Рішення від 01.07.2008 по справі 16/5-08-35

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"01" липня 2008 р.

Справа № 16/5-08-35

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Шевченко Г.В.

З участю представників сторін:

Від позивача: Шевченко Ю.І. за дов. №27-151 від 06.09.2007р.; Ніколенко Г.В. за дов. від

28.12.2007р.;

Від відповідача: Нікішев О.В. за дов. №259 від 26.04.2007р.;

Від третьої особи: не з'явився;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні (з оголошенням перерви згідно ст.77 ГПК України) справу за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта» в особі Одеської дирекції до Одеської міської ради про визнання права власності, а також за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору -Міністерства транспорту та зв'язку України до Одеської міської ради про визнання права власності, -

ВСТАНОВИВ:

Українське державне підприємство поштового зв'язку “Укрпошта» в особі Одеської дирекції звернулося до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до Одеської міської ради про визнання права власності за підприємством на об'єкти нерухомого майна, які розташовані за адресами: м. Одеса, вул. Садова 10, м. Одеса, вул. Дворянська 14, м. Одеса, пров. Вознесенський 16, м. Одеса, пров. Вузький 6, м. Одеса, вул. Колонтаївська 37, Чорноморка, пл. Свободи 47, а також об'єкт нерухомості, розташований на території Центрального аеропорту м. Одеси. Свої вимоги позивач обґрунтовує належністю спірного майна до державної власності, знаходженням майна у господарському віданні позивача та необхідністю здійснити оформлення правовстановлюючих документів на зазначене майно.

Ухвалою суду від 23.01.2008р. було задоволено клопотання позивача та до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача було залучено Міністерство транспорту та зв'язку України.

26.02.2008р. до канцелярії суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить визнати право державної власності (у господарському віданні Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта») на об'єкти нерухомого майна, які розташовані за адресами: м. Одеса, вул.. Садова 10, м. Одеса, вул.. Дворянська 14, м. Одеса, пров. Вознесенський 16, м. Одеса, пров. Вузький 6, м. Одеса, вул. Колонтаївська 37, Чорноморка, пл. Свободи, вул. Пестеля 2.

У судовому засіданні 17.03.2008р. позивачем позовні вимоги були знов уточнені та викладені в наступній редакції: визнати право державної власності за державою у особі Міністерства транспорту та зв'язку України (у повному господарському віданні Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта») на наступні об'єкти нерухомого майна:

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Садова 10, загальною площею 9.823,8 кв.м., які складаються з літ “А» загальною площею 6.580,5 кв.м., літ. “Е» загальною площею 70,2 кв.м., літ. “И» загальною площею 116,1 кв.м.;

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Дворянська 14, загальною площею 823,8 кв.м.;

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, пров. Вознесенський 16, загальною площею 339,4 кв.м., які складаються з літ “А» площею 271,3 кв.м., літ. “Б» площею 44,1 кв.м., літ. “В» площею 21,5 кв.м.;

- нежитлові приміщення першого поверху в житловому будинку за адресою: м. Одеса, провулок Вузький 6, загальною площею 149,8 кв.м.;

- нежитлові приміщення домоволодіння, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Колонтаївська 37, загальною площею 207,5 кв.м. у будівлі за літ. “А», які складаються з підвального приміщення площею 19 кв.м. та нежитлових приміщень першого поверху площею 161,8 кв.м.

- нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Чорноморка, проспект Свободи 47, загальною площею 169,5 кв.м., які складаються з літ “А» площею 151,1 кв.м., споруди літ. “Б» площею 2,4 кв.м., споруди літ. “В» площею 2,9 кв.м., споруди літ.»Д» площею 6,1 кв.м.;

- нежитлову будівлю, розташовану за адресою: м. Одеса, Аеропорт Центральний, загальною площею 1193,5 кв.м., яка складається з окремої будівлі за літ. “А» площею 1193,5 кв.м.;

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Пестеля 2, загальною площею 3262,4 кв.м., які складаються з будівель під літ. “А» площею 995,7 кв.м., літ. “В» площею 52,5 кв.м., літ. “Г» площею 409,5 кв.м., літ.»Д» площею 108,4 кв.м., літ. “Е» площею 110,2 кв.м., літ. “Ж» площею 1456,0 кв.м., літ. “З» площею 22,3 кв.м., літ. “И» площею 14,6 кв.м., літ. “К» площею 93,2 кв.м.

