Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 322
Іменем України
15.07.2008
Справа №2-27/2017-2008А
За позовом - Дочірнє підприємство «Інструментальник» ВАТ «Джанкойський машзавод», м. Джанкой, вул.. Промишлена, 7.
До відповідача - Управління ПФУ в Бахчисарайському районі АР Крим, м. Бахчисарай, вул.. Сімферопольська, 5а.
Про часткове скасування рішення.
Суддя Н.В. Воронцова.
При секретарі Пономаренко Н. О.
представники:
Від позивача - Ковалева, дор. у справі.
Від відповідача - Івіна, дор. у справі.
Сутність спору:
Позивач звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом до відповідача про відміну необґрунтовано та незаконно виставленої суми вимоги у розмірі 3322,37 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в серпні 2007 р. не було своєчасно сплачено самостійно визначене забовязання по сплаті страхових внесків, що позивачем визнається у повному обсязі. Однак позивач вважає, що виставлені проти нього відповідачем штрафні санкції і нарахована пеня у 5,4 рази перевищують реальний рівень.
На підставі викладеного, просить позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач проти позовних вимог заперечує та вказав, що позивачем було порушено строки сплати забовязань по страховим внескам за період з січня по вересень 2007 р. Заборгованість по страховим внескам на нараховану заробітну плату погашалася на протязі березня - листопада 2007 р. В зв'язку з вказаним, у відношенні позивача були застосовані штрафні санкції у відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування “ №1058 від 09.07.03 р. Також в зв'язку з допущеною прострочкою у відношенні відповідача була нарахована пеня. Всього за період з січня 2007 р. по вересень 2007 р. платнику було нараховано фінансові санкції у розмірі 2581,48 грн. і пені у розмір 740,89 грн., про що було винесено рішення №1175 від 13.12.2007 р.
Також вказав на той факт, що з позивачем була проведена звірка даних розрахунків і даних особового рахунку станом на 01.01.2007 р. і на 01.01.2008 р. Вказані акти звірок були з підприємством узгоджені і підписані. Відповідач вказує на той факт, що у відповідності до п. 5 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування “ №1058 від 09.07.03 р. , за рахунок сум, які надходять від платника в рахунок погашення недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені і фінансових санкцій в порядку календарної черговості, їх виникнення. Якщо платник має недоїмку, пені і фінансові санкції і проводить оплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок погашення заборгованості, що виникла раніше. Також відповідач повідомив, що використовується програма, що дозволяє проводити нарахування штрафних санкцій і пені і автоматичному режимі з дотриманням всіх норм чинного законодавства України. Також повідомив суду, що позивач станом на 21.03.2008 р. має заборгованість до ПФУ в сумі 8625,00 грн., в тому числі по збору - 4541,76 грн., по штрафним санкціям - 1994,21 грн. і по пені - 2089,03 грн.
На підставі викладеного, просить у позові відмовити.
Позивач заявою від 24.04.2008 р. уточнив позовні вимоги та просить суд скасувати вимогу рішення Управління ПФУ в Джанкойському районі АР Крим №1175 від 13.12.2007 р. в частині 2708,33 грн.
Суд прийняв до уваги уточнення позивача.
Відповідач у додаткових запереченнях на позов повідомив про те, що рішення №1175 від 13.12.2007 р. в сумі 3322,37 грн. прийнято відповідно до норм чинного законодавства України і розраховано по особовій картці платника.
Позивач у додаткових поясненнях по справі повідомив про те, що відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування “ №1058 від 09.07.03 р. за несплату і несвоєчасну сплату страхових внесків страхувальниками накладаються штраф і нараховується пеня. Позивач вказує, що фактично страхові внески сплачувалися, копії платіжок надані. Залишилися штрафні санкції і пеня. Позивачем вважає, що нарахування штрафним санкцій і пені за несплату штрафних санкцій є протизаконним.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
Згідно преамбулі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування “ №1058 від 09.07.03 р. вказаний Закон, розроблений згідно Конституції України і Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і сплату пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, які формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених вказаним Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду і фінансування за рахунок його коштів витрат на сплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових сплат застрахованим особам, членам їх сімей і іншим особам, передбаченим вказаним Законом.
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування і збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно законодавства, яке було чинним раніше; кошти сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно з чинним Законом. А страхувальники - це роботодавці та інші особи, які згідно з чинним Законом сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Дочірнє підприємство «Інструментальник» ВАТ «Джанкойський машзавод» зареєстроване в Управлінні ПФУ в Джанкойському районі АР Крим як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за №02030359.
