29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"08" серпня 2011 р.Справа № 15/5025/1073/11
За позовом Прокурора Віньковецького району в інтересах держави в особі Яснозірської сільської ради с.Яснозір'я Віньковецького району, Хмельницької області та Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м.Хмельницький, відділу Держкомзему у Віньковецькому районі Хмельницької області
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1
про стягнення 8710,76 грн. шкоди завданої самовільним зняттям грунтового покриву земельної ділянки
Суддя Муха М.Є.
Представники сторін:
позивачів: ОСОБА_2. - представник державної екологічної інспекції в Хмельницькій області за довіреністю від 04.05.2011р.
відповідача: не з'явився
за участю: Гончар І.О. - помічник прокурора області
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: прокурор в інтересах держави звернувся із позовом до суду в якому просить стягнути з відповідача 8710,76 грн. шкоди заподіяної самовільним зняттям покриву земельної ділянки (родючий шар ґрунту) площею 0,45 га без спеціального дозволу.
Представником позивача позовні вимоги підтримані в повному об'ємі.
Прокурором в судовому засіданні подано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якого одержувачем коштів за даним позовом є місцевий бюджет Яснозірської сільської ради, с.Яснозір'я Віньковецький район, Хмельницька область (код класифікації бюджету 24062100, розрахунковий рахунок 33114331799052 в УДК у Віньковецькому районі МФО 815013). Уточнення судом приймається.
Також прокурором подано додаткові обгрунтування позовних вимог.
Відповідач у попередніх судових засіданнях, у письмовій позиції з приводу заявлених позовних вимог проти позову заперечує, вважає позов безпідставним та необґрунтованим. Наголошує, що матеріали справи та докази, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, не підтверджують той факт, що саме відповідачем проведено зняття шару землі, яке нібито призвело до збитків. Крім того, на його думку факт притягнення його до адміністративної відповідальності відповідно до ст. 35 ГПК України не має приюдиційного значення для вирішення даної справи. Крім цього, відповідач заперечує сам факт притягнення його до відповідальності, так як в дійсності його не було. Підпис на квитанції про сплату штрафу не його і підприємець його не сплачував. Зауважує, що інших доказів стосовно зняття відповідачем шару землі ні позивачами, ні прокурором не надано. А тому вважає, що матеріалами справи не підтверджується наявність в його діях складу правопорушення, лише за наявності якого особа може бути притягнута до відповідальності у вигляді заподіяних збитків.
Крім того, звертає увагу суду на те, що космічний знімок-карта розвідки Яснозірського родовища пісків, зроблений у 2007 році свідчить про те, що на спірній земельній ділянці невідомо ким і коли був порушений та до сьогодні залишався знятим верхній шар землі. З цих підстав просить в позові відмовити.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:
02.07.2008р. працівниками Кам'янець-Подільського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 за результатами якої складено акт, яким встановлено факт зняття родючого шару ґрунту на площі 0,45 га на земельній ділянці, що розташована на території Яснозірської сільської ради без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
09.07.2008р. відповідачу винесено припис №005230 яким приписано ФОП ОСОБА_1 посвідчити право користування земельною ділянкою та усунути порушення земельного законодавства в 30 - ти денний термін. Припис отримано відповідачем 11.07.2008р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
За наслідками перевірки, ФОП ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальністю за порушення вимог земельного законодавства, про що винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 28.08.2008р. за № 12 у вигляді штрафу розміром 170 грн. Постанова відповідачем оскаржена не була. Крім того, відповідно до квитанції №112/136 ФОП ОСОБА_1 сума зазначеного штрафу сплачена 04.09.2008р.
В матеріалах справи наявний розрахунок розміру шкоди, заподіяних державі внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу ФОП ОСОБА_1, який проведено відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), затвердженого Постановою КМУ від 25.07.2007р. № 963, згідно якого розмір шкоди становить 8 710,76 грн.
Оскільки відповідачем сума шкоди в добровільному порядку не сплачена прокурором подано позов до суду про примусове стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 шкоди в розмірі 8 710,76 грн. заподіяної навколишньому природному середовищу шляхом зняття ґрунтового покриву на площі 0,45 га на земельній ділянці, що розташована на території Яснозірської сільської ради.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до ч.2 ст. 168 Земельного кодексу України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Згідно п. "в" ч.1 ст. 211 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами та стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Як вбачається з матеріалів справи, факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства встановлено актом від 02.07.2008р., крім того, підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення на фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 від 21.08.2008р. за №10. Крім того, відповідачем відповідно до квитанції №112/136 ФОП ОСОБА_1 сума зазначеного штрафу сплачена 04.09.2008р.
Розрахунок розміру шкоди, заподіяних державі відповідачем внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу проведено відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), затвердженого Постановою КМУ від 25.07.2007р. № 963.
Доводи відповідача викладені у письмовій позиції судом до уваги не приймаються, оскільки відповідачем не доведено належними та допустимими доказами, що зняття ґрунтового покриву на площі 0,45 га на земельній ділянці, що розташована на території Яснозірської сільської ради проведено іншими особами, крім того, не спростовано факту притягнення його до адміністративної відповідальності та факту сплати штрафу в розмірі 170грн. за порушення вимог земельного законодавства.
При цьому судом враховуються матеріали справи про адміністративне правопорушення №12, зокрема, рапорта ст-о/у СДСБЕЗ капітана міліції Задворного С.В. та о/у СДСБЕЗ ст. л-та міліції Скрипника І.Є. згідно яких під час проведення останніми заходів, було встановлено, що розробку кар'єра та видобування піску проводить громодянин ОСОБА_1 житель смт, Віньківці протягом 2-3х місяців 2008р. А також пояснення від 21.05.2009р. ОСОБА_6, екскаваторника фірми "Євротрейд" м. Хмельницький.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення 8 710,76 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували позовні вимоги та про погашення даного розміру шкоди суду не подано.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 45, 12, 15, 33, 34, 35, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-
Заяву прокурора про уточнення позовних вимог прийняти.
Позов Прокурора Віньковецького району в інтересах держави в особі Яснозірської сільської ради та Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, відділу Держкомзему у Віньковецькому районі Хмельницької області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення 8710,76 грн. шкоди завданої самовільним зняттям грунтового покриву земельної ділянки задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (ідент.номер НОМЕР_1) на користь Яснозірської сільської ради с.Яснозір'я Віньковецький район, Хмельницька область (місцевий бюджет Яснозірської сільської ради, код класифікації бюджету 24062100, розрахунковий рахунок 33114331799052 в УДК у Віньковецькому районі МФО 815013) - 8 710,76 грн. шкоди, завданої зняттям ґрунтового покриву на земельній ділянці.
Видати наказ.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (ідент.номер НОМЕР_1) в доход державного бюджету України для зарахування на р/р 31112095700002 МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, отримувач коштів УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області; код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, 102грн. (сто дві гривні) витрат по оплаті державного мита та в доход державного бюджету України для зарахування на р/р 31211264700002 отримувач коштів: УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, 236грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя М.Є. Муха
Повний текст рішення складено та підписано 10.08.2011р.
Віддруковано 7 примірників: 1 - до справи, 2,3,4, - позивачам, 5 - відповідачу, 6- прокуратурі Віньковецького району, 7- прокуратурі Хмельницької області.