08.05.2008р. до канцелярії суду надійшло клопотання Міністерства транспорту та зв'язку України про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору. Ухвалою від 13.05.2008р. Міністерство транспорту та зв'язку України було допущено до участі в справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору та позовна заява Міністерства була прийнята до сумісного розгляду з позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта» в межах провадження у справі №16 / 5 -08 -35.

Згідно позовної заяви Міністерства транспорту та зв'язку України, останнє просить визнати право державної власності в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на наступні об'єкти нерухомого майна:

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Садова 10, загальною площею 9.823,8 кв.м., які складаються з літ “А» загальною площею 6.580,5 кв.м., літ. “Е» загальною площею 70,2 кв.м., літ. “И» загальною площею 116,1 кв.м. та інше майно -за №№1-3- огорожа, 1 -мостіння згідно технічного паспорту;

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Дворянська 14, загальною площею 823,8 кв.м.;

- нежитлове приміщення першого поверху в житловому будинку за адресою: м. Одеса, провулок Вузький 6, загальною площею 149,8 кв.м.;

- нежитлові приміщення домоволодіння, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Колонтаївська 37, загальною площею 207,5 кв.м. у будівлі за літ. “А», які складаються з підвального приміщення площею 19 кв.м. та нежитлових приміщень першого поверху площею 161,8 кв.м.

- нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Чорноморка, проспект Свободи 47, загальною площею 169,5 кв.м., які складаються з літ “А» площею 158,1 кв.м., споруди літ. “Б» площею 2,4 кв.м., споруди літ. “В» площею 2,9 кв.м., споруди літ.»Д» площею 6,1 кв.м. та іншого майна -1- цистерна, 2- мостіння, №№1-6 -огорожа згідно технічного паспорту;

- нежитлову будівлю, розташовану на території Аеропорту Центральний, загальною площею 1193,5 кв.м., яка складається з окремої будівлі за літ “А» площею 1193,5 кв.м.;

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Пестеля 2, загальною площею 3262,4 кв.м., які складаються з будівель під літ “А» площею 995,7 кв.м., літ. “В» площею 52,5 кв.м., літ. “Г» площею 409,5 кв.м., літ.»Д» площею 108,4 кв.м., літ. “Е» площею 110,2 кв.м., літ. “Ж» площею 1456,0 кв.м., літ. “З» площею 22,3 кв.м., літ. “И» площею 14,6 кв.м., літ. “К» площею 93,2 кв.м, літ. “Б» -навіс, літ. “Л» - навіс.

02.06.2008р. до канцелярії суду надійшло клопотання представника Одеської міської ради про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради. У судовому засіданні 02.06.2008р. суд відмовив у задоволенні клопотання Одеської міської ради з огляду на його безпідставність та необґрунтованість, так як Представництво по управлінню комунальною власністю має статус представницького органу Одеської міської ради з питань розпорядження комунальним майном та будь-яке рішення по даній справі, предметом якої є дослідження питань права власності, ніяким чином не впливає на права або обов'язки даної юридичної особи.

