Постанова від 04.06.2008 по справі 5469-2008А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 217

ПОСТАНОВА

Іменем України

04.06.2008

Справа №2-25/5469-2008А

04.06.2008р. Справа №2-25/5469-2008А

(11 год. 00 хв.-11 год. 20 хв.)

За позовом Прокурора Бахчисарайського району, м. Бахчисарай, вул.. кооперативна, 3а в інтересах держави в особі Бахчисарайського районного центру зайнятості, м. Бахчисарай, вул.. Леніна, 90

До відповідача Управління комунального господарства с. Мостове, Бахчисарайський район, с. Мостове, вул.. Шашкевича, 6б

Про стягнення 1674,58 грн.

Суддя О.Ю. Копилова

при секретарі Кузьмицької Г.В.

Представники:

Від позивача - Савенков О.Г., представник, дов. від 30.05.2008 року

Від відповідача - не зявився

Прокурор - не зявився

Сутність спору:

Прокурор Бахчисарайського району в інтересах держави в особі Бахчисарайського районного центру зайнятості звернувся до Господарського суду АР Крим з адміністративним позовом до відповідача - Управління комунального господарства с. Мостове, просить суд стягнути з відповідача суму недоїмки зі страхових внесків на випадок безробіття у розмірі 1431,04 грн. та пеню у розмірі 243,54 грн., всього - 1674,58 грн.

Представник позивача у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному об'ємі.

Відповідач явку представника до судового засідання не забезпечив, відзиву на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив, про час слухання справи повідомлений належним чином - рекомендованою поштою.

Прокурор в судове засідання не зявився, про причини відсутності суду не повідомив. Про дату слухання справи повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд

встановив:

Відносини в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування врегульовані Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, прийнятими 14.01.1998р., що вступили в законну силу, у відповідності із ст. 32 Основ з моменту їхнього опублікування - 19.02.1998р.

Одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно ст. 4 Основ, є страхування на випадок безробіття.

Відносини, які виникають із загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття тепер урегульовані нормами Закону України від 02.03.2000р. № 1533 -III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхуванні на випадок безробіття», що набув законної сили, відповідно до п. 1 розділу 8 «Заключних положень» з 01.01.2001р.

До набуття законної сили зазначеного Закону, тобто до 01.01.2001р., ст. 31 Основ, відповідно до якої, строки введення загальнообов'язкового державного страхування в Україні, визначаються в законах України в окремих видах загальнообов'язкового державного соціального страхування, платежі на обов'язкове державне страхування мали статус збору (обов'язкового платежу) і входили до складу загальнообов'язкових податків і зборів, визначених ст. 14 Закону України «Про систему оподатковування» (п.16 ч. 1).

Таким чином, до 01.01.2001р. порядок стягнення такого збору визначався Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.1993р. № 8-93 «Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів», що втратив дію у зв'язку із прийняттям Закону України № 2181 від 21.12.2000р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами й державними цільовими фондами», що набув законної сили с 01.04.2001р., за винятком деяких норм.

Таким чином, до моменту набуття законної сили Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (до 01.01.2001), на порядок стягнення платежів на обов'язкове державне соціальне страхування, які мали статус загальнообов'язкового збору, поширювалися норми, які регулюють відносини в сфері оподатковування.

Правові, фінансові й організаційні основи загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття, після 01.01.2001р. вже регулювалися нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

У чинність п. 2 розділу 8 Закону, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони й інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону, а відповідно до п. 4 Кабінету Міністрів України в шестимісячний строк від дня опублікування цього Закону доручено підготувати й подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом.

Таким чином, з моменту набуття законної сили зазначеного Закону, тобто з 01.01.2001р. не діють норми Закону України «Про систему оподатковування» у частині, що суперечить йому, - хоча зміни у Закон України «Про систему оподатковування», яким п. 16 ч. 1 ст. 14 виключений, внесені лише Законом України від 16.01.2003р. № 429 «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Отже з 01.01.2001р. страхові внески на випадок безробіття не входять у систему оподатковування й не можуть стягуватися в іншому порядку, чим передбачено Законом України № 1533- III від 02.03.2000р.

Таким чином, на порядок стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, розмір яких визначений Законом України від 11.01.2001р.№ 2213, що вступили у чинність з 02.03.2001р., «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття», які виникли після 01.01.2001р., не поширюються норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами й державними цільовими фондами» й інші нормативні акти, які регулюють відносини в сфері оподатковування. Зазначені відносини врегульовані спеціальним законодавством по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Порядок нарахування внесків й їх сплати регулюється Інструкцією про порядок вирахування й сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття й обліку їхнього одержання у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженого Наказом Міністерства праці й соціальної політики України від 18.12.2000р. № 339.

Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України № 1533 від 02.03.2000р. «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Згідно ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладають на центр зайнятості АР Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, районні в містах центри зайнятості.

Згідно п.п. 2.2. п. 2 ст. 35 даного Закону роботодавець зобов'язаний вчасно й у повному розмірі сплачувати страхові внески.

Частиною 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» і пунктом 9.1 Інструкції визначена відповідальність роботодавця за несвоєчасність сплати й неповну сплату страхових внесків. У випадку несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом внесків (недоїмки), штраф і пеню.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 зазначеного Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня й штраф стягуються у доход Фонду зі страхувальника в безперечному порядку.

Крім того, у Постанові Верховного Суду України від 22.06.2004р. зазначено, що центр зайнятості має право звертатися в суди з позовами про стягнення заборгованості по оплаті страхових внесків у Фонди загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття.

Порядок начислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття визначений наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000 року.

Контроль за правилами нарахування, своєчасним та повним переліком та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.

Управління комунального господарства с. Мостове зареєстроване у Бахчисарайському районному центрі зайнятості як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття № 11804033.

У відповідності до акту перевірки правильності нарахування, своєчасності й повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття № 10 від 26.02.2008 року, заборгованість відповідача станом на 01.01.2008 року становить 9549,04 грн.

Так, загальна сума боргу на момент подання даного позову, становить станом на 01.01.2008 року, 1674,58 грн., у тому числі недоїмка зі страхових внесків 1431,04 грн. та пеня у розмірі 243,54 грн.

У відповідності із ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний оплачувати податки й збори в порядку й розмірах, встановлених законом.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови, в порядку п. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 11.06.2008 року.

На підставі викладеного, керуючись п. 6 прикінцевих та перехідних положень, ст.. 160-163, п. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління комунального господарства с. Мостове (Бахчисарайський район, с. Мостове, вул.. Шашкевича, 6б, банківські реквізити невідомі, ЗКПО 20708563) Бахчисарайського районного центру зайнятості (м. Бахчисарай, вул.. Леніна, 90, рахунок № 37173301900048 в УДК в АР Крим, МФО 824026, ЗКПО 20708563, отримувач Відділення фонду соціального страхування на випадок безробіття, код бюджетної класифікації 50040100) суму недоїмки зі страхових внесків на випадок безробіття у розмірі 1431,04 грн. та пеню у розмірі 243,54 грн., всього - 1674,58 грн.

Виконавчі документи видати після вступу постанови в законну силу у разі надання відповідної заяви позивачем.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Копилова О.Ю.