Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 313
Іменем України
17.07.2008
Справа №2-24/14974-2007А
За адміністративним позовом - ТОВ «Лотос -97», (95013 м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 41; ідентифікаційний код 20664989)
До відповідача - ДПІ у м. Сімферополі, (95033 м. Сімферополь, вул. М.Залки, 1/9)
Про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення
Суддя Г.Г.Колосова
При секретарі Новохацької І.П.
За участю представників:
Від позивача - Компанєйцев С.В., довіреність у справі
Від відповідача - Калінін О.П., довіреність у справі
Обставини справи:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до суду про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0003002301/0 від 13.03.2007 р. про донарахування податку на землю у розмірі 15756,00 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 7878,00 грн.
Ухвалою ГС АР Крим від 18.12.2007 р. провадження у справі було зупинено у зв'язку з призначенням у справі судово - економічної експертизи, проведення якої було покладено на ТОВ «Кримське експертне бюро».
Матеріали справи були спрямовані до експертної у станови для проведення судової експертизи.
Ухвалою ГС АР Крим 21.05.2008 р. провадження у справі було поновлено у зв'язку з поверненням матеріалів справи до суду та проведення призначеної експертизи відповідно до висновку експерту № 02/08 від 08.05.2008 р.
Уточненням позовних вимог від 03.07.2008 р. позивач змінив позовні вимоги та просить суд визнати нечинним податкове повідомлення - рішення № 0003002301/0 від 13.03.2007 р. про донарахування податку на землю у розмірі 15756,00 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 7878,00 грн.
Судом уточнення позовних вимог прийняті до розгляду.
Відповідач проти позову заперечує за мотивами, викладеними у відзиві на позов. Просить суд у задоволенні позову відмовити.
Згідно з п. 6 Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» № 2953-ІV від 06.10.2005р., що набрав чинність 01.11.2005р., до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991р., вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.41 Кодексу Адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників позивача та відповідача, суд -
ТОВ «Лотос -97» зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності-юридична особа та узято податковий облік в ДПІ в м. Сімферополі.
05.03.2007 р. ДПІ у м. Сімферополі була проведена виїзна планова перевірка позивача з питань отримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005 р. по 30.09.2006 р., про що складений відповідний акт № 1266/23-2/206649989.
Під час перевірки відповідачем встановлено, що між Виконкомом Сімферопольської міської ради (орендодавець) та ТОВ «Лотос-97» (орендар) у виконання рішення 4 сесії Сімферопольської міської ради 24 скликання № 43 від 29.10.2002 р. укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,6253 га, розташованої у м. Сімферополь по вул. Севастопольській,41.
Договір укладено строком на 13 років, орендна плата становить 318652,88 грн. за 13 років, обчислюється щомісячно у розмірі 2042,65 грн. Факт державної реєстрації засвідчений 12.02.2002 р. за № 325.
Також перевіркою встановлено, що між Виконкомом Сімферопольської міської ради (орендодавець) та ТОВ «Лотос-97» (орендар) у виконання рішення 19 сесії Сімферопольської міської ради 24 скликання № 277 від 21.04.2004 р. укладено договір оренди земельної ділянки площею 27000 кв.м., розташованої у м. Сімферополь по пров. Аерофлотському.
Договір укладено строком на 5 років, орендна плата становить 280800,00 грн. за 5 років обчислюється щомісячно у розмірі 4680,00 грн. Факт державної реєстрації засвідчений 20.09.2005 р. за № 040500100032.
Відповідачем у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2005 рік не була вказана сума орендної плати відповідно до договору оренди земельної ділянки площею 27000 кв.м., розташованої у м. Сімферополь по пров. Аерофлотському.
У зв'язку з чим податковий орган вважає, що позивач занизив суми податкового зобов'язання.
На підставі акту перевірки ДПІ в м. Сімферополі винесла рішення № 00030023201/0 від 13.03.2007 р. про донарахування суми податкового зобов'язання зі сплати оренди за землю у розмірі 15756,00 грн. та штрафних санкцій у розмірі 7878,00 грн. на підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги позивача про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення № 00030023201/0 від 13.03.2007 р. підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно з п. 8 ч.1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі), як, зокрема, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Однак, відповідно до ч. 4 ст. 14 зазначеного закону податки і збори (обов'язкові платежі), зазначені в пунктах 7, 8, 10, 11, 13, 14 частини першої цієї статті, на території Автономної Республіки Крим встановлюються Верховною Радою Автономної Республіки Крим. При цьому ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) визначаються в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України.