11.06.2008р. до канцелярії суду надійшло клопотання Одеської міської ради про призначення даної справи до колегіального розгляду. У судовому засіданні 11.06.2008р. судом було відмовлено у задоволенні даного клопотання з огляду на наступне. Відповідно до ч.1 ст.4-6 ГПК України будь-яку справу, що відноситься до підсудності цього суду, залежно від категорії і складності справи, може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів. Дана справа з предметом спору про визнання права власності та складом учасників процесу не відноситься до категорії складних, які потребують колегіального розгляду. Крім того, зазначене клопотання було надано представником Одеської міської ради 11.06.2008р., в той час як справа знаходиться в провадженні суду з 08.01.2008р.. Неодноразові неявки представника відповідача та неподання витребуваних судом документів перешкоджали вирішенню спору по суті в більш коротший термін, при цьому подання зазначеного клопотання безумовно оцінюється судом як навмисне затягування судового процесу. Всі наведені підстави свідчать про необґрунтованість та недоцільність даного клопотання, у зв'язку з чим, у його задоволенні судом було відмовлено.

11.06.2008р. до суду надійшла заява Міністерства транспорту та зв'язку України про уточнення позовних вимог, відповідно до яких третя особа просить суд визнати право державної власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на наступне нерухоме майно:

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Садова 10, загальною площею 9920,3 кв.м., до складу яких входять: літ “А» загальною площею 9661,7 кв.м., літ. “Е» загальною площею 70,2 кв.м., літ. “И» загальною площею 116,1 кв.м. , літ. “Б» загальною площею 8,9 кв.м., літ. “В» загальною площею 3,2 кв.м., літ. “Г» загальною площею 18,3 кв.м., літ. “Ж» загальною площею 7,1 кв.м., літ. “З» загальною площею 9,9 кв.м., літ. “Д» загальною площею 24,9 кв.м., та інше майно -за №№1-3- огорожа, 1 - мостіння згідно технічного паспорту;

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Дворянська 14, загальною площею 823,8 кв.м.;

- нежитлові приміщення першого поверху в житловому будинку за адресою: м. Одеса, провулок Вузький 6, загальною площею 149,8 кв.м.;

- нежитлові приміщення домоволодіння за літ. “А», розташованого за адресою: м. Одеса, вул.Колонтаївська 37, до складу яких входять: підвальне приміщення площею 19 кв.м. та нежитлові приміщення першого поверху площею 188,5 кв.м.

- нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Чорноморка, проспект Свободи 47, до складу яких входять: літ “А» площею 158,1 кв.м., літ. “Б» площею 2,4 кв.м., літ. “В» площею 2,9 кв.м., літ.»Д» площею 6,1 кв.м. та інше майно, позначене в технічному паспорті за № 1- цистерна, 2- мостіння, №№1-6 -огорожа;

- нежитлову будівлю, розташовану не території Аеропорту Центральний, загальною площею 1193,5 кв.м., яка складається з окремої будівлі за літ “А» площею 1193,5 кв.м.;

- нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Пестеля 2, які складаються з будівель під літ “А» площею 995,7 кв.м., літ. “В» площею 52,5 кв.м., літ. “Г» площею 409,5 кв.м., літ.»Д» площею 108,4 кв.м., літ. “Е» площею 110,2 кв.м., літ. “Ж» площею 1456,0 кв.м., літ. “З» площею 22,3 кв.м., літ. “И» площею 14,6 кв.м., літ. “К» площею 93,2 кв.м, літ. “Б» -навіс, літ. “Л» -навіс та майно, позначене в технічному паспорті за №№ 1-8 -огорожа, за №1 -мостіння.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

Вищенаведена редакція позовних вимог Міністерства транспорту та зв'язку України, згідно заяви про уточнення позовних вимог від 11.06.2008р., є остаточною, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 22 ГПК України, приймається господарським судом для розгляду по суті викладених в ній позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Враховуючи, що позовні вимоги Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта» та Міністерства транспорту та зв'язку України аналогічні за змістом, суд вважає за необхідне насамперед надати правову оцінку правомірності звернення зазначених осіб з даними вимогами з огляду на їх правовий статус у спірних правовідносинах.

