"22" липня 2008 р.
Справа № 10/77-2195
10:00 год
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області у складі
судді Півторака М.Є.
при секретарі судового засідання Клим Т.П.
Розглянув справу
за позовом: Чортківського районного центру зайнятості -робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в інтересах Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття, м. Чортків, вул. Шевченка, 21 Тернопільської області
до відповідача: Тернопільського національного економічного університету, м. Тернопіль, вул. Львівська, 11
За участю представників сторін:
Позивача: Дереворіз В.Я. -провідного спеціаліста-юрисконсульта РЦЗ , довіреність № 06/488 від 21.03.2008 року ;
відповідача: Вітковський В.С. -юрисконсульта Чортківського інституту підприємництва і бізнесу, довіреність №126-22/1029 від 10.06.2008р.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено процесуальні права та обов'язки , передбачені ст.ст. 27,29,49,51,59 КАС України.
За відсутності відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Чортківський районний центр зайнятості -робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в інтересах Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття, м. Чортків, вул. Шевченка, 21 Тернопільської області звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом про стягнення з Тернопільського національного економічного університету штрафу за порушення ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення»в розмірі 1 760,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем вимог ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» ( далі -Закон ), згідно якої держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і нездатні на рівних конкурувати на ринку праці.
Ухвалою господарського суду від 02 червня 2008 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду на 12 годин 13 червня 2008 р.
У судовому засіданні та у представленому запереченні на адміністративний позов від 02.06.2008 року представник відповідача позову не визнає, вважає, що підстав для задоволення вимог немає.
Стверджує, що Чортківський інститут підприємництва та бізнесу є структурним підрозділом Тернопільського національного економічного університету без права юридичної особи, немає власного банківського рахунку та не наділений правом вирішувати кадрові питання прийому та звільнення з роботи. Всі кадрові питання, в тому числі прийом на роботу в Чортківський інститут підприємництва та бізнесу проводить Тернопільський національний економічний університет.
Вказує на те, що Чортківський інститут підприємництва та бізнесу , як структурний підрозділ , неправомочний був вирішувати питання працевлаштування Кузик Оксани Миколаївни по направленню Чорківського центру зайнятості .
Вважає , що Тернопільським національним економічним університетом не було допущено порушень вимог ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», а тому він не може нести відповідальності .
В судовому засіданні оголошувалася перерва до 10 годин 22 липня 2008 року в порядку статті 150 КАС України .
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов повністю.
Розглянувши матеріали справи, представника позивача та заперечення відповідача, оцінивши представлені докази, суд встановив наступне:
Згідно п.1 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» (із наступними змінами і доповненнями) держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у тому числі особам передпенісйного віку (чоловікам по досягненні 58 років, а жінкам -53 років).
Для працевлаштування зазначених у пункті 1 цієї статті категорій громадян місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності та організаційних форм з чисельністю працюючих понад 20 осіб для бронювання ними до 5 відсотків загальної кількості робочих місць, у тому числі з гнучкими формами зайнятості (п.2 ст.5 Закону).
У разі відмови у прийомі на роботу громадян із числа категорій, зазначених у пункті 1 цієї статті, у межах установленої броні з підприємств, установ і організацій державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Одержані кошти спрямовуються до місцевої частини державного фонду сприяння зайнятості населення і можуть використовуватися для фінансування витрат підприємств, установ і організацій, які створюють робочі місця для цих категорій населення понад встановлену квоту. (п.3 ст.5 Закону).
Відповідно до ст.19 вказаного Закону, державна служба зайнятості уповноважена направляти до підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, категорії осіб, передбачених в п.1 ст.5 цього Закону, для їх працевлаштування.
У відповідності до розпорядження голови Чортківської районної державної адміністрації від 19 грудня 2006 року №870, на 2007 рік на 3-ий квартал Чортківському інституту підприємництва та бізнесу , а не Тернопільському національному економічному університету було заброньовано робоче місце в кількості 1 чол. за професією лаборант. Дане робоче місце було заброньоване для осіб з числа молоді, яка закінчила ЗОШ, професійні навчально-виховні та вищі навчальні заклади та якій надається перше робоче місце.
