73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
03.11.2011 р. Справа № 5024/1826/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ситюка В.Г., при секретарі Мальцевій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області
до Комунального підприємства "Три кринички", м. Херсон
про стягнення 13381 грн. 60 коп.
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 - головний юрисконсульт, дов. № 09-8/786-500/11 від 18.04.11 р.
відповідача - Шалухін В.Г. - директор, ОСОБА_2 - представник, дов. № 249 від 28.09.11 р.
Позивач звернувся до господарського суду з позовом до відповідача про стягнення 13381,60 грн. шкоди, завданої навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням.
Представником позивача позовні вимоги підтримано з підстав зазначених у позові, посилаючись на те, що в період з 30.04.11 р. по 06.06.11 р. відповідачем без дозволу на здійснення спеціального водокористування забрано 1103 куб. м. підземної води, чим порушено вимоги водного законодавства та завдано шкоду в розмірі 13381,60 грн., просить задовольнити позовні вимоги і стягнути з відповідача шкоду.
Представниками відповідача вимоги позивача не визнаються, з посиланням на встановлення факту самовільного водокористування у вказаному періоді без проведення перевірки та визначення розміру шкоди на підставі даних відповідача. При цьому факт відсутності дозволу на спеціальне водокористування у вказаному періоді не заперечується.
Заслухавши представників позивача та відповідача, розглянувши і дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та п. 9 ст. 44, ст. ст. 48-49 Водного кодексу України спеціальне використання водних ресурсів, здійснюється за наявності дозволу і своєчасної сплати зборів за спеціальне водокористування та інших зборів відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України, у випадку недотримання умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування винні особи несуть серед інших видів, цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
За приписами ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно Положення про державну екологічну інспекцію в Херсонській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007р. № 55, державна екологічна інспекція в Херсонській області здійснює реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на території Херсонської області.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" позивачу, як спеціально уповноваженому органу з питань екології та природних ресурсів, надано право здійснювати контроль за використанням та охороною земель, надр, лісів та дотриманням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією в Херсонській області 28-29 квітня 2011 року проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині водокористування Комунальним підприємством "Три кринички", в ході якої встановлено факт порушення відповідачем вимог п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, а саме самовільне використання (забір) підземної води з 01.04.11 р. без дозволу на здійснення спеціального водокористування, оскільки попередній дозвіл на спеціальне водокористування було видано терміном дії до 01.04.11 р. За наслідками перевірки та по факту виявлених порушень природоохоронного законодавства складено акт № 05-11/85 від 28-29.04.11 р. за участю директора Комунального підприємства "Три кринички", яким заперечень чи зауважень щодо встановленого факту самовільного водокористування не заявлено.
Згідно наданих позивачем до суду копій дозволів на спеціальне водокористування, відповідачем дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 6944 - ХРС отримано 06 червня 2011 р. терміном дії до 01 квітня 2014 р.
Згідно довідки відповідача № 170 від 01.07.11 р. за період з 30.04.11 р. по 06.06.11 р. відповідачем самовільно забрано 1103 метрів кубічних води.
Розмір шкоди, заподіяної відповідачем самовільним використанням води без дозволу на спецводокористування за період з 30.04.11 р. по 06.06.11 р., визначено позивачем відповідно до Методики розрахунків розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.07.09 р. № 389, і становить 13381,60 грн.
Претензія позивача щодо відшкодування шкоди у вказаному розмірі відповідачем залишена без задоволення.
Станом на час вирішення спору відповідач доказів відшкодування шкоди і сплати вказаної суми збитків не надав, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
При цьому, посилання відповідача на встановлення факту самовільного водокористування у вказаному періоді без проведення перевірки та визначення розміру шкоди на підставі даних підприємства, судом не приймається до уваги, оскільки факт порушення природоохоронного законодавства, - самовільне водокористування, встановлено при проведенні перевірки підприємства, про що складено відповідний акт і виявлене порушення законодавства відповідачем усунено шляхом отримання 06.06.11 р. дозволу на спеціальне водокористування, що не потребує проведення по вказаному факту додаткової перевірки.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, судовий збір (державне мито) покладається на відповідача. При цьому, суд враховує, що при поданні позову позивач був звільнений від сплати державного мита (позов заявлено 22.09.2011 р.).
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір (державне мито), від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог.
За таких обставин, суд на підставі ч. 3 ст. 49 ГПК України покладає на відповідача судовий збір (державне мито) у тому розмірі, від якого позивач був звільнений при поданні позову 22.09.11 р. до господарського суду, а саме в розмірі 1 % від суми задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, на підставі ст. ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 44, 109, 110, 111 Водного кодексу України, ст. 1166 ЦК України, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з комунального підприємства "Три кринички" (вул. Радянська, 81-А, сел. Комишани, м. Херсон, ідентифікаційний код 33172372):
- на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області (м. Херсон, провулок Козацький, буд. 10, ідентифікаційний код 34906216) до державного фонду охорони навколишнього природного середовища Комишанської селищної ради на р/р № 333119331700009 у ВДК м. Херсона, МФО 852010, код ЄДРПОУ 24104230, ККД 24062100 - 13381,60 грн. шкоди, завданої навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням;
- в доход державного бюджету - отримувач: управління Державного казначейства у м. Херсоні р/р 31210206700002 в Головному управлінні Державного казначейства по Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 24104230, код призначення платежу 03500045 - 133,82 грн. судового збору.
3.Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.Г. Ситюк