Так, і положеннями ст. 3 Закону України “Про власність» від 07.02.1991р. №697-ХХІІ, який діяв в Україні з 1991року, так і приписами ст. 2, 318 Цивільного кодексу України в редакції Закону України від 16.01.2003р. № 435-IV (який є чинним в нинішній час), держава визнана одним із суб'єктів права власності в Україні. У відповідності до ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Відповідно до ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України, зокрема, здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

Статтею 1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» від 21.09.2006 року N 185-V визначено, що управління об'єктами державної власності -це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Відповідно до ст. 4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук.

Крім того, у відповідності до ч. 2, 3 ст. 73 Господарського кодексу України від 16.01.2003р. № 436-IV орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.

Відповідно до п.п. 12 п. 4 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006р. № 789, Міністерство транспорту та зв'язку України здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.

Як вбачається з статуту Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта», останнє є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності і на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.09.2004р. №684-р “Про затвердження переліку підприємств, установ та організацій, що передаються до сфери управління Мінтрансзв'язку» належить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України. Згідно п.4.1. статуту майно підприємства складається з основних фондів, обігових коштів, а також інших цінностей, вартість яких відображається у балансі підприємства і належать йому на правах господарського відання.

В свою чергу, у відповідності до п. 14 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» від 21.09.2006 року N 185-V уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань передають функції з управління об'єктами державної власності господарським структурам та уповноваженим особам, укладають з ними договори доручення і здійснюють контроль за ефективністю їх виконання в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, в силу наведених законодавчих приписів державне майно закріплюється за державним підприємством на праві господарського відання органом уповноваженим відповідно до покладених на них завдань здійснювати управління об'єктами державної власності на підставі відповідного розпорядчого документу. Крім того, положеннями ч.1 ст.73 Господарського кодексу України встановлено, що державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління.

Всі вищенаведені приписи діючого законодавства, а також положення статуту Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта» дозволяють дійти висновку, що з метою реалізації покладених законом завдань щодо збереження та ефективного використання державного майна, суб'єктом спірних правовідносин, предметом яких є питання оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, та суб'єктом звернення до судових органів за захистом майнових інтересів держави, у тому числі і з вимогами про визнання права власності на майно, може бути виключно орган управління майном, в даному випадку -Міністерство транспорту та зв'язку України.

З огляду на викладене, позовні вимоги Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта» в особі Одеської дирекції про визнання права державної власності за державою у особі Міністерства транспорту та зв'язку України (у повному господарському віданні Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта») на об'єкти нерухомого майна не підлягають задоволенню у повному обсязі. При цьому, суду не вбачається за доцільне надавати правовий аналіз правомірності заявлених Українським державним підприємством поштового зв'язку “Укрпошта» в особі Одеської дирекції позовних вимог з огляду на вищенаведений юридичний аналіз суб'єктного складу учасників спірних правовідносин та межі їх повноважень.

Звертаючись до матеріалів справи, судом було встановлено наступне. На виконання окремого доручення Міністра транспорту та зв'язку України, позивач листом за №75-76 від 08.02.2007р. звернувся до Одеської міської ради з проханням оформити та видати свідоцтва про право власності на спірні об'єкти нерухомого майна. Листом від 24.02.2007р. за №1032 відповідачем було відмовлено у задоволенні прохання позивача з посиланням на відсутність у останнього акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки та відсутність акту комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію. Відмова відповідача здійснити оформлення правовстановлюючих документів і змусила Міністерство транспорту та зв'язку України звернутися до господарського суду з даними позовними вимогами за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представників сторін, спірні об'єкти нерухомості тривалий час знаходяться на утриманні та балансі Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта». Міністерством транспорту та зв'язку України на підтвердження своїх доводів були надані суду рішення виконавчого комітету Одеської обласної ради депутатів трудящих №148- від 14.08.1952 року “Про передачу на баланс Управління зв'язку домоволодіння по вулиці Петра Великого 14». Даним документом було вирішено у зв'язку з розглядом проекту відновлення будівлі Поштампу по вулиці Садова 10, яке було зруйновано у період окупації, передати на баланс Управлінню зв'язку домоволодіння по вулиці Петра Великого 14 (в нинішній час Дворянська) житловою площею 300 кв.м., яке має великий знос та не підлягає капітальному ремонту.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих за №402 від 21.05.1959р. транспортній конторі Одеського обласного управління зв'язку було відведено додаткову земельну ділянку площею 0,51 га в районі Красної Слободки за радіостанцією. На зазначеній земельній ділянці розташований об'єкт нерухомого майна, який в нинішній час рахується за адресою м. Одеса, вул. Пестеля 2 та як і всі інші, знаходиться на балансі позивача. Ані в архівах Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта» та Міністерства транспорту та зв'язку України, ані міських архівах не збереглося будь-яких інших документів, підтверджуючих ведення в експлуатацію спірних об'єктів та відведення земельних ділянок під їх будівництво.

