36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
11.10.2011 р. Справа № 18/2531/11
за позовом Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії "Оранта", 01032, м. Київ, вул. Жилянська, 75
до Малого приватного підприємства "СІС", 36008, м. Полтава, вул. Автобазівська, 8/2
про відшкодування збитків в регресному порядку в сумі 2087,42 грн.
Суддя Босий В.П.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 довіреність від 04.07.11р.
від відповідача: ОСОБА_2, дор. № 1 від 15.09.11р.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення у відповідності до вимог ст.85 ГПК України.
Обставини справи: розглядається позовна заява про стягнення з відповідача страхового відшкодування в порядку регресу у розмірі 2087,42 грн.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на відсутність доказів, які б свідчили, що дорожньо-транспортна пригода є безпосереднім наслідком невідповідності стану та обладнання автомобіля існуючим вимогам Правил дорожнього руху.
Також вказує, що експерт НАСК "Оранта" не здійснив огляд автомобіля та не визначив причин настання страхового випадку.
Таким чином, відповідач вважає, що ВАТ НАСК "Оранта" не має жодних законних підстав на подання регресного позову до МПП "СІС".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
14 вересня 2009 року в 11 год. 30 хв. на 9 км. автодороги Гадяч-Опішня сталась дорожньо-транспортна пригода за участю вантажного автомобіля "ФАВ СА 1031", д.р.н. НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_3 та легкового автомобіля "Шкода Октавія", д.р.н. НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_4.
Внаслідок події автомобілі отримали технічні пошкодження.
Відповідно до довідок ВДАІ в Полтавській області, наданої стосовно ДТП, яка сталась 14.09.2009 року, встановлено, що автомобіль "Шкода Октавія", д.р.н. НОМЕР_2., отримав технічні пошкодження, а саме: розбито переднє лобове скло", у автомобіля "ФАВ СА 1031", д.р.н. НОМЕР_1, розбито барабан стояночного гальма".
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 12 жовтня 2009 p. встановлено наступне:
"14 вересня 2009 року в 11 год. 30 хв. ОСОБА_3 на 9 км. автодороги Гадяч- Опішня, керуючи транспортним засобом "ФАВ СА 1031", д.р.н. НОМЕР_1, порушив п. 2.3. ПДР України, а саме: під час руху автомобіля, не слідкував за його технічним станом та допустив поломку, що призвело до ДТП і пошкодження автомобіля "Шкода Октавія" д.р.н. НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_4.
В судовому засіданні ОСОБА_3 свою вину визнав повністю, щиро розкаявся.
Отже, в судовому порядку встановлено вину ОСОБА_3 в дорожньо-транспортній пригоді, що сталася 14.09.2009 року на 9 км. автодороги Гадяч-Опішня, внаслідок якої було завдано матеріальну шкоду майну ОСОБА_4 - власника транспортного засобу "Шкода Октавія", д.р.н. НОМЕР_2.
Як вбачається з матеріалів справи на момент настання події діяв Договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВА/2905034 від 03 жовтня 2008 року (наділі - Договір страхування), за яким зазначений автомобіль "ФАВ СА 1031", д.р.н. НОМЕР_1, був застрахований власником - Малим приватним підприємством "СІС" (надалі за текстом- "Страхувальник") в Полтавській обласній дирекції HACK "Оранта" (надалі за текстом "Страховик"), у тому числі на випадок дорожньо-транспортної пригоди.
Страховиком, відповідно до умов укладеного Договору страхування, в зв'язку з настанням страхового випадку, власнику пошкодженого транспортного засобу ОСОБА_4 було виплачено страхове відшкодування в сумі 2087,42 грн.
У відповідності до ст. 3 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.
За змістом ст. 5 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", об'єктом обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності є майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов'язані з відшкодуванням особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, шкоди, заподіяної життю, здоров'ю, майну потерпілих внаслідок експлуатації забезпеченого транспортного засобу.
Відповідно до статті 993 Цивільного кодексу України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Згідно з ч. 1 ст. 1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
В свою чергу, стаття 27 Закону України "Про страхування" зазначає, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.
Згідно вимог статті 38 Закону України (спеціального закону) "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" ''Страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов:
38.1.1. до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду:
г) якщо дорожньо-транспортна пригода визначена в установленому порядку безпосереднім наслідком невідповідності технічного стану та обладнання транспортного засобу існуючим вимогам Правил дорожнього руху..."
Як вбачається з матеріалів справи з метою досудового врегулювання спірного питання Полтавською обласною дирекцією HACK "Оранта" направлено на адресу Малого приватного підприємства "СІС письмову вимогу, в якій було запропоновано відшкодувати збитки Компанії у добровільному досудовому порядку.
У своїй відповіді за №. 0419 від 19.04.2010 р. відповідач повідомив, що не має наміру відшкодувати HACK "Оранта" понесені нею збитки (копія відповіді в матеріалах справи).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов до висновку, що у відповідності до умов укладеного Договору страхування та згідно вимог чинного законодавства України, HACK "Оранта" правомірно вимагає у порядку регресу відшкодувати понесені збитків від Малого приватного підприємства "СІС" у розмірі сплаченого страхового відшкодування (2087,42 грн.).
З огляду на вищевикладене позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 32-33, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд,
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Малого приватного підприємства "СІС", 36008, м. Полтава, вул. Автобазівська, 8/2 (ідентифікаційний код 21056080) на користь Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії "Оранта", 01032, м. Київ, вул. Жилянська, 75 (ідентифікаційний код 000341826657) - 2087,42 грн. в рахунок відшкодування збитків в регресному порядку, 102,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
Суддя Босий В.П.
Повне рішення складено: 14.10.2011р.