Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 313
Іменем України
21.07.2008
Справа №2-24/5632-2008
За позовом Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишньогосередовища (95022 м. Сімферополь, вул. Кечкметська, 198)
До відповідача Комунального підприємства «Благоустройство», ( 97200 смт. Советський, вул. Первомайська, 1-а; ідентифікаційний код 32080587)
Про стягнення 185,43 грн.
Суддя ГС АР Крим Г.Г. Колосова
представники:
Від позивача - Сокол Ю.А., довіреність у справі
Від відповідача - не з'явився
Обставини справи: Республіканський комітет АР Крим з охорони навколишнього середовища звернувся до Господарського суду АР Крим із позовною заявою до Комунального підприємства «Благоустройство» про зобов'язання відповідача ліквідувати несанкціоноване звалище побутових відходів по вул. Придніпровській в смт. Советський та стягнути шкоду у сумі 185,43 грн. на користь держави.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при перевірці дотримання природоохоронного законодавства відповідача встановлені стихійні звалища побутових відходів, таким чином відповідач порушив ст. 17, 21 Закону України «Про відходи», ст. 82 Кодексу України про адміністративне правопорушення, в наслідок чого державі заподіяно шкоду на суму 185,43 грн.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, вимоги суду не виконав.
18.07.2008 р. до канцелярії суду від нього надійшла телеграма з клопотанням розглянути справу без участі свого представника.
Справа розглянута за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши представлені докази, суд
Відповідно до ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», Республіканський комітет АРК з охорони навколишнього природного середовища є спеціально уповноваженим органом державного управління в області охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, у тому числі інших функцій здійснення державного контролю за використанням та охороною вод. Природоохоронне законодавство наділяє вказаний орган правом представляти інтереси держави при розгляді у судах спорів про відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення екологічного законодавства.
Актом № 61від 06.11.2007 р. перевірки дотримання природоохоронного законодавства Управлінням екологічної інспекції Північно - Кримського регіону КП «Благоустройство» встановлено, що основний від діяльності підприємства є обробка твердих побутових відходів, збір від населення побутових відходів.
Також виявлені стихійні звалища побутових відходів площею 50 кв.м., об'ємом 10 м. куб по вул. Придніпровській в смт. Советський, що є порушенням ст. 17 Закону України «Про відходи».
06.11.2007 року Управлінням екологічної інспекції Північно - Кримського регіону складений Протокол № 012571 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого зазначено, що при проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем виявлені стихійні звалища побутових відходів, що є порушенням ст. 17 Закону України “Про відходи».
Постановою від 12.11.2007 р. № 012571-029-82 Управління екологічної інспекції Північно - Кримського регіону до позивача застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85,00 грн.
Акт перевірки, протокол про адміністративне порушення, постанова про накладення адміністративного стягнення підтверджують, що відповідач припустив порушення ст. 17 Закону України “Про відходи».
Відповідно до ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації та використання відходів - тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані виконувати обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Відповідно до ч.1 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Згідно до ч. 1 ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Положеннями статті 43 Закону України «Про відходи» закріплений обов'язок підприємств, установ, організацій та громадяни України відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Президія Вищого арбітражного суду України в своїх роз'ясненнях від 27.06.2001р. № 02-5/744 вказала, що збитки, заподіяні в результаті порушення природоохоронного законодавства, повинні компенсуватися в розмірах, встановлених спеціальними методиками розрахунку розмірів збитків, що діяли на момент здійснення порушення.
Так, відповідно до розрахунку збитку, який складений Республіканським комітетом АР Крим по охороні навколишнього природного середовища за Методикою розрахунку розміру шкоди обумовленої забрудненням та засмічуванням земельних ресурсів при порушенні природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінекобезпеки України 27.10.1997 року, №171 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 року за №258/1715 із змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 року №149, збиток склав 185,43 грн..
При таких обставинах суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
За приписами статті 33, 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона має довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень способом, який встановлений законом для доведення такого роду фактів. Відповідачем доказів, що підтверджують зворотне, суду не надано.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 25.07.2008 р.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 47, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Комунального підприємства «Благоустройство», ( 97200 смт. Советський, вул. Первомайська, 1-а; ідентифікаційний код 32080587) ліквідувати несанкціоноване звалище побутових відходів по вул. Придніпровській в смт. Советський.
3. Стягнути з Комунального підприємства «Благоустройство», ( 97200 смт. Советський, вул. Первомайська, 1-а; ідентифікаційний код 32080587) на користь держави (Одержувач: державний бюджет Советської селищної ради, 24062100; Банк одержувача: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, р/р 33116331700291, МФО 824026; ЗКПО 34740468) 185,43 грн. шкоди з екології.
4. Стягнути з Комунального підприємства «Благоустройство», ( 97200 смт. Советський, вул. Первомайська, 1-а; ідентифікаційний код 32080587) в доход Державного бюджету України (р/р 31115095700002, код платежу 22090200, в банку одержувача: Управління держказначейства в АР Крим, МФО 824026, одержувач: Держбюджет, м. Сімферополь, ОКПО 37440405) державне мито в розмірі 102,00 грн., 85,00 грн.
5. Стягнути з Комунального підприємства «Благоустройство», ( 97200 смт. Советський, вул. Первомайська, 1-а; ідентифікаційний код 32080587) в доход Державного бюджету України (одержувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополь, р/р 31218259700002 у УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ у АРК, ЗКПО 34740405, МФО 824026, призначення платежу: за інформаційно - технічне забезпечення розгляду справ у Господарському суді АРК.) 118,00 грн. витрат на інформаційне - технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.