Згідно довідок, наданих Міністерством транспорту та зв'язку України, “Будинок зв'язку» розташований за адресою м. Одеса, вул. Садова 10, - 1962 року будівництва, “Будинок зв'язку», розташований за адресою м. Одеса вул. Дворянська 14 -1962 року будівництва; приміщення складу по вул. Колонтаївській 37 -1870 року будівництва; будівля складу для посилок розташоване на території Аеропорту -1973 року будівництва; будівля із легких конструкцій розташована на території Аеропорту -1984 року будівництва; відділення зв'язку, розташоване за адресою: м. Одеса, пров. Вузький 6 - 1965 року будівництва; відділення зв'язку за №37 за адресою: м. Одеса, проспект Свободи 47 - 1950 року будівництва. Всі об'єкти знаходяться на балансі Одеської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта», що підтверджується інвентарними картками на зазначені об'єкти.

Площі спірних об'єктів відповідають технічним паспортам виготовленим КП “ОМБТІ та РОН»: від 06.07.2006р. - на нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Садова 10, загальною площею 9920,3 кв.м; 06.12.2006р. -на нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Дворянська 14, загальною площею 823,8 кв.м.; 11.07.2006р. - на нежитлові будівлі першого поверху в житловому будинку за адресою: м. Одеса, провулок Вузький 6, загальною площею 149,8 кв.м.; 15.09.2006р. - на нежитлові приміщення домоволодіння за літ. “А», розташованого за адресою: м. Одеса, вул.Колонтаївська 37; 20.09.2006р. - на нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Чорноморка, проспект Свободи 47, до складу яких входять: літ “А» площею 158,1 кв.м., літ. “Б» площею 2,4 кв.м., літ. “В» площею 2,9 кв.м., літ.»Д» площею 6,1 кв.м. та інше майно, позначене в технічному паспорті за № 1- цистерна, 2- мостіння, №№1-6 -огорожа; 10.01.2007р. - на нежитлові будівлі, розташовані на території Аеропорту Центральний, загальною площею 1193,5 кв.м.; 27.10.2006р. - на нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Пестеля 2.

При цьому, Одеська міська рада заперечує проти заявлених вимог як з боку Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта», так із боку Міністерства транспорту та зв'язку України, посилаючись на відсутність у позивачів правовстановлюючих документів на спірні об'єкти нерухомості, відсутність оформлених у встановленому законом порядку документів на земельні ділянки, на яких розташовані дані об'єкти та наголошує на статусі цього майна як комунального.

З цього приводу суд зазначає наступне. Як вбачається з листів КП “ОМБТІ та РОН», право власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради оформлено на об'єкти нерухомого майна розташовані за адресою: м. Одеса, пров. Вознесенський 16. Слід зазначити, що на даний об'єкт вимоги про визнання права власності заявлені Українським державним підприємством поштового зв'язку “Укрпошта», в той час як Міністерство транспорту та зв'язку України майно, розташоване за адресою м. Одеса, пров. Вознесенський 16 до переліку об'єктів, зазначених по тексту позову, не включило.