Відповідно до п. 6. ст. 17 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державної пенсійному страхуванні» страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати у встановлений термін та у повному обсязі страхові внески.
Згідно п. п. 2,3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» суми страхових внесків, вчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками в строки, зазначені ст. 20 даного Закону, вважаються простроченою заборгованістю по сплаті страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені й застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою й у строки, зазначені правлінням Пенсійного фонду, направляють страхувальникам, що мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Відповідачем було винесено рішення №1175 від 13.12.2007 р. про застосування фінансових санкцій і нарахування пені за не сплату ( не перерахування ) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування ) страхових внесків, відповідно до якого у відношенні відповідача на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 було застосовано штрафні санкції у розмірі 2581,48 грн. і нарахована пеня у розмірі 740,89 грн.
Вказані рішення було отримане позивачем 17.12.2007 р., про що свідчить підпис у поштовому повідомленні.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
При таких обставинах у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Судом встановлено, що станом на 17.01.2007 р. позивач по справі мав заборгованість перед відповідачем в сумі 11123,17 грн.. в тому числі по страховим внескам - 5072,88 грн., по штрафної санкції - 3563,51 грн. і по пені у розмірі 2486,78 грн.
По нарахуванню 31,8% до Пенсійного фонду заборгованість складала 2519,63 грн., в тому числі по страховим внескам у розмірі 697,65 грн., по штрафним санкціям у розмірі 1457,86 грн. і по пені у розмірі 364,12 грн.
Сума пені за період з 19.03.2007 р. по 09.11.2007 р. склала 649,52 грн.
По утриманням до Пенсійного фонду 1 - 5% заборгованість склала у розмірі 459,95 грн., в тому числі по страховим внескам у розмірі 314,88 грн., по штрафним санкціям у розмірі 111,44 грн. і по пені у розмірі 33,63 грн.
Сума пені за період з 19.03.2007 р. по 09.11.2007 р. склала 91,37 грн.
Судом встановлено, що між позивачем і відповідачем було проведено зваірку данних розрахунків і данних особового рахунку станом на 01.01.2007 р. ( з урахуваннмя забовязань грудня 2006 р. ) і на 01.01.2008 р. ( з урахуванням забовязань грудня 2007 р. ).
За даними акту звірки станом на 01.01.2007 р. позивач мав заборгованість у розмірі 8655,91 грн., в тому числі по збору - 6282,42 грн., по штрафним санкціям у розмірі 1446,51 грн. і по пені у розмірі 926,98 грн.
За даними акту звірки станом на 01.01.2008 р. позивач мав позивач мав заборгованість у розмірі 11317,10 грн., в тому числі по збору у розмірі 7187,40 грн., по штрафним санкціям у розмірі 2032,23 грн. і по пені у розмір 2097,47 грн.
Дані акти звірки наявні в матеріалах справи, належним чином узгоджені та підписані сторонами по справі.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на той факт, що фактично страхові внески сплачувалися, копії платіжок надані. Залишилися штрафні санкції і пеня. Позивачем вважає, що нарахування штрафним санкцій і пені за несплату штрафних санкцій є протизаконним.
З вказаним суд не може погодитися в зв'язку з наступним.
Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Відповідно до п. 10.11 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» Сплата (погашення) пені здійснюється у тому самому порядку, що і недоїмка та фінансові санкції. У разі коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, в якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. При цьому корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду. Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано посадовій особі юридичної особи або фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності, адвокату, приватному нотаріусу під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.
Таким чином, відповідач відповідно до положень ст.. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, проводив нарахування пені і штрафних санкцій, розподіляючи сплачені у строк платежі по страховим внескам на погашення застосованих раніш штрафних санкцій і пені.
Судом встановлено, що відповідачем використовується програма, що дозволяє проводити нарахування штрафних санкцій і пені в автоматичному режимі, що не протирічить нормам чинного законодавства України.
З наданих відповідачем документів і розрахунків вбачається, що штрафні санкції і пеня застосовувалися на суму заборгованості по страховим внескам, а не на заборгованість по штрафним санкціям і пені.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги і заперечення.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, не підтверджуються матеріалами справи, а, таким чином, не підлягають задоволенню.
Постанову проголошено 15.07.2008 р.
Постанову повному обсязі складено 21.07.2008 р.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.. 94, 98, 122, 158 - 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Воронцова Н.В.