ТОВ «Інтерсталь»був укладений договір оренди землі №91 загальною площею 0,73346 га, що розташована за адресою: м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Усачова, 1 «А», який 13.05.2005 року зареєстрований в Камя'нсько -Дніпровському районному відділі Запорізької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" при "Державному комітеті України із земельних ресурсів" про що у державному реєстрі земель вчинено запис за № 0405270000023.
Згідно п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 3200,23 грн. на рік у грошовому вигляді.
Згідно п. 11 Договору орендна плата вноситься орендарем за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
7 листопада 2007 року між Кам'янсько-Дніпровською міською радою та ТОВ «Інтерсталь»укладено додаткову угоду, відповідно до п.2 якої орендна плата нарахована на один рік у розмірі 3274,17 грн. на загальну площу земельної ділянки 0,73346 га.
Кам'янсько-Дніпровською міською радою прийнято рішення №8 від 15.02.11, згідно якого міська рада вирішила користуватися у 2011 році ставками орендної плати за землі несільськогосподарського призначення, затвердженими рішенням міської ради №1 від 25.02.2008 року, зокрема кратність ставки орендної плати для земельних ділянок площею від 1001 кв.м. і більше встановлена 3.
Рішенням Кам'янсько-Дніпровської міської ради №7 від 15.02.2011 року затверджено на 2011 рік ставку земельного податку на території Кам'янсько-Дніпровської міської ради (за винятком сільськогосподарських угідь) у розмірі 1,155 грн. за 1 квадратний метр площі земельної ділянки.
Як вказує позивач, 23.02.2011 року Кам'янська-Дніпровська міська рада направила на адресу відповідача пропозицію про приведення договору оренди землі до вимог законодавства, згідно з повідомленням про вручення, ТОВ «Інтерсталь»отримало лист міської ради 25.02.11 року, але до теперішнього часу відповідь до Кам'янсько-Дніпровської міської ради не направив. З питань виготовлення та підписання додаткової угоди по договору оренди землі відповідач до Кам'янсько-Дніпровської міської ради по цей час не звертався. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення від 25.02.2011 року ТОВ «Інтерсталь" отримало пропозицію Кам'янсько-Дніпровської міської ради "Про внесення змін до договору" 25.02.2011 року.
Але, жодних дій, запропонованих міською радою у листі № 01-20/278 від 23.01.2011 року відповідач не вчинив, письмової відповіді до Кам'янсько-Дніпровської міської ради не надходило. Тому позивач звернувся до суду з позовом про зміну п. 9 договору оренди землі № 91 від 2.03.2005 року, укладеного відносно земельної ділянки площею 0,73346 га., яка знаходиться за адресою: м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Усачова, 1 «А», між Камя'нсько-Дніпровською міською радою та ТОВ «Інтерсталь»., зареєстрованого в Кам'янсько-Дніпровському районному відділі Запорізької регіональної філії Державного підприємства "центр державного земельного кадастру" при "Державному комітеті України по земельним ресурсах" прощу державному реєстрі земель вчинено запис за № 0405270000023, та викласти його в такій редакції:
п. 9 Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 25414,39 грн., (двадцять п'ять тисяч чотириста чотирнадцять гривень тридцять дев'ять копійок), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету (рахунок власника) р/р 33217815700143, код 34677098 Місцбюджет м. Камя'нка-Дніпровська, код платежу 13050200, Банк одержувач: ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, не пізніше 15 (п'ятнадцятого) числа наступного місяця за звітним".
Проаналізувавши представлені докази суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Частина 7 ст. 93 Земельного кодексу України встановлює, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
До набрання чинності Податкового кодексу України та на час виникнення договірних відносин між позивачем і відповідачем питання стосовно оренди земельної ділянки та розміру орендної плати за землю регулювались Законом України “Про оренду землі” та Законом України “Про плату за землю”.
Статтями 18, 20 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди провадиться у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про оренду землі” істотною умовою договору оренди землі є орендна плата, із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату
Частинами 1, 2 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України “Про плату за землю”).
Пунктом 2 ч. 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” закріплено мінімальний розмір річної орендної плати, зокрема вказано, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.
Згідно з вимогами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755 - VI розмір орендної плати не може бути меншим розміру земельного податку для земель сільськогосподарського призначення та трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель.
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Згідно зі ст. 188 ГК України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Статтею 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються одні з таких питань як: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п.34); затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України (п.35).
Відповідно до ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування” рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Частиною 5 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування” передбачено що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Відповідно до п.4 ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільський, селищний, міський голова організовує в межах, визначених цим законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідно ради, її виконавчого комітету; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів.
Таким чином, судом встановлено, що до виключної компетенції міської ради належить вирішення питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до розділу XIX Прикінцевих положень Податковий кодекс України набирає чинності з 1 січня 2011 року
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника Камя'нсько-Дніпровської міської ради Запорізької області, з моменту набрання чинності Податковим кодексом України, Камя'нсько-Дніпровською міською радою рішення щодо приведення договорів оренди земельних ділянок всіх суб'єктів господарювання у м. Камя'нка - Дніпровська Запорізької області до вимог чинного законодавства в частині встановлення орендної плати за землю не приймались.
З огляду на викладене, судом встановлено, що компетенція міського голови щодо врегулювання земельних відносин має похідний характер від прийнятого рішення міською радою. Тобто, міський голова не має повноважень звертатися до суб'єктів господарювання щодо укладання додаткових угод за відсутності відповідного рішення міської ради, а тому лист-попередження від 23.02.2011 р. за вих. № 01-20/238, який був направлений на адресу відповідача, стосовно необхідності приведення договору оренди землі до вимог законодавства, не можна вважати пропозицією уповноваженого суб'єкта про внесення змін до договору оренди землі здійсненою відповідно до ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування”.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги Камя'нсько-Дніпровського міжрайонного прокурора в інтересах Камя'нсько-Дніпровської міської ради щодо внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,73346 га, розташованої за адресою: м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Усачова, 1“А” Запорізької області, який укладено між Камя'нсько- Дніпровською міською радою і Товариством з обмеженою відповідальністю “Інтерсталь” необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати відносяться на позивача.
Керуючись ст. 49, 82, 84 ГПК України, суд
Вирішив:
В позові Камя'нсько-Дніпровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Камя'нсько-Дніпровської міської ради, м. Камя'нсько-Дніпровська до Товариства з обмеженою відповідальністю “Інтерсталь”, м. Енергодар відмовити.
Суддя Алейникова Т.Г.
Рішення підписане 11.10.2011 р.