Крім того, стверджуючи, що будинок за адресою вулиця Колонтаївська 37 знаходиться цілком у комунальній власності територіальної громади міста Одеси не має під собою правових підстав з огляду на документи, які містяться в матеріалах справи. Так, згідно електронних виписок, наданих представником Одеської міської ради реєстрація права власності на житлові приміщення, які розташовані в будинку по вулиці Колонтаївська 37, здійснюється органами БТІ з 1992 року, тобто житлові приміщення знаходяться у власності фізичних осіб (т.1 а.с. 121-162). Згідно свідоцтв про право власності територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради належать: три нежитлові внутрішньодворові будівлі за літ. “А», “Б», “В», загальною площею 339,4 кв.м. (згідно свідоцтва про право власності від 02.11.2006р.); нежитлові приміщення підвалу, загальною площею 56,5 кв.м. (згідно свідоцтва про право власності від 13.12.2006р); нежитлові приміщення підвалу, загальною площею 60,6 кв. м. (згідно свідоцтва про право власності від 18.07.2007р.); нежитлові приміщення першого поверху, загальною площею 62,0 кв.м (згідно свідоцтва про право власності від 27.01.2006р.) (т.2 а.с.28-44).

Більше жодних документів відповідачем до суду надано не було, при цьому факт знаходження та використання саме позивачем на протязі тривалого часу нежитлових приміщень домоволодіння за літ. “А», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Колонтаївська 37, до складу яких входять: підвальне приміщення площею 19 кв.м. та нежитлові приміщення першого поверху площею 188,5 кв.м. Одеською міською радою не заперечується. Слід зазначити, що у разі знаходження спірного приміщення за зазначеною адресою у власності відповідача, останній повинен представити будь-які документи підтверджуючи підстави передачі цих приміщень у користування позивачу, як то договір оренди, договір безоплатного користування або інші, але ніяких документів ні на саме спірне приміщення, ні спростовуючих доводи Міністерства транспорту та зв'язку України представником Одеської міської ради суду надано не було.

Крім нежитлових приміщень, за адресою пров. Вузький 6 та вул. Колонтаївська 37, всі останні об'єкти представляють собою окремо розташовані будівлі з безпосереднім цільовим призначенням як відділення зв'язку та приміщення, які повинні обслуговувати органи зв'язку для задоволення потреб міста.

В рамках наведеного суд вважає зупинити свою увагу на наступному.

Положеннями ст. 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відповідно до закону. При цьому, до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема, земельні ділянки, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти. Відповідно до п. 12 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, керуючись наведеними приписами ст. 84, п. 12 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України, суд доходить висновку, що земельні ділянки, на яких знаходяться окремі об'єкти нерухомості, розташовані за адресами: вул. Садова 10, вул. Пестеля 2, вул. Дворянська 14, Чорноморка проспект Свободи 47, будівля на території Аеропорту Центральний, належать до державної власності, що свідчить про відсутність у Одеської міської ради будь-яких повноважень щодо розпорядження вказаними земельними ділянками, що, в тому числі, свідчить про відсутність порушення прав зазначеної особи при оформленні правовстановлюючих документів на дане майно за державою, а відтак суду не зрозуміла позиція Одеської міської ради, якою заперечується позовні вимоги з підстав порушення майнових прав територіальної громади на вказані земельні ділянки.

Відповідно до ст. 319 ЦК України власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону.

Так, статтею 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Крім того, суд вважає за необхідне, при вирішенні даного спору, звернутися до приписів Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2003р. за реєстраційним №66/7387, з послідуючими змінами та доповненнями (далі по тексту Положення). Відповідно до п. 1.3 Положення реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. Згідно з пунктом 1.1 це Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.

Приписами п. 1.2 Положення встановлено, що воно діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності. Порядок подання документів на реєстрацію прав власності врегульований п. 2.1 Положення, яким встановлено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючі документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.