До наступного часу немає нормативно законодавчих актів ВР АР Крим, які встановлюють ставку орендної плати за землю юридичних осіб на території АР Крим.
Згідно з актом перевірки позивачу донараховано податкове зобов'язання з орендної плати за оренду землі за 2005 рік
Відповідно до ст. 15 «Про плату за землю» власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Стаття 19 зазначеного закону встановлює, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Відповідно до умов договору оренди земельної ділянки площею 27000 кв.м., розташованої у м. Сімферополь по пров. Аерофлотському, укладеного між Виконкомом Сімферопольської міської ради (орендодавець) та ТОВ «Лотос-97» (орендар), платником орендної плати є орендар - ТОВ «Лотос-97», яка вноситься у міський бюджет Центральної міської ради м. Сімферополя за місцем знаходження земельної ділянки (п.п. 4.5 Договору).
Як зазначає позивач у позовної заяви та встановлено висновком судово - економічної експертизи позивач з урахуванням фактичного використання земельних ділянок у 2005 році заборгованості з орендної плати не має, бо фактично оплата за 2005 рік склала 30476,00 грн.
Це також не заперечується відповідачем у запереченнях на висновок судової експертизи від 15.07.2008 р.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990 р. на державні податкові інспекції покладені функції по здійсненню контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Законом серед обов'язків державної податкової служби не передбачений контроль за своєчасністю сплати орендної плати за землю, яка сплачується безпосередньо орендарем орендодавцю відповідно до договору оренди земельної ділянки.
Як було зазначено, у позивача відсутня заборгованість зі сплати орендної плати за 2005 рік, претензій зі сторони орендодавця - Виконкому Сімферопольської міської ради щодо сплати орендної плати не надходило.
Отже у відповідача відсутні повноваження щодо визначення суми заборгованості з орендної плати як податкового зобов'язання відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» з подальшим нарахуванням штрафних санкцій на підстави зазначеного закону, оскільки порушення термінів сплати орендної плати є порушенням умов договору оренди, а не вимог чинного податкового законодавства.
На думку суду до моменту встановлення Верховною радою АР Крим ставок у відповідності до ч. 4 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», орендна плата за землю не є податковим зобов'язанням.
Щодо порушення позивачем порядку заповнення податкової декларації, що виразилось у не визначенні позивачем суми орендної плати за земельну ділянку відповідно до договору оренди земельної ділянки площею 27000 кв.м., розташованої у м. Сімферополь по пров. Аерофлотському у податковій декларації за 2005 рік, суд зазначає що за відповідне порушення законом передбачені інші штрафні санкції.
За таких обставин позовні вимоги позивача про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення № 0003002301/0 від 13.03.2007 р. про донарахування податку на землю у розмірі 15756,00 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 7878,00 грн. підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України
У судовому засідання оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний 21.07.2008 р.
Приймаючі до уваги викладене, керуючись ст. ст. 158 - 163, п. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати нечинним податкове повідомлення - рішення ДПІ у м. Сімферополі № 0003002301/0 від 13.03.2007 р. про донарахування ТОВ «Лотос -97», (95013 м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 41; ідентифікаційний код 20664989) податку на землю у розмірі 15756,00 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 7878,00 грн.
3. Стягнути з державного бюджету України (р/р 31115095700002; Одержувач - Державний бюджет м. Сімферополя; Код платежу - 22090200 ; ЄДРПОУ - 34740405; Банк - ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь; МФО 8240260 на користь ТОВ «Лотос -97», (95013 м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 41; ідентифікаційний код 20664989) 3,40 грн. судових витрат та 4692,00 грн. витрат, пов'язаних з проведенням судової експертизи.
Виконавчий лист видати після вступу постанови в законну силу за заявою сторони, на користь якої ухвалено рішення.
Судом роз'яснено сторонам положення ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно якої Постанова суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дійсну Постанову направити на адресу сторін рекомендованою кореспонденцією.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.