25 вересня 2007 року Чортківським районним центром зайнятості було виписано Направлено на працевлаштування саме в Чортківський інститут підприємництва та бізнесу ( структурний підрозділ без права юридичної особи ) в рахунок 5% квоти за професією лаборант Кузик Оксану Миколаївну, яка підпадає під вищезазначену категорію соціально незахищених безробітних громадян.
Однак , Чортківський інститутом підприємництва і бізнесу відмовлено гр. Кузик О.М. у працевлаштуванні з підстави: »вакансія зайнята», про що зазначено у корінці направлення на працевлаштування від 25.09.2007р., чим порушено вимоги ст. 5 ЗУ «Про зайнятість населення» щодо обов'язку підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності прийняти на роботу за направленням центру зайнятості громадян із числа категорій, зазначених в ч. 1 ст. 5 вищезазначеного Закону, в рахунок 5% броні, затвердженої виконавчими органами місцевих рад.
У зв'язку із виявленим порушенням , Чортківським районним центром зайнятості складено Акт про порушення Закону України «Про зайнятість населення»від 17.10.2007 р., в якому зазначено про застосування до Чортківського інституту штрафу в сумі 1 760 грн. (4 мінімальних заробітних плат) та запропоновано йому в 10-денний строк перерахувати дану суму штрафу в добровільному порядку.
Інститут застосованих штрафних санкцій в добровільному порядку не сплатив, що зумовило звернення Чортківського районного центру зайнятості з позовом про їх стягнення в судовому порядку.
Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на те, що в Чортківському інституті підприємництва і бізнесу загальна кількість працюючих -173 чол., кількість соціально незахищених громадян, які працюють в інституті -48 чол. Із них перед пенсійного віку -6 чол., жінки які мають дітей віком до 6 років та одиноких матерів з дітьми до 14 років -40 чол., молодь, яка закінчила вищі навчальні заклади та якій надається перше робоче місце -2 чол., що становить 27,7 % від загальної кількості працюючих.
Відповідно до ч. 2 п. 2 ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», у разі якщо на підприємстві (об'єднанні), в установі, організації працює передбачена абзацом першим цього пункту кількість осіб, які належать до категорій громадян, зазначених у пункті 1 цієї статті, квота для цих підприємств не встановлюється. Чисельність працюючих, які належать до категорій громадян, зазначених у пункті 1 цієї статті, враховується при встановленні квоти для цих підприємств (об'єднань), установ, організацій. У разі скорочення чисельності або штату працівників підприємств, установ і організацій у розмірі, що перевищує встановлену квоту, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад зменшують або взагалі не встановлюють квоти для цих підприємств, установ і організацій.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме: переліку Головного управління статистики в Тернопільській області про кількість структурних підрозділів Тернопільського національного економічного університету та статуту Тернопільського національного економічного університету -Чортківський інститут підприємництва та бізнесу є одним із структурних підрозділів Університету, створюється відповідно до законодавства України та головних завдань Університету і функціонує згідно з окремими положеннями, що затверджуються ректором Університету (п. 1.8 Статуту).
Отже, Чортківський інститут підприємництва і бізнесу є структурний підрозділ ТНЕУ , діє без прав юридичної особи і не наділений правом вирішувати питання працевлаштування.
Окрім того, як вбачається з представлених документів жодного направлення Чортківського центру зайнятості про працевлаштування на адресу Тернопільського національного економічного університету не надходило.
Згідно вимог ст. ст. 69, 71 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При досліджені судом доказів та доводів сторін, наведених в обґрунтування та заперечення позовних вимог, суд прийшов до висновку, що вимоги Чортківського районного центру зайнятості про стягнення штрафу з Тернопільського національного економічного університету за порушення ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення», є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями ст. ст. 49, 51, 54, 59, 70, 71, 94, 98, 138, 157 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
1. В позові відмовити.
2.Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, та протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
3.Постанова складена в повному обсязі 23 липня 2008 року.
Суддя М.Є. Півторак