Враховуючи обов'язковість дотримання суб'єктами цивільного обігу зазначеного Положення, яким встановлено, що державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомості є обов'язковим елементом при виникненні, зміні або припиненні права власності на нерухоме майно, а також складовою частиною цивільних правовідносин, пов'язаних з реалізацією права власності, суд звертає увагу відповідача, що відсутність належним чином оформлених правовстановлюючих документів на нерухоме майно позбавляє Міністерство транспорту та зв'язку України як органу, уповноваженого Державою здійснювати функції управління державним майном, як здійснити реєстрацію права власності на зазначені об'єкти на виконання приведених вище законодавчих положень, так і позбавляє даного суб'єкта цивільних правовідносин у повному обсязі здійснювати реалізацію своїх прав власника щодо володіння, користування та розпорядження цим майном. Крім того, слід зазначити, що відповідачем жодного доказу про належність об'єктів, на які просить визнати право власності Міністерство транспорту та зв'язку України, до комунальної власності суду надано не було.

Засадами чинного Цивільного кодексу України в редакції від 16.01.2003р. передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ст. 15 ЦК України від 16.01.2003р.).

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес, зокрема, шляхом, визнання права (ст. 16 ЦК України від 16.01.2003р.).

Згідно із ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Суд може захистити цивільне право або інтерес, зокрема, шляхом, визнання права (ст. 16 ЦК України від 16.01.2003р.).

Відповідно до ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, у тому числі шляхом: визнання наявності або відсутності прав.

Підсумовуючи все наведене, суд оцінює позовні вимоги Міністерства транспорту та зв'язку України про визнання права державної власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на наступне нерухоме майно: нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Садова 10, до складу яких входять: літ “А» загальною площею 9661,7 кв.м., літ. “Е» загальною площею 70,2 кв.м., літ. “И» загальною площею 116,1 кв.м. , літ. “Б» загальною площею 8,9 кв.м., літ. “В» загальною площею 3,2 кв.м., літ. “Г» загальною площею 18,3 кв.м., літ. “Ж» загальною площею 7,1 кв.м., літ. “З» загальною площею 9,9 кв.м., літ. “Д» загальною площею 24,9 кв.м., та інше майно -за №№1-3- огорожа, 1 -мостіння згідно технічного паспорту; нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. вул.. Дворянська 14, загальною площею 823,8 кв.м.; нежитлові приміщення першого поверху в житловому будинку за адресою: м. Одеса, провулок Вузький 6, загальною площею 149,8 кв.м.; нежитлові приміщення домоволодіння за літ. “А», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Колонтаївська 37, до складу яких входять: підвальне приміщення площею 19 кв.м. та нежитлові приміщення першого поверху площею 188,5 кв.м.; нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Чорноморка, проспект Свободи 47, до складу яких входять: літ “А» площею 158,1 кв.м., літ. “Б» площею 2,4 кв.м., літ. “В» площею 2,9 кв.м., літ.»Д» площею 6,1 кв.м. та інше майно, позначене в технічному паспорті за № 1- цистерна, 2- мостіння, №№1-6 -огорожа; нежитлову будівлю, розташовану за адресою: м. Одеса, Аеропорт Центральний, загальною площею 1193,5 кв.м., яка складається з окремої будівлі за літ “А» площею 1193,5 кв.м.; нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Пестеля 2, які складаються з будівель під літ “А» площею 995,7 кв.м., літ. “В» площею 52,5 кв.м., літ. “Г» площею 409,5 кв.м., літ.»Д» площею 108,4 кв.м., літ. “Е» площею 110,2 кв.м., літ. “Ж» площею 1456,0 кв.м., літ. “З» площею 22,3 кв.м., літ. “И» площею 14,6 кв.м., літ. “К» площею 93,2 кв.м, літ. “Б» -навіс, літ. “Л» -навіс та майно, позначене в технічному паспорті за №№ 1-8 -огорожа, за №1 -мостіння обґрунтованими, доведеними та такими, що базуються на законних підставах. Враховуючи, що визнання права власності у судовому порядку не суперечить засадам цивільного законодавства, суд вважає за необхідне задовольнити позов Міністерства транспорту та зв'язку України у повному обсязі.

