Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 201
Іменем України
01.07.2008
Справа №2-26/5368-2008А
За позовом Київської районної ради м. Сімферополя, м. Сімферополь, бульвар Франко, 25,
До відповідача Територіальної державної інспекції праці в АРК, м. Сімферополь, вул.. Київська, 81.
Про визнання протиправними дій та визнання недійсним приписів.
Суддя О.Л. Медведчук
при секретарі Малашенко К.І.
У судовому засіданні брали участь представники:
від позивача - Сидорова О.В., нач. юр. відділу, дов. від 19.01.08р.
від відповідача - Дика І.В., нач. відділу, дов. від 22.05.08р.
Сутність спору: Позивач - Київська районна рада м. Сімферополя звернувся до господарського суду АР Крим із позовною заявою про визнання протиправними дій відповідача стосовно винесення приписів № 01-01-08/400 від 04.04.2008р. та № 01-01-08/401 від 04.04.2008р., а також визнання недійсними приписів Територіальної державної інспекції праці в АРК № 01-01-08/400 від 04.04.2008р. та № 01-01-08/401 від 04.04.2008р.
Вимоги обґрунтовані посиланням на те, що оскаржувані приписи прийняті в супереч Постанови Кабінету міністрів України № 268 від 09.01.2006р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»
Відповідачем вимоги не визнавались по мотивах наведених у запереченнях на позов.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
На підставі доручення Державного департаменту нагляду за дотриманням законодавства про працю, відповідачем проведена перевірка дотримання законодавства про працю, загальнообов'язкового державного соціального страхування у Виконавчому комітеті Київської районної ради м. Сімферополя.
В результаті перевірки встановлено, що в порушення п.п.1в п.2 Постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 р. голові ради та його заступникам встановлена надбавка за високі досягнення в роботі або за виконання особо важливих робіт встановлена надбавка у розмірі 100 % від посадового окладу з урахуванням надбавок за ранг та вислуги років.
На підставі п. 6 Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю відповідачем було видано 04.04.2008р. приписи № 01-01-08/400 та № 01-01-08/401, в яких він зобов'язав позивача привести виплату надбавки за високі досягнення в роботі або за виконання особо важливих робіт привести у відповідність із п.п. 1в п. 2 Постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади -мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України “Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування , які представляють відповідні територіальні громади (ст. 10 Закону).
Ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що сільські, селищні, міські, районні в місті, районні, обласні ради проводять свою роботу сесійно. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні й інші акти у формі рішень, що доводяться до відома населення. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ст. 59 Закону). Згідно зі ст. 73 Закону акти ради , прийняті в межах її повноважень , є обов'язковими для виконання.
Відповідно до ст. 21 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування» умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов правці, встановлених для державних службовців відповідних категорій та посад.
Умови оплати праці голів районних, районних в містах Києві та Севастополі рад, міських голів районних в містах (крім міст Києва та Севастополя), сільських та селищних голів визначаються відповідно до Постанови КМУ від 09.01.2006 р. № 268 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів (далі Постанова № 268).
Згідно з п.п. 1 в п.2 Постанови № 268 керівники органів, визначених у п.1 постанови, мають право у межах затвердженого фонду оплати праці устанавлювати керівним працівникам і спеціалістам, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів , надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.
У п. 6 зазначеної Постанови вказано, що преміювання сільських, селищних і міських голів, голів районних і районних у містах рад, їх заступників, встановлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймаються відповідною радою.
Як слідує з матеріалів справи, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року саме Київською районною радою м. Сімферополя, а не виконкомом Київської районної радою м. Сімферополя були встановлені надбавки за високі досягнення у праці або виконання особо важливої роботи в розмірі 100% голові ради та його заступникам на сесії Київської районної ради міста Сімферополя.
Київська районна рада міста Сімферополя, будучи представницьким органом місцевого самоврядування, у ході реалізації своїх повноважень приймає відповідні рішення, у тому числі і різні програми, які є нормативно-правовими актами, що підтверджує роз'яснення Міністерства юстиції України в листі від 25.04.2006р. за № 21/14-184.
Згідно з вищевказаним роз'ясненням, з метою забезпечення якості підготовки та обґрунтованості прийняття нормативно-правового акту, виявлення економічних, соціальних та інших наслідків, у тому числі можливість негативних наслідків його реалізації, проводиться правова, фінансово-економічна, спеціальна експертизи.
На думку суду, голова Київської районної ради міста Сімферополя, заступник голови ради, заступники голови ради з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючий справами виконкому, керують органами, управліннями та службами районної ради та курирують напрям діяльності органу місцевого самоврядування та його виконавчого органу (економічну, фінансову, соціальну діяльність та ін.). При цьому, вказані посадові особи з метою забезпечення якості підготовки та обґрунтування прийняття нормативно-правового акту, виявлення економічних, соціальних та інших наслідків, безпосередньо проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, що передбачено діючим рішенням виконавчого комітету Київської міської ради міста Сімферополя № 107 від 27.06.2006 року.
Крім того слід зазначити, відповідач входить до складу Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю ( далі Держнаглядпраці) , порядок діяльності якого визначений у Положенні , який затверджено Постановою КМУ № 50 від 18.01.2003 р.( далі Постанова № 50).
Відповідно до п. 3 Постанови № 50 основними завданням Держнаглядпраці є забезпечення захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в установах і організаціях, на підприємствах усіх форм власності, надання працівникам і роботодавцям рекомендацій та пропозицій з питань застосування законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п. 4 вказаної постанови Держнаглядпраці здійснює контроль додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У п. 6 Постанови № 50 встановлено право посадових осіб Держнаглядпраці давати посадовим особам органів виконавчої влади та місцевого самоврядування приписи щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників, які підлягають обов'язковому виконанню.
На думку суду проведення перевірки заробітних плат та муніципальних надбавок голів рад та їх заступників не пов'язана з забезпеченням захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку тимчасовою втратою працездатності.
Зазначені вище обставини вже були встановлені судовим рішенням господарського суду АРК від 12.03.2007р. у справі № 2-22/548-2007р. за позовом Київської районної ради м. Сімферополя до Територіальної державної інспекції праці в АРК про визнання протиправними дії відповідача по винесенню припису № 01-04-36/1688-1616 від 19.12.2006 р. та визнання недійсним припису № 01-04-36/1688-1616 від 19.12.2006 р., яке залишено без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 13.08.2007р., що у свою чергу відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України не потребує повторного доказування.
У порядку, передбаченому ст. 71 КАСУ, відповідачем не надані докази того, що приписи № 01-01-08/400 та № 01-01-08/401 вимагають усунення встановлених під час перевірки позивача порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників.
На підставі викладеного суд вважає, що під час винесення оскаржуваних приписів відповідач діяв в порушення вимог Постанови № 50 та Постанови № 268, у зв'язку з чим відповідно до ст. 19 Конституції, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Територіальної державної інспекції праці в АРК (м. Сімферополь, вул. Київська, 81) по винесенню приписів № 01-01-08/400 від 04.04.2008р. та № 01-01-08/401 від 04.04.2008р.
3. Визнати недійсними приписи Територіальної державної інспекції праці в АРК (м. Сімферополь, вул. Київська, 81) № 01-01-08/400 від 04.04.2008р. та № 01-01-08/401 від 04.04.2008р.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Київської районної ради м. Сімферополя (м. Сімферополь, бул. Франко 25) 3, 40 грн. судового збору .
Виконавчий документи видати після вступу постанови в законну силу у разі надання відповідної заяви позивачем.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанову складено у повному обсязі 07.07.2008р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Медведчук О.Л.