Таким чином, у задоволенні позову Українського державного підприємства поштового зв'язку “Укрпошта» в особі Одеської дирекції, заявленого до Одеської міської ради у межах даної справи, - слід відмовити, позов Міністерства транспорту та зв'язку України задовольнити у повному обсязі.

Судові витрати розподіляються згідно ст.ст.44-49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 15, 16, 319, 328 ЦК України, ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В позові Українському державному підприємству поштового зв'язку “Укрпошта» в особі Одеської дирекції відмовити.

2. Позов Міністерства транспорту та зв'язку України задовольнити.

3. Визнати право власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / на нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Садова 10, загальною площею 9920,3 кв.м., до складу яких входять: літ “А» загальною площею 9661,7 кв.м., літ. “Е» загальною площею 70,2 кв.м., літ. “И» загальною площею 116,1 кв.м. , літ. “Б» загальною площею 8,9 кв.м., літ. “В» загальною площею 3,2 кв.м., літ. “Г» загальною площею 18,3 кв.м., літ. “Ж» загальною площею 7,1 кв.м., літ. “З» загальною площею 9,9 кв.м., літ. “Д» загальною площею 24,9 кв.м., та інше майно - за №№1-3- огорожа, 1 -мостіння згідно технічного паспорту.

4. Визнати право власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / на нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Дворянська 14, загальною площею 823,8 кв.м..

5. Визнати право власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / на нежитлові приміщення першого поверху в житловому будинку за адресою: м. Одеса, провулок Вузький 6, загальною площею 149,8 кв.м..

6. Визнати право власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / на нежитлові приміщення домоволодіння за літ. “А», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Колонтаївська 37, до складу яких входять: підвальне приміщення площею 19 кв.м. та нежитлові приміщення першого поверху площею 188,5 кв.м.

7. Визнати право власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / на нежитлові будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, Чорноморка, проспект Свободи 47, до складу яких входять: літ “А» площею 158,1 кв.м., літ. “Б» площею 2,4 кв.м., літ. “В» площею 2,9 кв.м., літ.»Д» площею 6,1 кв.м. та інше майно, позначене в технічному паспорті за № 1- цистерна, 2- мостіння, №№1-6 -огорожа.

8. Визнати право власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / на нежитлову будівлю, розташовану на території Аеропорту Центральний, загальною площею 1193,5 кв.м., яка складається з окремої будівлі за літ “А» площею 1193,5 кв.м..

9. Визнати право власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / на нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Пестеля 2, які складаються з будівель під літ “А» площею 995,7 кв.м., літ. “В» площею 52,5 кв.м., літ. “Г» площею 409,5 кв.м., літ.»Д» площею 108,4 кв.м., літ. “Е» площею 110,2 кв.м., літ. “Ж» площею 1456,0 кв.м., літ. “З» площею 22,3 кв.м., літ. “И» площею 14,6 кв.м., літ. “К» площею 93,2 кв.м, літ. “Б» -навіс, літ. “Л» -навіс та майно, позначене в технічному паспорті за №№ 1-8 -огорожа, за №1 -мостіння.

10. Стягнути з Одеської міської ради /65004, м.Одеса, пл.. Думська, 1, п/р 35420022001909 в УДК в Одеській області, МФО 328011, код ЄДРПОУ 26302595 / на користь Міністерства транспорту та зв'язку України /01135, м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584 / 595 грн. 00 коп. /п'ятсот дев'яносто п'ять грн.. 00 коп./ - державного мита та 118 грн. /сто вісімнадцять грн.. 00 коп./ - витрат на ІТЗ судового процесу. Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення підписане 15.07.2008р.

Суддя Желєзна С.П.